Newsletter

Valuto – jak założyć konto, wymienić walutę i wysłać przelew?

Uwaga! Valuto skończyło działalność 22 sierpnia 2016 r. Zachęcamy do skorzystania z oferty pozostałych operatorów: CurrencyFair, TransferWise i GLOBALtransfer.

Niedawno w naszej porównywarce prezentowaliśmy najważniejsze informacje o serwisie Valuto oraz jego ofercie. Wyniki naszej analizy wskazują, że portal uruchomiony przez poznańską spółkę Currency One, jest godnym konkurentem na przykład dla CurrencyFair lub TransferWise. Polski serwis pod niektórymi względami zupełnie dystansuje zagraniczną konkurencję. Z uwagi na zainteresowanie, jakim cieszy się Valuto, tym razem przygotowaliśmy szczegółowy przewodnik. Prezentujemy w nim zakładanie konta na Valuto, zasady wymiany walut oraz sposób wykonywania przelewów. Mamy nadzieję, że nasze opracowanie pomoże wszystkim osobom, które chcą tanio wymieniać i przesyłać walutę.

W pierwszej kolejności musimy założyć konto i przejść weryfikację

Przed pierwszą wymianą waluty i wysłaniem środków, musimy najpierw założyć konto użytkownika na Valuto. Link do Valuto można znaleźć na naszym serwisie w sekcji Transfery Walutowe (patrz poniższy zrzut ekranu).

Valuto ma bardzo dobre oceny

Przed kliknięciem przycisku „Wypróbuj”, warto zapoznać się z ważnymi informacjami na temat Valuto i sprawdzić ocenę tego portalu. Na uwagę zasługuje fakt, że polski serwis jest wyżej oceniany niż CurrencyFair oraz TransferWise. Gdy redagowaliśmy nasz poradnik (maj 2016 r.), ocena Valuto wynosiła aż 9,4 punktu na 10,0 punktów możliwych do zdobycia.

Valuto

Po kliknięciu wspomnianego przycisku „Wypróbuj”, przenosimy się na główną stronę polskiego serwisu transferów międzynarodowych (patrz poniżej).

Teraz musimy kliknąć przycisk z napisem „Załóż konto” lub „Załóż darmowe konto”. Niezależnie od tego, który przycisk wybierzemy, rozpocznie się procedura rejestracji darmowego konta na Valuto.

valuto

W pierwszym etapie rejestracji, będziemy musieli podać nasz:

  • numer telefonu,
  • adres e-mail oraz
  • hasło do logowania (patrz poniższy zrzut ekranu).

Później powinniśmy zaakceptować regulamin. Oferta Valuto pozbawiona jest „haczyków”. Mimo tego, warto przynajmniej pobieżnie przeczytać zapisy regulaminu. Na tym etapie, możemy również zaakceptować przesyłanie okazjonalnych informacji o nowościach i promocjach w serwisie. Ta zgoda jest nieobowiązkowa i można ją potem cofnąć po zalogowaniu do serwisu. Nie możemy natomiast zrezygnować z podawania numeru telefonu, ponieważ na niego będą później przychodzić SMS-y z kodem wpisywanym przed rozpoczęciem przelewu.

valuto

Po podaniu wymaganych informacji oraz zaakceptowaniu regulaminu, na nasz adres e-mail zostanie przysłana wiadomość rejestracyjna (patrz poniżej). Po odczytaniu tego maila, powinniśmy kliknąć na przycisk „Aktywuj konto”.

Jeżeli nie otrzymaliśmy wiadomości aktywacyjnej, to w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić folder z tzw. spamem.

valuto

Z wiadomości aktywacyjnej zostaniemy przekierowani do serwisu Valuto. Po zalogowaniu się, komunikat poinformuje nas o konieczności uzupełnienia swoich danych (patrz poniżej).

W odpowiedzi, klikamy na przycisk „Uzupełnij swoje dane”.

valuto

W pierwszym etapie trzeba będzie podać typ konta w serwisie i nasz status użytkownika (osoba prywatna, przedsiębiorca lub firma/organizacja).

W przypadku kont firmowych, konieczne jest wpisywanie dodatkowych informacji (np. numeru REGON).

