Newsletter

ranking-kont-walutowych

Ranking kont walutowych – jesień 2016 r.

Każdy klient kantoru internetowego lub platformy wymiany walut, musi posiadać przynajmniej jedno konto rozliczane w walucie obcej (oprócz złotówkowego ROR-u). Dla nich powstał nasz: Ranking kont walutowych, jesień 2016 r.  – poddaliśmy w nim ocenie konta w EUR i CHF, co ważne: bez karty debetowej.

Konta walutowe

Każdy kto wymienia waluty online musi mieć konto walutowe.

Taki bankowy walutowy rachunek z pewnością mają osoby, które podpisały aneks do umowy kredytowej, pozwalający na spłatę rat walutą z kantoru. Rachunki techniczne dołączone do kredytu, czasem mają bardzo ograniczone możliwości (np. nie można sprawdzić ich stanu przez Internet).

W związku z tym, wielu kredytobiorców również poszukuje dobrego, pełnego konta walutowego. Z myślą o wszystkich osobach, które chcą otworzyć ROR w walucie, przygotowaliśmy ciekawy i aktualny ranking kont walutowych.

Jedyny koszt użytkowania rachunku może wynikać z przelewów

W pierwszej odsłonie naszego rankingu przyjęliśmy, że modelowy klient banku nie potrzebuje karty walutowej do konta.

Przykładowy ROR w EUR lub CHF, nie będzie służył podczas zagranicznych wyjazdów. Ewentualne płatności za zagraniczne zakupy internetowe, będą realizowane w inny sposób, niż przy pomocy karty debetowej.

Nasz hipotetyczny internauta, bierze pod uwagę tylko konta z wiodących banków, które pozwalają na realizację przelewów SEPA i są dostępne bez konieczności otwierania dodatkowego ROR-u w złotych. W ramach założeń dotyczących kosztów przyjęliśmy, że przykładowy posiadacz konta:

  • co miesiąc dokonuje wpłaty z e-kantoru (500 EUR/500 CHF)
  • posiada średnie miesięczne saldo na poziomie 250 EUR/250 CHF
  • raz w miesiącu wykonuje internetowy przelew „zewnętrzny” (nie SEPA) do polskiego banku o wartości 500 EUR/500 CHF
  • raz w miesiącu wykonuje internetowy przelew SEPA o wartości 100 EUR (założenie dotyczące tylko w kont w euro)
  • co miesiąc przyjmuje przelew SEPA na 100 EUR (założenie dotyczące tylko w kont w euro)

Nasz ranking kont walutowych uwzględnia tylko koszty prowadzenia konta, bo ewentualne odsetki przy miesięcznym saldzie wynoszącym 250 EUR/250 CHF i oprocentowaniu na poziomie np. 0,1% rocznie, będą pomijalnie małe.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Część kont walutowych jest dostępna tylko dla osoby, która założy „złotówkowy” ROR w tym samym banku. Taką politykę stosuje np. Credit Agricole oraz Deutsche Bank.

 

Ranking kont walutowych

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych założeń okazuje się, że miesięczny koszt użytkowania porównywanych kont wynosi 12,99 zł – 45,00 zł (EUR) oraz 20,00 zł – 35,56 zł (CHF).

Najlepsze konta walutowe Euro

Jeżeli chodzi o konta rozliczane w europejskiej walucie, to bezkonkurencyjny jest Nest Bank (dawny Bank SMART), a na końcu stawki lokuje się Pekao, PKO BP oraz ING.

Najlepsze konta walutowe we frankach

Bank SMART, mimo że ma w ofercie dobre konta złotowe (w tym także dla firm) niestety nie oferuje konta rozliczanego w CHF. W przypadku takich rachunków do przechowywania franków, najniższym kosztem wyróżnia się mBank i BZ WBK.

„Frankowe” konto będzie najdroższe w Pekao i Raiffeisen Polbanku (patrz poniższa tabela).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Miesięczne koszty prowadzenia i obsługi kont walutowych w krajowych bankach, mogą się różnić nawet o 100% – 200%.

Ranking kont walutowych

Wysłanie środków jest zdecydowanie najtańsze w Banku SMART

Osoby bliżej zainteresowane ofertą kont walutowych, powinny również przeanalizować poniższą tabelę. To zestawienie wyjaśnia, dlaczego różnice w miesięcznych kosztach prowadzenia kont są tak duże.

Uwagę zwraca m.in. niski koszt przelewów SWIFT (3 EUR) we wspomnianym już koncie Nest Bank. Klienci „SMART-a” w ogóle nie zapłacą za przelewy SEPA.

Osoby wybierające ofertę pozostałych banków, nie mogą marzyć o takich preferencjach. Oprócz rachunków cechujących się dość niskim poziomem opłat (mBank, Millennium Bank), znajdziemy również konta, których koszty są mało konkurencyjne (Pekao, PKO BP, Raiffeisen Polbank oraz ING).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klienci Nest Bank nie zapłacą za przelewy SEPA i tanio wykonają przelew SWIFT przez bankowość internetową (3 EUR).

Ranking kont walutowych

 

Na koniec dwie ważne rzeczy

W kontekście powyższej tabeli, warto również zwrócić uwagę na dwie kwestie.

Przelew walutowy = przelew zagraniczny

Po pierwsze, wszystkie porównywane instytucje traktują przelew walutowy do innego banku w Polsce tak samo, jak przelew zagraniczny.

Wspomniane rozwiązanie oczywiście jest niekorzystne dla klienta i zwiększa koszty obsługi konta.

Opłaty za przelew przychodzący…

Po drugie, dwa banki (PKO BP i BZ WBK), pobierają opłatę za każdy przychodzący przelew SEPA (5 zł). Uważne przeczytanie tabeli opłat i prowizji, może uchronić przed takimi nieprzyjemnymi niespodziankami.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przelew walutowy do innego banku w Polsce, zwykle kosztuje tyle samo, co zagraniczny przekaz (SWIFT). Warto również pamiętać o tym, że bank może pobierać opłaty za przelew przychodzący na konto walutowe.

Zobacz także:

Jak najlepiej przesłać, przelać, wysłać pieniądze za granicę

Firmowe transfery pieniężne

Gdzie najlepiej wymienić funty