Newsletter

Problemy z przelewami walutowymi i jak je rozwiązywać

Wielu obcokrajowców pracujących w Polsce oraz polskich emigrantów (np. z Wielkiej Brytanii), skarży się na kłopoty dotyczące przelewów internetowych. Trudno się temu dziwić, bo oferta banków w zakresie transferów walutowych pozostawia sporo do życzenia. Wszystkich problemów nie rozwiązują nawet szybkie przelewy SEPA w euro. Właśnie dlatego przygotowaliśmy specjalny artykuł, który informuje o tym, jak można rozwiązać popularne problemy dotyczące przelewów walutowych. W ramach naszego opracowania przedstawiamy liczne rozwiązania, które stanowią alternatywę w stosunku do tradycyjnych przelewów bankowych. Mowa o transferach walutowych oferowanych przez alternatywnych operatorów (np. TransferGO), tanich przelewach z kantorów internetowych oraz tak zwanych e-portfelach. Generalnie rzecz biorąc, cudzoziemiec pracujący w Polsce albo polski pracownik z innego kraju (np. Wielkiej Brytanii), może łatwo obniżyć koszt wykonywanych przelewów. W tym celu trzeba jednak uważnie przeanalizować ofertę rynkową.

Tanich przelewów szukają np. Polacy z Niemiec i Wielkiej Brytanii

Wielu użytkowników serwisu Kurencja.com to polscy emigranci zarobkowi szukający sposobu na tani transfer środków do kraju.

Mowa o przelewach, które często mają wspomóc finansowo rodzinę przebywającą w Polsce. Najwięcej takich transferów nadal płynie z Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Wspomniana zależność wynika po prostu z dużej liczby Polaków, którzy pracują w tych dwóch krajach. Emigranci zarobkowi z Wielkiej Brytanii mają dodatkową motywację do poszukiwania pozabankowych sposobów na przesłanie środków, gdyż system tanich i szybkich przelewów SEPA obejmuje tylko płatności rozliczane w euro. Dlatego polski emigrant przed wysłaniem przelewu SEPA, musiałby najpierw wymienić funty na euro. Takiego problemu nie mają Polacy pracujący na terenie Niemiec, gdyż we wspomnianym kraju euro jest narodową walutą.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przelewy SEPA mogą być realizowane tylko w euro. Takie płatności są przyjmowane i wysyłane przez banki z Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Mowa o bankach działających na terenie państw członkowskich UE oraz czterech innych krajów (Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii).

W bankach zniechęcają wysokie prowizje i nieatrakcyjne kursy …

Nawet dla polskich emigrantów zarobkowych, którzy mogą łatwo wykonać przelew SEPA, pewnym ograniczeniem bywa koszt takiej operacji. Polityka kosztowa banków w zakresie przelewów europejskich niestety jest mocno zróżnicowana. Wystarczy powołać się na przykład brytyjskiego oddziału banku Santander, który za przelew SEPA nalicza opłatę wynoszącą aż 15 funtów (dane z końca grudnia 2017 r.). Analogiczna stawka stosowana w Royal Bank of Scotland to 9,5 funta.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Opłaty naliczane przez zagraniczne banki za przelew SEPA, bywają bardzo zróżnicowane. W przypadku brytyjskich banków, opłata za taką operację waha się od 0 funtów do nawet 15 funtów.

Osoby pozbawione możliwości wysłania przelewu SEPA do Polski, w przypadku banku będą zdane na tradycyjny przelew SWIFT, który drogi i księgowany nawet przez trzy dni robocze (czas realizacji dla standardowej opcji Spot). Dostarczenie środków na następny dzień (opcja Tomnext) albo jeszcze tego samego dnia (opcja Overnight), niestety wymaga sporej dopłaty. Znacznie droższe będą również przelewy SWIFT, które nadawca zleca w placówce banku, a nie poprzez bankowość internetową.

