Newsletter

Najlepsze sposoby przelewu, przekazu, transferu pieniędzy w 2017 roku

Jak podaje „Business Insider Polska” w artykule z dnia 23 listopada 2016 roku Polacy zatrudnieni w Wielkiej Brytanii w X i XI 2016 roku przesłali osobom znajdującym się w Polsce ponad 36 mln PLN.

Z kolei NBP ocenia, że Polacy przebywający na emigracji w Unii Europejskiej przesyłają do Polski  rocznie około 4 mld EUR.

Zobacz nasz specjalny serwis poświęcony międzynarodowym transferom walutowym

Jest to tylko jeden ze strumieni pieniędzy. Gdy doliczymy do tego:

 • zagraniczne emerytury i renty,
 • przelewy za zakupy internetowe,
 • comiesięczne czesne za studia,
 • transakcje B2B

to kwota która w skali roku musi przewędrować do i z Polski urasta do naprawdę dużej sumy.

Jakie mamy możliwości przesyłania, transferu pieniędzy za granicę? Co zrobić, aby transferować środki w walucie tanio, wygodnie, szybko? Jaki jest najlepszy sposób transferu pieniędzy pomiędzy różnymi krajami w 2017? Nasz wpis sprzed dwóch lat na ten temat jest jednym z najpopularniejszych na naszym blogu.

Co to znaczy „Najlepszy sposób transferu pieniędzy”?

Właściwie co człowiek lub sytuacja to kryteria wyboru są inne.

Dla osoby samotnej istotne może być, aby otrzymać pieniądze w sposób bezpieczny. Wygodne dla niej będzie, gdy zamiast musieć jechać do banku, doręczyciel przyniesie jej gotówkę do domu.

Przedsiębiorca znający wartość swojego czasu chętniej może korzystać z systemu obsługującego wiele walut, mającego gęstą sieć placówek na całym świecie niż przy każdej transakcji wyszukiwać lokalnego, najtańszego operatora usług finansowych.

Inwestor wykorzystujący różnice kursów walut cyfrowych na giełdach światowych musi mieć transferu pieniędzy który pozwoli mu przenieść środki pomiędzy giełdami w ciągu kilku minut.

Czyli jak ktoś potrzebuje 10 dag kiełbasy to nie ma co przekonywać go, że najbardziej opłaca mu się kupić masarnię.

Za co płacimy wysyłając kasę za granicę?

Instytucje pośredniczące w transferach pieniędzy pobierają opłaty za dwie czynności:

 • przesłanie – usługa polegająca na przekazaniu środków od nadawcy A do odbiorcy B,
 • przewalutowanie – jest to operacja zamiany waluty X, w której dokonana została wpłata, na walutę Y, w której prowadzony jest rachunek odbiorcy.

Przy transferze pieniędzy, co wynika z jego istoty, z przesłaniem mamy do czynienia zawsze. Różne są tylko ceny różnych sposobów transferu pieniędzy.

Przewalutowanie jest opcją. Jeżeli wysyłamy tę samą walutę, która ma zostać odebrana – nie będzie ono miało miejsca. Nie ma usługi – nie ma też opłaty.

Czy Tobie też zginęły pieniądze?

Podczas realizacji przelewu walutowego do innego banku w Polsce, w transakcji zazwyczaj uczestniczą dwa banki: nadawcy i odbiorcy. Opłaty określone są w tabelach opłat i prowizji obu banków.

W transferze pieniędzy za granicę  uczestniczą jeszcze banki pośredniczące (tzw. korespondenci). Każdy z nich może pobrać prowizję za pośrednictwo. Mało tego – każdy z nich określa wysokość opłat we własnym zakresie.

Ponieważ wysokość opłat jest przedmiotem umów międzybankowych o wzajemnym świadczeniu usług nie jest możliwe uzyskanie informacji na temat ich wysokości.

Transfer walut przez banki

Skojarzenie, które ma wiele osób ze słowem „pieniądze” to słowo „bank”. Pierwsza myśl jest słuszna, bo operacje transferu i przewalutowania bank chętnie wykona. Póki co, wiele z tych instytucji musi za coś utrzymać sieć placówek, pracowników, a to jak się domyślasz kosztuje.

Zaletą rozwiązania jest to, że rachunek bankowy, a więc i dostęp do usług, ma prawie każda dorosła osoba. Oferta banków jest łatwo dostępna, aczkolwiek ma zarówno plusy jak i minusy.

Przelewy zagraniczne w walucie

Zacznijmy od sytuacji najprostszej. Mamy konto w PLN. Chcemy przelać pieniądze wyrażone w innej walucie. Zapłacimy za przewalutowanie. Ile ono kosztuje?

Bank Prowizja za przewalutowanie transakcji
mBank 3% wartości transakcji
PKO BP złożone przez internet – 0,15% kwoty polecenia wypłaty, ale nie mniej niż 25,00 PLN i nie więcej niż 130,00 PLN

Z porównania tych dwóch ofert wynika, że Banki starają się nie konkurować w tych samych obszarach. Dzięki temu klient może wybrać dla siebie rozwiązanie korzystniejsze. Przelewy do równowartości 833 PLN opłaca się robić z konta mBanku. Przelewy na większe sumy zdecydowanie taniej wyjdą w PKO BP.

Zatem jeśli chcesz kupić w Chinach wieczne pióro za równowartość 1 USD to mając konto w PKO BP zapłacisz za nie 26 PLN, zaś w mBanku 1,03 PLN. Gdy piór będziesz kupować dziesięć tysięcy, to z konta w mBanku ubędzie ci 10 300 PLN, a z konta w PKO BP 100 PLN -10 025 PLN (biorąc pod uwagę samo przewalutowanie).

Uwaga! Przewalutowania przelewu nie należy mylić z przewalutowaniem transakcji kartami. W przypadku kart Visa, mBank pobiera prowizję w wysokości 5,9% od wartości transakcji.

Jeżeli przelew wykonujesz rzadko np. kupując prezenty gwiazdkowe w zagranicznym serwisie aukcyjnym – myślę, że nie warto poświęcać czasu studiowanie ofert banków.

Gdy pieniądze będą przesyłane cyklicznie, warto raz poświęcić nieco energii na wyrobienie karty przedpłaconej lub walutowej.

Karty przedpłacone, czyli dziecko w innym mieście

Karta przedpłacona (ang. prepaid card lub stored-valued card) jest rodzajem karty płatniczej, która pozwala na dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków pieniężnych zgromadzonych na karty rachunku przypisanym do karty.

Co to ma wspólnego z transferem pieniędzy?

Jeżeli chcemy przesłać komuś gotówkę musimy:

 • wyrobić kartę przedpłaconą,
 • przekazać ją odbiorcy gotówki (np. przesłać pocztą),
 • gdy adresat potwierdzi otrzymanie karty – udostępnić mu PIN i aktywować kartę,
 • zasilić rachunek kwotą, którą ma mieć do dyspozycji odbiorca.

Tanio? Kartę wysyłamy raz, a potem zasilamy konto ile razy potrzebujemy.

