FAQ – Najczęściej zadawane pytania na temat kantorów i platform internetowych
Czym się różni kantor internetowy od zwykłego?
Z punktu widzenia użytkownika, kantor internetowy to kantor tradycyjny (stacjonarny), ale działający w internecie.
Jak zwykle w przypadku biznesów przeniesionych do sieci, kantory online cechują się niższym kosztem i lepszymi kursami walut.
Są też co do zasady bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.
Największe polskie internetowe kantory walut to: InternetowyKantor, Cinkciarz, InKantor, TopFX.pl, Fritz Exchange, Kantor Alior, Kantor Online. Warto też pamiętać, że jednym z największych operatorów walutowych w Polsce (większym od największych kantorów) jest społecznościowa platforma walutowa Walutomat.
Co to jest platforma wymiany walut?
Społecznościowe platformy wymiany walut to serwisy internetowe, gdzie użytkownicy dokonują wymiany walut między sobą (z innymi użytkownikami).
Rolą platformy walutowej online jest zapewnienie bezpieczeństwa tych transakcji i przyciągnięcie odpowiedniej liczby klientów aby wymiana była płynna.
Największe w Polsce platformy wymiany walut między użytkownikami to Walutomat, Trejdoo i Walutobox.
Jakie są korzyści, ile mogę zyskać na wymianie walut online?
Przede wszystkim należy powiedzieć o lepszych kursach (niższych spreadach). Kantory online działają na znacznie niższej marży niż kantory stacjonarne, a przede wszystkim kantory bankowe.
Średni spread w kantorach internetowych wg okresowych badań porównywarki Kurencja zawiera się między 0,1% a 2,5%, podczas gdy kantory bankowe działają na marży sięgającej kilku, a nawet kilkunastu procent.
Dodatkowe przewagi e-kantorów to: większe bezpieczeństwo, dłuższe godziny działania, i generalnie większa wygoda korzystania.
Czy korzystanie z kantorów i platform online jest bezpieczne?
Należy podkreślić, że kantory internetowe są bezpieczniejsze niż stacjonarne. W ich wypadku takie tradycyjne zagrożenia jak ryzyko rabunku gotówki przed czy po wymianie, albo ryzyko wręczenia fałszywki nie istnieją.
Oczywiście również w przypadku kantorów online może dochodzić do oszustw, czy utraty środków w przypadku bankructwa operatora. Jak dotąd (początek 2014 r.) takie przypadki nie miały jednak miejsca.
Jaki jest najlepszy kantor/platforma?
Taki, który najbardziej odpowiada potrzebom użytkownika.
Wszyscy użytkownicy zwracają uwagę na cenę, dlatego też kursy walutowe i spready są podstawowym parametrem oceny internetowego kantoru, czy platformy.
Jednocześnie, przy tak nasilonej konkurencji cenowej jaka ma miejsce wśród polskich operatorów wymiany online, znaczenia nabierają inne, w tym także wpływające na całościowa cenę, czynniki.Należą do nich: posiadane rachunki bankowe, liczba wymienianych walut, dodatkowe funkcjonalności, udogodnienia dla użytkowników.
Co to jest spread?
Spread to różnica pomiędzy kursem sprzedaży i kursem kupna danej waluty (marża).
Co to jest karta walutowa?
Część operatorów udostępnia swoim klientom karty walutowe, którymi mogą oni posługiwać się za granicą i w internecie.
Karty mogą być zasilane przez klientów walutami zakupionymi w kantorze/platformie on-line i dzięki temu mogą oni uniknąć gorszych kursów jakie banki stosują do obsługi kart płatniczych i kredytowych.
Najczęściej karty są wydawane we współpracy z bankami i są odpłatne.
Jaki kantor/platformę internetową wybrać. Co się liczy?
W wyborze kantoru czy platformy walutowej liczy się cena czyli kurs oraz wygoda korzystania.
Kurs w kantorze online
O cenie decydują spready stosowane przez kantory i platformy oraz pozostałe koszty transakcji – przede wszystkim koszt przelewu bankowego do i z kantoru, który z kolei zależy w pierwszej linii od tego, w jakich bankach dany operator posiada rachunki.
Wygoda używania
Wygoda korzystania to mniej lub bardziej obiektywne czynniki jak: dostępne funkcje, czytelność serwisu on-line, sprawność i przyjemność korzystanie z supportu klienta.
Założenie i prowadzenie konta w polskich kantorach i platformach on-line jest bezpłatne, zachęcamy do otwarcia kilku rachunków i porównania różnych operatorów.
Czy to prawda, że kantory online nadają się tylko do mniejszych transakcji? Jak dużych transakcji mogę dokonywać w kantorze online?
Nieprawda. W chwili obecnej największe polskie kantory, a przede wszystkim platformy (gdzie dochodzi do największych nominalnie transakcji) mogą się pochwalić jednorazowymi wymianami na sumy w milionach złotych.
Są one nie tylko znacznie większe od tradycyjnych kantorów, ale biorąc pod uwagę obroty, plasują się w czołówce liderów całego polskiego e-commerce.
Czy kantory online są bezpłatne?
Aby stać się klientem kantoru internetowego czy platformy online nie trzeba wydać ani złotówki (założenie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne).
Klient płaci za usługę „w locie”, w trakcie korzystania z niej – w przypadku kantorów jest to spread, a w przypadku platformy opłata dla niej.
Generalnie opłaty w internetowych serwisach wymiany walut są znacznie niższe niż w kantorach tradycyjnych i bankowych.
Jak założyć konto w kantorze/platformie online?
Należy wejść na stronę danego operatora i wybrać z reguły intuicyjną ścieżkę pt: Załóż konto/ Zarejestruj się itp.
Największa lista polskich kantorów i platform jest dostępna na stronie głównej Kurencja.
Nasza porównywarka rozpoczęła też cykl: Zakładamy konto w kantorze/plaformie (w pierwszym odcinku przedstawimy instrukcję założenia konta w platformie walutowej Walutomat, w drugim w kantorze Internetowy Kantor), który ma na celu przybliżenie rejestracji.
Czy łatwo jest założyć kantor/platformę online?
Pozornie łatwo (kwestia relatywnie niskich nakładów na software, oszczędne zasoby osobowe).
Jednak ta relatywnie mała bariera wejścia spowodowała istną falę nowych podmiotów od 2011 r., która doprowadziła do nasilonej walki konkurencyjnej, niskich marż i dochodów.
Obecnie polski rynek wydaje się uporządkowany i nowym inicjatywom trudno będzie zaistnieć i zdobyć pozycję, ale nie jest to też wykluczone.
Czy banki prowadzą kantory internetowe?
Generalnie banki nadal oferują waluty swoim klientom według swoich, delikatnie mówiąc; mało konkurencyjnych kursów. Na szczęście są też podmioty, które wyłamują się z tej koalicji i zaczynają oferować tańsze waluty, poprzez, a jakże, swoje własne kantory walutowe. Pierwszym i w zasadzie nadal dominującym internetowym kantorem bankowym jest Kantor Alior.