Newsletter

Spready walutowe na koniec stycznia 2016 – w kantorach (internetowych i tradycyjnych) oraz w bankach

Rok temu, po tym jak w mediach przetoczyła się dyskusja o sytuacji frankowców po gwałtownym umocnieniu CHF, banki “frankowe” (udzielające takich kredytów) obiecały obniżyć spready walutowe w swoich tabelach.

Wówczas, sprawdziliśmy jak wyglądają rzeczywiste spready walutowe w:

  • bankach
  • kantorach tradycyjnych
  • kantorach online.

Wszystko najlepiej ilustruje wykres sprzed roku, przedstawiony niżej. Widać na nim, że banki, które były kilkukrotnie droższe zarówno w porównaniu z kantorami internetowymi i tradycyjnymi nieco powstrzymały swoje zapędy (spready) w przypadku CHF (spread bankowy dla franka, mimo że znacznie wyższy niż w kantorach był wyraźniej korzystniejszy od bankowych spreadów dla EUR, USD, czy GBP).

 

Wykres-Spready-walutowe-w-kantorach-i-bankach-w-lutym-2015-r.1

 

Postanowiliśmy teraz sprawdzić, co zmieniło się przez rok.

 

Frankowcy, promocje w bankach kończą się

Po lekkim, ubiegłorocznym faworyzowaniu klientów wymieniających franki w bankach niewiele zostało…

Wprawdzie nadal spready w bankach najniższe są w przypadku CHF, ale teraz różnica pomiędzy innymi walutami jest naprawdę niewielka.

Nieco niższe wartości dla franków średnia bankowa zawdzięcza wyraźnie niższym spreadom dla CHF w BZ WBK i Getin Banku, ale obywa wyraźniej odbijają sobie to na pozostałych walutach, gdzie w szczególności Getin notuje spready nie niższe niż 10% dla EUR/USD/GBP… brrr.

Banki – zbyt duże, żeby mało zarabiać

Generalnie spready bankowe dla czterech głównych walut wynoszą imponujące 6-7% czyli ok. 10 razy więcej niż w internecie. Warto pamiętać, że mówimy o średniej wśród frankowych banków. Generalnie na rynku tabele walutowe banków ze spreadem kilkunastoprocentowym nie są rzadkością.

Inny ciekawy wniosek płynie z tendencji w spreadach bankowych przez rok. Otóż, ich poziomy prawie się nie zmieniły. Banki mimo coraz mocniejszej konkurencji ze strony internetu ani myślą zmieniać tabel kursowych. Zapewne więksi, cenniejsi klienci banków nie wymieniają walut po kursach z tabel, czy są one  zatem tylko dla mniej świadomych, czy wymieniających małe kwoty?

Kantory tradycyjne – tradycyjne i stabilne w spreadach

Znacznie tańsze od banków są kantory stacjonarne – ich spready walutowe wahają się od 1,34% dla EUR do 2,19% dla CHF. To poniekąd zrozumiałe – im popularniejsza waluta w fizycznej wymianie, tym mniejsze marże. Umówmy się, że fizyczny frank był zawsze jakimś tam kłopotem do pozyskania dla kantorów tradycyjnych.

Kantory internetowe mocny, niezagrożony lider spreadów

Upływ roku nie spowodował zwyżki spreadów kantorach online. Mimo niskich marż, utrzymująca się konkurencja sprawia, że nadal klienci mogą wymieniać w przeciętnym kantorze internetowym 2-3 razy taniej niż w naziemnym i średnio 10 razy taniej niż w banku.

Na marginesie warto też zauważyć, że wiele kantorów internetowych oferuje promocje, które w ogóle nie zawierają żadnego spreadu.

 

Spready-01.2016

 

follow us in feedly