Newsletter

Oferta Valuto – porównanie z CurrencyFair i TransferWise

Uwaga! Valuto skończyło działalność 22 sierpnia 2016 r. Zachęcamy do skorzystania z oferty pozostałych operatorów: CurrencyFair, TransferWise i GLOBALtransfer.

Niedawno serwis Valuto został wyróżniony na prestiżowej konferencji Finovate w Londynie. Półtora tysiąca uczestników tej konferencji, związanych z branżą FinTech, uznało że polski pomysł na transfery walutowe jest jednym z sześciu najlepszych i ma szansę na podbicie światowego rynku. Sprawdziliśmy jak wygląda oferta Valuto w porównaniu z największymi graczami na rynku: CurrencyFair i TransferWise.

Oferta Valuto, głównie dla firm

Dla potencjalnych użytkowników Valuto szczegóły oferty są ważniejsze niż międzynarodowe wyróżnienia;)

Oferta Valuto stanowi alternatywę dla banków i tradycyjnych metod przelewu i wymiany walut

Firma Currency One, właściciel Valuto określa swój nowy produkt jako „europejskie konto multiwalutowe do płatności B2B i B2C”. Taka nazwa potwierdza, że oferta Valuto jest skierowana głównie dla firm, realizujących płatności ze swoimi kontrahentami (B2B) oraz klientami (B2C).

Być może, w przyszłości doczekamy się podobnej usługi, która będzie przeznaczona tylko dla klientów nieprowadzących działalności gospodarczej. Na razie, firma Currency One chce podbić atrakcyjny rynek przelewów firmowych. Takie płatności zwykle cechują się większą wartością, niż operacje zlecane przez konsumentów.

Platforma Valuto jest dostępna w języku polskim oraz 31 innych wersjach językowych.

Przedsiębiorca zakładający konto na opisywanej platformie, powinien wybrać kraj, który odpowiada miejscu rejestracji jego działalności gospodarczej. Dzięki temu, Valuto automatycznie dostosuje lokalną walutę oraz naliczane prowizje.

Zgodnie ze strategią firmy, Valuto ma zastąpić konto bankowe w obcej walucie. To ciekawy pomysł zważywszy na fakt, że banki pobierają wysokie opłaty za przelewy międzynarodowe (zwłaszcza w systemie SWIFT). Dodatkowym atutem nowego serwisu jest możliwość integracji z systemami księgowymi oraz platformami B2B. Pomaga w tym narzędzie API Valuto.

Dowiedz się więcej o różnicach między przelewami SEPA i SWIFT >

Warto podkreślić, że osoba korzystająca z Valuto, nie potrzebuje osobnego konta walutowego w banku. To rozwiązanie odróżnia nową platformę od kantorów internetowych.

Bezpieczeństwo środków przechowywanych przez Valuto zapewnia licencja KNF-u dla spółki – operatora CurrenOne oraz wysoki kapitał zakładowy tej firmy (3,45 mln zł).

Platforma Valuto obecnie prowadzi bezpłatne konta w 9 walutach (EUR, USD, GBP, PLN, CZK, SEK, NOK, DKK oraz RON). Niestety oferta Valuto na razie nie obejmuje kont np. w rosyjskim rublu, japońskim jenie lub ukraińskiej hrywnie.

Platforma Valuto posiada dwie zasadnicze funkcjonalności:

  1. wymianę walut oraz;
  2. wykonywanie przelewów krajowych i międzynarodowych.

Warto wspomnieć, że wymiana ma charakter społecznościowy, a użytkownicy zawierają transakcje na zasadach znanych z serwisu Walutomat. Osoby posiadające konto na Walutomacie, nie powinny mieć żadnych problemów z przyswojeniem sobie zasad wymiany.

Z punktu widzenia użytkowników Valuto, kluczowa jest opcja przelewów krajowych i międzynarodowych. Co ważne, nowa platforma umożliwia darmowe i natychmiastowe transfery pieniędzy między swoimi użytkownikami (nawet wtedy, gdy są oni zarejestrowani w różnych krajach).

Ciekawa jest też oferta przelewów zewnętrznych. Mogą być one wykonywane bez znajomości kodu SWIFT, ponieważ Valuto posiada pełną bazę takich oznaczeń. Obecnie klienci Valuto wykonują przelewy do 60 krajów. W tej grupie znajdziemy nawet tak egzotyczne państwa jak Mauritius, Mauretania oraz Gwatemala.

Pewnym problemem jest brak możliwości wysyłania przelewów do takich krajów jak np. Rosja i Japonia.

