Newsletter

Kurs funta – śledzą głównie emigranci w UK

Funt szterling to kiedyś symbol brytyjskiej potęgi i cel słynnego (udanego) ataku George’a  Soros’a. Dzisiaj kurs funta to finansowa kotwica dla ponad 700 tys. polskich emigrantów zarobkowych w UK. Ale nie tylko. Jakie dzisiaj ma dla nas znaczenie cena GBP wyrażona w złotych i co tak naprawdę oznacza dla wszystkich Brexit.

Kurs funta – cały czas ma duże znaczenie

Funt nadal pozostaje ważną walutą i w ogóle elementem finansowej układanki całego świata. Mimo że Wielka Brytania straciła wiele od czasów swojej kolonialnej potęgi nadal jest jedną z największych gospodarek światowych. Waga (i istnienie) funta jako waluty bierze się też z tradycyjnej odrębności Zjednoczonego Królestwa w wielu kwestiach.

Dzisiaj, z polskiej perspektywy kurs funta to przede wszystkim najważniejsza dana dla naszych emigrantów zarobkowych w UK. W mniejszym znaczeniu kurs GBP wpływa na wyniki naszego handlu zagranicznego. Przelicznik funta do złotego nie jest też decydującą daną z puntu widzenia naszego zadłużenia zagranicznego.

W ujęciu globalnym temat funta jest dzisiaj najbardziej kojarzony z ew. Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Sprawdź aktualne kursy funta w kantorach internetowych>>>

Nadal istotny udział GBP w handlu międzynarodowym

Polski handel międzynarodowy jest dosyć skoncentrowany jeśli chodzi o waluty, w których jest rozliczany. Aż 75% eksportu i 50% importu dokonuje się po kursie euro do złotego.

Drugą, co do ważności walutą jest dolar z udziałem na poziomie; odpowiednio 15% i 50% w eksporcie oraz imporcie.

Funt z udziałem 5% w eksporcie i 2,5% w imporcie jest 3. co do ważności walutą polskiego handlu zagranicznego.

Kurs funta jest zatem ograniczonym bodźcem polskiej wymiany handlowej, ale ma już dużo większe relatywnie znaczenie w transferach od emigrantów zarobkowych.

Sprawdź aktualne kursy funta w kantorach internetowych>>>

Kurs funta najważniejszy dla emigrantów zarobkowych i turystów

Zgodnie z danymi Banku Światowego oraz firmy MoneyGram (specjalizującej się w międzynarodowych transferach pieniężnych) sumy, jakie łącznie emigranci przesyłają rocznie do kraju idą w miliardy USD (w 2014 roku była to równowartość 7,5 mld dolarów.)

Według przytoczonych źródeł, przekazy z Wielkiej Brytanii w 2014 roku wyniosły ok. 1,2 mld dolarów. Nic dziwnego, bo Polacy z liczbą 726 tys. osób są najliczniejszą (poza Brytyjczykami oczywiście) grupą narodową na Wyspach.

Kurs funta jest, co oczywiste, podstawowym wskaźnikiem dla Polaków pracujących na Wyspach, transferujących środki do Polski i wydających je tu, w ojczyźnie. To, czy zarabiając np. 2000 GBP wymienimy je na 8000 zł (po kursie 4 GBP/PLN) czy 50% drożej (po kursie 8 GBP/PLN) ma znaczenie równe tym 50% ;).

W ostatnich latach kurs funta do złotego podlegał sporym wahaniom. Polacy, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową do UK tuż po naszym wejściu do UE długo korzystali z kursu funta na poziomie ok 6 zł. Gorzej sytuacja przedstawiała się w latach 2007-2008 aż do wybuchu kryzysu Lehman Brothers, kiedy kurs funta spadł w okolice 4 zł.

Od wybuchu kryzysu cena funta systematycznie, chociaż w mocnych falach, rośnie. Najwyższy kurs funt osiągnął ostatnio w listopadzie 2015 r. kiedy urósł do 6,08 GBP/PLN. Niestety dla emigrantów, od tego czasu notowania funta spadły do 5,3 zł za 1 GBP. W dużej mierze ostatnie zmiany są efektem zamieszania związanego z ew. Brexitem.

kurs funta

Sprawdź aktualne kursy funta w kantorach internetowych>>>

Co wpływało, wpływa i będzie wpływać na kurs funta

Kurs funta podlega wszystkim globalnym wpływom kształtującym kursy walut. Dzisiaj na rynku walutowym nie ma miejsca na niedostępne wyspy – wszystkie trendy, zawirowania przenoszą się błyskawicznie przez wszystkie pary walutowe na rynku forex.

Obecnie, w odniesieniu do kursu funta, dwa najważniejsze czynniki to wojny walutowe, a jeszcze bardziej ew. Brexit – wyjście UK z UE.

Wojny walutowe

Podobnie jak pozostałe banki centralne, także Bank of England prowadzi swoje wojsko do międzynarodowych wojen walutowych. Obecnie stopy procentowe w Anglii są bliskie zera, chociaż, podobnie jak amerykański FED, BoE jako jeden z pierwszych banków centralnych zaczyna myśleć o podwyżkach stóp procentowych. Jest to czynnik, który wspierał w poprzednich miesiącach notowania funta.

kurs funta

Brexit

Czynnikiem, który z kolei wpływa na zniżkę kursu funta jest ew. Brexit a przede wszystkim niepewność wyniku referendum do ew. wyjścia UK z UE.

Dzisiaj, powszechne założenie jest takie, że opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię będzie oznaczać osłabienie zarówno Unii jak i Brytanii. To osłabienie ma się przełożyć także na osłabienie walut obydwu obszarów gospodarczych – euro i funta. Zakłada się np. że Brexit będzie oznaczał spadek PKB Wielkiej Brytanii o 2%, a kurs funta spadnie (do dolara) do najniższych poziomów od 30 lat.

Sprawdź aktualne kursy funta w kantorach internetowych>>>

Archiwalne kursy funta

Co jakiś czas badamy kształtowanie się kursów walut w kantorach online, bankach oraz kantorach tradycyjnych (stacjonarnych). Według ostatniego tego typu raportu kurs funta w kantorach internetowych był dwu-trzykrotnie lepszy niż w tradycyjnych oraz ponad 11 krotnie lepszy niż w bankach.

kurs funta

Sprawdź aktualne kursy funta w kantorach internetowych>>>

Aktualne kursy funta

Aktualne kursy funta w kantorach online można śledzić na bieżąco na stronach naszej porównywarki. Prezentujemy notowania funta w następującym ujęciu:

  • kursy kupna funta (kursy po których kantory kupują GBP)
  • kursy sprzedaży funta (kursy po których kantory sprzedają GBP)
  • spready – różnice pomiędzy kursami sprzedaży i kupna GBP, równe marżom kantorów (dowiedz się jak możesz kupować i sprzedawać funty bez marży)

kurs funta kurencja

Sprawdź aktualne kursy funta w kantorach internetowych>>>

Zobacz inne odcinki z tego cyklu:

 

 

 

follow us in feedly