Newsletter

Porównanie GlobalTransfer

Porównanie GlobalTransfer z CurrencyFair i TransferWise

GlobalTransfer prowadzony przez warszawską spółkę INGENSUM jest polskim serwisem transferów walutowych, który stara się walczyć na tym polu z CurrencyFair oraz TransferWise. Usługi GlobalTransfer wzbudzają zainteresowanie wśród naszych czytelników, dlatego postanowiliśmy opisać zasady działania portalu, i zrobiliśmy porównanie GobalTransfer z CurrencyFair oraz TransferWise.

Porównanie GlobalTransfer – atutem są m.in. niskie koszty przelewów SEPA

Osoby obeznane z rynkiem e-kantorów, mogły już gdzieś usłyszeć nazwę INGENSUM. Ta spółka zarejestrowana w Warszawie prowadzi bowiem popularne serwisy topFX oraz TOPkantor. Kapitał wniesiony przez INGENSUM Sp. z o.o. wynosi 250 000 zł. Jest to jeden z lepszych wyników na krajowym rynku wymiany walut online.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Spółka INGENSUM oprócz serwisu GlobalTransfer, prowadzi również dwa popularne e-kantory (topFX oraz TOPkantor).

Najnowszy projekt INGENSUM, czyli GlobalTransfer, prócz wymiany walut w trybie kantorowym, umożliwia wykonywanie tanich przelewów zagranicznych.

To właśnie funkcjonalność związana z przelewami, jest największym atutem opisywanego serwisu.

Przelewy SEPA

Jeżeli przeanalizujemy opłaty pobierane przez GlobalTransfer, to naszą uwagę zwróci przede wszystkim niski koszt standardowego przelewu SEPA (tylko 3 zł).

Wyższe opłaty za realizację standardowej płatności w systemie SEPA, pobiera większość krajowych banków.

Warto nadmienić, że standardowy przelew SEPA z GlobalTransfer jest realizowany w trakcie 1 dnia roboczego (patrz poniższa tabela). Osoby szukające szybszego sposobu przesłania środków, mają do dyspozycji ekspresowy przelew SEPA, który dociera do odbiorcy tego samego dnia roboczego (jeśli jest zlecony do 13:30) i kosztuje 20 zł.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najtańszy przelew SEPA w GlobalTransfer kosztuje tylko 3 zł. Taki przelew jest realizowany w ciągu jednego dnia roboczego.

Dowiedz się więcej o różnicach między przelewami SEPA i SWIFT >  

Przelewy SWIFT

Jeżeli chodzi o przelewy SWIFT (waluty: USD, GBP, CHF) w serwisie GlobalTransfer, to ich koszt dla opcji SHA wynosi jedynie 5 zł.

Te płatności są realizowane w ciągu dwóch dni roboczych.

Kwoty wyrażone w dolarach i funtach brytyjskich, można wysłać korzystając z opcji ekspresowej. Taki wariant kosztujący 65 zł, umożliwia dostarczenie w tym samym dniu roboczym przelewu wysłanego przed 13:30.

Podobnie jak we wszystkich podobnych serwisach, nadawca przelewu ponoszący wszystkie koszty (opcja OUR), musi znacznie głębiej sięgnąć do kieszeni (patrz poniższa tabela). Dlatego opcja OUR jest zalecana tylko dla osób, które chcą mieć pewność, że odbiorca otrzyma ustaloną kwotę (np. zapłatę za towar), a banki pośredniczące nie naliczą dodatkowych kosztów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Za standardowy przelew w USD, GBP lub CHF (czas realizacji: 2 dni robocze), klienci GlobalTransfer zapłacą tylko 5 zł.

