Newsletter

Koszty przelewów zagranicznych

Koszty przelewów zagranicznych – dla emigranta

Koszty przelewów zagranicznych do Polski są ważną kwestią dla wszystkich emigrantów, którzy przesyłają zarobki krewnym mieszkającym w kraju. Według ostatnich danych NBP, roczna wartość takich transferów przekracza 4 miliardy euro. Rodziny emigrantów zarobkowych na pewno otrzymałyby odrobinę większą kwotę, gdyby nadawcy korzystali z najtańszych opcji przesłania środków.

Partnerem cyklu jest InternetowyKantor.pl.

ryzyko kursoweCzęść zagranicznych banków oferuje bezpłatne przelewy SEPA

Analizując koszty przelewów zagranicznych okazuje się, że interesującym wariantem są przelewy europejskie SEPA.

Takie transfery bywają zupełnie bezpłatne w zagranicznych bankach.

Osoby, które nie mogą skorzystać z darmowych przelewów europejskich, powinny zainteresować się ofertą pozabankowych operatorów.

Wielu klientów krajowych banków zapewne chciałoby otrzymać możliwość wykonywania przelewów europejskich (SEPA) za darmo. Taką opcję oferuje m.in. kilka wiodących banków z krajów, w których często pracują Polacy (przykłady: niemiecki Deutsche Bank, francuski Credit Agricole, holenderski ING oraz irlandzki AIB).

Po przeanalizowaniu oferty innych banków z Europy Zachodniej okazuje się, że znalezienie konta z darmowymi transferami SEPA jest nieco łatwiejsze, niż w przypadku Polski. Oczywiście można też wskazać niechlubne wyjątki. Dobrym przykładem jest brytyjski Bank of Scotland, który za każdy przelew zagraniczny pobiera aż 9,50 funta (patrz poniższe zestawienie).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W niektórych bankach z Zachodniej Europy, przelewy SEPA są zupełnie bezpłatne.  

Nie wiesz, czym cechuje się przelew SEPA? Sprawdź nasze wyjaśnienie >

Droższe przelewy SWIFT

Sytuacja emigrantów przedstawia się mniej optymistycznie, jeżeli weźmiemy pod uwagę koszt tradycyjnych przelewów międzynarodowych, które są wykonywane za pośrednictwem systemu SWIFT.

W wiodących zagranicznych bankach, takie operacje również mogą być kosztowne. Doskonałym przykładem jest francuski Credit Agricole, który za najtańszy przelew SWIFT o wartości 10 000 euro, pobiera aż 21,60 euro. Zbliżone opłaty za transfery międzynarodowe SWIFT, nie są czymś nadzwyczajnym w krajowych bankach. Oczywiście dla polskiego klienta równowartość 80 zł jest bardziej istotnym obciążeniem i stanowi większą część dochodów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W zagranicznych bankach, przelewy SWIFT też są znacznie droższe od operacji realizowanych w systemie SEPA. Najtańszy przelew SWIFT do Polski (opcja SHARE) może kosztować 15 euro – 20 euro.

Dowiedz się więcej o kosztach przelewów SWIFT oraz ich zasadach>

Koszty przelewów zagranicznych SWIFT/SEPA  – tabela

Koszty przelewów zagranicznych

Pozabankowi operatorzy bywają dobrą alternatywą dla SWIFT-u

Osoby, które z jakichś względów nie mogą wybrać taniego przelewu SEPA, a biorące pod uwagę koszty przelewów zagranicznych, powinny się zainteresować ofertą pozabankowych operatorów płatniczych.

 

Osoby przesyłające pieniądze polskim krewnym mają do wyboru m.in. PayPala, CurrencyFair, TransferWise oraz MoneyCorp.

Opłaty pobierane przez te serwisy przeanalizowaliśmy na przykładzie emigranta wysyłającego pieniądze z Wielkiej Brytanii lub Niemiec. Dane GUS-u wskazują, że w dwóch wymienionych krajach przebywa ponad połowa wszystkich Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicą.

Koszty przelewów zagranicznych, transferów walutowych  – tabela

koszty przelewów zagranicznych

Po przeanalizowaniu oferty porównywanych operatorów płatniczych wydaje się, że najmniej atrakcyjną propozycję ma PayPal. Klienci tego popularnego serwisu będą musieli zapłacić prowizję za przelew, która wynosi 1,00% i jest pozbawiona maksymalnego ograniczenia kwotowego.

Niższe koszty nalicza CurrencyFair, TransferWise oraz MoneyCorp. Pierwszy z tych trzech serwisów możemy polecić ze względu na dobre opinie naszych czytelników oraz brak ograniczeń, którymi cechuje się konkurencyjny TransferWise (patrz powyższe zestawienie).

Zapytaliśmy partnera cyklu, InternetowyKantor.pl:

– Co tak naprawdę decyduje o kosztach przelewów od emigrantów?

Krzysztof Adamczak, dealer walutowy w InternetowyKantor.pl:

Najbardziej istotnym czynnikiem dla osoby chcącej wymienić walutę cały czas pozostaje kurs wymiany.

Nie tylko jednak spread walutowy, czyli różnica między ofertą kupna i sprzedaży, jest ważny. Koszty przelewów walutowych mogą sięgać nawet kilkuset złotych. W zależności od banku oraz waluty takie dodatkowe koszty mogą zniwelować oszczędności wynikające z niższego spreadu.

Dlatego przeważająca większość wypłat naszych klientów jest realizowana darmowymi przelewami wewnętrznymi. InternetowyKantor.pl posiada rachunki w kilkunastu największych bankach w Polsce. Dzięki temu nasi klienci oszczędzają czas i pieniądze.

Koszty przelewów bankowych mogą jeszcze wzrosnąć, ze względu na niskie stopy procentowe. Banki w okresach taniego pieniądza poszukują rentowności w mniej oczywistych obszarach. Dlatego można się spodziewać podwyżek, zwłaszcza że w ostatnim czasie znów więcej się mówi o potencjalnych cięciach stóp.

Także koszty związane z ustawą frankową w jakiś sposób banki będą chciały sobie zrekompensować. Ostanie pomysły nie uderzają aż tak bardzo w kredytodawców, jednak nie ma gwarancji, że w przyszłości temat ten nie powróci. Już raz pokazano, że dość łatwo można na nim zbudować kapitał polityczny.

 Zobacz też jak najlepiej wysyłać pieniądze z Polski za granicę.

follow us in feedly