Newsletter

Przyszłość walutowa dla sportowców i kibiców

Przyszłe, duże imprezy sportowe to przede wszystkim, w 2018 r.: mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji oraz zimowe igrzyska olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczangu i dwa lata później: mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 13 miastach w 12 państwach oraz letnie igrzyska w Tokio. Przyszłość walutowa dla sportowców i kibiców jawi się więc dosyć egzotycznie.

Partner cyklu:

kantoronline-logo

Polska i złoty to za mało…

Dla sportowca i prawdziwego kibica świat musi stać otworem. Wielkie imprezy sportowe siłą rzeczy muszą się odbywać każdorazowo w różnych krajach i na różnych kontynentach.

Dalekie podróże są na pewno ciekawe i inspirujące, poszerzają też horyzonty i dają szansę poznawania nowych ludzi.

Ale wojaże po całym świecie to także wyzwanie logistyczne (loty, transport samochodowy, wizy i specyfika poszczególnych krajów) oraz walutowe – trzeba przewidzieć czym będziemy płacić na miejscu przygotować się, aby nie ponosić zbyt dużych kosztów przewalutowań.

Przyszłość walutowa  – dla piłkarzy najważniejsze będą MŚ w Rosji w 2018 r.

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie. Nic dziwnego, że mistrzostwa świata w tej dyscyplinie są uznawane za drugą (po igrzyskach olimpijskich) albo nawet pierwszą imprezę sportową na świecie.

Następne mistrzostwa świata odbędą się w Rosji (między 14.06 a 16.07 2016 r.), gdzie oczywiście walutą jest rubel. Kurs rubla w ostatnich latach podlegał znacznym wahaniom, co było spowodowane sankcjami nałożonymi na Rosję oraz spadkiem ceny ropy naftowej. Oba te czynniki znacznie osłabiają kurs rosyjskiej waluty, chociaż wydaje się, że ma ona na razie za sobą lokalne dno.

Co bardziej zapobiegliwi kibice mogą już odłożyć parę rubli na imprezę za dwa lata. Tym bardziej, że bilety na mecze będą najwyższe w historii – Najtańsze bilety na mecze mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku będą kosztować 105 dolarów. Wejściówki podrożały o 16 procent w porównaniu z mundialem w Brazylii.

Zimowe IO w Pjongczangu

W tym samym, 2016 roku, w Pjongczangu w Korei Południowej odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie. Walutą Korei Południowej jest Won (KRW). Niestety dla naszych kibiców notowania Wona są w silnym trendzie wzrostowym wobec złotego (obecna cena 0,35 zł za 100 KRW jest prawie dwukrotnie wyższa niż w 2009 r.).

Ciężko też kupić Wony w Polskich kantorach.

Igrzyska letnie w Tokio oraz ME w 2020

Kolejne, po brazylijskich letnie igrzyska olimpijskie zostaną rozegrane w stolicy Japonii. Kurs jena umacnia się w ostatnim czasie. I to umacnia się mocno – nie tylko na fali ogólne słabości złotego, ale dzięki niepewnym nastrojom na świecie i metki „bezpiecznej przystani”, jaką Japonia szczyci się w momentach zawirowań.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2020 r. odbędą się w 12 państwach, w 13 miastach (Londyn, Monachium, Baku, Sankt-Petersburg, Rzym, Kopenhaga, Bukareszt, Amsterdam, Dublin, Bilbao, Budapeszt, Bruksela, Glasgow).

Czym płacić na kolejnych imprezach sportowych

Jeśli nic się nie zmieni (a może się dużo zmienić, bo mówimy o perspektywie 2-4 lat), najlepiej będzie płacić w miejscu odbywania się imprez sportowych walutą zakupioną w internecie. Jeżeli będą to waluty bardziej egzotyczne (won, ale także rubel, czy jen) warto zabrać kartę walutową w dolarach, o czym pisaliśmy już wielokrotnie (np. tu).

Może też się okazać, że przez następne 2-4 lata wykształcą się nowe metody i środki płatności, chociażby upowszechni się bitcoin.