Newsletter

Zakupy za granicą – jak najlepiej za nie płacić

Z całą pewnością można stwierdzić, że Polacy przekonali się już do zakupów w Internecie. Towary i usługi za pośrednictwem sieci www (przynajmniej raz w roku), zamawia około 20 milionów naszych rodaków. Coraz większą popularnością cieszą się również zagraniczne zakupy przez Internet.

Zakupy za granicą

Internauci z Polski chętnie przeglądają takie serwisy jak na przykład eBay.com, GearBest.com, Amazon.com i AliExpress.com. Wspomniane portale kuszą ogromnym wyborem produktów oraz konkurencyjnymi cenami.

Pewien problem mogą jednak stanowić płatności dla kontrahenta z odległego kraju (np. USA lub Chin). Wielu internautom przeszkadzają uciążliwości związane z płaceniem za towar lub usługę przy pomocy przelewów bankowych SWIFT albo karty kredytowej/debetowej. Na szczęście istnieją ciekawe alternatywy dla płatniczej oferty banków.

Przelew SWIFT i płatność „kartowa” to nie jedyny wybór

Osoba dokonująca zagranicznych zakupów przez Internet ma do wyboru zarówno tradycyjne jak i bardziej nowoczesne metody płatności.

Tradycyjne płatności za zakupy za granicą

Do tej pierwszej grupy zaliczamy:

 • przelewy międzynarodowe SWIFT oraz;
 • płatności online przy pomocy karty debetowej/kredytowej (tzw. płatności MOTO).

Wspomniane rozwiązania są wprawdzie sprawdzone i popularne, ale mają istotne wady.

Przelewy SWIFT

O niedogodnościach związanych z bankowymi przelewami SWIFT dobrze wie każda osoba, która kiedykolwiek je wykonywała. Takie przelewy w podstawowym wariancie Spot, który jest najbardziej przystępny kosztowo (patrz poniższa tabela), będą księgowane nawet przez trzy dni robocze i mogą generować koszty banków pośredniczących, które pomniejszą kwotę dostarczoną odbiorcy.

Wspomniany problem dotyczy najpopularniejszej opcji kosztowej SHA, która zakłada podział kosztów przelewu SWIFT między jego odbiorcę oraz nadawcę.

Koszty internetowych przelewów SWIFT wysyłanych z popularnych polskich banków (opcja SHA), przedstawiliśmy w poniższej tabeli. Jak nietrudno zauważyć, wykonanie najtańszego takiego przelewu (przez Internet), za kwotę mniejszą niż 20 zł będzie bardzo trudne. Przystępny kosztowo w zasadzie jest tylko Nest Bank. Co gorsza, niektóre krajowe banki (np. PKO BP i BZ WBK) naliczają prowizję za przelew SWIFT zależną od wartości takiego transferu…

ZWRÓĆ UWAGĘ: Tylko w opcji OUR zakładającej poniesienie całkowitych kosztów przelewu SWIFT przez jego nadawcę, mamy pewność co do tego, jaka kwotę otrzyma adresat. Przy wykonywaniu przelewu SWIFT w opcji kosztowej OUR, klient polskich banków musi jednak dodatkowo wnieść sporą opłatę ryczałtową (np. 60 zł – 100 zł).

Przelewy SEPA

Internetowe przelewy SEPA cechujące się znacznie niższym kosztem niż operacje SWIFT (zwykle 5 zł – 10 zł w ramach stałej opłaty), stanowią rozwiązanie możliwe do wykorzystania tylko w przypadku, gdy kontrahent posiada konto w banku działającym na terenie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro – SEPA (obszar SEPA to kraje członkowskie UE oraz Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria). Dodatkowym ograniczeniem przelewu SEPA księgowanego w ciągu jednego dnia roboczego jest konieczność przelania kwoty wyrażonej w euro i wyboru opcji kosztowej SHA.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W ramach przelewu SEPA nie można wysłać waluty innej niż euro, zapewnić sobie dostarczenia całej kwoty wskazanej w przelewie (patrz opcja kosztowa OUR) i przesłać środków np. do banku zlokalizowanego w USA lub Chinach.

Dowiedz się więcej o przelewach SWIFT i SEPA oraz innych typach przelewów >

Zakupy za granicą

Zakupy za granicą – płatność kartą

Warto wiedzieć, że płatności online przy użyciu karty debetowej (tzw. MO/TO/IO) również nie są pozbawione wad.

