Newsletter

Kraje i waluty egzotyczne dla turysty

Wyjazd do krajów egzotycznych to cel – marzenie dla wielu turystów, albo tzw. arbitrażystów zarobkowych (przenoszą się do krajów, gdzie życie jest tańsze, mogąc nadal zarabiać jak dotychczas). Ale egzotyczne kierunki to także waluty egzotyczne, przynajmniej dla większości z nas. Co się wiąże z takim rzadkimi walutami, o czym trzeba wiedzieć wyjeżdżając w ciekawe kierunki? Znajdziecie to wszystko w tym wpisie.

Partner cyklu:

waluty na podróż

Wyjazdy egzotyczne – bliższe i dalsze

Mimo, ze Wszechświat się rozszerza, świat jest dzisiaj znacznie “mniejszy” niż jeszcze pokolenie, czy dwa temu.

Obecnie coraz trudniej znaleźć kierunki i kraje, które byłyby naprawdę nowe, nieznane. Nawet bowiem odległe rejony, jak Nowa Zelandia, wyspy na Pacyfiku, głęboka Afryka są dzisiaj w zasięgu naszego portfela.

Obecnie pieniądze nie są też największą barierą w podróżach.  Nie jest nią też logistyka – oferty biur podróży, przeloty dotyczą w zasadzie całego świata. Problemem, za to coraz większym, staje się terroryzm i generalnie wzrastający poziom ryzyka i niebezpieczeństwa.

Wracając do samej egzotyki, trzeba podkreślić, że kraje “inne niż znamy” znajdziemy nie tylko na dalekich antypodach.

Wystarczy poszukać w samej Europie: Albania, Mołdawia, Kosowo, Macedonia, Islandia czy nawet Ukraina. Wszystkie wymienione kraje (i pewnie kilka innych) mogą nas zaskoczyć kulturą, zwyczajami, kuchnią, czy siłą nabywczą naszych pieniędzy.

Każdy kraj ma też swoją specyficzną walutę, której najczęściej nie kupimy w kantorze w Warszawie, Krakowie, czy nawet w internecie.

Oczywiście im dalej wyjedziemy w świat tym odleglejsze dla nas kultury i tym bardziej egzotyczne waluty na terenie egzotycznych krajów.

Waluty egzotyczne

Mieszkając w Europie, znając zasięg Strefy Euro jesteśmy oswojeni z myślą, że jedna waluta może być uniwersalnym środkiem płatniczym na obszarze wielu krajów.

Tymczasem daleki świat rządzi się najczęściej starym porządkiem – walut narodowych w poszczególnych krajach. Oczywiście, zdarzają się wyjątki – unie walutowe, przyjmowanie innych walut (euro, dolara) w krajach, które ich nie emitują, ale wciąż dominuje model, że większość krajów świata posługuje się własnymi walutami.

Stąd też podróżują po świecie spotkamy się następującymi ciekawymi walutami:

  • Wietnam: dong (VND)
  • Tajlandia: bath (THB)
  • Vanuatu: vatu (VUV)
  • Kuba: peso kubańskie (CUP)
  • Paragwaj: guarani (PYG)
  • Mołdawia: lej mołdawski (MDL) itp.

Czym płacić w dalekich (i bliskich) krajach egzotycznych

W podróż do niecodziennych krajów możemy zabrać: gotówkę, karty kredytowe, debetowe, walutowe, ale także np. bitcoiny (te ostatnie jednak póki co pozostają środkiem płatniczym dla geeków i miłośników nowości).

Gotówka zawsze dobra jest…

Pieniądz gotówkowy ma swoje zalety, a w zasadzie jedną główną – jest powszechnie akceptowany.

Trochę gorzej sprawa wygląda z przewożeniem, noszeniem i pilnowaniem gotówki  – raz stracona będzie ciężka do odzyskania. Gotówka może też się zniszczyć.

Jadąc do krajów egzotycznych warto zabrać trochę gotówki na pierwsze godziny w danym kraju, kiedy dopiero musimy się przemieścić do hotelu, zjeść coś, czy w ogóle zorientować w sytuacji.

Oczywiście będzie nam trudno w Polsce kupić waluty egzotyczne, albo będzie to nonsensowne pod względem kursów wymiany. Dlatego też zabierzmy ze sobą waluty powszechnie akceptowane na całym świecie: dolary amerykańskie i euro. Możemy nimi płacić na miejscu, albo wymienić na lokalną walutę w kantorze.

Karty kredytowe i walutowe

Jak już pisaliśmy, wielokrotnie, odradzamy generalnie płacenie za granicą kartami kredytowymi i debetowymi wydawanymi przez polskie banki – spotkamy się z wysokimi spreadami i opłatami za przewalutowanie. Podobnie, wypłacając gotówkę za granicą zapłacimy haracz za tę operację.

Jedynym rozsądnym sposobem płatności w krajach egzotycznych jest karta walutowa kantoru walutowego Alior Banku, ale konkretnie tylko ta w dolarach.

waluty egzotyczne

Mając taką kartę w portfelu lokalne płatności będziemy mieli przeliczone na dolary po całkiem dobrym kursie MasterCard,  i to wszystko bo karta jest przecież wydana w USD.

Co ważne, te dobre kursy będziemy mieli w każdym kraju egzotycznym, czyli odwiedzając np.:

  • Węgry, Rumunię, Mołdawię, Ukrainę, albo:
  • Birmę, Kambodżę, Tajlandię, Laos, Wietnam

zapłacimy w każdym kraju w lokalnej walucie przeliczonej na dolary po bardzo dobrym kursie MasterCard.

Czyli podsumowując, wybierając się do krajów egzotycznych:

  1. Wyrabiamy kartę walutową w dolarach
  2. Zasilamy kartę dolarami kupionymi w kantorach online, najlepiej korzystając z promocji, co pozwoli nam dodatkowo zaoszczędzić

 

follow us in feedly