Newsletter

Kryptowaluty - słownik

Co to są kryptowaluty. I skąd się wzięły.

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: Co to są kryptowaluty? Zmiany dotyczące środków płatniczych, bardzo dobrze odzwierciedlają bardzo szybkie tempo rozwoju naszej cywilizacji. Jeszcze 110 lat temu, system wiążący wartość pieniądza ze złotem był uważany za jedyne akceptowalne rozwiązanie i nawet najbardziej śmiali futurolodzy nie mogli przewidzieć powstania czegoś takiego jak kryptowaluty.

Zatem co to są kryptowaluty

Wydaje się, że krytowaluty („krypty”) jeszcze pod koniec minionego wieku mogłyby być postrzegane jako bardzo dziwne rozwiązanie.

Prawdziwa historia kryptowalut rozpoczęła się jednak wcześniej. Mowa o czasach, w których nośnikiem danych komputerowych były jeszcze taśmy magnetyczne.

Nadal dokładnie nie wiemy, kto jest pomysłodawcą bitcoina

Kryptowaluty są bardzo ciekawym pomysłem, który do funkcjonowania wymaga jednak określonych rozwiązań informatycznych.

Stały się one dostępne wraz z popularyzacją Internetu oraz rozwojem technik zabezpieczających dane komputerowe.

Jednym z milowych kroków było opracowanie algorytmu, który pozwala na bezpieczne przesyłanie danych numerycznych oraz ich kontrolowaną zmianę. Taki proces stał się możliwy w 1983 roku dzięki pracy informatyka i kryptografa Davida Chauma.

Warto wspomnieć, że pomysł Chauma jest wykorzystywany w ramach bitcoina oraz podobnych systemów kryptowalut.

Wirtualne waluty

Wirtualne monety mają oznaczenie identyfikujące adres nadawcy oraz przelew, dzięki czemu nie jest możliwe dwukrotne wysłanie środków z tej samej puli (tzw. podwójne wydatkowanie).

W ramach transferu bitcoinów oraz innych kryptowalut, nie są jednak udostępniane dane osobowe nadawcy. Na podobnych zasadach działał system DigiCash opracowany m.in. przez Chauma.

Pomysł anonimowego transferowania środków, wzbudził spore zainteresowanie mediów oraz podejrzenia i kontrowersje.

Dla nowego projektu, większym problemem były jednak spory z instytucjami publicznymi (m.in. holenderskim bankiem centralnym). Ostatecznie firma założona przez Chauma i wspólników, zbankrutowała w 1998 roku.

Jej pomysły stanowiły jednak inspirację do dalszych działań związanych z wprowadzeniem wirtualnych walut.

Ciekawostka: David Chaum pod naciskiem instytucji finansowych zgodził się, aby anonimowy i wirtualny pieniądz sprzedawały tylko banki. Mimo zainteresowania zgłaszanego m.in. przez Deutsche Bank, pierwszy projekt wirtualnego pieniądza spalił na panewce. Być może stałoby się inaczej, gdyby główny pomysłodawca systemu DigiCash (David Chaum) zgodził się na proponowaną integrację jego wynalazku z systemem operacyjnym Windows 95.

Kolejne ciekawe informacje o kryptowalutach pojawiły się w sierpniu 2008 r. Wtedy trzech informatyków zainteresowanych zabezpieczeniami sieci komputerowych (Neal King, Vladimir Oksman, Charles Bry), zgłosiło wniosek o opatentowanie rozwiązań podobnych do tych wykorzystywanych przez system bitcoin.

Według wielu osób, trzej wymienieni specjaliści są prawdziwymi pomysłodawcami najpopularniejszej kryptowaluty. Ciekawe jest to, że właśnie King, Oksman i Bry w sierpniu 2008 r. zarejestrowali domenę Bitcoin.org. Miesiąc później, po światowej sieci zaczął krążyć manifest, w którym internauta ukrywający się pod nickiem Satoshi Nakamoto nakreślił zasady działania bitcoina.

Ciekawostka: Domniemani pomysłodawcy bitcoina (King, Oksman i Bry) zaprzeczają jakimkolwiek związkom z tajemniczym Satoshi Nakamoto. Dlatego tożsamość osoby lub grupy osób, która opracowała pierwszą kryptowalutę, wciąż pozostaje zagadką. Niedawno australijski informatyk Craig Steven Wright, próbował przekonać opinię publiczną, że to on jest twórcą i pomysłodawcą bitcoina.  