Taka metoda płatności polegająca na podaniu numeru karty oraz specjalnego kodu CVV widniejącego na odwrocie naszego „plastiku” jest prosta i szybka, ale budzi uzasadnione wątpliwości wielu osób. Trudno się temu dziwić w czasach zagrożenia działalnością hackerów. Tacy przestępcy mogą na przykład przy pomocy oprogramowania szpiegującego przechwycić poufne dane (numer karty i kod CVV).

Inne obawy wiążą się na przykład z bezpieczeństwem poufnych danych dotyczących karty w bazie prowadzonej przez operatora płatniczego lub sklep internetowy.

Kolejny potencjalny problem to nieuczciwość sprzedawcy, który wykorzystując nieświadomość kupującego może zobowiązać go do regularnej płatności i systematycznie obciążać kartę. Przykładem takiej praktyki są subskrypcje niektórych usług internetowych. Ich sprzedawcy czasem podają tylko stawki dotyczące krótkiego okresu (np. jednego miesiąca), nie informując przy tym dostatecznie jasno, że klient do momentu wypowiedzenia umowy zobowiązuje się do regularnej płatności.

Ze względu na takie praktyki oraz inne zagrożenia związane z płatnościami MO/TO/IO, osoby je wykonujące nie powinny używać karty powiązanej z kontem, na którym znajdują się duże środki. Rodzi się jednak pytanie, czy zasadne będzie otwieranie osobnego konta z kartą do płatności online (generującego dodatkowe koszty), skoro dostępne są inne bezpieczniejsze warianty płatności za zagraniczne zakupy internetowe.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Płatności online wykonywane przy pomocy karty trzeba traktować ze sporą ostrożnością, gdyż stwarzają one możliwość nieuprawnionego wykorzystania poufnych danych (numeru karty i numeru CVV) przez hackerów. Takie dane stanowią również zachętę dla nieuczciwych sprzedawców.

Za 9 zł można wysłać szybki przelew np. do USA albo Chin

Wymienione powyżej wady „kartowych” płatności online oraz przelewów bankowych SWIFT, skutkowały powstaniem wielu konkurencyjnych oferty ze strony operatorów płatniczych oraz serwisów wymiany walut (patrz poniższa tabela).

Na rynku pozabankowych operatorów płatniczych bardzo mocną pozycję ma firma PayPal, która świadczy usługi płatnicze dla klientów portalu aukcyjnego eBay.com. Usługi tego potentata nie odpowiadają jednak wielu internautom. Przyczyną są np. kursy stosowane podczas przeliczania waluty potrzebnej do zagranicznej płatności na eBay.com. Warto również dodać, że klient PayPala wysyłający „dolarowy” przelew do USA lub Chin (np. dla sprzedawcy działającego poza eBay.com), zapłaci nielimitowaną prowizję wynoszącą odpowiednio 1,0% i 0,5% wartości transakcji. Dodatkowe koszty w postaci prowizji wynoszącej 3,9% i niewielkiej opłaty stałej pojawia się, jeżeli klient PayPal wykorzystał kartę płatniczą do przekazania środków potrzebnych na zakupy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klient PayPala płacący w walucie obcej, nie uniknie prowizji ukrytej w kursie przeliczeniowym. W przypadku prywatnych przelewów międzynarodowych (niezwiązanych z zapłatą na eBay.com), prowizja firmy PayPal jest nielimitowana i wynosi np. 0,5% – 1,0%.

Osoby niezainteresowane usługami PayPala, mają do wyboru całą grupę alternatywnych propozycji, które prezentujemy w poniższym zestawieniu. Obejmuje ono zarówno serwisy specjalizujące się w przelewach walutowych (przykłady: TransferGo i GlobalTransfer), jak i kantory internetowe, które w ramach uzupełnienia oferty proponują tanie przelewy międzynarodowe (np. InternetowyKantor.pl).