Wygodnie? Jeżeli w ten sposób chcemy przekazać środki dziecku studiującemu w innym mieście czy pracownikowi będącemu w delegacji – rozwiązanie idealne. Niektóre banki uprościły sprawę na tyle, że aby otrzymać kartę, nie trzeba zakładać konta osobistego. Promują je nawet jako produkt bankowy, dla osób które ukończyły 13 rok życia.

Dydaktycznie? Jak najbardziej. Mamy podgląd jak zarządzał finansami, na jakie kategorie produktów wydawał pieniądze nasz milusiński.

Bezpiecznie? Tak, gdyż jeżeli karta zostanie zgubiona lub skradziona, to wykorzystać można tylko środki zgromadzone na jej rachunku.

Szybko? Jeżeli konto  na którym mamy środki i konto karty są w tym samym banku, operacja zasilenia rachunku przebiega niemal z prędkością światła.

Gorzej wygląda użyteczność wykonania w ten sposób transferu kwoty, która ma zostać wykorzystana do robienia opłat lub płatności na wysoką sumę.

Przelać z karty na konto? Zapłacimy prowizję.

Wypłacać z bankomatu na raty? Nie każdy chce nosić przy sobie dużo gotówki. Płacić kilka razy tak, aby nie przekroczyć limitu transakcji? Mało profesjonalnie i średnio wygodnie.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Podatki!

Karta może być podarunkiem dla pracownika. Pomysł super, aczkolwiek rodzi zobowiązania podatkowe. Jeżeli środki nie będą pochodziły z funduszu  ZFŚS (lub funduszy związków zawodowych) lub w skali roku przekroczą w sumie kilkaset PLN (kwota zmienna! – sprawdź aktualne limity gdy będziesz chciał zastosować pomysł) to należy uregulować także powstałe zobowiązania wobec ZUS.

Opłaty dodatkowe!

W umowie karty może widnieć zapis „Wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce za 0 PLN”. Oznacza to, że jeśli wypłata zostanie dokonana za granicą pobrane zostaną dwie opłaty za:

 • skorzystanie z bankomatu za granicą Polski,
 • przeliczenie waluty z tej, w której rachunek jest prowadzony na walutę, w której zrealizowano wypłatę.

Aby uniknąć opłat za niewiedzę należy dopytać się czy zwolnienie z opłaty dotyczy tylko obszaru Polski, jakiejś sieci bankomatów. Dlaczego Polska może być wyjątkiem? Opłata za korzystanie z bankomatu pobierana od klienta (tzw. surcharge) nie jest powszechnie stosowana w Polsce. Za granicą opłata jest pobierana przez właściciela bankomatu. Nie jest ona stała. Może wynosić parę procent wartości wypłaty lub „nie mniej niż…”. U naszych zachodnich sąsiadów zawiera się w przedziale 2 do 5 EUR.

Co zrobić, aby nie płacić za przewalutowanie? Trzeba mieć kartę… walutową!

Karty walutowe

Bank nie pobierze od nas pieniędzy za przewalutowanie, jeśli wykonamy je sami.

Wiele banków pozwala na założenie jednego lub więcej subkonta walutowego i wydaje do niego kartę. Konto przeznaczone jest do transakcji w określonej walucie np. EUR, USD, CHF (na to ostatnie zwracamy uwagę frankowiczów).

Skąd wziąć walutę, którą zasilimy rachunek karty walutowej? Najprościej i najtaniej wymienić złotówki na walutę w kantorze internetowym. W ciągu 10-15 minut wymienione pieniądze będą na koncie, bez ruszania się od komputera, stania w kolejkach itd. Jak znaleźć kantor, który jest uczciwy i wymienia bez spreadu? Aktualnej odpowiedzi na to pytanie udzieli Porównywarka Kantorów.

Jak wyglądają koszty korzystania z karty walutowej? Zapraszam do zapoznania się tabelą.

Operacja / Bank Alior (Kantor walutowy) mBank (eMax walutowy)
Wydanie karty MasterCard Debit 0 PLN lub 15 PLN  gdy w ciągu pół roku od dnia wysłania karty lub do momentu jej zamknięcia nie dokona z jej udziałem transakcji Visa Classic 30 PLN
Wypłata gotówki w kasie Banku (Klienci Indywidualni), 0 PLN 9 PLN
Wypłata gotówki w bankomatach własnych, sieci Euronet i Cash4You oraz innych banków krajowych, 0 PLN 5 PLN
Wypłata gotówki w bankomatach za granicą pierwsza transakcja w miesiącu kalendarzowym 0 PLN 0 PLN (o ile wypłata nastąpiła w innej walucie niż waluta rachunku, bank pobiera opłatę za przewalutowanie w wysokości do 3% wartości transakcji)
Wypłata gotówki w bankomatach za granicą – druga i każda kolejna transakcja w miesiącu kalendarzowym (decyduje data księgowania transakcji) 9 PLN

Koszty olbrzymie nie są.

Porównanie ofert już dwóch banków powoduje, że mamy dwa produkty o różnych cechach. Jeden kosztuje więcej przy wydaniu, ale za granicą można wypłacać z bankomatów za darmo. Drugi kosztuje nieco taniej przy wydaniu, ale bez opłat jest tylko dozwolona jest tylko jedna wypłata w miesiącu.

Emerytura zagraniczna

Emerytura zagraniczna to przypadek, gdy płatnik przelewa walutę na konto, a chcemy skorzystać z niej:

 • za granicą – przypadek najprostszy, bo nie zachodzi przewalutowanie. Należy wybrać tylko taki bank, który nie będzie pobierał prowizji za prowadzenie rachunku i od wypłat oraz nie będzie ograniczał swobody dysponowania środkami przez limitowanie transakcji,
 • w Polsce – oprócz kryteriów wyboru banku identycznych jak do korzystania za granicą należy jeszcze pamiętać, aby walutę zamienić na PLN. Najwygodniej skorzystać z kantoru internetowego, a złotówki przelać na konto prowadzone w PLN.

Zobacz nasz specjalny serwis poświęcony międzynarodowym transferom walutowym

Do przyjmowania emerytury zagranicznej nie nadaje się konto z kartą. Przelewy będą darmowe, ale karta będzie nas kosztowała.  Jeżeli planujemy wyjazdy i płacenie w walucie, której prowadzone jest konto – warto kartę mieć. Gdy świadczenia tylko obieramy i korzystamy w nich w Polsce – karta nie będzie potrzebna.

Operacja / Bank Alior (Kantor walutowy) mBank (eMax walutowy)
Wydanie karty MasterCard Debit 0 PLN lub 15 PLN  gdy w ciągu pół roku od dnia wysłania karty lub do momentu jej zamknięcia nie dokona z jej udziałem transakcji Visa Classic 30 PLN
Przelew krajowy za pośrednictwem bankowości internetowej/mobilnej 0 PLN 0 PLN

Niektóre banki emerytury zagraniczne traktują inaczej niż pozostałe transakcje.

