Newsletter

Internetowa wymiana walut jest kosztem dla firmy

Internetowa wymiana walut jest kosztem dla firmy

Z roku na rok, coraz więcej firm decyduje się na zakup lub sprzedaż waluty przez Internet. Za takim rozwiązaniem przemawiają nie tylko znacznie atrakcyjniejsze kursy kupna i sprzedaży. Spore znaczenie ma także fakt, że wymianę przez Internet można zlecić praktycznie w dowolnym miejscu i czasie.

Partnerem cyklu jest Amronet.

Internetowa wymiana walut to koszt podatkowy

Internetowa wymiana walut jest kosztem dla firmyPrzedsiębiorca wybierający usługi e-kantorów lub internetowych platform wymiany walut, nie musi się obawiać żadnych problemów z kwestiami księgowymi.

Wręcz przeciwnie, firmy zlecające wymianę walut przez Internet, zwykle dysponują szybkim i wygodnym dostępem do faktur oraz historii transakcji.

Takiej funkcjonalności oczywiście nie oferują stacjonarne kantory, które pod względem kursów wymiany mogą być jedyną alternatywą dla internetowych konkurentów.

Rozliczenia z e-kantoru podlegają uniwersalnym zasadom podatkowym

Kantory internetowe oraz platformy wymiany walut, zdobyły już sporą popularność wśród krajowych przedsiębiorców. Dlatego nie można mieć obaw, że lokalny urząd skarbowy zakwestionuje wymianę walut wykonaną przez Internet. Jeżeli rozliczenia są prawidłowe, to organ podatkowy traktuje tak samo transakcje wykonane w banku, kantorze stacjonarnym oraz e-kantorze.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Takie same zasady ewidencji podatkowej są stosowane w przypadku wymiany walut za pośrednictwem banku, kantoru stacjonarnego i kantoru internetowego. Urzędy skarbowe w praktyce nie dyskryminują firm, które wybrały transakcje walutowe przez Internet.

Podatkowy aspekt transakcji wykonywanych w kantorze internetowym obejmuje:

  • uwzględnienie kosztów wymiany naliczanych przez kantor (np. prowizji i opłat), które są traktowane jako podatkowy koszt uzyskania przychodu
  • rozliczenie ujemnych i dodatnich różnic kursowych (dodatnie różnice kursowe generują przychód, a ujemne powiększają koszty)

Podatkowe rozliczenie opłat i prowizji nie stanowi problemu, ponieważ wszystkie kantory internetowe oraz platformy wymiany walut po zakończeniu miesiąca wystawiają faktury z wyszczególnionymi kosztami (po ich odpowiednim przeliczeniu na złote).

Warto pamiętać, że faktyczny ciężar finansowy każdej opłaty i prowizji zaliczonej do kosztów firmy to: wysokość opłaty/prowizji x (100% – stawka podatkowa). W takim przypadku, mamy do czynienia z tzw. tarczą podatkową. Firmy prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR), mogą łatwo rozliczyć kwoty pobierane przez e-kantor, dodając je do „pozostałych wydatków” (kolumna numer 13 w KPiR).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Faktyczna wysokość opłat i prowizji pobranych przez kantor internetowy lub platformę wymiany walut, będzie niższa o stopę podatku dochodowego. Stanie się tak, gdy przedsiębiorca uwzględni wspomniane opłaty oraz prowizje w rozliczeniu podatkowym. 

Podatkowe rozliczenie różnic kursowych jest nieco bardziej skomplikowane (nawet jeśli firma prowadzi uproszczoną księgowość).

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, trzeba uwzględnić m.in. pierwotny kurs nabycia danej ilości waluty, gdy firma przy jej pomocy dokona płatności (np. opłaci zagraniczną fakturę). Przy ustalaniu kursów nabycia dla waluty wypływającej z rachunku bankowego, przedsiębiorca musi wykorzystywać jedną z trzech możliwych metod:

  • FIFO (ang. first in first out) – najpierw rozliczany jest wypływ waluty, która wcześniej znalazła się na rachunku
  • LIFO (ang. last in first out) – najpierw rozliczany jest wypływ waluty, która później znalazła się na rachunku
  • rozliczenie według średnio-ważonego kursu walut znajdujących się na rachunku

Dla większości przedsiębiorców, znajomość zasad rozliczania różnic kursowych nie jest szczególnie istotna, bo firmy posiadające zagranicznych kontrahentów, zwykle korzystają z pomocy biura rachunkowego.

Przedsiębiorca samodzielnie obliczający różnice kursowe powinien dodatkowo wiedzieć, że takie kwoty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów uwzględnia się jako „pozostałe wydatki” (różnice ujemne) i „pozostałe przychody” (różnice dodatnie).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W większości przypadków, przedsiębiorca nie musi samodzielnie rozliczać różnic kursowych. Taką pracę wykonuje biuro rachunkowe, któremu zlecono prowadzenie księgowości.

O podatkowe wątpliwości związane z walutami można zapytać fiskusa

W przypadku rozliczeń podatkowych, zawsze mogą pojawić się wątpliwości. Ta sama zasada dotyczy również kwestii związanych z ewidencjonowaniem wymiany walut. Pewne pytania rodzą się w nietypowych sytuacjach, które nie do końca zostały sprecyzowane przez przepisy oraz interpretacje organów podatkowych. Niezależnie od sposobu wymiany walut (e-kantor, kantor stacjonarny, bank), przedsiębiorca może wystąpić o interpretację indywidualną do Ministra Finansów i zasięgnąć informacji o właściwym sposobie postępowania.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W razie wątpliwości związanych z ewidencjonowaniem wymiany walut, można wystąpić do Ministra Finansów o interpretację podatkową. Taka interpretacja jest wydawana przez upoważnioną izbę skarbową. 

Wydanie interpretacji przez jedną z upoważnionych izb skarbowych (patrz poniższe zestawienie) jest możliwe jeśli przedsiębiorca złoży odpowiedni wniosek na formularzu ORD-IN, ORD-IN/A oraz wpłaci 40 zł na rachunek odpowiedniej izby. Interpretacja indywidualna powinna zostać wydana w trakcie 3 miesięcy od dostarczenia odpowiednio wypełnionego oraz opłaconego wniosku (do jednego z biur informacji podatkowej – patrz poniższe zestawienie).=

Warto pamiętać, że firma stosująca się do interpretacji wydanej przez izbę skarbową, zyskuje skuteczną ochronę przed sankcjami ze strony fiskusa (odpowiedzialnością karno – skarbową oraz koniecznością zapłaty podatku wraz z zaległymi odsetkami).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podatnik nie musi się stosować do wydanej interpretacji, ale postępowanie zgodne ze wskazówkami organów podatkowych zapewnia mu ochronę prawną.

Internetowa wymiana walut jest kosztem dla firmy

*- Uwaga: w przypadku pytań dotyczących podatku PIT oraz pozostałych podatków, obowiązuje inny podział właściwych izb skarbowych (zobacz na stronie Ministerstwa Finansów)

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Finansów (z 29 sierpnia 2016 r.)

 

follow us in feedly