Warto pamiętać, że faktyczny koszt przelewów SEPA i SWIFT wzrośnie jeżeli posiadacz środków zleci ich przewalutowanie po kursie oferowanym przez bank. Zagraniczne banki (podobnie jak ich krajowe odpowiedniki), proponują kursy walut (np. GBP/PLN), które są o wiele mniej atrakcyjne od stawek internetowych.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najbardziej atrakcyjny kosztowo przelew SWIFT (opcja Spot) może być przetwarzany nawet przez trzy dni robocze. Dodatkowym problemem są nieatrakcyjne kursy, które banki oferują podczas ewentualnego przewalutowania środków.

Dowiedz się więcej o przelewach SWIFT i SEPA oraz innych typach przelewów >

Środki z Wielkiej Brytanii do Polski można przesłać za 1 – 2 funty

Odpowiedzią na problemy polskich emigrantów z przelewami, mogą być usługi niezależnych operatorów płatniczych, czyli serwisów oferujących przesyłanie walut oraz ich wymianę. Do tej grupy zaliczyliśmy również skupiające się na wymianie portale Walutomat, InternetowyKantor.pl i Kantor.pl, które deklarują możliwość bezpłatnego przyjmowania przelewów zza granicy. W takim przypadku, problemem może być jednak koszt przelewu SWIFT lub SEPA do Polski (naliczany przez zagraniczny bank).

Ofertę analizowanych firm przedstawiliśmy w poniższej tabeli. Jeden z porównywanych operatorów (Easy Send), nie ma oferty dla osób wysyłających środki z Niemiec. Pozostali operatorzy oferują przelewy z obydwu krajów, w których mieszka największa liczba polskich emigrantów zarobkowych (Wielka Brytania i Niemcy).

Po przeanalizowaniu powyższej tabeli okazuje się, że praktycznie wszyscy operatorzy płatniczy mają ciekawe propozycje. Wyjątek dotyczy tylko PayPala oraz TransferWise. Pierwsza z tych firm zniechęca wysoką i nielimitowaną prowizją za przesłanie środków z Wielkiej Brytanii lub Niemiec do Polski (1,00% wartości przelewu) i dodatkową prowizją za przelew środków z karty płatniczej (3,9% + 0,35 EUR/0,20 GBP/1,35 PLN). W przypadku TransferWise , problemem wydaje się ograniczenie dotyczące waluty przelewów. Przelew w GBP oferowany przez tę firmę, będzie możliwy do wykonania tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Podobna zasada dotyczy waluty EUR i obszaru walutowego SEPA.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektórzy operatorzy płatniczy ograniczają maksymalną wartość wysyłanych przelewów (np. do 1000 euro). W przypadku TransferWise , mamy do czynienia z możliwością transferowania euro tylko na obszarze SEPA i funta jedynie w obrębie Wysp Brytyjskich.   

Przeczytaj więcej o ograniczeniach związanych z przelewami pozabankowymi na Kurencja.com >

Wszystkie pozostałe serwisy, których ofertę prezentujemy poniżej, mają coś ciekawego do zaoferowania swoim użytkownikom. Wystarczy tylko wspomnieć o takich kwestiach jak:

 • bezpłatny pierwszy przelew w Azimo i niska opłata za kolejne przelewy (1,99 GBP)
 • dobrych opiniach, które posiada sprawdzony i znany serwis CurrencyFair
 • darmowym pierwszym i co dziesiątym przelewie z EasySend oraz niskiej opłacie za kolejne przelewy (2,00 GBP)
 • bezpłatnym pierwszym przelewie w serwisie FerPay oraz możliwości wysłania środków do Polski za 0,60 zł (w trybie wymiany Exchange)
 • bezpłatnych przelewach w FerPay na konto złotówkowe (realizowanych w 10 minut)
 • tanich przelewach w EUR (3 zł) oraz GBP (5 zł) oferowanych przez serwis Global Transfer
 • możliwości przesłania środków z Wielkiej Brytanii/Niemiec do Polski za 0,99 GBP/EUR w serwisie TransferGO i opcji wykonywania szybszych przelewów przez ten serwis (np. przelew „na dziś” z opłatą 1,99 GBP)
 • promocjach oferowanych przez serwis TransferGO (np. niższych opłatach za przelewy lub specjalnych kursach)