W regulaminie PKO Banku Polskiego SA (Wersja obowiązująca od dnia 1 maja 2016 r.) można znaleźć zapis „Realizacja polecenia wypłaty we wszystkich rodzajach, o których mowa w ppkt 1-4 w pkt 1, z tytułu zagranicznego świadczenia emerytalno-rentowego na rzecz klienta PKO Banku Polskiego SA, gdy koszty ponosi beneficjent z zastrzeżeniem pkt 3:

1) w formie bezgotówkowej 20,00 PLN

2) w formie gotówkowej  0,5% kwoty polecenia wypłaty nie mniej niż 25,00 PLN

 1. Realizacja polecenia wypłaty na podstawie odrębnych umów zawartych przez PKO Bank Polski SA z bankami zagranicznymi w zakresie realizacji wypłat zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych:

1) w formie bezgotówkowej 0,00

2) w formie gotówkowej, jeżeli odrębna umowa zawarta przez PKO Bank Polski SA z bankiem zagranicznym przewiduje pobieranie opłaty od rentobiorcy 10,00 PLN”.

Zatem przy wypłacie gotówkowej w kwocie, której równowartość wynosi  4000 PLN możesz mieć uszczuplone dochody o 25 PLN. W skali roku da to już 300 PLN. Warto więc raz poświęcić czas na znalezienie banku, który obsługę świadczenia będzie realizował za darmo. Gdy będziesz korzystać z usług tego banku przez 5 lat (a potem zmieni regulamin i poszukiwania trzeba będzie niestety powtórzyć) to okaże się, że zainwestowany w znalezienie banku czas miał wartość 1500 PLN.

Na konto otrzymujemy walutę obcą? Mieszkając w Polsce ponosimy większość kosztów w PLN: rachunki za media, zakupy produktów spożywczych. Trzeba wykonać przewalutowanie. Jak bezpiecznie, wygodnie i najkorzystniej dokonać wymiany? Sporo czasu zaoszczędzi Porównywarka kantorów.

Zobacz nasz specjalny serwis poświęcony międzynarodowym transferom walutowym

Przekazy zagraniczne

Instytucją, która ma gęstą sieć placówek jest Poczta Polska. Co oprócz wygody (nie licząc konieczność stania w kolejce) oferuje?

Poczta Polska

Operacja polega na tym, że można zlecić przesłanie pieniędzy przekazem pocztowym do ponad 50 krajów na całym świecie. Pieniądze mogą być doręczone odbiorcy jak i przelane na wskazany rachunek bankowy. Aby wysłać pieniądze z Polski trzeba wypełnić blankiet przekazu międzynarodowego. Kwota wpisana w złotówkach zostanie przeliczona według aktualnego kursu przez pracownika przyjmującego pieniądze.

Przelew dociera na konto w czasie około 2… 3 dni. Doręczyciel z gotówką odwiedzi adresata po upływie 5… 6 dni od wysłania przelewu. Ostatnia opcja jest szczególnie wygodna dla osób, które mają kłopot z dotarciem do placówki banku lub bankomatu, albo obawiają się nosić gotówkę przy sobie.

Ile to kosztuje?

Opłata zasadnicza wynosi 1% od kwoty przekazu/transferu + 23,00 PLN. Potwierdzenie wypłaty kosztuje dodatkowo 3 PLN. Tracimy również na spreadzie według kursu oficjalnego NBP.

Załóżmy, że mamy do wysłania 1000 PLN.

Za przelew zapłacimy kwotę 23 PLN. Zostanie nam 977 PLN.

Z tej kwoty pobrane zostanie 1%, a zatem otrzymamy 967,23 PLN.

Kurs USD według tabeli nr 143/C/NBP/2017 z dnia 2017-07-25 obowiązującej od dnia 2017-07-26 wynosi 3,6731 PLN. Po przeliczeniu na USD na przelewie możemy wpisać kwotę 263,32 USD. Czyli dolar z doręczeniem do adresata kosztował  1000 PLN : 263,32 USD = 3,7977 PLN/USD, czyli około 3 % więcej.

Czy za wygodę przewalutowanie na miejscu i przekazanie pieniędzy do rąk własnych adresatowi to duża opłata?

Transfer pieniędzy z Polski

Przekazy pieniężne przesyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej mogą służyć do:

 • wysyłania pieniędzy,
 • odbierania pieniędzy.

Każda z operacji ma swoją specyfikę.

Ograniczenia

Limit dla nadawcy? Kwota wysłana w jednym dniu nawet kilkoma przekazami, ale przez tego samego nadawcę do tego samego adresata nie może przekraczać równowartości 15 000 EUR.

Limit dla odbiorcy? Można podsumować – co kraj to obyczaj. W tabeli znajdują się ograniczenia kwotowe oraz uwagi zależne od specyfiki kraju odbiorcy.

Kraj odbiorcy Kwota Forma wypłaty
ABCHAZJA 5000 EUR gotówkowa; sieć wypłat: CONTACT; waluta wypłaty: EUR
ALBANIA 2500 EUR gotówkowa
ARMENIA 1000 USD gotówkowa; przekaz kartkowy
5000 EUR gotówkowa; sieć wypłat: INTELEXPRESS lub TANDEM;

wypłata na podstawie kodu UID

AUSTRIA 5000 EUR na konto
AZERBEJDŻAN 5000 EUR gotówkowa sieć wypłat: CONTACT; waluta wypłaty: EUR
BELGIA 5000 EUR na konto
BIAŁORUŚ 500 EUR gotówkowa lub na konto
BIAŁORUŚ Transfer

EKSPRES ZAGRANICA

5000 EUR gotówkowa sieć wypłat: CONTACT; waluta wypłaty: EUR
BOŚNIA

I HERCEGOWINA

5000 EUR gotówkowa lub na konto
BRAZYLIA 3000 EUR gotówkowa
BUŁGARIA 3000 EUR gotówkowa
5000 EU na konto
CHORWACJA 5000 EUR gotówkowa; Tylko dla osób fizycznych
CYPR 5000 EUR na konto
CZECHY 2000 USD gotówkowa
5000 EUR na konto
DANIA 5000 EUR na konto
EGIPT 1000 EUR gotówkowa; czas realizacji od 9 do 13 dni
ESTONIA 5000 EUR na konto
FILIPINY 5000 EUR gotówkowa lub na konto
FINLANDIA 5000 EUR na konto
FRANCJA 3500 EUR gotówkowa
5000 EUR na konto
GRECJA 5000 EUR gotówkowa lub na konto
GRUZJA 5000 EUR gotówkowa; sieć wypłat: CONTACT; waluta wypłaty: EUR
HISZPANIA 2499 EUR gotówkowa
5000 EUR na konto
HOLANDIA 5000 EUR na konto
IRLANDIA 5000 EUR na konto
ISLANDIA 5000 EUR na konto
IZRAEL 6000 EUR gotówkowa; waluta wypłaty: EUR
JAPONIA 3000 EUR gotówkowa; waluta wypłaty: JPY
KANADA 5000 EUR gotówkowa; waluta wypłaty: CAD
KAZACHSTAN 1000 EUR gotówkowa; czas realizacji od 9 do 13 dni
5000 EUR Transfer EKSPRES ZAGRANICA; gotówkowa sieć wypłat: CONTACT; waluta wypłaty: EUR
KIRGISTAN 5000 EUR Transfer EKSPRES ZAGRANICA gotówkowa sieć wypłat: CONTACT; waluta wypłaty: EUR
LIECHTENSTEIN 5000 EUR na konto
LITWA 3000 EUR gotówkowa
5000 EUR na konto
ŁOTWA 3000 EUR gotówkowa
5000 EUR na konto
MADAGASKAR 850 EUR gotówkowa; waluta wypłaty: EUR
MALTA 500 EUR gotówkowa
5000 EUR na konto
MAROKO 5000 EUR na konto
MOŁDAWIA 5000 EUR