Przykładową rejestrację, będziemy kontynuowali jako osoba prywatna (patrz poniższy zrzut ekranu).

valuto

W kolejnym formularzu serwis wymaga podania:

  • imienia i nazwiska użytkownika,
  • jego obywatelstwa,
  • adresu zamieszkania oraz
  • numeru PESEL (patrz poniżej).

Odpowiednie pole w formularzu, muszą zaznaczyć osoby pełniące ważne funkcje polityczne. Operator Valuto wymaga również podania powodu rejestracji. Taka informacja służy tylko do celów statystycznych i marketingowych. Wpisane informacje można zachować i później dokończyć rejestrację.

W ramach przykładu przechodzimy jednak do kolejnego kroku, czyli wypełnienia trzeciej części formularza (przycisk „Następny krok”).

valuto

Ze względu na wymagania prawne, nowy użytkownik Valuto musi przesłać dwa dokumenty identyfikacyjne (patrz poniżej). Podobnej procedury nie unikną np. osoby wybierające serwis CurrencyFair.

Valuto wymaga zdjęcia lub skanu dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego) oraz drugiego dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania (np. wyciągu z konta bankowego).

valuto

Po przesłaniu potrzebnych dokumentów na portal (przyciski „Dodaj plik” i „Wyślij”), przechodzimy do podsumowującego formularza (patrz poniżej).

valuto

Gdy nasze dane zostaną potwierdzone przez pracowników serwisu, to na skrzynkę pocztową otrzymamy odpowiedniego e-maila (patrz poniższy zrzut ekranu).

W dni robocze taka wiadomość dotrze do nas już po kilku godzinach.

W odpowiedzi na e-maila, klikamy przycisk „Przejdź do Valuto”.

valuto

Po ponownym zalogowaniu się do Valuto (patrz poniżej) będziemy musieli jeszcze aktywować swój numer telefonu (tzn. wpisać kod wysłany SMS-em).

Gdy wszystkie informacje są już zweryfikowane, można rozpocząć korzystanie z serwisu.

valuto

Zasady wymiany walut są bardzo podobne jak w Walutomacie

Po skonfigurowaniu swojego konta w Valuto, musimy zasilić wirtualny portfel w środki, które zostaną wysłane do innej osoby.

Warto pamiętać, że serwis prócz tanich przelewów oferuje również możliwość społecznościowej wymiany walut.

Zasady takiej operacji są bardzo podobne, jak w przypadku Walutomatu, czyli innego serwisu spółki Currency One. Valuto w ramach podstawowej oferty również pobiera 0,20% wartości transakcji jako prowizję za pośredniczenie w wymianie z innymi użytkownikami.

Przeczytaj więcej o prowizjach pobieranych przez Valuto >

Nasz przykład pokazuje, jak można wymienić złote na euro i następnie przesłać europejską walutę na inne konto bankowe.

Pierwszym etapem takiej operacji będzie zasilenie portfela walutowego. W tym celu, klikamy na przycisk „Wpłata do portfela”, który jest widoczny na przykład z boku ekranu (patrz poniżej). W wyświetlonym formularzu wybieramy walutę przelewu, kraj z którego będą wysyłane środki oraz nazwę naszego banku.

Serwis Valuto na podstawie tych informacji, wygeneruje odpowiednie konto do przelewu, dane odbiorcy oraz tytuł przelewu. Ten ostatni element jest bardzo ważny. Brak odpowiedniego tytułu w przelewie, utrudni zidentyfikowanie wpłaty. Po skopiowaniu danych i wykonaniu przelewu w systemie bankowości internetowej, możemy wylogować się z Valuto. Serwis powiadomi nas poprzez e-mail, jeżeli portfel walutowy zostanie już zasilony wybraną kwotą.

valuto

Gdy pieniądze już trafią do naszego portfela, to po zalogowaniu się zobaczymy informację o stanie konta w różnych walutach. Poniżej można zauważyć, że system odnotował już przykładową wpłatę o wysokości 20 zł. Szczegóły przelewów do serwisu są widoczne pod zestawieniem sald (zobacz zrzut ekranu).