W maju 2010 r. za bitcoiny kupiono pizzę wartą teraz miliony dolarów

Z praktycznego punktu widzenia, odpowiedzi na pytanie co to są kryptowaluty udziela historia rozpoczynająca się w styczniu 2009 r.

Wtedy zostały „wykopane” pierwsze bitcoiny, a enigmatyczny Satoshi Nakamoto wysłał próbny przelew do informatyka Hala Finney’a.

W październiku 2009 r. bitcoin został po raz pierwszy wyceniony wobec dolara amerykańskiego. Kurs USD/BTC oszacowano głównie na podstawie kosztów prądu potrzebnego do „wykopywania” jednostki wirtualnej waluty.

Kolejnym etapem w historii bitcoina i całego rynku kryptowalut, było założenie pierwszej giełdy internetowej (dwdollar). Ten serwis uruchomiony w lutym 2010 roku, niestety już nie jest dostępny dla kupujących.

Zobacz, jakie wiarygodne giełdy bitcoinowe poleca nasz serwis >

Jeszcze większe znaczenie dla rozwoju kryptowaluty, miał pierwszy zakup wykonany za bitcoiny.

W maju 2010 r. programista z Florydy, Laszlo Hanecz zapłacił angielskiemu entuzjaście kryptowalut sumę 10 000 bitcoinów, która po wymianie została przeznaczona na zakup dwóch pizz. Wymiana środków wyrażonych w bitcoinach była konieczna, ponieważ sklepy i punkty usługowe w 2010 r. jeszcze nie akceptowały bezpośredniej płatności kryptowalutą.

Ciekawostka: W maju 2010 r. kwota 10 000 bitcoinów stanowiła równowartość 25 dolarów amerykańskich. Za tę sumę można było kupić dwie pizze w sieci Papa John’s. Obecnie  kwota 10 000 bitcoinów odpowiada 4,42 mln dolarów! Pizze kupione od Papa John’s stały się symbolem wzrostu wartości bitcoina. Rocznica pierwszej transakcji dokonanej dzięki bitcoinom (22 maj), jest wspominana i świętowana przez sympatyków kryptowalut.

Wraz z zakupem pierwszego towaru za bitcoiny, zakończyła się kryptowalutowa prehistoria.

Co to są kryptowaluty dziś? Przez kolejne lata, koncepcja bitcoina zyskiwała coraz większą popularność i zaczęła inspirować twórców innych kryptowalut (przykłady: litecoin, polcoin). Następne ważne wydarzenia w kryptowalutowym kalendarium to:

  • Atak hakerski skutkujący gwałtowną utratą wartości przez bitcoina i późniejszym wzmocnieniem zabezpieczeń (sierpień 2010 r.)
  • Osiągnięcie parytetu wartości (1 BTC = 1 USD) między bitcoinem (BTC) oraz dolarem amerykańskim (luty 2011 r.)
  • Przekroczenie przez bitcoina wartości rynkowej 100 dolarów amerykańskich (kwiecień 2013 r.)
  • List ówczesnego szefa FED-u Bena Bernanke, który pozytywnie ocenił koncepcję bitcoina i poprzez swoją publiczną opinię spowodował wzrost kursu 1 BTC do 700 dolarów (listopad 2013 r.)
  • Bankructwo wiodącej giełdy bitcoinowej Mt. Gox, która jeszcze rok wcześniej kontrolowała 70% obrotu bitcoinem (luty 2014 r.)
  • Rozpoczęcie przyjmowania płatności w bitcoinach przez Microsoft (grudzień 2014 r.)

Co to są kryptowaluty

Decyzja Microsoftu, który zaakceptował bitcoiny jako nowy środek płatniczy, stała się sygnałem dla wielu innych globalnych marek.

Obecnie trudno już sobie wyobrazić, że koncepcja kryptowalut może nagle zostać porzucona lub stracić popularność.

Dlatego rządy oraz instytucje publiczne musiały zmienić swoje podejście do „krypt”. W krajach uznawanych za rozwinięte, kryptowaluty są traktowane jako legalny środek płatniczy (przykład: Niemcy) albo przynajmniej akceptowane bez jakichkolwiek sankcji prawnych dla ich posiadaczy (Polska).

Co to są kryptowaluty? Pokażą następne lata;)

follow us in feedly