przekaz elektroniczny

gotówkowa
5000 EUR Transfer

EKSPRES ZAGRANICA

gotówkowa; sieć wypłat: CONTACT;

waluta wypłaty: EUR

NIEMCY 1500 EUR gotówkowa
5000 EUR na konto
NORWEGIA 5000 EUR na konto
PORTUGALIA 2500 EUR gotówkowa
5000 EUR na konto
REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA 2000 EUR gotówkowa; waluta wypłaty: EUR
ROSJA Transfer

EKSPRES ZAGRANICA

5000 EUR gotówkowa; sieć wypłat: CONTACT; waluta wypłaty: EUR
RUMUNIA 550 EUR gotówkowa
5000 EUR na konto
SAN MARINO 4500 EUR gotówkowa
SENEGAL 1000 EUR gotówkowa; waluta wypłaty: EUR
SERBIA 5000 EUR gotówkowa lub na konto
SŁOWACJA 5000 EUR gotówkowa lub na konto;
SERBIA 5000 EUR gotówkowa lub na konto
SŁOWENIA 5000 EUR gotówkowa lub na konto
SZWAJCARIA 5000 EUR gotówkowa lub na konto
SZWECJA 5000 EUR na konto
TADŻYKISTAN 5000 EUR gotówkowa; sieć wypłat: CONTACT; waluta wypłaty: EUR
TAJLANDIA 3000 EUR gotówkowa
TOGO 5000 EUR gotówkowa; waluta wypłaty: EUR
TUNEZJA 900 EUR gotówkowa; waluta wypłaty: TND
TURCJA 3000 EUR gotówkowa
UKRAINA 4000 EUR gotówkowa
UKRAINA Transfer

EKSPRES ZAGRANICA

5000 EUR gotówkowa sieć wypłat: CONTACT;

waluta wypłaty: EUR

UZBEKISTAN Transfer

EKSPRES ZAGRANICA

5000 EUR gotówkowa sieć wypłat: CONTACT;

waluta wypłaty: EUR

WATYKAN 1000 EUR gotówkowa
WĘGRY 5000 EUR gotówkowa lub na konto
WIELKA BRYTANIA 5000 EUR na konto,
WIETNAM 1000 EUR gotówkowa
WŁOCHY 2300 EUR na adres
5000 EUR gotówkowa lub na konto

Aby możliwa była realizacja przekazów na konto:

 • bank odbiorcy musi być członkiem SEPA,
 • wymagane jest również podanie numeru rachunku IBAN oraz kodu BIC/SWIFT.

Lista banków zrzeszonych w SEPA znajduje się pod adresem http://epc.cbnet.info/docs/SEPA_Credit_Transfer.pdf

Transfer pieniędzy do Polski

Za pomocą Przekazu pocztowego zagranicznego możliwy jest również transfer środków do Polski. Dostępne rodzaje przekazów i maksymalna ich kwota są zależne od kraju nadawcy.

Kraj nadawcy Rodzaj przekazu Maksymalna kwota
Albania elektroniczny 5000 EUR
Algieria kartkowy 1000 USD
Armenia kartkowy 1000 USD
Australia elektroniczny 5000 EUR
Belgia elektroniczny 5000 EUR
Białoruś kartkowy 500 EUR
Bośnia i Hercegowina elektroniczny 5000 EUR
Brazylia elektroniczny 5000 EUR
Bułgaria elektroniczny 3000 EUR
Chorwacja elektroniczny 1500 EUR
Czechy kartkowy 2000 USD
Egipt kartkowy 1000 EUR
Filipiny elektroniczny 5000 EUR
Francja elektroniczny 5000 EUR
Grecja elektroniczny 5000 EUR
Hiszpania elektroniczny 2499 EUR
Kazachstan kartkowy 1000 EUR
Litwa elektroniczny 5000 EUR
Łotwa elektroniczny 5000 EUR – na adres;  15000 EUR – na konto
Malta kartkowy 500 EUR
Maroko elektroniczny 5000 EUR
Mołdawia elektroniczny 5000 EUR
Portugalia elektroniczny 2500 EUR
Rosja elektroniczny 5000 EUR
Rumunia elektroniczny 4000 EUR
San Marino elektroniczny 4500 EUR
Serbia elektroniczny 5000 EUR – na adres; 15000 EUR – na konto
Słowacja elektroniczny 5000 EUR
Słowenia elektroniczny 5000 EUR
Szwajcaria elektroniczny 5000 EUR
Szwecja elektroniczny 5000 EUR
Tajlandia elektroniczny 1300 EUR
Turcja elektroniczny 3000 EUR
Ukraina elektroniczny 1200 EUR
Watykan kartkowy 1000 EUR
Węgry elektroniczny 5000 EUR
Wietnam elektroniczny 5000 EUR
Włochy elektroniczny 2300 EUR

Zobacz nasz specjalny serwis poświęcony międzynarodowym transferom walutowym

Western Union

Western Union Company jest amerykańską firmą branży finansowej z tradycjami. Założona została 1851 roku. Sprawdźmy co i za ile oferuje skoro przetrwała na rynku ponad 150 lat. Western Union świadczy usługi przesyłu pieniędzy:

 • dla firm i osób,
 • w placówkach, przez internet i z użyciem aplikacji mobilnych,
 • w wielu krajach świecie, w tym również z Polski i do Polski.

Przejrzystość

Jak przystało na XXI wiek i firmę, która adaptuje się do trendów, na stronie Western Union w kilku krokach i czasie poniżej minuty można sprawdzić dostępność i warunki usługi. Wybieramy kolejno:

 • kartę Wyślij pieniądze,
 • kraj adresata,
 • kwotę którą adresat ma otrzymać w walucie lokalnej lub kwotę, która chcemy wysłać w PLN,
 • przycisk Oblicz,
 • sposób odbioru pieniędzy przez adresata (standardowo Konto bankowe lub Gotówka),
 • wyświetlone zostaną Kwota przekazu (kwota PLN, które zostaną przewalutowane), Opłata za usługę (całkowite koszty transferu pieniędzy w wybrany sposób), czas realizacji,
 • następnie wybrać należy sposób płatności (np. karta Visa),
 • jeśli wszystko nam odpowiada kliknąć Dalej i przejść do finalizacji operacji.

Co jest potrzebne do odebrania przekazu?