Zobacz, czym różnią się opcje kosztowe OUR, BEN i SHA w przelewach SWIFT >

Sprawdź, czym jest kod SWIFT i dlaczego ma duże znaczenie >

Porównanie GlobalTransfer

GlobalTransfer może rywalizować z zagranicznymi konkurentami

Ofertę GlobalTransfer warto porównać z warunkami, które proponują najważniejsi zagraniczni konkurenci (tzn. CurrencyFair i TransferWise). Kursy oferowane przez te portale oraz GlobalTransfer, trzeba analizować na bieżąco. W przypadku wymiany społecznościowej, którą prowadzi CurrencyFair, istotne są warunki oferowane przez innych użytkowników serwisu (patrz poniższa tabela).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis CurrencyFair oferuje zarówno wymianę w modelu kantorowym, jak i możliwość nabywania waluty od internautów z całego świata. W przypadku GlobalTransfer i TransferWise, możliwa jest tylko wymiana kantorowa. 

Porównanie oferty jest łatwiejsze w przypadku opłat pobieranych za przelewy zagraniczne.

Po sprawdzeniu cennika CurrencyFair oraz TransferWise okazuje się, że ten pierwszy serwis może być realną konkurencją dla GlobalTransfer.

Opłata za wychodzący przelew międzynarodowy w CurrencyFair to 3 funty brytyjskie, 3 euro, 10 zł lub równowartość 3 euro (dla przelewów w innych walutach niż GBP, PLN i EUR). Taki przelew na ogół jest realizowany przez 1 – 2 dni robocze. Relacja pomiędzy czasem wykonania przelewu i jego kosztem, wydaje się lepsza w przypadku polskiego serwisu.

Dowiedz się więcej o zaletach i wadach serwisu TransferWise >

Trzeci analizowany portal (TransferWise), pobiera prowizję wynoszącą od 0,5% do 2,5% wartości przelewu (np. 0,5% dla wpłaconej sumy powyżej 400 EUR, przynajmniej 2 EUR). Taka polityka cenowa TransferWise może być uciążliwa dla osoby przesyłającej duże kwoty za granicę.

Kolejnym problemem, są uciążliwe ograniczenia walutowe. Przykładowo, klienci TransferWise mogą przesyłać kwoty w dolarach tylko do amerykańskiego banku. Przelewy rozliczane w EUR, trafią tylko do krajów SEPA, a złote można przesyłać jedynie do polskiego banku.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis TransferWise jako jedyny pobiera opłatę uzależnioną od wysokości przelewanej sumy. Charakterystyczną cechą tego portalu, są też ograniczenia terytorialne w przesyłaniu walut.

Porównanie GlobalTransfer

W ramach porównania serwisu GlobalTransfer z jego zagranicznymi konkurentami, warto również wspomnieć o ciekawych promocjach. Klienci GlobalTransfer mogą liczyć na wymianę 1000 jednostek waluty po kursie średnim, jeżeli skutecznie polecą usługi tego serwisu swojemu znajomemu.

Osoba, której polecono GlobalTransfer, również może wymienić 1000 jednostek waluty bez spreadu. Dla klientów wymieniających duże ilości waluty, przewidziano inną promocję. Mowa o regularnych obniżkach spreadu. Przykładowy klient GlobalTransfer, wymieniający 10 000 jednostek waluty miesięcznie, może liczyć na rabat w spreadzie wynoszący 0,1 grosza.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis GlobalTransfer oferuje preferencyjne warunki dla klientów, którzy rekomendują jego usługi swoim znajomym lub wymieniają duże ilości waluty.

Po przeanalizowaniu warunków oferowanych przez polski serwis, można dojść do wniosku, że GlobalTransfer jest godnym konkurentem zagranicznych serwisów, szczególnie z punktu widzenia polskiego klienta. Platforma walutowa, którą prowadzi polska firma, z pewnością może być traktowana jako równorzędny konkurent dla bardziej znanych zagranicznych serwisów.

Już dziś załóż bezpłatne konto w GlobalTransfer i przetestuj polski serwis transferów zagranicznych.

Podobne artykuły:

follow us in feedly