Poniższa tabela prezentuje również mniej pozytywne aspekty oferty operatorów płatniczych. Mowa o ewentualnych prowizjach pobieranych za wymianę środków (wymuszoną przez serwis albo wybieraną przez klienta). Taka prowizja może być również „zaszyta” w kursach wymiany. Dlatego osoba porównująca ofertę operatorów płatniczych, powinna wziąć pod uwagę ostateczną kwotę, którą otrzyma odbiorca przelewu. Jeżeli transfer jest wysyłany w najpopularniejszej opcji kosztowej SHA, to jego koszty mogą powiększyć opłaty naliczane przez banki pośredniczące.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Opłaty za sam przelew nie są jedynym kosztem korzystania z usług operatorów płatniczych. Klienci takich firm czasem muszą również ponieść koszty związane z wymianą środków. Prowizja za wymianę jest naliczana bezpośrednio (np. jako 0,1% wartości transakcji) albo ukryta w kursie wymiany.  

Dowiedz się więcej o opcjach kosztowych w przelewach SWIFT >

Przelewy do Polski z Wielkiej Brytanii lub Niemiec: porównanie oferty popularnych operatorów płatniczych i kantorów internetowych (grudzień 2017 r., oferta dla klienta prywatnego)                               
Nazwa serwisu internetowego                      ↓ Koszty przesłania pieniędzy do Polski z Wielkiej Brytanii lub Niemiec (poza kosztami wynikającymi z kursu wymiany środków) Dodatkowe informacje
Azimo Opłata za przelew do Polski (do 1 dnia roboczego): 1,99 GBP (pierwszy przelew jest bezpłatny) Klient płaci dodatkową prowizję za wymianę waluty (0,10% – 2,25%).
CurrencyFair Przelew w funtach (do 1 dnia roboczego): 2,50 GBP

Przelew SEPA (1 – 2 dni robocze): 3,00 EUR

Przelew w złotych (1 – 2 dni robocze): 10,00 zł

 

 

 

 

Przy wymianie waluty, klient płaci dodatkową prowizję:
 • wymiana społecznościowa – 0,25% – 0,30% wartości wymiany
 • wymiana kantorowa: 0,40%  – 0,60% wartości wymiany
EasySend Standardowy przelew w funtach (do 24 godzin): 2,00 GBP (pierwszy i co 10 przelew jest bezpłatny)

Ekspresowy przelew w funtach (nawet w 10 minut): 5,00 GBP

Operator nie oferuje przelewów walutowych z Niemiec (dostępne opcje dla nadawcy to: Polska, Wielka Brytania oraz Irlandia).
FerPay Standardowy przelew (1 dzień roboczy): 1,80 GBP/3,30 EUR (pierwszy przelew za darmo)

Ekspresowy przelew na konto w PLN (10 minut): 0,00 GBP/EUR

W trybie Exchange (doładowanie z portfela walutowego klienta), operator oferuje lepsze kursy i możliwość wysłania środków do Polski za 0,60 zł.
GlobalTransfer Standardowy przelew w EUR (1 dzień roboczy): 3 zł

Standardowy przelew w GBP (2 dni robocze): 5 zł

Podane obok opłaty (3 zł i 5 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł.
InternetowyKantor.pl Koszt przesłania środków na InternetowyKantor.pl jest zależny od cennika instytucji oferującej przelewy. Przelew krajowy z InternetowyKantor.pl (EUR/GBP/PLN) kosztuje od 0 zł do 10 zł. Minimalna kwota przelewu przysyłanego zza granicy to 100 EUR/GBP.

Kantor za darmo przyjmuje przelewy zza granicy.

