Newsletter

Wywiad z Pawłem Stosikiem – naszym człowiekiem w CurrencyFair

Dzisiaj mamy dla Was wywiad z Pawłem Stosikiem, który dołączył do zespołu CurrencyFair na wstępnym etapie tworzenia operatora, a dzisiaj jest dyrektorem ds płatności CurrencyFair. Pawel Stosik CurrencyFair

Kurencja.com: Proszę wyjaśnić dlaczego powstało CurrencyFair?

Paweł StosikCurrencyFair zrodziło się w naszych głowach wiele lat temu.

Każdy z nas był “Expatem”, korzystał z usług wymiany walut. Ponieważ związani byliśmy z branżą finansową, dobrze wiedzieliśmy, jak dużo na wymianie walut zarabiają banki.

Naturalnym było szukanie znajomych, którzy akurat chcieli wymienią tę samą parę walutową, tylko w przeciwnym kierunku. Kiedy ja chciałem sprzedać EUR i kupić PLN, szukałem kogoś kto wybiera się np. na wakacje do Włoch. Razem ustalaliśmy kurs wymiany – zdecydowanie lepszy od tego co mogliśmy uzyskać w banku czy kantorze.

Problem w tym, ze ciężko było znaleźć tę „drugą stronę” transakcji. A gdyby tak stworzyć rynek wymiany Peer2Peer… i tak powstało CurrencyFair – dobry pomysł kilku kumpli wcielony w życie.

Kurencja.com: Jakie podmioty są Państwa najważniejszymi konkurentami? Banki? PayPal? Inne serwisy transferów walutowych?

Z punktu widzenia udziału w rynku głównym konkurentem są oczywiście banki, które ciągle kontrolują rynek wymiany walut.

W ostatnich latach powstało dużo firm, które ułatwiają wymianę użytkownikom, dając im dostęp do wcześniej nieosiągalnych dla osób indywidualnych kursów wymiany. Każda z tych firm jest naszym konkurentem, ale jednocześnie, im więcej ich powstaje, tym więcej osób po prostu dowiaduje się, że istnieje alternatywa dla banków.

To sprawia, ze im więcej takich firm powstaje tym lepiej dal nas. Warunkiem jest oczywiście ciągłe ulepszanie swojej oferty, bycie na czasie z technologiami.

Kurencja.com: Co jest Państwa wyjątkową ofertą?

Paweł StosikNasz Rynek Wymiany (wymiana społecznościowa), globalny zasięg i świetna jakość obsługi klienta.

Poza natychmiastową wymianą (QT-QuickTrade), każdy użytkownik CurrencyFair, może sam wybrać kurs wymiany, złożyć zlecenie (MP – Market Place order) i czekać aż zostanie ono zrealizowane. Im bardziej atrakcyjna będzie nasza oferta, tym większa szansa na zrealizowanie zlecenia.

Aktualnie mamy dostępnych na rynku 18 walut, które możemy wysyłać we właściwie każde miejsce na świecie.

Kurencja.com: Jak istotny dla CurrencyFair jest rynek polski?

Paweł Stosik: Decyzje o dodaniu złotówki do naszego rynku podjęliśmy od razu w 2010 roku. Liczba Polaków, którzy przesyłają GBP, EUR, CHF, USD i inne waluty do Polski jest bardzo duża. To powoduje ze złotówka jest cenną walutą dla CurrencyFair.

Kurencja.com: Jakich trendów na rynku wymiany online, transferów walutowym możemy się spodziewać?

Paweł StosikNa pewno dojdzie do pewnej konsolidacji. Więksi gracze będą szukali ciekawych mniejszych firm, które mogą uzupełnić ich ofertę.

Jeżeli chodzi o sam produkt to dużo ciekawego dzieje się w sferze szybkości dokonywania przelewów. Technologia Blockchain, nie do końca nowy, ale zawsze ciekawy Bitcoin i inne kryptowaluty, inicjatywy banków których celem jest tworzenie „międzybankowych przelewów wewnętrznych” to projekty, które mogą sporo namieszać (z korzyścią dla konsumentów) w tej branży. Bardzo istotne będą tez wydarzenia geopolityczne, ale to temat to dłuższej rozmowy.

Kurencja.com: Jakich kolejnych nowości możemy spodziewać się od CurrencyFair w kolejnych miesiącach?

Paweł Stosik: Planujemy kilka usprawnień, które powinny wejść w życie w najbliższym czasie: wysyłanie środków na adres email, nowy program oraz interface dla małych i średnich firm to tylko niektóre z nich.

 

Dziękujemy za rozmowę.

Zachęcamy do wypróbowania CurrencyFair.

follow us in feedly