valuto

W naszym przykładzie, kolejnym krokiem będzie wymiana przesłanej waluty na euro. W tym celu, trzeba kliknąć na przycisk „Wymień waluty”, który jest widoczny m.in. w bocznym pasku (patrz poniższy zrzut ekranu). W przejrzystym formularzu podajemy informacje na temat wymienianych walut oraz wartości transakcji. Serwis automatycznie obliczy koszt zakupu waluty z uwzględnieniem prowizji. Jeżeli podane informacje są poprawne, to trzeba kliknąć przycisk z napisem „Następny krok”.

valuto

W kolejnym kroku, trzeba po prostu sprawdzić informacje wyświetlone przez serwis (m.in. kurs wymiany) i zatwierdzić operację (patrz poniżej).

valuto

W kolejnym etapie zobaczymy potwierdzenie zlecenia wymiany. Przykładowa operacja została wykonana natychmiast, dlatego serwis podaje również jej wynik (patrz poniższy zrzut ekranu).

valuto

Użytkownicy Facebooka i Twittera mogą liczyć na darmowy przelew

Jeżeli w naszym portfelu Valuto znajdzie się waluta o potrzebnym nominale, to możemy już wykonać przelew.

W tym celu, klikamy przycisk „Wyślij pieniądze”, który jest umieszczony między innymi na bocznym pasku serwisu (patrz poniższy zrzut ekranu). W formularzu, który się ukaże, trzeba podać walutę przelewu, tytuł przelewu oraz przesyłaną kwotę. Następnie wybieramy jeden z dwóch wariantów: przelew do innego użytkownika Valuto lub przelew na konto bankowe. Ta pierwsza opcja jest zupełnie darmowa, a przesłane pieniądze docierają w kilka chwil. Adresata przelewu określamy dzięki wpisowi z naszej skrzynki kontaktowej albo poprzez podanie indywidualnego numeru użytkownika (Valuto ID). Nasz numer Valuto ID jest widoczny w bocznym pasku serwisu (zobacz poniżej).

W poradnikowym przykładzie, wybieramy przelew na polskie konto bankowe (waluta operacji: euro).

valuto

Warto podkreślić, że osoby wykonujące pierwszy przelew, mogą zostać zwolnione z opłaty jeśli najpierw zalogują się do Facebooka lub Twittera i powiadomią innych o używaniu Valuto. To ciekawy sposób na promowanie serwisu w mediach społecznościowych. Osoby rezygnujące z darmowego przelewu, muszą zaznaczyć odpowiednie pole w formularzu. Serwis Valuto poda im koszty operacji i czas przesyłania środków (patrz poniżej).

valuto

W kolejnym kroku, potwierdzamy walutę i kwotę przelewu oraz adresata tej operacji. Warto zwrócić uwagę na możliwość dodania odbiorcy do listy kontaktów oraz wysłania takiej osobie e-maila z potwierdzeniem przelewu (patrz poniższy zrzut ekranu). Ta druga funkcjonalność jest szczególnie pomysłowa i użyteczna. Po ewentualnym wybraniu dodatkowych opcji, klikamy na przycisk „Potwierdź przelew”.

valuto

Przed każdym wysłaniem przelewu, konieczna będzie autoryzacja poprzez kod SMS-owy (patrz poniższy zrzut ekranu). Po przepisaniu kodu, potwierdzamy operację.

valuto

Jeżeli poprawnie wpiszemy SMS-owy kod, to serwis Valuto wyświetli potwierdzenie przelewu (patrz poniżej). Wówczas można już tylko czekać na przesłanie środków. Informacje o czasie realizacji przelewów wysyłanych z Valuto, są dostępne na naszym serwisie.

Dowiedz się, jaki jest czas realizacji przelewów wysyłanych z Valuto >

valuto

Osoby, które dobrnęły do końca naszego obszernego przewodnika, zachęcamy do założenia konta w Valuto. Obecnie jest to najlepszy serwis z ofertą wymiany walut i przelewów międzynarodowych. Od niedawna, jego użytkownicy mogą wysyłać również środki we frankach szwajcarskich i bułgarskich lewach.

Przeczytaj więcej na temat nowych możliwości serwisu Valuto >  

Uwaga! Valuto skończyło działalność 22 sierpnia 2016 r. Zachęcamy do skorzystania z oferty pozostałych operatorów: CurrencyFair, TransferWise i GLOBALtransfer.