Newsletter

Najtańszy przelew, transfer pieniędzy z UK

Według danych Narodowego Banku Polskiego, rodacy zatrudnieni za granicą, co roku przesyłają do kraju około 4 mld euro. Mimo systematycznego spadku wartości transferów od emigrantów, ich łączna wartość nadal może robić spore wrażenie. Bardzo dużą część przepływu stanowi transfer pieniędzy z UK – środki przesyłane swoim rodzinom przez Polaków pracujących na terenie Wielkiej Brytanii (tzn. w Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej).

Transfer pieniędzy z UK – liczby

Wyniki badań Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w 2013 roku polscy emigranci zarobkowi z Wysp Brytyjskich przesłali do kraju ponad 1 mld euro.

Taka suma jest łakomym kąskiem dla wszystkich banków oraz firm zajmujących się przelewami międzynarodowymi.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak najlepiej można zlecić transfer pieniędzy z UK, tzn. jakie możliwości bezgotówkowego i „taniego” przekazania pieniędzy, ma polski emigrant ze Zjednoczonego Królestwa.

Popularny PayPal nie jest najlepszym i „najtańszym” rozwiązaniem   

Wiele osób, które wcześniej nie miały styczności z przelewami międzynarodowymi i nie chcą płacić wysokich prowizji dla banków, zapewne w pierwszej kolejności weźmie pod uwagę ofertę PayPal. Ta firma rodem z Kalifornii, zbudowała sobie bardzo mocną pozycję na rynku transferów międzynarodowych.

Popularność PayPal wiąże się głównie z obsługą serwisu aukcyjnego eBay.

Oferta przelewów międzynarodowych dla osób nie korzystających z e-zakupów, jest mniej atrakcyjna. Można się o tym przekonać, porównując prowizje naliczane przez PayPal oraz jego konkurentów (patrz poniższa tabela).

Amerykańska firma za przesłanie środków z Wielkiej Brytanii do Polski, inkasuje aż 1,00% transferowanej kwoty. Co ważne, prowizja pobierana przez PayPal, nie ma górnego limitu. To oznacza, że przelew o dużej wartości będzie bardzo kosztowny.

Klienci PayPal dodatkowo muszą zapłacić prowizję (aż 3,9%) za przekazanie potrzebnych środków ze swojej karty płatniczej (patrz poniższe zestawienie).

Bardziej konkurencyjną ofertę na m.in. Valuto

Klienci polskiego serwisu w ogóle nie zapłacą za przelew, jeżeli jego krajowy odbiorca również posiada konto na Valuto.

W innych sytuacjach, przelew poprzez Valuto (UK → Polska) kosztuje:

  • 1,50 zł – przelew w złotych do osoby nieposiadającej konta w Valuto (czas realizacji do 1 dnia roboczego)
  • 5,00 zł (tryb standardowy)/10 zł (tryb przyspieszony) – przelew w euro (SEPA) do osoby nieposiadającej konta w Valuto
  • 15,00 zł – przelew w funtach do osoby nieposiadającej konta w Valuto (do 1 dnia roboczego)

Dodatkowe koszty dla klientów Valuto (prowizja: 0,06% – 0,20%) są związane tylko z ewentualną wymianą waluty w modelu społecznościowym.

Dowiedz się więcej na temat zasad działania serwisu Valuto>

Uwaga: Valuto zakończyło działalność 22 sierpnia 2016 r. Zachęcamy do odwiedzenia serwisu z działającymi operatorami międzynarodowych transferów pieniężnych.

Transfer pieniędzy z UK – inne oferty

CurrencyFair

Relatywnie niską prowizję za przelewy z Wielkiej Brytanii do Polski, pobiera również serwis CurrencyFair.

Jego klienci za transfer do polskiego banku zapłacą ryczałtową stawkę – 3 EUR/2,5 GBP/10 PLN (w zależności od waluty przelewu).

Warto wspomnieć, że CurrencyFair również pobiera prowizję za wymianę walut. Jej stawka wynosi 0,15% w wymianie społecznościowej i 0,40% – 0,50% podczas wymiany kantorowej.

Zobacz, jak zakłada się darmowe konto i wymienia walutę w serwisie CurrencyFair >

TransferWise

Bezpośrednich opłat za wymianę walut nie nalicza TransferWise (patrz poniższa tabela). Wspomniany serwis stosuje jednak dość wysoką prowizję za sam przelew i pozwala tylko na wykonywanie transferów do Polski w europejskiej walucie. Takich ograniczeń nie przewiduje brytyjski MoneyCorp, ale jego opłaty za przelewy są mniej atrakcyjne, niż w przypadku Valuto i CurrencyFair.

Zobaczy więcej nt oferty TransferWise

 

transfer pieniędzy z UK

Pod uwagę trzeba brać tylko wiarygodnych operatorów płatniczych

Powyższe zestawienie prezentuje jedynie kilka wybranych i najbardziej popularnych serwisów, które oferują „pozabankowe” przesyłanie pieniędzy z Wielkiej Brytanii do Polski. Prócz tego, w Internecie można znaleźć również wiele innych ofert przelewów międzynarodowych.

Sprawdź aktualne notowania Funta w kantorach online

Osoby zainteresowane mniej popularnymi operatorami płatniczymi, zlecając transfer pieniędzy z UK do Polski powinny zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Najlepiej wybierać tylko te firmy, które mają duży kapitał zakładowy oraz licencję lokalnego organu nadzoru (np. polskiego KNF-u lub brytyjskiego FCA – Financial Conduct Authority).

Zobacz jak wymieniać Funty bez prowizji w kantorach internetowych

follow us in feedly