Newsletter

Kryptowaluty – nowy dział w Kurencja.com

Kryptowaluty, przede wszystkim bitcoin (BTC) stają się coraz popularniejsze. Dla jednych jest to ciekawostka, gadżet, którą warto się pochwalić podczas płatności zagranicznych. Dla innych jest to nowe złote – idealne dobro inwestycyjne, na którym zarobią krocie. Jeszcze inni na razie się tylko przyglądają i śledzą kursy. Dla wszystkich uruchamiamy właśnie Dział Kryptowaluty w naszej porównywarce.

Kryptowaluty  – przyszłość finansów, czy kolejna efemeryda

Dla wielu z nas, którzy cokolwiek słyszeli o kryptowalutach, temat ten sprowadza się pewnie do  zapewne do bitcoina, który jest pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutą.

Kurs BTC popularyzuje kryptowaluty

Popularność bitcoina jest przede wszystkim funkcją jego ceny. Kiedy kurs 1 bitcoina (zaledwie 3-4 lata temu…) nie przekraczał 1 dolara temat był jedynie ciekawostką dla geeków. Ale wraz z pokonywaniem kolejnych poziomów cenowych, do nowej gorączki złota dołączali ci którzy niewiele rozumieli, ale czuli szansę na szybki zarobek.

Kiedy kurs osiągał kilkaset dolarów (pierwsza „bańka BTC” z 2013 r.) do grona entuzjastów nowej technologii dołączały kolejne grupy:

  • inwestorzy
  • programiści zauroczeni samą technologią łańcucha bloków (block chain technology)
  • operatorzy usług opartych BTC – giełdy, operatorzy portfeli, bitcoinmatów itd.
  • inni (w tym zainteresowani bezinteresowną popularyzacją nowej technologii jej ewangeliści, ale także bardziej agresywni prorocy wieszczący np. upadek banków w wyniku rozwoju kryptowalut i sprzyjający temu upadkowi)

Wielkimi entuzjastami bitcoina i block chaina są np. bliźniacy Cameron i Tyler Winklevoss (powiązani wcześniej z tematem Facebooka), którzy zdążyli być może skupić największy portfel BTC na świecie.

Apogeum jaki kurs bitcoina osiągnął w listopadzie 2013 r. – ok 1200 USD za 1 BTC było też szczytem euforii w mediach, także inwestycyjnych.

 

wykres BTC

Co dalej z BTC i innymi kryptowalutami

Ostatnie dwa lata to okres schładzania gorących głów inwestujących w kryptowaluty (kurs BTC spadł ze szczytu znowu w okolice 200 USD).

Jednocześnie cały czas przybywa skutków organicznej pracy nad czymś co chyba jest sednem kryptowalut – samą technologią blockchain. W zasadzie nie ma tygodnia, aby z sektora finansowego, czy publicznego nie wyszła jakaś wiadomość, że:

  • kolejny bank pracuje nad technologią block chain,
  • rządy, stany, urzędy wydają kolejne regulacje dla obrotu kryptowalutami
  • powstała kolejna firma dostarczająca skojarzony produkt, czy usługę

Wydaje się, że przyszłość kryptowalut może być ciekawa i znacząca. Najwięcej zależy od zdrowego rozwoju samej technologii oraz rynku obrotu kryptowalutami.

My już dziś włączamy Dział Kryptowaluty w naszej porównywarce. Znajdziecie tu bieżące notowania BTC i pozostałych, ważnych kryptowalut, wizytówki giełd oraz najważniejsze materiały na ten temat na naszym blogu.

 

kryptowaluty