Newsletter

Co e-kantor (dodatkowo) może zaoferować firmie?

Na rynku internetowej wymiany walut, panuje wzmożona konkurencja, a bariery wejścia są niewielkie. Pojawiły się nawet firmy oferujące kompletne oprogramowanie do prowadzenia kantoru internetowego. W związku z tym, e-kantory obecnie działające na rynku, muszą nieustannie myśleć o uatrakcyjnianiu swojej oferty. Niski poziom spreadów, już nie wystarcza do wyróżnienia się wśród konkurentów.

Partnerem cyklu jest Amronet.

Firmy są dopieszczane przez e-kantory

amronet

Kantory internetowe i platformy wymiany walut starają się zaoferować dodatkowe funkcjonalności dla osób prywatnych oraz firm. Warto zatem sprawdzić, na jakie dodatkowe usługi mogą liczyć klienci firmowi, którzy z zasady są bardziej wymagający i zorientowani na rynku.

Aplikacje mobilne oraz przelewy zagraniczne stają się rynkowym standardem

Z myślą o przedsiębiorcach zainteresowanych wymianą walut online, sprawdziliśmy dodatkowe elementy w ofercie 14 serwisów porównywanych przez Kurencja.com.

Większość z tych portali może pochwalić się ciekawymi funkcjonalnościami (patrz poniższe zestawienie).

Popularne są m.in. aplikacje mobilne (Android, iOS), które pozwalają użytkownikowi prywatnemu lub firmowemu na śledzenie aktualnych kursów walut i zlecanie transakcji.

Takie dodatkowe programy na smartfona lub tablet, oferuje CurrencyFair.com, FritzExchange.pl, InternetowyKantor.pl oraz LiderWalut.pl.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektóre kantory internetowe oraz platformy wymiany walut, udostępniają specjalne aplikacje mobilne do kontroli kursów i zlecania operacji.

Możliwość wykonywania przelewów zagranicznych to kolejne udogodnienie, przy pomocy którego e-kantory chcą skusić nowych klientów prywatnych i firmowych.

Pieniądze za granicę mogą przesyłać użytkownicy Amronet.pl, CurrencyFair.com, KantorOnline.pl, TOPkantor.pl, TopFX.pl, Kantor.pl oraz Kantoru Alior Banku. Dwa pierwsze serwisy, wyróżniają się niskim poziomem opłat za przelewy zagraniczne (patrz poniższe zestawienie).

 ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektóre kantory pozwalają firmom i osobom prywatnym na realizację przelewów zagranicznych. Koszt takich operacji może być mniejszy niż w przypadku bankowych przelewów SWIFT oraz SEPA.

Nie wiesz, czym różnią się przelewy SWIFT i SEPA? Dowiedz się tego w naszym słowniku >

Oprócz wymienionych funkcji, na wyróżnienie zasługuje: zautomatyzowana wymiana przelewem (Walutomat), możliwość odebrania wymienionej gotówki w placówce Alior Banku (Kantor Alior Banku) oraz akceptacja Bitcoinów do zapłaty za wymianę (LiderWalut.pl).

Warto nadmienić, że do niedawna wybrane kantory internetowe chętnie wydawały walutowe karty przepłacone, które można było swobodnie doładowywać przed transakcją.

Obecnie sytuacja przedstawia się inaczej, bo banki postanowiły wycofać z oferty takie „plastiki” zapewniające klientowi dużą anonimowość. Dlatego wydawanie kart przedpłaconych wstrzymał np. serwis LiderWalut.pl. Przyczyną jest zalecenie KNF-u z lipca 2015 r. Nadzór finansowy zobowiązał banki do zmiany zasad wydawania kart przedpłaconych i wprowadzenie możliwości identyfikacji ich użytkowników.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Obecnie trudno jest znaleźć e-kantor, który wydaje walutowe karty przedpłacone. To wynika ze zmiany polityki banków i zaleceń KNF-u.

dodatkowe-uslugi-dla-firm-e-kantory-kurencja-popr-tab-1

Integracja z oprogramowaniem firm może być kolejnym ważnym krokiem …

Można spodziewać się, że w najbliższym czasie krajowe e – kantory i platformy wymiany walut zaproponują nowe rozwiązania.

Takie serwisy muszą brać pod uwagę zmniejszającą się liczbę kredytobiorców walutowych i możliwość ustawowego umorzenia części długu wynikającego z „hipotek” waloryzowanych kursem CHF lub EUR. W związku z tym, rynek internetowej wymiany walut musi mocniej ukierunkować się na obsługę przedsiębiorców.

Małe i średnie firmy byłyby jeszcze bardziej zainteresowane usługami e-kantorów, gdyby takie serwisy oferowały integrację z programami księgowymi i systemami typu ERP. Można przypuszczać, że wiodący rynkowi gracze w przyszłości podejmą próbę takiego dopasowania swoich usług do oprogramowania stosowanego przez firmy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kantory internetowe i platformy wymiany walut, mogą uatrakcyjnić swoją ofertę dla firm poprzez integrację z oprogramowaniem stosowanym przez przedsiębiorców.