Newsletter

Kantor internetowy sprzymierzeńcem emigranta

Najnowsze dane GUS-u wskazują, że liczba Polaków czasowo przebywających za granicą, osiągnęła rekordowy poziom (2,32 mln w 2014 r.).

Wartość środków, które emigranci przesyłają do Polski, już od kilku lat stopniowo maleje. Mimo spadkowego trendu, sumy przekazywane przez Polaków pracujących za granicą, nadal robią spore wrażenie. W 2014 r. emigranci zarobkowi, wysłali do Polski przelewy o wartości 16,15 mld zł.

Emigranci zarobkowi jedną z podstawowych grup klientów kantorów online

Wspomniane osoby są ważnymi klientami e-kantorów. Dzięki wymianie walut w Internecie, krewni polskiego emigranta otrzymują kwotę większą nawet o 5% – 7%.

Banki „czeszą” dużo bardziej na kursach kupna niż sprzedaży

Korzyści dla emigrantów wynikające z korzystania z kantorów online można zaprezentować korzystając z dwóch konkretnych przykładów (patrz poniżej).

Przykład 1:

Pan Antoni pracuje jako murarz w Niemczech. Postanowił on przekazać rodzinie część zaoszczędzonych środków (5000 euro). Przykładowy emigrant samodzielnie wymieni pieniądze, a kwotę wyrażoną w złotych prześle na konto bankowe żony.

Przykład 2:

Pani Iwona pracuje jako pomoc hotelowa w Wielkiej Brytanii. Jej rodzina potrzebuje wsparcia finansowego. Dlatego pani Iwona przesyła 4000 funtów brytyjskich na konto walutowe swojego brata. Brat pani Iwony wymieni otrzymaną sumę na złote.

Poniższe zestawienie prezentuje różnice w kwocie, którą można otrzymać po wymianie euro i funtów. Porównywane wyniki dotyczą 27 e-kantorów oraz 14 wiodących banków. Nietrudno zauważyć, że osoba wymieniająca walutę za pośrednictwem krajowego banku, otrzyma znacznie mniejszą sumę, która jest wyrażona w złotym. Największe różnice na korzyść kantorów internetowych wynoszą:

 • 1 445,50 zł/6,79% w przykładzie 1
 • 1 154,00 zł/4,86% w przykładzie 2

Średnia różnica kwoty otrzymanej w banku i kantorze internetowym to 615,26 zł/2,89% (przykład 1) oraz 604,05 zł/2,55% (przykład 2). Takie sumy również są znaczące dla statystycznej polskiej rodziny.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku sprzedaży waluty obcej, różnice kursowe pomiędzy bankami i kantorami internetowymi są nieco większe. Jest to związane z polityką krajowych banków. Część takich instytucji stosuje niesymetryczne widełki kursowe. To oznacza, że bankowy kurs kupna waluty bardziej różni się od średniego kursu NBP, niż stawka dotycząca sprzedaży…

Kantor internetowy i emigranci tab.1(1)


Kantor stacjonarny jest najmniej wygodnym rozwiązaniem

Warto również wspomnieć o tym, że emigrant walutowy, który chce wykonać transakcję bezgotówkową, ma do wyboru jedynie bank lub e-kantor.

W takiej samej sytuacji znajdują się osoby otrzymujące pieniądze od zagranicznych pracowników. Kantory stacjonarne mogą im zaoferować nieco lepsze kursy niż banki. Problem polega na tym, że tradycyjna wymiana jest problematyczna i niezbyt bezpieczna (zwłaszcza w przypadku większych kwot). Wiele osób słusznie obawia się, że mogą zostać okradzione z pieniędzy przenoszonych w torbie lub torebce. Dodatkowe ryzyko wiąże się z błędem kasjera przeliczającego pieniądze i możliwością otrzymania fałszywego banknotu.

W związku z powyższym można uznać, że kantor internetowy jest najlepszym wyborem dla emigranta zarobkowego. Decyzję o rozpoczęciu wymiany w sieci, ułatwiają proponowane kursy walut. Kantory stacjonarne zwykle oferują mniej atrakcyjne stawki, niż ich internetowi konkurenci.

Jesteś emigrantem walutowym? Mamy specjalnie dla Ciebie:

 1. Aktualne promocje w kantorach online
 2. Poradnik jak przelewać, przesyłać środki za granicę i zza granicy
 3. Firmowe transfery pieniężne – jak najlepiej i najtaniej przesłać środki z kraju za granicę i z zagranicy do Polski
 4. Jak założyć konto w TransferWise
 5. Jak założyć konto w CurrencyFair

Zobacz także, co przy wyborze kantoru online ma znaczenie dla przedsiębiorców.

 • Alexx_1

  Jeśli ktoś wyjechał za kasą to oczywiście najczęściej jest na tyle kumaty, żeby:
  -nie wozić kasy w gotówce
  -nie dać się czesać bankom
  -nie dać się czesać Westerunionom i innym
  Mówię bo sam jestem takim gastarbeiterem i korzystam z kantoró int. od samego ich początku

 • Egon

  zgadzam się, jak ktoś zarabia grubą kasę „abroad” to chyba max. optymalizuje koszty wymiamy

 • Magdaa

  a kiedy dorzucicie instrukcję zakładania konta w Transferwise?

 • kurencjacom

  @disqus_dez7JDaJXF:disqus, dzięki za komentarz. Planujemy w najbliższych dniach opublikować taką instrukcję dla TransferWise. Pilnuj nas:)

 • wojtekB

  mój brat jakiś czas woził kasę (2005-2010), później walutomat i reszta

 • Waldemar

  Nie zgadzam się z opinią iż tradycyjna wymiana jest problematyczna, że kasjer może wydać fałszywkę ( kto to wymyślił), że kursy są gorsze. W niektórych walutach pewnie tak a w innych nie. Trzeba zwrócić uwagę na koszt przelewu waluty z banku do banku, nie zawsze jest to za darmo a opłaty w przypadku CHF sięgają nawet 65 zł (BPH). Przy większych kwotach kurs wymiany jest zawsze zbliżony do e-kantorów a często nawet lepszy. Czas przelewu to nawet 3 dni.
  Więc powiedzmy tak: dla niektórych będzie to korzystne dla innych nie. Jak to w życiu.

  Pozdrawiam Waldemar

  • kurencjacom

   @Waldemar Dzięki za komentarz. Oczywiście masz rację, że zdarzają się (szczególnie przy dużych transakcjach i specyficznych walutach) wyjątkowo dobre kursy w kantorach stacjonarnych. Ale co do zasady, średnio (badamy to co jakiś czas) e-kantory mają wyraźnie lepsze kursy, szczególnie w przypadku walut głównych: EUR/USD/CHF/GBP.
   Co do fałszywek, podobnie – to na pewno rzadkość, i raczej na pewno niezawiniona przez kasjera, ale może się tak zdarzyć, że klient wyjdzie z kantoru „naziemnego” z fałszywką, co ze swej (niefizycznej) natury nie może się zdarzyć w kantorach internetowych.

 • Pingback: Kantor internetowy to dobra opcja dla przedsiębiorcy?()