Sprawdź, czym jest kod SWIFT i dlaczego ma duże znaczenie >

Koszty wymiany i przelewów to najważniejszy aspekt oferty Valuto

Firma Currency One ma zamiar zyskać nowych klientów dzięki atrakcyjnej cenie swoich usług. Warto zatem sprawdzić, ile płaci się za korzystanie z Valuto (patrz poniższa tabela). Po przejrzeniu cennika okazuje się, że platforma nie pobiera opłat za:

  • otwarcie rachunku wielowalutowego/prowadzenie tego rachunku/przechowywanie środków
  • przelewy między kontami Valuto.com (przychodzące i wychodzące)
  • odbiór przelewu przychodzącego (w dowolnej walucie)

Przelew SEPA w Valuto kosztuje 5 zł (tryb standardowy) lub 10 zł (tryb przyspieszony). Są to opłaty porównywalne do stawek stosowanych przez banki.

Za przelew do osoby/firmy nieposiadającej konta w Valuto, klient zapłaci 1,50 zł (PLN/NOK/SEK/CZK), 3,50 zł (DKK) lub 14,50 zł (RON), jeżeli transfer jest wysyłany do obszaru obowiązywania danej waluty (przykład: przelew w SEK do adresata posiadającego konto w Szwecji).

Największą zaletą oferty Valuto jest niski koszt pozostałych przelewów międzynarodowych (ekspresowe przelewy w EUR/USD/GBP poza obszar SEPA oraz ekspresowe przelewy w PLN, CZK, SEK, NOK, DKK, RON wysyłane poza kraj obowiązywania waluty). Za każdą taką operację, nadawca zapłaci 15 zł (niezależnie od przesyłanej kwoty), a ewentualne koszty banków pośredniczących poniesie odbiorca.

oferta Valuto

Na uwagę zasługują też stawki prowizji naliczane za wymianę społecznościową (0,06% – 0,20% wartości transakcji). Są one nieco wyższe niż wartości obowiązujące na serwisie Walutomat i wyraźnie premiują klientów generujących duży miesięczny obrót.

Porównanie Valuto z tuzami- polska platforma może konkurować z zagranicznymi serwisami

Oferta Valuto wytrzymuje porównanie z zagraniczną konkurencją (CurrencyFair, TransferWise).

Informacje na temat dwóch wymienionych serwisów znajdziemy w poniższej tabeli.

Warto zwrócić uwagę, że CurrencyFair pobiera stałą prowizję za wymianę społecznościową (0,15%) i dostępna jest również opcja wymiany kantorowej (prowizja: 0,4% – 0,5%).

Klienci TransferWise nie zapłacą prowizji za wymianę, gdyż konwersja jest dokonywana po kursie rynkowym. Trzeba jednak pamiętać, że serwis firmowany przez Richarda Bransona, pobiera dość wysokie prowizje za przelewy. W zależności od waluty wynoszą one od 0,5% do 2,5% wartości zlecenia. Osoby przelewające złote zapłacą 0,5% przesyłanej kwoty (do 5 zł do 1000 zł).

Dodatkowym utrudnieniem jest to, że TransferWise często ogranicza przelewy poza obszar obowiązywania danej waluty (przykładowo nie można wysłać USD na „dolarowe” konto prowadzone przez polski bank – wymagany jest rachunek w USA).

Oferta Valuto

Wspomniane ograniczenia i stawki za przelewy sprawiają, że serwis TransferWise mimo największej liczby obsługiwanych walut (aż 38), nie będzie najlepszą opcją dla wszystkich klientów.

W stosunku do Valuto, bardziej konkurencyjne wydaje się CurrencyFair. Wspomniany serwis obsługuje 18 walut i pobiera stałą opłatę za wszystkie przelewy. Wynosi ona 3 funty brytyjskie (dla transferów w GBP), 3 euro (przelewy w euro) albo równowartość 3 euro (w przypadku pozostałych operacji). Aktualna prowizja CurrencyFair dla przelewów w złotym to 10 zł.

Wybór pomiędzy trzema analizowanymi serwisami na pewno nie jest jednoznaczny. W przypadku mniejszych przelewów, TransferWise również może być ciekawą opcją. Usługi Valuto i CurrencyFair powinny być polecane osobom, które szukają tanich przelewów międzynarodowych.

 

Uwaga! Valuto skończyło działalność 22 sierpnia 2016 r. Zachęcamy do skorzystania z oferty pozostałych operatorów: CurrencyFair, TransferWise i GLOBALtransfer.

follow us in feedly