Newsletter

Wprowadzenie do społecznościowej wymiany walut

W artykułach dotyczących internetowej wymiany walut, autorzy często wspominają tylko o „e-kantorach” lub „kantorach internetowych”. Jest to pewne uogólnienie, gdyż na krajowym rynku działają również serwisy oferujące społecznościową wymianą walut. Takie portale funkcjonują w nieco inny sposób niż typowe e-kantory.

WALUTOMAT_VERTICAL

Partnerem cyklu jest Walutomat.

E-kantor nie jest konieczny

Kantor a platforma

Różnice pomiędzy tymi dwoma trybami wymiany walut dotyczą m.in.

  • sposobu wymiany oraz;
  • kosztów transakcji.

Social exchange

Platformy wymiany walut dobrze wpisują się w perspektywiczny sektor finansów społecznościowych (ang. social finance).

Warto zdawać sobie sprawę, że pierwszy polski serwis oferujący wymianę walut przez Internet, został uruchomiony właśnie jako platforma społecznościowa.

W kolejnych latach, pionierski pomysł Walutomatu, bo o nim mowa wykorzystało kilka innych serwisów.

Platforma walutowa pozwala swoim użytkownikom na dyktowanie cen

Porównywarka Kurencja.com w swoich zestawieniach kursów walutowych, umożliwia osobne przeglądanie oferty e-kantorów i platform wymiany walut.

społecznościową wymianę walut

Takie rozwiązanie jest uzasadnione, ponieważ wspomniane rodzaje serwisów różnią się podstawowymi zasadami działania.

Kantory on-line

Kantory internetowe funkcjonują podobnie, jak ich stacjonarne odpowiedniki (tzn. skupują walutę od klientów, a następnie odsprzedają ją z zyskiem).

Najważniejsza różnica między kantorami stacjonarnymi oraz internetowymi, wiąże się z wysokością spreadu, czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży. Procentowy spread ((kurs sprzedaży – kurs kupna)/średnia z kursu sprzedaży i kupna) jest wskaźnikiem, który odzwierciedla zyski osiągane dzięki wymianie walut. Kantory internetowe ze względu na dużą liczbę zleceń wymiany oraz zminimalizowane koszty obsługi transakcji, mogą stosować mniejszy spread niż ich stacjonarne odpowiedniki.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kantory internetowe skupują i sprzedają walutę, tak jak stacjonarni konkurenci. Dzięki niższym kosztom stałym i dużej skali działalności, e-kantor może znacznie łatwiej ograniczyć spread, czyli poziom swojej jednostkowej marży dla danej waluty.

Społecznościowe platformy wymiany walut

Zasady działania platformy wymiany walut są zupełnie inne i bazują na modelu społecznościowym.

Zgodnie ze wzorem stosowanym również w społecznościowych serwisach pożyczkowych, operator danego portalu jedynie udostępnia wirtualną przestrzeń do zawierania kontraktów przez internautów. W tym celu, konieczne jest zbudowanie bezpiecznego systemu do przechowywania danych, nawiązywania kontaktu między użytkownikami oraz porównywania ofert.

Takie usługi operatora platformy walutowej, zwykle są wynagradzane prowizją naliczaną od wartości wymiany (np. 0,20% transakcji klienta).

Trzeba podkreślić, że firma prowadząca platformę walutową, nie określa warunków transakcji przeprowadzanych przez klientów. W tym obszarze działają mechanizmy wolnego rynku. Dlatego osoba proponująca wymianę po nieatrakcyjnym kursie, będzie miała znacznie mniejsze szanse na zakup lub sprzedaż waluty.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Firma prowadząca platformę wymiany walut jedynie stwarza warunki do zawierania transakcji i czuwa nad ich przebiegiem. Podobnie jak w innych serwisach typu social finance, to internauci określają warunki wzajemnych transakcji. 

Jesteś zainteresowany ofertą Walutomatu? Tutaj wyjaśniamy, jak krok po kroku można założyć konto w tym serwisie >  

Pomysł Walutomatu sprawdza się od 7 lat…

Serwisy z segmentu social finance, zaczęły pojawiać się w Polsce pod koniec minionej dekady.

Najpierw wystartowały dwa portale (Monetto i Kokos Pożyczki), dla których pierwowzorem były usługi Zopa.com.

O wiele bardziej oryginalnym projektem był Walutomat. Od uruchomienia tego serwisu (12 listopada 2009 roku), rozpoczęła się historia społecznościowej wymiany walut na polskim rynku.

W związku z powyższym, Walutomat można uznać za prekursora obecnych platform wymiany walut oraz e-kantorów. Ten portal zarządzany obecnie przez poznańską spółkę Currency One, dobrze poradził sobie z narastającą konkurencją i jest jednym z najważniejszych rynkowych graczy.

W serwisie Walutomat.pl znajdziemy informacje o tym, że z jego usług korzysta ponad 200 000 klientów indywidualnych i firmowych. Walutomat miesięcznie obsługuje około 75 000 transakcji wymiany walut realizowanych w modelu social finance, a łączna wartość jego obrotów (od listopada 2009 r.) wynosi już ponad 25 mld zł. Ta ogromna kwota wystarczyłaby np. do rocznego sfinansowania rządowego programu „Rodzina 500 Plus” lub wybudowania 2500 kilometrów nowej autostrady;)

ZWRÓĆ UWAGĘ: W listopadzie 2009 r. rozpoczęła swoją działalność pierwsza polska platforma wymiany walut online. Uruchomienie Walutomatu zapoczątkowało całą historię internetowej wymiany walut w Polsce.

Walutomat będący obecnie największym tego typu serwisem w Środkowej Europie, doczekał się kilku konkurentów. W porównywarce Kurencja.com, obecnie są prezentowane trzy inne platformy walutowe (TOPKantor, CurrencyFair i Amronet). Warto zwrócić uwagę, że wymienione serwisy oprócz modelu społecznościowego, oferują też możliwość przeprowadzenia transakcji kantorowej. Portal Walutomat.pl nie prezentuje takiej funkcjonalności, ale trzeba pamiętać, że spółka Currency One prowadzi również bardzo znany i popularny serwis InternetowyKantor.pl.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Platformy wymiany walut, oprócz transakcji społecznościowych, mogą oferować również operacje przeprowadzane w modelu kantorowym.

Jesteś zainteresowany ofertą Walutomatu? Tutaj wyjaśniamy, jak krok po kroku można założyć konto w tym serwisie >