Wymogi zależne są od uregulowań prawnych kraju, w którym pieniądze są odbierane. W Polsce znajomość numeru MTCN przy odbiorze przekazu Western Union jest wymagana. Oprócz tego odbiorca musi podać takie szczegóły przekazu jak:

 • kraj nadania,
 • imię i nazwisko nadawcy,
 • przewidywana kwota i waluta,
 • a opcjonalnie odzew na hasło (gdy przekaz takowym jest chroniony).

Po jakim kursie realizowana jest wypłata?

Kurs jest zależny od waluty w jakiej otrzymać wypłatę zażyczył sobie odbiorca.

Waluta wypłaty Kurs waluty
Odbiorca wybrał do wypłaty walutę wskazaną przez nadawcę Z chwili nadania przekazu
Odbiorca wybrał walutę inną niż wskazana przez nadawcę Obowiązujący w momencie wypłaty

Jak to wygląda w praktyce?

W dniu 27.VII.2017 roku kurs GBP w NBP wynosił 4,7722 PLN, zaś w Western Union 4,9285 PLN. Firma oficjalnie pisze, że na kursie wymiany walut zarabia. Z rachunków wychodzi, że około 3%.

Warto wiedzieć, że…

W Polsce jest, ale w niektórych krajach podanie numeru MTCN nie jest konieczne do odebrania wypłaty. Jeżeli płacąc za towar nieznanemu sprzedawcy zataisz kod – może to nie stanowić zabezpieczenia przed oszustwem.

Jeżeli odbiorca przekazu nie poda odpowiedzi do hasła, którymi zabezpieczony jest transfer, ale przedstawi dokument potwierdzający tożsamość transfer zostanie zrealizowany. Hasło – zasadniczo – poprawia dobre samopoczucie nadawcy.

Limity

Regulamin zezwala na wysłanie kwoty do 4000 PLN w ciągu 12 miesięcy. Aby po osiągnięciu limitu kontynuować nadawanie pieniędzy przez Western Union należy poddać się procedurze weryfikacji tożsamości. Spowoduje ona na okres 3 dni wzrost limitu do 20000 PLN.

Ile to kosztuje?

Korzystanie z serwisu generuje koszty zależne od wielu czynników. Sprawdzić je należy przed zawarciem transakcji. Zebrane w tabeli wyniki dają wyobrażenie co do kwot jakich należy się spodziewać za usługę.

Kraj adresata Kwota Sposób odbioru Opłata za usługę
Ukraina 100 PLN Gotówka 9,90 PLN
Ukraina 1000 PLN Gotówka 20 PLN
Ukraina 10000 PLN Gotówka 150 PLN
Wielka Brytania 100 PLN Gotówka, przelew 10 PLN
Wielka Brytania 1000 PLN Gotówka, przelew 20 PLN
Wielka Brytania 10000 PLN Gotówka 150 PLN
Wielka Brytania 10000 PLN Przelew 200 PLN
Chiny 100 PLN Gotówka 28,88 PLN
Chiny 1000 PLN Gotówka 28,88 PLN
Chiny 10000 PLN Gotówka 28,88 PLN
Chiny 100 PLN Przelew 8,88 PLN
Chiny 1000 PLN Przelew 8,88 PLN
Chiny 10000 PLN Przelew 8,88 PLN

Western Union – podsumowanie

Zaskoczeniem niemiłym przy korzystaniu z usług Western Union mogą być:

 • cena, za niektóre usługi,
 • niedostępność wybranych krajów lub kanałów transferu.

Mile zaskakuje za to:

 • rozbudowana sieć placówek,
 • możliwość sprawdzenie ceny całej usługi, brak opłat zapisanych małym drukiem w regulaminach.

PayPal

PayPal jest elektroniczną portmonetką. Wprowadził rozwiązanie polegające na przesyłaniu pieniędzy na adres e-mail. Był również pierwszym, który zastosował system zabezpieczeń CAPTCHA.

PayPal umożliwia realizację płatności internetowych nawet bez… posiadania karty kredytowej, debetowej, a nawet rachunku bankowego. Konto PayPal zasilić można przelewem realizowanym na poczcie. Oczywiście dużo wygodniej jest korzystać z rachunku bankowego. W tym przypadku PayPal również się przydaje, bo dzięki niemu druga strona transakcji nie uzyska żadnych informacji na temat karty czy konta.

Dlaczego warto płacić w PayPal kartą?

PayPal ma system ochrony stron transakcji. Jeżeli on nie zadziała, pozostaje druga możliwość.

W umowie karty może być zawarty zapis o obciążeniu zwrotnym inaczej zwanym charge back. Można z niego skorzystać gdy:

 • w wyniku błędu banku lub sprzedawcy karta płatnicza została obciążona dwukrotnie lub większą kwotą niż powinna,
 • transakcja nie została zrealizowana (produkt nie został dostarczony, usługi nie wykonano, towar dotarł uszkodzony, usługa nie była deklarowanej jakości itp.).

W takiej sytuacji reklamację z wnioskiem o charge back należy złożyć w banku, który wydał kartę. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi od 30 do 90 dni.

Wygodne kupowanie

PayPal to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale i wygoda. Jeżeli sprzedawca ma konto w PayPal, wówczas nie ważne w jakich bankach macie konta. Gdy w trakcie zakupów online masz skompletowane zamówienie zrób trzy rzeczy:

 • kliknij przycisk płatności PayPal,
 • wpisz e-mail przypisany do konta PayPay,
 • wprowadź hasło.

Koniec formalności. Pieniądze zostaną pobrane z konta PayPal lub powiązanego z nim rachunku.

Ile kosztuje wygoda?

PayPal rozróżnia dwa rodzaje kont: prywatne i firmowe.

Konto prywatne

Konto prywatne pozwala nie tylko na kupowanie oraz transfer pieniędzy, ale również na sprzedaż towarów na niewielką skalę.

Transakcje krajowe

Opłata pobierana jest tylko za usługę przesyłu środków.

Czynność Opłata
Wypłacanie pieniędzy z konta PayPal 0 PLN
Wysyłanie pieniędzy do rodziny i znajomych do wysokości salda konta
Odbiór pieniędzy przesłanych przez rodzinę lub znajomych
Wysyłanie pieniędzy do rodziny i znajomych przy użyciu karty kredytowej lub debetowej 2,9% kwoty przelewu + 0,80 PLN
Wysyłanie płatności za towary i usługi 0 PLN
Otrzymania płatności (np. za sprzedaż przedmiotu w serwisie eBay). od 1,9% do 2,9% kwoty przelewu + 0,80 PLN.
Transakcje międzynarodowe

Opłaty za transakcje międzynarodowe naliczane są zarówno przy wysyłce jak i odbiorze pieniędzy. Dodatkowo gdy płatność realizowana jest w walucie obcej inkasowana jest opłata za przewalutowanie.

Uwaga! Koszty transakcji pokrywa nadawca albo odbiorca płatności, nie zaś obie strony.