Kantor.pl Koszt przesłania środków na Kantor.pl jest zależny od cennika instytucji oferującej przelewy. Przelew krajowy z Kantor.pl (EUR/GBP/PLN) kosztuje od 0 zł do 5 zł. Kantor za darmo przyjmuje przelewy zza granicy (na swoje konto w PKO BP).
PayPal Opłata za przelew z Wielkiej Brytanii lub Niemiec: 1,00% kwoty transferu (bez limitów maksymalnych i minimalnych) Za wykorzystanie środków z karty płatniczej klient płaci dodatkową prowizję: 3,9% + opłata stała (0,35 EUR/0,20 GBP/1,35 PLN).
TransferGO Standardowy przelew (termin realizacji: następny dzień roboczy): 0,99 GBP/EUR                               Ekspresowy przelew (termin realizacji: poranek następnego dnia roboczego): 2,99 GBP/EUR

 

W dni robocze dostępna jest też opcja przelewów natychmiastowych i przelewów „na dziś”.                                                                  Przelew „na dziś” (termin realizacji: ten sam dzień roboczy): 1,99 GBP/EUR. Przelew natychmiastowy (realizowany w 30 minut): 2,99 GBP/EUR

 

TransferWise Przelew w euro (1 – 2 dni robocze): 0,50% kwoty transferu

 

Serwis TransferWise cechuje się ograniczeniami dotyczącymi waluty przelewów (przykłady: możliwe jest wykonywanie przelewów w GBP tylko na obszarze Wielkiej Brytanii i przelewów w EUR tylko na terenie SEPA).
Walutomat.pl Koszt przesłania środków na Walutomat.pl jest zależny od cennika instytucji oferującej przelewy. Przelew krajowy z Walutomat.pl kosztuje od 0 zł do 9 zł. Klient płaci dodatkową prowizję za wymianę waluty (do 0,20%).

Platforma wymiany walut za darmo przyjmuje przelewy zza granicy.

Źródło: opracowanie własne na podstawie stron internetowych porównywanych serwisów (dane z 27 grudnia 2017 r.)

Sprawdź informacje na temat aktualnych promocji dla osób przesyłających i wymieniających waluty >

E – portfel walutowy też może stanowić ciekawą alternatywę …

Osoby zastanawiające się nad sposobami przesłania środków do Polski, powinny wiedzieć o ciekawej alternatywie w postaci portfeli elektronicznych. Takie serwisy często oferują darmowe przelewy (patrz poniższa tabela) i działają jako internetowa portmonetka. Co ciekawe, kilka e-portfeli (np. Payza oraz Perfect Money), obsługuje również wpłaty w kryptowalucie bitcoin.

Zobacz, jak zacząć używać kryptowalut i założyć swój pierwszy portfel kryptowalutowy >

Wadą opisywanych portfeli jest prowizja ponoszona przy wpłacie pieniędzy. Taki koszt nie musi być jednak uciążliwy, jeżeli e-portfel w zamian oferuje darmowe przelewy internetowe (zobacz np. oferta serwisu Payza). Warto również wspomnieć o tym, że posiadacze e-portfeli często mogą otrzymywać bezpłatne przelewy od osób posiadających konta na tym samym serwisie. „Zewnętrzne” wpłaty od osób trzecich, bywają natomiast obciążone pewną prowizją.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku e-portfeli, duże znaczenie ma opłata pobierana za uzupełnienie konta. Niektóre aplikacje „portfelowe” umożliwiają wpłaty i wypłaty środków w bitcoinie (zobacz np. Perfect Money).

Osoby bliżej zainteresowane e-portfelami, powinny również zwrócić uwagę na ewentualne koszty wynikające z kursów wymiany. Podobnie jak w przypadku operatorów płatniczych, trzeba brać pod uwagę ostateczną sumę, którą otrzyma adresat przelewu. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo środków. Trzeba zdawać sobie sprawę, że e-portfele są podatne na ataki hackerów. Wynika to ze sposobu działania opisywanych serwisów, które przechowują środki w trybie online. Warto zatem wybrać znany e-portfel (taki jak np. Payza), który zapewnia podobny poziom bezpieczeństwa informatycznego, jak banki.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Mniej znane e-portfele mogą zapewniać o wiele niższy stopień bezpieczeństwa informatycznego niż banki. Warto zatem wybierać usługi rynkowych liderów. 

