Newsletter

kuchnia walutomatu

Kuchnia Walutomatu

Historia polskiego rynku wymiany walut online, będzie zawsze związana z Walutomatem. Ten portal działający nieprzerwanie od 2009 roku, był pierwszym serwisem na krajowym rynku umożliwiającym wymianę walut przez Internet. Obecnie Walutomat.pl jest największą platformą wymiany walut i bardzo dobrym potwierdzeniem hasła „Polak potrafi”. Przy okazji siódmych urodzin Walutomatu, warto prześledzić historię tego pionierskiego przedsięwzięcia, za którym wkrótce podążyli inni polscy przedsiębiorcy.

WALUTOMAT_VERTICAL

Partnerem cyklu jest Walutomat.

Historia internetowego sukcesu zaczęła się nad Wartą …

Poznań z pewnością można nazwać kolebką internetowej wymiany walut w Polsce.

Walutomat

To właśnie w mieście położonym nad Wartą, Tomasz Dudziak uruchomił swój społecznościowy serwis wymiany walut.

Warto wspomnieć, że pomysłodawca Walutomatu miał już spore doświadczenie w projektach internetowych, jako współtwórca Allegro (1999 r. – 2007 r.).

Szybko okazało się, że kolejny projekt Tomasza Dudziaka ma bardzo duży potencjał rozwojowy. Przez pierwszy rok działania, łączny obrót Walutomatu wzrósł do prawie 500 mln zł.

InternetowyKantor.pl

W tym samym czasie, inni biznesmeni działający na terenie Poznania (Łukasz Olek i Michał Czekalski), budowali pierwszy e-kantor w Polsce (InternetowyKantor.pl). Wspomniany serwis jesienią 2013 r. połączył się z Walutomatem w ramach nowej spółki Currency One.

Zanim doszło do tej fuzji, Walutomat szybko budował swoją pozycję rynkową. Można to prześledzić na poniższym kalendarium.

 • listopad 2009 r. – Walutomat.pl rozpoczyna działalność jako pierwszy serwis tego typu w Polsce. Równocześnie zaczyna się historia wymiany walut online w naszym kraju.
 • sierpień 2011 r. – Dzięki wprowadzeniu tzw. ustawy antyspreadowej, znacząco wzrasta zainteresowanie ofertą Walutomatu.
 • listopad 2012 r. – Walutomat obchodzi trzecie urodziny i podsumowuje dotychczasową działalność. Przez trzy lata, wartość wymienionych walut wyniosła 5 mld zł, a użytkownicy dzięki niższym kursom zaoszczędzili 140 mln zł.
 • czerwiec 2013 r. – Portal Kurencja.com klasyfikuje Walutomat w ścisłej czołówce swojego rankingu.
 • wrzesień 2013 r. – Dochodzi do prawnego połączenia operatora Walutomatu i firmy prowadzącej pierwszy polski kantor internetowy (InternetowyKantor.pl). Nowa spółka (Currency One SA) staje się właścicielem obydwu serwisów i wiodącym graczem rynkowym.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Walutomat.pl był pierwszym serwisem wymiany walut online w Polsce, podczas gdy InternetowyKantor.pl jako pierwszy przeniósł tradycyjny model działania kantoru do Internetu.

Currency One

Po połączeniu Walutomat.pl oraz InternetowyKantor.pl, trzej liderzy nowej spółki (Łukasz Olek, Michał Czekalski i Tomasz Dudziak) dalej kontynuowali swoje pasmo biznesowych sukcesów. Z punktu widzenia Walutomat.pl, najważniejsze były następujące daty:

 • styczeń 2014 r. – Walutomat odnotowuje roczny wzrost obrotów i liczby użytkowników o 50%.
 • kwiecień 2014 r. – Walutomat (podobnie jak InternetowyKantor.pl) staje się najlepiej ocenianym serwisem z branży wymiany walut online według Opineo.pl.
 • sierpień 2014 r. – Strona Walutomatu ulega poważnym zmianom i nabiera bardziej nowoczesnego wyglądu. Zmienia się także logo serwisu.
 • grudzień 2014 r. – Walutomat kończy rok z rekordowymi wynikami (132 000 klientów i wartość wymiany na poziomie 6,2 mld zł).
 • lipiec 2015 r. – Właściciel serwisów Walutomat.pl oraz InternetowyKantor.pl (spółka Currency One), uzyskuje licencję na świadczenie usług płatniczych i trafia pod nadzór KNF-u.
 • sierpień 2015 r. – Strona Walutomatu znów ulega zmianom i staje się bardziej zgodna z preferencjami użytkowników oraz całkowicie responsywna.
 • styczeń 2016 r. – Walutomat znów publikuje informacje o rocznych sukcesach. Wartość obrotów wzrosła z 6,2 mld zł do 8,4 mld zł (+35%), a liczba klientów zwiększyła się o 34% (2014 r. – 132 000, 2015 r. – 177 000).
 • czerwiec 2016 r. – Na fali zamieszania związanego z Brexitem, Walutomat.pl (podobnie jak InternetowyKantor.pl) bije swój rekord dziennego obrotu. Czerwcowy rekord wartości wymiany jest o 93% wyższy od poprzedniej wartości.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W 2015 roku, Walutomat odnotował bardzo duże wzrosty liczby klientów (+34%) oraz wartości obrotu (+35%).

Warto wspomnieć, że pod względem łącznej wartości obrotów w 2015 r. (8,4 mld zł) Walutomat.pl znacząco wyprzedza InternetowyKantor.pl (4,6 mld zł). W stosunku do pierwszego roku działalności, obrót Walutomatu wzrósł siedemnastokrotnie. To dowodzi, że system wymiany społecznościowej ma duże perspektywy i nie powinien być traktowany jako uzupełnienie dla modelu kantorowego (ze spreadami i wymianą po sztywno określonych kursach).

Przez 7 lat nie zabrakło ciekawych zdarzeń oraz historii

W ciągu siedmiu lat, osoby pracujące nad rozwojem Walutomatu oraz całej spółki Currency One, były świadkami wielu niecodziennych historii.

Niektóre z nich mogły być dość dramatyczne w skutkach dla klientów. „Jedna z naszych koleżanek z BOK wspomina historię klienta, który chciał wymienić złotówki, jednak pomylił rachunki i w efekcie straciłby bardzo dużo pieniędzy na przewalutowaniu. Dzięki szybkiej reakcji koleżanek, nasz klient dowiedział się, że może wybrać korzystniejszą dla siebie usługę. Koleżanka skontaktowała się z dedykowanym naszej firmie opiekunem w banku, który pomógł wstrzymać wymianę. Dzięki bardzo trzeźwej postawie BOK, udało się nam uratować klienta przed stratą aż 78 tysięcy złotych” – opowiada jedna z pracownic Currency One.

Obsługa Walutomatu czasem musiała się też mierzyć z innymi trudnościami. „Pewnego dnia zadzwonił do nas klient, prosząc o pomoc w rejestracji oraz w wykonaniu przelewu. Okazało się, że nasz nowy użytkownik nie jest biegły w obsłudze komputera i po raz pierwszy wykonywał przelew z bankowości elektronicznej. Pomimo faktu, że nasz serwis ma bardzo przyjazny i intuicyjny interfejs, dla starszej osoby wymiana przez Internet może być wielkim wyzwaniem. Takim rzeczywiście była dla naszego klienta, który podczas rozmowy wyznał, że ma 86 lat! W trakcie ponad godzinnej konwersacji, klient został zaznajomiony z zasadami działania serwisu i wykonywania przelewów internetowych. Dzięki temu, transakcja ostatecznie doszła do skutku” – relacjonuje kolejna z pracownic Biura Obsługi Klienta.

Obsługa klientów z pewnością jest mocnym punktem Walutomatu. Warto nadmienić, że pomimo bardzo szybkiego wzrostu liczby użytkowników Walutomat.pl, ten serwis poleca 100% osób wystawiających oceny na Opineo.pl. Sumaryczna ocena działania Walutomatu to 9,4 punktu z 10,0 punktów możliwych do zdobycia (dane na dzień 22 listopad 2016 r.). Można życzyć sobie, aby wszystkie krajowe serwisy wymiany walut osiągnęły zbliżone wyniki.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Tylko jedna z 4283 osób oceniających Walutomat w serwisie Opineo.pl, wypowiedziała się negatywnie o tej platformie wymiany walut (dane na dzień 22 listopad 2016 r.).

Jesteś zainteresowany ofertą Walutomatu? Tutaj wyjaśniamy, jak krok po kroku można założyć konto w tym serwisie >