Kraj odbiorcy Kraj nadawcy Płatność ze środków na koncie PayPal lub rachunku bankowym Płatność w całości lub części z karty debetowej lub kredytowej
Albania, Andora, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia (w tym Wyspy Alandzkie), Gibraltar, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Zjednoczone Królestwo (w tym Wyspy Normandzkie i Wyspa Man). Europa Północna 0,4% 3,8% + Opłata stała
Stany Zjednoczone, Kanada i Europa I 0,5% 3,9% + Opłata stała
Europa II 1,0% 4,4% + Opłata stała
Wszystkie pozostałe kraje** 1,5% 4,9% + Opłata stała
Belgia, Francja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Włochy, Martynika, Mayotte, Holandia, Reunion. Europa Północna 0,4% 3,8% + Opłata stała
Stany Zjednoczone, Kanada i Europa I 0,5% 3,9% + Opłata stała
Europa II 1,3% 4,7% + Opłata stała
Wszystkie pozostałe kraje** 1,8% 5,2% + Opłata stała
Niemcy Europa Północna 1,8% 3,7% + Opłata stała
Stany Zjednoczone, Kanada i Europa I 2,0% 3,9% + Opłata stała
Europa II 3,0% 4,9% + Opłata stała
Wszystkie pozostałe kraje** 3,3% 5,2% + Opłata stała
Polska Europa Północna 0,9% 3,8% + Opłata stała
Stany Zjednoczone, Kanada i Europa I 1,0% 3,9% + Opłata stała
Europa II 1,5% 4,4% + Opłata stała
Wszystkie pozostałe kraje** 2,0% 4,9% + Opłata stała
Australia Gdziekolwiek** 1,0% 3,4% + Opłata stała
Japonia Gdziekolwiek** 0,3% 3,9% + Opłata stała
Stany Zjednoczone i Kanada Gdziekolwiek** 1,0% 3,9% + Opłata stała
Wszystkie pozostałe kraje Gdziekolwiek** 0,5% 3,9% + Opłata stała

Rozszyfrujmy oznaczenia użyte w tabeli:

** Pod warunkiem dostępności usługi dla Użytkownika zarejestrowanego w danym kraju

Europa Północna to: Dania, Finlandia, Grenlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Wyspy Alandzkie, Wyspy Owcze.

Europa I oznacza kraje strefy EURO: Austria, Belgia, Cypr, Czarnogóra, Estonia, Francja (w tym Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Wyspy Reunion i Majotta), Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Monako, Niemcy, Portugalia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Watykan, Wielka Brytania, Włochy oraz Stany Zjednoczone, Kanada.

Europa II obejmuje kraje spoza strefy Euro: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Gruzja, Kosowo, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Szwajcaria, Ukraina i Węgry.

Opłata stała

Jeżeli nie określono inaczej (np. transfer na rzecz fundacji charytatywnej) do płatności komercyjnej jak i prywatnej doliczana jest opłata stała. Wysokość jej zależy od waluty transakcji.

Waluta Opłata
Dolar australijski 0,30 AUD
Real brazylijski 0,60 BRL
Dolar kanadyjski 0,30 CAD
Korona czeska 10,00 CZK
Korona duńska 2,60 DKK
Euro 0,35 EUR
Dolar hongkoński 2,35 HKD
Forint węgierski 90,00 HUF
Nowy szekel izraelski 1,20 ILS
Jen japoński 40,00 JPY
Ringgit malezyjski 2,00 MYR
Peso meksykańskie 4,00 MXN
Dolar nowozelandzki 0,45 NZD
Korona norweska 2,80 NOK
Peso filipińskie 15,00 PHP
Złoty polski 0,8 PLN od Krajowych Transakcji prywatnych i Krajowych Transakcji komercyjnych oraz

1,35 PLN od Międzynarodowych Transakcji prywatnych i Międzynarodowych Transakcji komercyjnych

Rubel rosyjski 10,00 RUB
Dolar singapurski 0,50 SGD
Korona szwedzka 3,25 SEK
Frank szwajcarski 0,55 CHF
Nowy dolar tajwański 10,00 TWD
Bat tajlandzki 11,00 THB
Funt szterling 0,20 GBP
Dolar amerykański 0,30 USD

Jakiego rzędu są to kwoty? Uwzględniając kurs NBP, 0,20 GBP to około 0,96 PLN, 0,30 USD – 1,09 PLN, zaś 0,55 CHF to 2,10 PLN.

Konto firmowe

Zaletą PayPal jest bardzo prosta integracja z wieloma popularnymi skryptami sklepów. W połączeniu z możliwością płatności międzynarodowych stwarza to znaczne ułatwienie w prowadzeniu działalności handlowej w internecie.

Opłaty różnią się nieco od naliczanych za te same operacje od klientów indywidualnych.

Czynność Opłata
Wysyłanie środków (kupowanie) 0 PLN, o ile nie występuje przewalutowanie
Odbiór płatności krajowych (sprzedaż) 2,9% + Opłata stała
Odbiór płatności krajowych (sprzedaż) po uzyskaniu statusu handlowca Suma płatności z tytułu z Transakcji komercyjnej otrzymana w poprzednim miesiącu kalendarzowym Opłata za płatność
0,00 PLN – 5 000,00 PLN 2,9% + Opłata stała
5 000,01 PLN – 20 000,00 PLN 2,5% + Opłata stała
20 000,01 PLN – 100 000,00 PLN 2,3% + Opłata stała
100 000,01 PLN – 200 000,00 PLN 2,1% + Opłata stała
powyżej 200 000,00 PLN 1,9% + Opłata stała

Wrażenia i wnioski

Wspaniała jest wygoda korzystania z PayPal. Nie trzeba pamiętać numerów kont.

PayPal stanowi interfejs pomiędzy nadawcą lub odbiorcą transferu środków, a twoim kontem. Z punktu widzenia przyjmujących płatności – też same zalety: łatwość integracji z typowymi CMS-ami, oprogramowaniem sklepu.

Oprogramowanie jest bardzo rozpowszechnione (wszak firma istnieje od 1998 roku). Dzięki temu jeśli jakiś egzotyczny bank jest zintegrowany z PayPal – nie będzie problemów z transakcją.

Minusy? Nie podoba się na pewno pobieranie opłat od instytucji charytatywnych. Są mniejsze niż od firm, ale jednak.

Zobacz nasz specjalny serwis poświęcony międzynarodowym transferom walutowym

Internetowykantor.pl

Porównywarka Kantorów zawiera informacje o kilkunastu platformach. Tylko jedna z nich ma jednocześnie możliwości:

 • wymiany walut,
 • przesłania waluty na konto innej osoby.

Dlaczego jest to istotne? Zmniejszenie liczby ogniw pośrednich powoduje zmniejszenie sumarycznego czasu i kosztu operacji.

Czy to jest bezpieczne?

Internet kojarzy się wielu osobom z czymś co umożliwia prowadzenie aktywności bez ponoszenia odpowiedzialności. Czy Internetowykantor.pl wykorzystuje tę szansę? Okazuje się, że ma ponad pół miliona pozytywnych opinii,  a na rynku działa od 2010r. Zatem szanse jakie daje Internet wykorzystał inaczej, bo do prowadzenia solidnego biznesu.

