Newsletter

waluty na wakacjach

Waluty na wakacjach – najważniejsze kwestie

Wakacje za pasem, czeka nas czas beztroski, wypoczynku i pięknych wspomnień. Wyjeżdżając za granicę, albo płacąc w obcym hotelu czy sklepie, nie ominiemy kwestii walutowych: kursów, spreadów, prowizji itd. Zebraliśmy dla was najważniejsze tematy, jakie wiążą się z walutami na wakacjach, być może po krótkiej lekturze zagraniczne wyjazdy będą jeszcze bardziej udane, a przede wszystkim tańsze;).

Waluty na wakacjach

Temat wakacji i walut ma swoje mniej i bardziej stałe aspekty.

Te bardziej stabilne to np. generalna konieczność wymiany walut za granicą, bo Polska nie jest jeszcze w strefie Euro, a złoty nie jest powszechnie akceptowanym na świecie pieniądzem. Za wymianą idą spready, które też są pewną kwestią, nawet jeśli najdziemy naprawdę niskie.

Do czynników specyficzny można zaliczyć aktualną sytuację w danym kraju, do którego się udajemy. Ta sytuacja decyduje bowiem o bezpieczeństwie, popularności wyjazdów oraz oczywiście kursie miejscowej waluty (np. aktualnie liry w Turcji, czy hrywny na Ukrainie).

Sytuacja walutowa – lato 2017 r.

Tegoroczne wakacje upłyną na pewno w atmosferze zwiększonej czujności wywołanej atakami terrorystycznymi oraz specyficznej sytuacji takich krajów jak: Turcja, Grecja oraz Wielka Brytania.

Ciepłe kraje w niespokojnych czasach

Kraje basenu Morza Śródziemnego należały do ulubionych kierunków wakacyjnych eskapad Polaków. Pogoda w Turcji, Grecji, Egipcie, Tunezji, Maroku itp. zawsze była gwarantowana, do tego świetne jedzenie, a wszystko w akceptowalnej cenie.

Niestety, od lat Tunezja i Maroko są kierunkami na liście ostrzeżeń polskiego MSZ i ruch turystyczny z naszego kraju prawie zupełnie się tu ograniczył. Turyści powoli wracają jednak do Turcji i Egiptu, gdzie sytuacja powoli się normalizuje (przynajmniej z perspektywy łóżka hotelowego), a i ceny stały się bardzo atrakcyjne w wyniku osłabienia miejscowych walut.

Grexit & Brexit

Po latach zawirowań gospodarczych (które nadal są mocno odczuwalne) do łask turystów wraca Grecja. I trudno jej odmówić atutów. Kraj atrakcyjny turystycznie tak jak sąsiedzi, a może nawet bardziej, do tego uspakajające członkostwo w UE oraz ten sam krąg kulturowy i religijny.

Od jakiegoś czasu osoby wybierające się na lato (kursy językowe, Wimbledon, zwiedzanie) do UK muszą brać pod uwagę kwestie związane ze zbliżającym się Brexitem. Sytuacja jest jeszcze całkiem korzystna – kursy funta szorują po kilkuletnich minimach, a na razie nie odczuwamy żadnych trudności z dostaniem się i podróżowaniem po wyspach.

Tańsze waluty i paliwo

To lato będzie chyba dobre dla podróżujących samochodem. Ropa wyraźnie tanieje od kilku tygodni i na razie nic nie wskazuje, żeby miała jakoś gwałtownie zdrożeć.

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy swoistą analizę, z której wyszło, że istotnie latem podróżuje się drożej (przez droższe paliwa na stacjach i z reguły droższego dolara latem):

Teorie spiskowe na rynku internetowej wymiany walut

Wydaje się jednak, że w tym roku teoria się nie potwierdzi i podróże samochodowe będą tańsze.

Poniżej znajduje się link do artykułu na naszym blogu, w którym szczegółowo analizowaliśmy sprawy związane z zapewnieniem walut na podróż:

Waluty na podróż

Kursy mniej i bardziej egzotycznych walut – gdzie sprawdzać

Jeżeli podróżujemy po strefie euro, Wielkiej Brytanii, czy np. Czechach kursy walutowe nie są specjalnym problemem, bo albo z tyłu głowy „mamy” przybliżony kurs euro, czy funta, albo możemy go szybko znaleźć.