Wszystkich czytelników zachęcamy do samodzielnego przeanalizowania poniższego zestawienia. Naszą uwagę zwróciły następujące informacje, które mogą być przydatne w kontekście płatności za zagraniczne zakupy:

 • klient sprawdzonego i popularnego serwisu CurrencyFair za przelew „dolarowy” i „funtowy” zapłaci odpowiednio 4 USD oraz 2,5 GBP (to stawki niższe od opłat naliczanych przez zdecydowaną większość krajowych banków)
 • portal FerPay oferuje darmowe przelewy w GBP (jedyne koszty są naliczane poprzez kurs wymiany)
 • użytkownik GlobalTransfer za przelew w euro zapłaci tylko 3 zł (w większości krajowych banków, internetowy przelew SEPA kosztuje przynajmniej 5 zł)
 • istnieje możliwość wysyłania przelewów z serwisu InternetowyKantor.pl nawet w takich niszowych walutach jak rand południowoafrykański, dolar hongkoński, dolar singapurski i peso meksykańskie
 • niskie opłaty pobierane przez serwisy TopFX za przelew SWIFT w opcji SHA: EUR – 3 zł, USD, CHF i GBP – 5 zł
 • możliwość wykonania bezpłatnego przelewu w EUR do krajów Strefy Euro za pośrednictwem portalu TransferGo
 • relatywnie niską opłatę (9 zł), którą serwis TransferGo pobiera za przelewy do USA i Chin (księgowane w następnym dniu roboczym)

W nawiązaniu do ostatniego z wymienionych serwisów (TransferGo) warto wspomnieć, że jego użytkownicy w określonych godzinach dni roboczych mogą również wykonywać przelewy natychmiastowe z czasem realizacji wynoszącym jedynie 10 minut.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis TransferGo za 9 zł oferuje możliwość wysłania przelewu do USA lub Chin (z czasem realizacji wynoszącym 1 dzień roboczy). Bankowy przelew SWIFT w opcji „spot” będzie realizowany nawet przez 3 dni robocze i wiąże się z opłatą dla klienta krajowego banku wynoszącą zwykle min. 20 zł – 30 zł.

Sprawdź informacje na temat aktualnych promocji dla osób przesyłających i wymieniających waluty >

Zakupy za granicą

E – portfele ciekawy sposób na niewielkie i częste zakupy

W ramach naszego artykułu pragniemy zaprezentować jeszcze jedno rozwiązanie. Mowa o e-portfelach internetowych, które pełnią funkcję cyfrowych portmonetek.

Wspomniane serwisy są ciekawą opcją np. z punktu widzenia osób często dokonujących płatności przez Internet. Przechowywanie większych kwot w takich portfelach (zwłaszcza mniej znanych), nie jest zalecane z uwagi na ryzyko ataku hackerskiego.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Portfel internetowy to serwis będący odpowiednikiem konta bankowego, który po doładowaniu pozwala na wykonywanie tanich lub zupełnie bezpłatnych przelewów.

W poniższym zestawieniu pod kątem opłat i prowizji przeanalizowaliśmy ofertę kilku znanych e-portfeli. Nie wszystkie takie serwisy mogą się pochwalić polityka kosztową, która jest przyjazna dla polskiego klienta. Na wyróżnienie zasługuje oferta portfela Payoneer cechująca się następującymi warunkami:

 • koszt przelewu poza portfel: 0 zł
 • koszt wpłacenia środków przez właściciela: 1,00% (USD) lub 0,00% (inne waluty)
 • koszt otrzymania wpłaty od innego użytkownika portfela: 0 zł
 • koszt wypłaty środków z portfela na konto walutowe: 1,5 USD/EUR/GBP

Można polecić również portfel Payza, który oprócz darmowych przelewów i obsługi bitcoina cechuje się dużą liczbą klientów.

Klienci Payza oraz innych portfeli muszą jednak zwracać uwagę na kursy oferowane podczas wymiany walut. Tendencja do naliczania dodatkowych kosztów poprzez kurs wymiany, niestety zmniejsza atrakcyjność wielu ofert płatniczych. Taka sytuacja dotyczy zarówno pozabankowych operatorów, jak i e – portfeli.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy analizowaniu oferty e-portfela lub operatora płatniczego trzeba sprawdzić, czy oferowany kurs przeliczeniowy mocno różni się od rynkowej średniej. Punktem odniesienia mogą być na przykład stawki stosowane przez kantory internetowe, które regularnie aktualizuje serwis Kurencja.com.

Sprawdź, jakie są aktualne notowania walut w największych kantorach internetowych >

Zakupy za granicą

Zakupy za granicą wg Internetowegokantoru.pl

follow us in feedly
 • Adrian

  Ja już jestem przyzwyczajony do tego że za zakupy zagranicą płacę kartą płatniczą. Kiedyś specjalnie w tym celu wypłacałem gotówkę, potem zamieniałem na inna walutę a wychodziło podobnie. Kartą jednak łatwiej i bez ceregieli i najważniejsze – bezpiecznie, bo nie musimy się obawiać że nam gotówkę ktoś ukradnie.