Wywiad z liderem – Tomasz Górski dla Kurencja.com
Kurencja.com: Jak oceniają Państwo obecną sytuację na rynku internetowej wymiany walut w Polsce? Co istotnego zaistniało, zmieniło się w ostatnich miesiącach?
Tomasz Górski:
Dyrektor Marketingu Currency One SA, operatora: |
Sytuacja na rynku internetowej wymiany walut staje się coraz bardziej dynamiczna.
Pojawiła się ze strony GPW zapowiedź wejścia w branżę. Jednak uwzględniając jej renomę, zakładam, że będzie chciała pozyskiwać klientów korporacyjnych, co nie stanowi konkurencji dla pozostałych graczy branży. Ponadto mamy do czynienia ze stale rosnącym zainteresowaniem wymianą walut w Internecie i tu dostrzegamy coraz intensywniejsze próby edukowania społeczeństwa już nie tylko w prasie finansowej, ale też w czasopismach life stylowych. Edukacja użytkowników to także istotny temat dla nas. Już we wrześniu uruchomimy platformę edukacyjną dla Walutomatu, gdzie w nowoczesny sposób będziemy przedstawiać mechanizmy działania tej branży. |
Co według Państwa jest obecnie największą przeszkodą, problemem w rozwoju tego rynku?
Tomasz Górski: Jednym z większych problemów w rozwoju tego rynku jest częste postrzeganie korzyści w wymiarze jednorazowego użycia bez uwzględnienia wielkości oszczędności, jakie potrafią one wygenerować
na przestrzeni kilku lat.
Dlatego tak istotna jest edukacja mająca na celu zwracanie uwagi na koszty ponoszone przy wymianie waluty, porównywalna z tym, co stało się w Polsce na płaszczyźnie porównywarek cen, które zmieniły nasze przyzwyczajenia i zrewolucjonizowały sposób, w jaki podejmujemy decyzje zakupowe.
To proces, który stoi przed całą branżą, mający na celu zmianę przyzwyczajeń Polaków związanych z wymianą waluty.
Jakich nowych produktów, usług, wyróżników oferty możemy się spodziewać z Państwa strony w najbliższych miesiącach?
Tomasz Górski: Planujemy poszerzenie ilości dostępnych walut oraz usprawnienie procesu wymiany poprzez szereg czynności automatyzujących ten proces.
Zamierzamy też rozbudować ofertę dla obecnych i przyszłych klientów o nowe produkty, które pojawią się na początku 2015. Szczegóły zdradzimy wkrótce.
Czy spodziewacie się Państwo nasilenia konkurencji ze strony dotąd nieobecnych grup podmiotów? Przede wszystkim banków, zagranicznych operatorów?
Tomasz Górski: Banki są już aktywne. Prawdopodobne jest, że pojawią się kolejne, jak też logiczne jest nasilenie działań obecnej konkurencji.
Nie przewiduję natomiast pojawienia się w Polsce zagranicznych operatorów, ich kierunek rozwoju przeważnie skierowany jest na inne kraje.
Currency One SA – operator Internetowykantor.pl i Walutomat jest liderem w branży. Mamy mocną i stabilną pozycję na rynku. Działania konkurencji obserwujemy – to oczywiste – ale nie spodziewam się tutaj wydarzeń,
które zachwiałyby pozycją liderów rynku.
W jakim kierunku będzie ewoluował nasz rynek wymiany walut w Internecie?
Tomasz Górski: Zdecydowanie będzie bardziej dynamicznie rozwijał się. Wykorzystując tempo, z jakim rozwija się bankowość internetowa oraz fakt przejścia użytkowników PC na urządzenia mobilne, z pewnością
nastąpi zwiększenie zainteresowania wymianą walut poprzez aplikacje mobilne i znaczny wzrost tego
segmentu w najbliższych latach.
Drugim ważnym segmentem, który się kształtuje, jest zwiększenie dostępności i poszerzenie oferty
kart walutowych, które wykorzystywane są przez klientów wymieniających walutę w Internecie.
Według mnie to dwa istotne elementy dalszego rozwoju rynku e-commerce wymiany walut.