Newsletter

Wymiana walut w platformach i kantorach

Wydaje się, że wymiana walut w platformach jest bardzo zbliżona do operacji w kantorach internetowych. W rzeczywistości te obydwa modele różnią się wyraźnie, czasem jest to wręcz jak porównywanie jabłek z pomarańczami. Warto zdawać sobie sprawę z tych różnic bo można na nich zyskać, a czasem niestety stracić.

WALUTOMAT_VERTICAL

Partnerem cyklu jest Walutomat.

eKantor to kantor w internecie, a czym jest platforma?

Kantory internetowe to sieciowe odpowiedniki, starych, dobrze znanych punktów tradycyjnej wymiany walut.

Oczywiście ekantory mają liczne zalety w porównaniu z puntami naziemnymi:

  • lepsze kursy (niższe spready)
  • większa wygoda i bezpieczeństwo
  • oszczędność czasu itd.

Stąd zresztą rynkowy sukces kantorów online i gwałtowanie rosnąca popularność. Ale generalnie jest to ten sam biznes, tylko przeniesiony do sieci.

A co  z platformami, czy one też są tradycyjnymi pomysłami na wymianę walut przeniesionymi do sieci?

Nie, nie miały takiego źródłowego odpowiednika, to w zasadzie dopiero internet umożliwił postawianie tego typu usług (łączenia, kojarzenia ofert walutowych wielu osób).

Co przede wszystkim odróżnia te dwa modele wymiany walut w sieci

Wymiana walut w platformach jest operacją dokonywaną co do zasady między indywidualnymi klientami.

Chodzi o to, że klient (os. prywatna, albo firma) wymieniający walutę na platformie społecznościowej dokonuje transakcje z innym klientem. Operator platformy, jak sama nazwa wskazuje, jedynie udostępnia rynek (platformę) do wygodnej wymiany między użytkownikami.

W przypadku kantorów online jest zupełnie inaczej – klienci końcowi wymieniają (sprzedają, kupują) walutę, gdzie drugą stroną jest firma prowadząca kantor.

Wymiana walut w platformach – specyfika

Platforma społecznościowej wymiany walut jako biznes wydaje się pomysłem idealnym: otwórz serwis, zaproś ludzi, oni będą wymieniać walutę, a ty tylko pobierzesz prowizję za utrzymywanie rynku.

I jak każdy pomysł idealny jest trudny do wprowadzenia w życie;)

Wystarczy spojrzeć na twarde fakty. Na stronach naszej porównywarko obecnie porównujemy kursy w 33 kantorach i zaledwie w 7 platformach społecznościowych? Czyżby nie każdy dostrzegał tego świętego graala? Niestety, nie tak łatwo o pożądany efekt końcowy.

Wymiana walut w platformach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„eKantory to biznes skali”, platformy społecznościowe to biznes Wielkiej Skali

Jeden z przedstawicieli kantorów online wypowiedział ostatnio słowa, że kantory internetowe to biznes skali.

To prawda, ale jeżeli skala jest istotna w przypadku kantorów to jest ona wręcz krytyczna w przypadku platform internetowych.

W zasadzie wymiana walut w platformach ma (dla operatora) sens jedynie, kiedy staje się „samograjem”. Kiedy rzeczywiście kliencie dostarczają na tyle dużo ofert i zleceń, że transakcje mogą się płynnie domykać same. W rzeczywistości wiele platform ciągle animuje, „domyka” zlecenia, ale co do zasady na perspektywicznych platformach to musi być mniejsza część transakcji.

Plusy i minusy wymiany walut na platformach

Wymieniając walutę możemy czasem mocno skorzystać, ale parafrazując musimy uważać, żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów.

Klienci platform korzystają (i tracą) na:

Handlu w trybie 24/7/365

Transakcje na platformach walutowych mogą i są zawierane także poza godzinami handlu na foreksie, podczas gdy w kantorach online są to zaledwie polskie godziny biurowe (max 8-18 w dni robocze). Konkretnie, możemy na platformie społecznościowej kupić/sprzedać waluty w ciągu weekendu, święta, nocy.

To daje uważnym „myśliwym walutowym” szansę na arbitraż i szybkie zyski (kiedy np. można zebrać oferty, które w wyniku wydarzeń w świecie realnym zdezaktualizowały ostatnie kursy forex).

Ale ta zaleta może się okazać wadą dla kogoś, kto jest po drugiej stronie – kto zostawił kursy, które stały się bardzo atrakcyjne.

Tylko główne waluty

Platformy walutowe handlują tylko czterema najważniejszymi walutami: EUR, USD, GBP, CHF. To raczej jest wadą, bo ogranicza wybór, ale z punktu widzenia klientów, którzy handlują tylko wielką czwórką walut to tylko korzystne uporządkowanie.

Niskie spready

Spready w platformach społecznościowych są jeszcze niższe niż w kantorach online. To przecież klienci określają je ostatecznie i działają wg schematu: ja mogę sprzedać, a ty kupić taniej niż w kantorze – podzielmy się różnicą. Oczywiście na platformach dochodzi jeszcze opłata, której nie ma w ekantorach, ale summa summarum i tak platformy są nieco tańsze od kantorów internetowych.

Załóż bezpłatne konto w platformie Walutomat już dziś!

follow us in feedly