Przelewy do Polski z Wielkiej Brytanii lub Niemiec: porównanie oferty                         e-portfeli (grudzień 2017 r., oferta dla klienta prywatnego)                               
Nazwa serwisu internetowego                      ↓ Koszty przesłania pieniędzy do Polski z Wielkiej Brytanii lub Niemiec (poza kosztami wynikającymi z kursu wymiany środków) Dodatkowe informacje
Payza Koszt przelewu: 0 zł. Koszt wpłacenia środków przez właściciela: 6 EUR (przelew bankowy online), 3,50% wpłaty (karta płatnicza), 0 EUR (bitcoin). Serwis Payza nalicza dodatkowe koszty poprzez stosowane kursy wymiany walut oraz bitcoina.
OKPAY Koszt przelewu w opcji kosztowej SHA: 5 EUR – przelew SEPA, 36 EUR/28 GBP – przelew SWIFT, 1,00% – przelew bitcoin. Koszt wpłacenia środków przez właściciela: 1 EUR – przelew SEPA, 21 EUR/15 GBP – przelew SWIFT, 1,00% – przelew bitcoin. Portfel OKPAY nie nalicza opłat za wpłaty wykonane np. przez serwis Moneypolo.
PayToo Koszt przelewu: 0 zł. Koszt wpłacenia środków przez właściciela: 2,00% (przelew bankowy online), 5,00% + 1 USD (karta płatnicza) Serwis PayToo nie pobiera opłat, gdy klient płaci za zakupy zgromadzonymi środkami.
Solid Trust Pay Koszt przelewu poza portfel: od 15 USD do 50 USD (przelew online) lub 2,95% + 0,5 USD (bitcoin). Koszt przelewu w portfelu: 0 USD.  Koszt wpłacenia środków przez właściciela: od 10 USD do 20 USD (przelew bankowy online), 5,50% + 1,50 USD (karta płatnicza), 1,00% + 0,25 USD (bitcoin).
Payoneer Koszt przelewu: 0 zł. Koszt wpłacenia środków przez właściciela: 1,00% (USD) lub 0,00% (inne waluty).
Perfect Money Koszt przelewu: 2,00% (przelew online) lub 0,50% (bitcoin). Koszt wpłacenia środków przez właściciela: od 0,50% (przelew bankowy) lub 0,00% (bitcoin). Rachunek klienta jest oprocentowany stawką 4,00% rocznie.

Źródło: opracowanie własne na podstawie stron internetowych porównywanych serwisów (dane z 27 grudnia 2017 r.)

Na przelewach z Polski za granicę także można sporo oszczędzić

Wszystkie powyższe zestawienia mogą być ciekawe również dla osób, które szukają dobrego sposobu na wytransferowanie środków z Polski za granicę. Tacy internauci doświadczają podobnych problemów, jak polscy emigranci zarobkowi w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Mowa o wysokim koszcie standardowych przelewów walutowych z banku (SWIFT) oraz ograniczeniach dotyczących przelewów SEPA (możliwych do wykonania tylko w części Europy i wyrażonych jedynie w euro).

Osoby przesyłające pieniądze z Polski za granicę, powinny zwrócić uwagę na praktycznie wszystkie serwisy zaprezentowane powyżej. Ciekawa jest między innymi oferta firmy TransferGo, która pozwala na wysyłanie środków z Polski do wielu krajów. Przykładem jest standardowy przelew TransferGo księgowany do wieczora następnego dnia roboczego, który będzie kosztował:

 • 9,00 zł przy wyborze adresata z Ukrainy
 • 3,99 zł przy wyborze adresata z Wielkiej Brytanii
 • 9,00 zł przy wyborze adresata z Chin i Hongkongu
 • 9,00 zł przy wyborze adresata z Czech lub Węgier
 • 9,00 zł przy wyborze adresata z Kanady
 • 9,00 zł przy wyborze adresata z USA
 • 9,00 zł przy wyborze adresata z Australii
 • 0,00 zł przy wyborze adresata z Niemiec, Francji, Hiszpanii lub Słowacji

Wielu operatorom płatniczym trudno konkurować z „tanią” ofertą TransferGo. Tym niemniej warto zwrócić uwagę na koszty przelewów zagranicznych, które proponują wiodące kantory internetowe oraz giełdy wymiany walut.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektóre kantory internetowe oraz giełdy wymiany walut oferują niedrogie przelewy z Polski do wielu innych krajów. Taką ofertę posiada np. Kantor.pl oraz InternetowyKantor.pl.

