Newsletter

Kantor internetowy to dobra opcja dla przedsiębiorcy?

Rozliczenia handlowe z zagranicą, nie są już domeną dużych firm. Kontakty biznesowe z zagranicznymi partnerami utrzymuje również wiele spośród 1,7 miliona małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Takie firmy stają się coraz ważniejszą grupą docelową dla kantorów internetowych. Z punktu widzenia przedsiębiorców, internetowa wymiana walut ma kilka ważnych atutów.

Kursowe oszczędności nie są jedynym argumentem

Ceny wymiany walut w kantorach i bankach

Firmy z sektora MSP, podobnie jak osoby nieprowadzące działalności gospodarczej (konsumenci), mogą uzyskać spore oszczędności dzięki wymianie walut w Internecie. Jest to ważny, ale nie jedyny czynnik, który zachęca przedsiębiorstwa do skorzystania z oferty kantorów internetowych i platform wymiany walut (takich jak np. Walutomat lub WalutyKokos).

Dzięki informacjom z naszej porównywarki, można obliczyć szacunkowe oszczędności dla dwóch przykładowych przedsiębiorców. Pierwszy z nich chce kupić 10 000 euro, potrzebnych do zapłaty za surowiec sprowadzony z Niemiec. Druga firma wymienia dolary (15 000 USD), otrzymane od zagranicznego kontrahenta.

Po przeanalizowaniu danych Kurencja.com oraz tabel kursowych dziewięciu banków można obliczyć, że w pierwszym przykładzie średnia różnica na niekorzyść oferty bankowej wynosi aż 3,26% (1380,70 zł). W skrajnym przypadku, firmowy klient banku za 10 000 euro zapłaci nawet o 2029,67 zł (4,79%) więcej, niż osoba kupującą tę samą walutę przy pomocy statystycznego kantoru internetowego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę sprzedaż 15 000 dolarów przez firmę, to okaże się, że średnia różnica kursowa jest bardzo zbliżona (3,27%). W przypadku jednego banku, firma sprzedająca 15 000 dolarów otrzyma kwotę nawet o 2663,00 zł mniejszą, niż klient kantoru internetowego.

e-Kantor dla firmy Kurencja.com tab.1

Wygoda korzystania z kantorów i banków

Oprócz różnic kursu, klient firmowy musi brać pod uwagę również inne aspekty. Jednym z nich jest uciążliwość wymiany gotówkowej. Takie tradycyjne rozwiązanie wciąż oferują kantory stacjonarne. Jest ono mało wygodne w przypadku większych kwot. Nawet wymiana przykładowych sum (10 000 euro, 15 000 dolarów) w kantorze stacjonarnym, budzi obawy o bezpieczeństwo transportowanych środków.

Obowiązujące przepisy to kolejny czynnik, który sprawia, że stacjonarne kantory mają ograniczoną użyteczność dla krajowych firm. Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, że obowiązek wykorzystania rachunku bankowego dotyczy m.in. płatności, które mają wartość przekraczającą 15 000 euro. Taki wymóg wprowadza ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Opisywana regulacja utrudnia tzw. „pranie brudnych pieniędzy”. Przedsiębiorca, który chce pozostać w zgodzie z przepisami, powinien wymieniać większe sumy (powyżej 15 000 euro) tylko w sposób bezgotówkowy.

Krajowe banki dodatkowo zniechęcają swoich klientów do gotówkowej wymiany walut. Takie instytucje zwykle stosują dość wysokie prowizje za wpłatę wymienionej gotówki na konto walutowe (patrz poniższe zestawienie). Firma z drugiego przykładu, za przekazanie gotówki (15 000 USD) na swoje konto, musiałaby zapłacić nawet 75 – 90 dolarów. Taki dodatkowy koszt zmniejsza opłacalność kantorów stacjonarnych.

e-Kantor dla firmy Kurencja.com tab.2

Firma musi zwracać dużą uwagę na bezpieczeństwo

Powyższe przykłady udowadniają, że firma planująca wymianę większej kwoty, ma do wyboru kantor internetowy, „drogi” bank albo kłopotliwy kantor stacjonarny. W związku z tym trudno się dziwić, że e-kantory zdobywają coraz większą popularność wśród krajowych przedsiębiorców. Opłaty i prowizje pobierane przez takie serwisy, kwalifikują się do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Podstawą do księgowania kosztów jest faktura wystawiana przez kantor internetowy.

Firmy zwykle powierzają e-kantorom znacznie większe sumy, niż przeciętny konsument. Dlatego ważne jest zweryfikowanie wybieranego serwisu. Kluczowy aspekt to wiarygodność firmy prowadzącej wymianę walut. Na krajowym rynku znajdziemy e-kantory i platformy wymiany walut, które posiadają licencję KNF-u (np. InternetowyKantor.pl) oraz wysoki kapitał zakładowy (np. Walutomat, WalutyKokos, Trejdoo, Kantor.pl, CurrencyFair, KantorOnline, InKantor, FritzExchange oraz InternetowyKantor.pl). Wszystkie wymienione serwisy oferują wysoki poziom zabezpieczeń informatycznych i zostały już wypróbowane przez wiele krajowych firm.

Zobacz także, co przy wyborze kantoru online ma znaczenie dla emigrantów.

 

  • Alexx_1

    Apropos firm i e-kantorów, to mam taką dziwną obserwację. Otóż, firmy (które powinny dbać o koszty, o każdą złotówkę) bardzo często wolą korzystać z droższych operatorów, które z jakichś innych powodów (wygoda, osobisty kontakt itp.) preferują. O taka komercyjno- niekomercyjna myśl.

  • Whisky Wine Academy

    Dla mnie najwygodniej korzystać jest jednak z uslug w moim banku. Alior oferuje fajny kantor. Bezpiecznie i szybko. Polecam kantor aliorbank