Właścicielem serwisu jest firma Currency One z siedzibą w Poznaniu.

Czy to się opłaca?

Typowe pytania „Na czym oni zarabiają skoro jest tak tanio?”, „Gdzie tkwi haczyk?”.

Co jest za darmo?

Firma nastawiona jest na robienie interesów z klientami. Interes jest wówczas, gdy zaoszczędził klient, a dodatkowo miał wygodę większą niż podczas transakcji w kantorze stacjonarnym. Za samo bycie zarejestrowanym klientem nie są pobierane są żadne opłaty.

Operacja Opłata
Otworzenie rachunku 0 PLN
Prowadzenie rachunku
Wyciągi potwierdzające zawarcie transakcji w wersji elektronicznej
Blokowanie i odblokowanie dostępu do serwisu
Wpłata
Wypłata do banku, w którym Currency One posiada rachunek w odpowiedniej walucie
Wypłata PLN

Za co opłata jest pobierana?

Opłaty pobierane są za wypłaty. Z tabelą warto się zapoznać, bo okazuje się, że np. za wypłatę w walucie sąsiadów (RUB) zapłacimy więcej niż w za wypłatę w walucie bardziej odległego kraju.

Wypłata Opłata
EUR (SEPA) 5 PLN
USD, CHF, GBP (SPOT) 10 PLN
EUR, USD, CHF, GBP, BGN, CAD, CZK, DKK, HRK, NOK, SEK, TRY (TODAY) 20 PLN
AUD, ZAR (SPOT) 20 PLN
RON (TODAY) 40 PLN
RUB (TODAY) 80 PLN
NZD, SGD, HKD, MXN (SPOT) 80 PLN

SEPA – (ang. Single Euro Payments Area – Jednolity obszar płatności w euro) obszar, wewnątrz, którego kraje zawarły porozumienie w celu ułatwienia, przyspieszenia i zmniejszenie kosztów dokonywania płatności. Do obszaru należą kraje: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja,  Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta, Malta, Martynika, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Reunion, Rumunia, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Alandzkie.

SPOT – transakcja zostanie rozliczona po kursie bieżącym. Do realizacji (tj. przeniesienia środków finansowych między rachunkami kontrahentów) dojdzie najpóźniej w drugim dniu roboczym po jej zawarciu.

TODAY – transakcja zostanie rozliczona po kursie bieżącym. Do przeniesienia środków finansowych między rachunkami kontrahentów dojdzie w dniu jej zawarcia.

Jak to działa?

Po pierwsze należy założyć konto w serwisie. Następnie należy na nie przelać środki do wymiany.

Uwaga! Wymieniona zostanie cała przesłana kwota. Nie ma możliwości wymiany części przelewu.

Po zaksięgowaniu wpłaty system wysyła do użytkownika e-mail z powiadomieniem o dokonanym zasileniu.

Kolejnym etapem jest akceptacja transakcji w Panelu Klienta. Wymiana jest możliwa dni robocze w godzinach od 8:30 do 20:00. Jeśli kurs nie jest satysfakcjonujący można wybrać opcję Auto-zatwierdzanie po określonym kursie. Środki przesłane na wymianę zostaną przewalutowane, gdy kurs kupna lub sprzedaży wybranej waluty osiągnie określony poziom.

Po transakcji waluta zostaje w ciągu kilkunastu minut odesłana na wskazany rachunek.

Czy z kantoru można zlecić przelew?

Tak, istnieje możliwość odesłanie wymienionych środków na rachunek innej osoby bądź instytucji?

W drugą stronę to nie działa. To znaczy przelew wysłany od innej osoby lub instytucji niż ta, na którą zarejestrowane jest konto w intenetowykantor.pl nie zostanie zaksięgowany.

Czy z kantoru można spłacać kredyt w CHF?

Tak. Niektóre banki wymagają podpisania aneksu do umowy i podają numer rachunku do spłaty w CHF. Inne tego nie wymagają i spłata w PLN oraz w CHF może trafiać na ten sam rachunek. Przed pierwszym przelewem trzeba sprawdzić w banku czy takowa możliwość istnieje.

Podstawą prawną spłaty kredytu w walucie, w której został zaciągnięty (swoją drogą ciekawe curiosum prawne) jest uchwalona w sierpniu 2011 roku tzw. „ustawa antyspreadowa”.

Internetowykantor.pl jest zorientowany na spłacających kredyty w CHF. Pod ich kątem uruchomił Planer kredytowy, w którym można zdefiniować parametry spłaty kredytu. Po dokonaniu przelewu np. w postaci zlecenia stałego z ROR-u, przewalutowanie nastąpi automatycznie i równie samoczynnie spłacona zostanie rata.

Dodatkowo dla „planowiczów” spread CHF obniżono o 33% względem standardowego.

Wypuszczenie z rąk kontroli nad spłatą kredytu ma dwie wady: serwis zaleca przelewanie pieniędzy z wyprzedzeniem oraz stosowanie naddatku w wysokości 10% raty, aby uniknąć sytuacji, że na skutek zmiany kursu zabrakło pieniędzy na spłatę.

Cenzurka

Internetowykantor.pl jest bardzo dobrym przykładem, że prawdziwe jest zdanie klasyka literatury motywacyjnej Ziga Ziglara

Człowiek może osiągnąć wszystko czego pragnie, jeśli tylko pomoże innym w osiągnięciu tego – czego oni pragną.

Serwis jest bardzo, bardzo, bardzo zorientowany na klienta. Tworzy rozwiązania będące odpowiedzią na potrzeby ludzi. Liczba klientów, obroty, opinie są potwierdzeniem, że wybrał słuszną drogę. Polecam solidną firmę.

Kryptowaluty

“Nie można rozwiązać problemu posługując się tym samym sposobem myślenia, który go stworzył”

Albert Einstein

Jak widać z powyższego opisu większość systemów transferu pieniędzy działa na zasadzie:

 • przyjmujemy środki w punkcie A,
 • przesyłamy je do punktu B, a po drodze możemy zmienić walutę.

Za usługę pobieramy pieniądze. Dodatkowo możemy zaoferować wartość dodaną np. łatwą integrację jak PayPal, czy zerowy spread jak niektóre kantory internetowe. Stworzyło to pewien schemat myślowy.

System generujący super pieniądze był utrzymywany w posiadaniu ograniczonej liczby firm. Okazało się, że innowacyjnym rozwiązaniem jest… zabranie go im. Jaka była geneza kryptorewolucji, gdzie znajdą zastosowanie jej owoce i co przy okazji wywróci do góry nogami opisano w artykule pt.: „Co przyniesie kryptowalutowa rewolucja dla tradycyjnych operatorów finansowych?”.

Zasady wymiany pieniędzy i kryptowaluty

Aby przeprowadzić kryptooperację należy wykonać kilka kroków.