Kursy walut bardziej egzotycznych, takich ciekawych (i coraz bardziej popularnych) krajów jak Indonezja, Wietnam, RPA, czy Brazylia nie są nam już tak bliskie i musimy je dopiero wyszukać. Gdzie? Oczywiście w internecie – niżej przydatna lista stron, gdzie możecie szybko sprawdzić i porównać kursy wszystkich walut:

Notowania walut online – gdzie sprawdzać?

Czym płacić za granicą

Kolejną kwestią związaną z walutami podczas zagranicznych wojaży jest optymalny sposób płacenia tam na miejscu. Można gotówką, można złotówkową kartą debetową/kredytową, ale nie są to korzystne sposoby, szczególnie od kiedy banki podniosły opłaty za przewalutowanie, czy wypłatę gotówki za granicą. A jakie są najlepsze metody płacenia w walucie? Przeczytajcie:

Czym płacić za granicą – gotówka, karta debetowa, kredytowa, walutowa

Karty walutowe

Tak, karty walutowe są najtańszym środkiem płacenia i wypłacania z pieniędzy w obcym kraju. Niżej nasz artykuł z 2014 r. o ofercie rynkowej kart walutowych. Niestety, niewiele stracił na aktualności, bo dobrych produktów nie powstaje za dużo:

Karty walutowe 2014 – oferta rynkowa

Transfery walutowe – wysyłamy kasę za granicę i zza granicy do Polski

Transfery walutowe nie muszą się wiązać z podróżami. Możemy je przeprowadzać w dużych wysokościach (np. do celów biznesowych) siedząc w biurze, czy mieszkaniu.

Ale bardzo często przed wyjazdem zagranicznym musimy zapłacić zaliczkę, albo już na miejscy potrzebujemy zapłacić większe sumy w walucie:

Jak najlepiej przesłać, przelać, wysłać pieniądze za granicę

Bitcoin

Bitcoin in reszta kryptowalut dopiero przedziera się do percepcji szczerszej grupy odbiorców. Ale dla tych co lubią nowinki, albo nawet same niskie koszty, płatności kryptowalutami będą na pewno atrakcyjną opcją:

Kryptowalutowe ABC – Bitcoin i inne waluty cyfrowe

Tanie loty

Przy okazji wakacji, jeszcze jeden temat związany, tym razem z tanim, bo bezpłatnym lataniem po całym świecie:

Bezpłatne loty po całym świecie. Uwaga sprytne 😉

Biznes za granicą

Większość z nas w następnych tygodniach pracę i biznes okryje mgłą niepamięci. Ale prawdziwy przedsiębiorca nawet na plaży, czy szlaku analizuje nowe szanse dla swojego biznesu. Poniżej nasza pogłębiona analiza, gdzie obecnie za granicą najlepiej prowadzi się biznes:

Uciekać z Polski, rozwijać się? Gdzie najlepiej założyć firmę za granicą?

Lista rzeczy do zrobienia przed wakacjami

Udane wakacje, to m. in. spokojne wakacje. Nic tak nie potrafi zepsuć czasu urlopu jak nieubezpieczone auto, nieprzydzielone zadania, czy zapomniane przelewy. Być może z naszą przykładową listą tasków;) Wasze wakacje będą spokojniejsze:

Wakacje za granicą – lista rzeczy do zrobienia

Najlepsze książki walutowe

Czytanie kojarzy nam się z przyjemnością. Część z nas odpoczywa przy romansach, kryminałach i biografiach, ale niektórzy cenią sobie też zdrową dawkę wysiłku intelektualnego i czyste sumienie mniej traconego czasu:

Najlepsze książki o walutach, finansach, zarządzaniu….

Promocje walutowe

Na końcu coś ekstra. Jak już wszystko zaplanujemy, przemyślimy i przygotujemy, warto zajrzeć na naszą listę promocji walutowych i uszczknąć jeszcze trochę, a dodatkowe kilkaset, czy kilka tysięcy złotych przeznaczyć na jeszcze lepszy urlop:).

Miłych wakacji!

follow us in feedly
  • Hej, świetny artykuł! Właśnie się wybieram nie długo na wakacje i jak zawsze, ciężko z tymi walutami. Dzięki!