Newsletter

Co firma zyska w e-kantorze?

Co firma zyska w e-kantorze?

Rynek internetowej wymiany walut w Polsce rozwinął się między innymi dzięki dużej liczbie kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego i euro. Potrzeby krajowych firm, były kolejnym bardzo ważnym impulsem dla rozwoju e-kantorów.

Partnerem cyklu jest Amronet.

Firmy wymieniają walutę online

amronet

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, nawet niewielkie przedsiębiorstwa utrzymują kontakty handlowe z zagranicą.

Już od wielu lat, problemem eksporterów oraz importerów są wysokie spready walutowe stosowane przez banki.

Polityka sektora bankowego, stworzyła pole działania dla przedsiębiorstw oferujących korzystne kursy walut i szybką wymianę w Internecie. Mimo narastającej konkurencji ze strony e-kantorów, krajowe banki nadal utrzymują wysokie spready dla konsumentów i przedsiębiorców.

Firmy zwykle wymieniają większe sumy. W przypadku takich klientów różnica kursowa, która z pozoru wydaje się niewielka (np. 2,00%), po przeliczeniu na krajową walutę często może wynosić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych!

Co firma zyska w e-kantorze? Trzyprocentowe oszczędności kursowe nie są czymś wyjątkowym w sieci

Przedsiębiorcy to ludzie, do których najlepiej przemawiają konkretne argumenty.

W związku z powyższym, warto posłużyć się przykładem dwóch krajowych firm, które mają do wyboru transakcję w banku (według ogólnej tabeli kursowej) lub kantorze internetowym.

Pierwsze z analizowanych przedsiębiorstw sprzedaje 20 000 dolarów otrzymanych od amerykańskiego kontrahenta (patrz poniższa tabela).

W drugim przypadku, przedsiębiorca musi zakupić 30 000 euro, które są potrzebne do zapłaty za surowiec importowany z Niemiec.

Nawet jeśli do rozliczenia tych przykładowych transakcji przyjmiemy średni kurs z 14 e-kantorów i platform wymiany walut, to okaże się, że różnice w stosunku do oferty banków są bardzo duże (patrz poniższe zestawienie). W przykładzie numer 1 (sprzedaż 20 000 dolarów), przedsiębiorca otrzyma z banku kwotę mniejszą o 1 444,86 zł (1,90%) – 3 448,86 zł (4,54%), a średni poziom zysków dla klienta e-kantoru wyniesie 2 236,95 zł (2,94%).

Jeżeli chodzi o zakup 30 000 euro (przykład numer 2), to analogiczna wartość oszczędności oscyluje na poziomie 3 315 zł (2,56%) –  6 246 zł (4,83%). Różnica na niekorzyść banków oczywiście byłaby jeszcze większa, gdyby zamiast średniej wartości rynkowej, został uwzględniony najbardziej korzystny kurs dla 14 kantorów internetowych.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Nawet po porównaniu średnich kursów z banków i kantorów internetowych, różnica na korzyść wymiany walut w sieci wynosi około 3,00%. To oznacza, że do każdych 100 zł wymienionych w banku, przedsiębiorca musi dopłacić 3 zł.  

e-kantory-zysk-dla-firmy-kurencja

Internetowa wymiana walut zwalnia firmę z kosztów transportu gotówki

Nie tylko oszczędności kursowe, przemawiają za zakupem „firmowej” waluty przez Internet.

W praktyce spore znaczenie ma również możliwość szybkiej i bezproblemowej wymiany.

Kantory internetowe działają przez całą dobę, w przeciwieństwie do oddziałów banków i kantorów stacjonarnych.

Klienci takich nowoczesnych serwisów nie muszą ponosić kosztów związanych z transportem i zabezpieczeniem gotówki. Gotówkowy sposób wymiany jest największą wadą kantorów stacjonarnych, które mogą zaproponować bardziej atrakcyjne kursy niż banki, ale pod względem stawek ustępują internetowej konkurencji.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klient kantoru internetowego nie musi się martwić kosztami oraz zagrożeniami, które wynikają z transportu dużej ilości banknotów. Bezpieczeństwo transakcji realizowanej przez Internet, zamiast ochroniarza może zapewnić np. sam przedsiębiorca lub informatyk zatrudniony w firmie (m.in. poprzez regularną aktualizację oprogramowania antywirusowego i systemu operacyjnego).  

Osoby sceptyczne w stosunku do kantorów internetowych mogą narzekać, że wspomniane serwisy oferują jedynie bezgotówkowy sposób wymiany.

Z roku na rok, taki argument staje się jednak coraz mniej trafny. Wypłata gotówki z konta walutowego firmy obecnie nie stanowi żadnego problemu, a zewnętrzni operatorzy (np. Euronet) uruchamiają kolejne bankomaty walutowe.

Co więcej, unijne przepisy zaczynają zmierzać w kierunku ograniczenia transakcji gotówkowych (m.in. ze względu na unikanie opodatkowania, pranie „brudnych pieniędzy” i zagrożenie terrorystyczne).

Obecnie przedsiębiorcy poprzez rachunek bankowy muszą opłacać wszystkie transakcje na kwotę powyżej 15 000 euro.

Od 1 stycznia 2017 roku, takie same zasady będą dotyczyły transakcji o wartości większej niż 15 000 zł. Niewykluczone, że ten limit płatniczy w przyszłości zostanie jeszcze obniżony.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kantory internetowe prowadzą tylko bezgotówkowy obrót, ale to nie stanowi problemu z uwagi na zmiany technologiczne. Nie tylko w przypadku działalności gospodarczej, znaczenie gotówkowych rozliczeń staje się coraz mniejsze. Od 1 stycznia 2017 roku, przy pomocy gotówki będzie można prowadzić tylko rozliczenia firmowe o wartości poniżej 15 000 zł. Obecny limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców to 15 000 euro.