Newsletter

Bitcoin i inne kryptowaluty

Wielu osobom kryptowaluty kojarzą się tylko z bitcoinem (BTC). Trudno się temu dziwić, gdyż „bit-waluta” powstała jako pierwsza, a informacje na jej temat stosunkowo często goszczą w mediach. Internauci bardziej zainteresowani kwestią kryptowalut powinni wiedzieć, że istnieją alternatywy dla bitcoina, inne kryptowaluty. Kilka z nich zyskało już dużą popularność i jest bezpiecznym nośnikiem wartości. Entuzjastów polskich pomysłów zapewne zainteresuje fakt, że nasz kraj posiada własne kryptowaluty.

Inne kryptowaluty – najpoważniejsi konkurenci bitcoina to ethereum, ripple i litecoin

Sukces bitcoina skłonił wiele osób do stworzenia podobnych systemów rozliczeniowych i alternatywnych kryptowalut (ang. altcoins). Takie wirtualne waluty, które są wzorowane na bitcoinie, często posiadają pewne ulepszenia w stosunku do pierwowzoru. Przykładowo litecoin cechuje się czterokrotnie częstszym przetwarzaniem bloku danych (co 2,5 minuty). Takie rozwiązanie zapewnia szybsze zatwierdzanie transakcji.

Nie wiesz co to jest blok danych? Sprawdź nasz słownik dotyczący kryptowalut >

Wspomniany litecoin obecnie jest jednym z najpoważniejszych konkurentów bitcoina. Na razie trudno jednak mówić o jakimś bezpośrednim zagrożeniu bitcoina ze strony tzw. altcoins. Potwierdzają to dane dotyczące rynkowej kapitalizacji, czyli wartości wszystkich wygenerowanych jednostek kryptowaluty. Taki wynik dla bitcoina oscyluje na poziomie zbliżonym 11 mld dolarów amerykańskich (patrz poniższa tabela). Dokładna wartość kapitalizacji zależy od aktualnych notowań BTC. Po ogłoszeniu wyników czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii, kapitalizacja bitcoina przejściowo wzrosła do 12 mld dolarów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kapitalizacja to wartość wszystkich jednostek kryptowaluty, znajdujących się w obiegu. W przypadku bitcoina, ta kwota wynosi aż 11 miliardów dolarów amerykańskich (dane z początku lipca 2016 r.). 

Najpoważniejszy konkurent Bitcoina, czyli kryptowaluta ethereum, posiada kapitalizację zbliżoną do 1 miliarda dolarów (patrz poniższe zestawienie). Analogiczne wyniki dla ripple oraz litecoin wynoszą około 237 mln dolarów i 198 mln dolarów (dane z 1 lipca 2016 r.). Tylko pięć alternatywnych kryptowalut posiada kapitalizację powyżej 100 milionów dolarów. Na liście stu kryptowalut, prezentowanej przez portal Coinmarketcap.com znajdziemy również „krypty”, dla których łączna kapitalizacja na razie nie przekracza 600 000 dolarów. Korzystanie z takich mało popularnych kryptowalut jest ryzykowne ze względu na większe ryzyko ataku hakerskiego i ataków spekulacyjnych oraz możliwość nagłych zmian kursu. Trzeba brać pod uwagę również mniej wygodną odsprzedaż i niewielką akceptowalność niektórych altcoins.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najpopularniejsza waluta alternatywna (ethereum) posiada jedenaście razy niższą kapitalizację niż bitcoin. Na liście stu najbardziej znanych altcoins znajdują się też waluty z kapitalizacją 20 000 razy mniejszą od bitcoina.

inne kryptowaluty

Kolejna tabela prezentuje kluczowe informacje o różnicach pomiędzy najpopularniejszymi kryptowalutami oraz bitcoinem. Z punktu widzenia osoby niezainteresowanej kwestiami czysto technicznymi, ważne jest na przykład to, że ethereum i ripple pozwala na tworzenie algorytmów transakcji (np. w ramach zbiórek), a posiadacz litecoinów oraz ripple krócej czeka na sfinalizowanie przelewu. Można mieć jednak wątpliwości, czy takie różnice przeważają szalę na korzyść mniej popularnych kryptowalut.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Różnice pomiędzy najbardziej popularnymi altcoins oraz bitcoinem raczej nie mają znaczenia dla osoby, która używa kryptowalut do typowych zastosowań (np. okazjonalnych płatności.

inne kryptowaluty

Polcoin jest najlepszą polską odpowiedzią na sukces bitcoina …

W kontekście alternatywnych kryptowalut, warto wspomnieć również o polskich projektach.  Po rynkowym sukcesie bitcoina, polscy deweloperzy stworzyli kilka podobnych kryptowalut (polishcoin, polcoin i PLNc). Wydaje się, że próbę czasu najlepiej zniósł polcoin. Wspomniana kryptowaluta wyróżnia się nie tylko ze względu na nazwę. Jej charakterystyczną cechą jest także duża częstotliwość generowania bloków (co 60 sekund). Dla osób zainteresowanych polską kryptowalutą, została przygotowana specjalna aplikacja (tzw. portfel) na różne systemy operacyjne (np. Windows, Android, OS X oraz Linux). Warto również wiedzieć, że polcoiny są dostępne m.in. na giełdzie bitorado.

Nie wiesz co to jest portfel kryptowalutowy? Sprawdź nasz słownik dotyczący kryptowalut >

Mimo dobrego przygotowania całego projektu, polcoin nadal jest niszową kryptowalutą. Nie uwzględniono jej w zestawieniach 100 najpopularniejszych altcoins. Trudno się temu dziwić, gdyż oficjalne dane emitenta wskazują, że przez 15 miesięcy wykonano około 350 000 transakcji w polcoinach. Najważniejszym problemem polskiej kryptowaluty jest jej mała rozpoznawalność.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed zakupem mniej popularnych kryptowalut, warto sprawdzić, jakie podmioty je akceptują. To szczególnie ważna kwestia, jeżeli zamierzamy płacić za produkty i usługi.   

Zobacz aktualne kursy kryptowalut na najpopularniejszych giełdach