Poniżej prezentujemy ofertę serwisów wymiany walut, które proponują niedrogie przelewy internetowe z Polski za granicę. Osoby wysyłające środki za granicę, powinny zwrócić szczególną uwagę na:

 • możliwość wykonywania darmowych przelewów z Kantoru Walutowego Alior Banku (w ramach limitu zależnego od wartości wymiany)
 • dużą liczbę walut, którą w ramach przelewów zagranicznych obsługuje serwis InternetowyKantor.pl (EUR, USD, CHF, GBP, BGN, CAD, CZK, DKK, HRK, NOK, SEK, TRY, AUD, ZAR, RON, NZD, SGD, HKD, MXN)
 • niski koszt (3 zł – EUR, 5 zł – USD, GBP i CHF) wykonywania przelewów zagranicznych z serwisu Kantor.pl

Sporym atutem wszystkich prezentowanych poniżej ofert jest możliwość wymienienia waluty oraz jej wysłania w ramach jednego portalu. Dzięki temu internauta nie musi wykorzystywać konta walutowego. Jako przykład może posłużyć sytuacja, w której klient InternetowyKantor.pl wpłaca złote na swoje wewnętrzne konto w serwisie, wymienia te środki na euro i następnie wykonuje przelew do Niemiec.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klienci kantorów internetowych oferujących przelewy za granicę, mogą wymienić walutę i wysłać ją w ramach jednego serwisu. Nie ma zatem konieczności przelewania środków do innego operatora płatniczego lub banku.

Dowiedz się więcej o usłudze przelewów zagranicznych w InternetowyKantor.pl >

Przelewy z Polski za granicę: porównanie oferty e-kantorów (grudzień 2017 r., oferta dla klienta prywatnego)                               
Nazwa serwisu internetowego                               ↓ Koszty wysłania pieniędzy z Polski                                                               (poza kosztami wynikającymi z kursu wymiany środków) Dodatkowe informacje
Kantor Walutowy   Alior Banku Przelew SWIFT z opcją BEN lub SHA: przelew normalny – 30 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew pilny – 45 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew ekspresowy – 50 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu). Przelew SWIFT z opcją OUR: przelew normalny – 100 zł, przelew pilny – 115 zł, przelew ekspresowy – 120 zł. Liczba przelewów zagranicznych, które można wykonać za darmo zależy od wartości wcześniej zrealizowanych transakcji wymiany walut.
InternetowyKantor.pl Koszt przelewów w opcji kosztowej SHA: EUR (1 – 2 dni robocze) – 5 zł, USD, CHF, GBP (2 – 3 dni robocze) – 10 zł, EUR, USD, CHF, GBP, BGN, CAD, CZK, DKK, HRK, NOK, SEK, TRY (1 dzień roboczy) – 20 zł, AUD i ZAR (2 – 3 dni robocze) – 20 zł, RON (1 dzień roboczy) – 40 zł, NZD, SGD, HKD, MXN (2 – 3 dni robocze) – 80 zł. AUD i ZAR (2 – 3 dni robocze) – 20 zł, RON (1 dzień roboczy) – 40 zzł, NZD, SGD, HKD, MXN (2 – 3 dni robocze) – 80 zł Koszt przelewów w opcji kosztowej OUR to 80 zł.
Kantor.pl Przelew SWIFT w opcji SHA: EUR – 3 zł, USD, CHF i GBP – 5 zł. Przelew w opcji OUR (EUR, USD, CHF i GBP) – 60 zł.
TOPkantor Przelew SWIFT w opcji SHA: EUR – 3 zł, PLN, USD, CHF i GBP – 0,05% przelewanej kwoty, min. 5 zł. Opcja OUR (EUR, USD, GBP i CHF): (0,05% przelewanej kwoty, min. 5 zł) + 60 zł
TopFX Przelew SWIFT w opcji SHA: EUR – 3 zł, PLN, USD, CHF i GBP – 5 zł. Opcja OUR (EUR, USD, GBP i CHF): 65 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie stron internetowych porównywanych serwisów (dane z 27 grudnia 2017 r.)

follow us in feedly