Jeżeli nie mamy kryptowaluty, a walutę fiat należy wymienić ją na kryptowalutę. Można to zrobić na giełdzie (więcej na ten temat znajdziesz w artykule pt. „Polskie i zagraniczne giełdy kryptowalut”) lub w kantorze internetowym  (zobacz „Najlepsze kantory Bitcoin i pozostałych kryptowalut”).

Kryptowalutę przechowuje się portfelu elektronicznym. Służy on także do wysyłania i odbierania kryptowaluty.

Gdy mamy kryptowalutę, a potrzebujemy zapłacić w walucie fiat – musimy dokonać wymiany, czyli ponownie skorzystać z kantoru internetowego lub giełdy kryptowaluty.

Po co wymieniać waluty fiat na kryptowaluty?

Powody są dwa:

 • inwestycyjny (spekulacyjny) – kursy kryptowalut ulegają dużym wahaniom co stwarza potencjalną możliwość zysku ,
 • transferowy – koszty i czas przesyłu pieniędzy są nieporównywalnie niższe niż walut fiat.

Zobacz nasz specjalny serwis poświęcony międzynarodowym transferom walutowym

Transfer pieniędzy w postaci kryptowaluty

Aby przesłać kryptowalutę należy:

 • mieć taką kryptowalutę jaką może przyjąć odbiorca (a wszystkich kryptowalut jest kilkaset),
 • znać adres portfela elektronicznego odbiorcy,
 • wpisać parametry w oknie portfela elektronicznego i kliknąć przycisk Send.

portfel

Po czasie zależnym od wybranej szybkości przesyłu transfer pieniędzy zostanie zakończony.

Po co wchodzić do kryptoświata?

Transfer kryptowalut ma następujące cechy:

 • niższa cena niż transfer walut fiat,
 • dużo wyższa szybkość transferu niż walut fiat,
 • poufność transakcji (wiedzą o niej tylko obie strony),
 • brak możliwości anulowania operacji.

Ile to kosztuje?

Tak jak w przypadku transferu walut mamy do czynienia z opłatami za:

 • przewalutowanie,
 • transfer.

Koszty przewalutowania

Przeanalizujmy sprawę na przykładzie najpopularniejszej kryptowaluty na rynku, czyli BTC.

Jeżeli kupimy 1 BTC w kantorze internetowym to zapłacimy 10188,78 PLN. Gdy po chwili odbiorca postanowi wymienić 1 BTC na PLN to otrzyma około 9768,62 PLN. „Około” bo kurs zmienia się co kilka sekund.

bitcantor

Na podstawie bitcantor.com

Różnica wyniesie 420,16 PLN co stanowi około 4,3% kwoty. W sumie były to dwa przewalutowania. Zatem na jedno wychodzi średnio 2,15% co nie odbiega bardzo od standardu bankowego, aczkolwiek jest od niego ciut korzystniejsze.

Koszty transferu

Przesłanie 1 BTC kosztuje:

 • od 0,51514 mBTC/kB za przesłanie w 25 blokach,
 • do 2,48168 mBTC/kB za przesłanie w kolejnym bloku.

W najtańszym wariancie będzie to 0,00051514*10188,78 PLN= 5,25 PLN za przesłanie ponad 10 tysięcy PLN. W wariancie expressowym będzie to 0,00248168*10188,78 PLN= 25,29 PLN

W mBanku za wykonanie przelewu zagranicznego pobierana jest opłata w wysokości 0,35% kwoty przelewu (ale nie mniej niż 20 PLN i nie więcej niż 200 PLN). Czyli za przelanie tej samej kwoty zapłacimy 0,35% * 10188,78 PLN= 35,66 PLN, a czas dotarcia na rachunek odbiorcy będzie znacznie dłuższy bowiem jeżeli przelew zagraniczny zostanie zlecony w dzień roboczy:

 • do godziny 11:00 zostanie z mBanku wysłany tego samego dnia do godziny 16:00,
 • po godzinie 11:00 lub w dzień wolny od pracy zostanie wysłany z mBanku następnego dnia roboczego do godziny 16:00.

Koszty nerwów

Z firmami działającymi w branży kryptowalut bywa różnie. Dlaczego? Założyć firmę może każdy. Standardy też ustala sam. Czasami okazuje się, że poglądy właścicieli i stróżów dotychczasowego prawa są rozbieżne. Może wówczas dojść do sytuacji, że serwis, który właśnie miał zdeponowane pieniądze, twoje pieniądze, przestał istnieć. A jak serwis to i pieniądze.

Ryzyko kursowe

Kurs kryptowalut był stabilny (czytaj mało kto w nie wierzył) do Wielkanocy 2017 roku. Potem poszybował w górę.

Nie spowodowało to ustabilizowania cen. Największą kapitalizacją na rynku cieszy się Bitcoin. Wahania jego kursu rzędu kilku procent w ciągu dnia nie są niczym niecodziennym. Walutom o mniejszym udziale w rynku zdarzają się zmiany rzędu kilkudziesięciu procent.

kursy_maly

O opcjach kryptowalutowych jeszcze nie słychać. Uczestnikom rynku altcoinów raczej na rękę są zdarzające co chwilę okazje do zbicia (i straty kapitału bo przecież suma pieniędzy na rynku jest stała – to co ktoś zyska, ktoś inny stracić musi).

Dla kogo jest korzystny transfer kryptowalut?

Kryptowaluty zdecydowanie polecić można osobom, którym zależy na:

 • krótszym czasie czasie transferu niż w banku,
 • kosztach mniejszych niż transakcji z bankiem.

Kryptowaluty popularne są w Azji. Jeżeli chcesz transferować środki na tamtejsze rynki może się okazać, że dużo łatwiej jest zrobić to wykorzystując BTC niż kupując walutę lokalną.

Refleksje końcowe

Co Twoim zdaniem jest najcenniejsze? Czego nie jesteś w stanie zdobyć więcej? Moim zdaniem czasu. On płynie liniowo.

Pieniądze – można je zarobić. Czy warto poświęcać mnóstwo czasu na znalezienie oferty najtańszej? Ile będzie warta godzina twoich poszukiwań spędzona na porównywaniu ofert? Podziel uzyskaną kwotę oszczędności przez poświęcony czas, a uzyskasz swoją „stawkę godzinową”.

Zastanawia mnie logika ludzi, którzy idą na drugi koniec miejscowości, aby kupić coś o 20 gr taniej. Z drugiej strony szukają pracy, ze stawką nie niższą niż 20 PLN za godzinę. Ważniejsze jest dla nich żeby „on nie zarobił” czy rzeczywiście własny budżet? Na pierwszym miejscu stawiają innych czy siebie?

Nie spotkałem jeszcze osoby, która zarabia 200 PLN za godzinę i więcej, a spędza mnóstwo czasu na szukaniu wielkich oszczędności. Wybiera kilka, porównuje rzędy wielkości i robi co ma do zrobienia. Wie, że czas nie wróci. Może go tylko dobrze wykorzystać na dobrej jakości wypoczynek, spędzenie go z rodziną itp. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł tobie w zaoszczędzeniu czasu.

follow us in feedly
 • Super wpis, zawierający mnóstwo niezbednej wiedzy. Dzięki