Newsletter

Zakładamy konto w Kantorze Alior Banku

Kantor Alior – specyfika

Alior Kantor był pierwszym e-kantorem powołanym przez bank. Do tej pory jest to jedyny kantor bankowy prowadzony przez jednego z leaderów polskiej bankowości. Stosunkowo niedawno do grona kantorów bankowych dołączył również serwis Meritum Banku, ale jest to już znacznie mniejsza instytucja.

Plusy

Z faktu, że operatorem Kantoru Alior jest bank, wynika wiele ciekawych implikacji.

Przede wszystkim, istotna jest pewność w percepcji klientów. Wiadomo, dla wielu użytkowników etykietka “bankowy” znaczy niemal gwarancję bezpieczeństwa pieniędzy. I choć do tej pory nigdy nie doszło do jakiegokolwiek przypadku problemów ze strony jakiegokolwiek e-kantoru w Polsce, to jednak Kantor Alior korzysta na pewno marketingowo na swym bankowym rodowodzie (w rzeczywistości kantor internetowy jest taką samą usługą Banku Alior jak reszta jego oferty).

Warto dodać, że fakt, że za Kantorem Alior stoi bank ma rzeczywiście realne znaczenie dla pieniędzy klientów. Kantor Alior podlega wyższym wymaganiom jeśli chodzi o standard obsługi, jak i mógłby (w razie problemów) skorzystać z ogromnych kapitałów banku Alior.

Niedogodności

To, że Alior Kantor to w rzeczywistości usługa banku wiążą się też pewne niedogodności. Oczywiście, wyższy poziom bezpieczeństwa musi się wiązać z kosztem, którym jest przede wszystkim bardziej wymagający proces zakładania konta i weryfikacji klienta.

Jak jednak przedstawimy to dalej, nieco fatygi na początku łatwo pokonać, a korzyści które daje nam Kantor Alior, jak i sama wygoda korzystania (najlepsze praktyki sprawdzonych interfejsów bankowych) zrekompensują nam z nawiązką trudniejszy start.

Oferta

Alior Kantor to w skrócie:

  • 13 walut: RUB (rubel), NOK (korona norweska), CZK (korona czeska), AUD (dolar australijski), HUF (forint), JPY (jen japoński), CAD (dolar kanadyjski), GBP (funt szterling), SEK (korona szwedzka), EUR (euro), CHF (frank szwajcarski), DKK (korona duńska), USD (dolar amerykański)
  • pełny poziom bezpieczeństwa
  • kursy online, możliwość zawierania transakcji w trybie 24/7
  • darmowe przelewy do wszystkich banków w Polsce
  • możliwość wypłaty gotówki w ponad 200 placówkach w kraju
  • karty walutowe – do rachunku walutowego w USD, EUR, GBP można dostać kartę debetową do płatności (za granicą, w Internecie) w tej walucie, a więc korzystniej niż kartą kredytową, czy debetową, gdzie występuje przewalutowanie
  • to wszytko za darmo: brak opłat za otwarcie i prowadzenie kont w kantorze, darmowe używanie karty (pod pewnymi warunkami)

Z naszych okresowych raportów cenowych rynku kantorów online wynika, ze Alior Kantor specjalizuje się w cenie CHF – wydaje się, że ma szczególnie dobrą oferte dla Frankowców (osób zadłużonych we franku na mieszkanie).

Zakładamy rachunek w Kantorze Alior

Tak jak poprzednio, w przypadku testu konta w WalutomacieInternetowym Kantorze warto wcześniej przygotować żelazny zestaw danych:

-numery naszych rachunków bankowych (złotowego i walutowego),

-adresy e-mail,

-hasła i numery telefonu.

Ruszamy.

Rejestracja faza I

Proces zakładania konta w Kantorze Alior składa się z dwóch części:

1) złożenie wniosku

2) dokończenie rejestracji po przelewie pieniędzy na nasze konto w kantorze.

Korzystamy z linku prowadzącego do Kantoru Alior na stronach Kurencja.com otwiera nam się prosta strona, na której wybieramy, czy jesteśmy klientem indywidulanym, czy zakładamy konto dla firmy, a następnie pojawia formatka rejestracyjna jak poniżej.

Już prosty rzut oka pozwoli nam zauważyć, że formatka w Kantorze Alior jest bardziej rozbudowana i zawiera więcej danych niż w Walutomacie, czy InternetowymKantorze.pl. Cały zestaw danych i oświadczeń mieści się tu na trzech podstronach, i mimo że jest tego dużo, należy zaznaczyć, że samo wypełnianie danych jest intuicyjne i zrozumiałe.

Po wypełnieniu wszystkich danych i oświadczeń dostajemy planszę, która pewnie będzie zaskoczeniem dla użytkowników innych, niebankowych kantorów.

Otóż dowiadujemy się z niej, że:

1) wniosek o konto został przyjęty

2) Alior Kantor uruchomił nam indywidualne konto złotówkowe i widzimy jego numer

3) na to konto złotówkowe musimy przelać teraz dowolną kwotę w celu potwierdzenia zawarcia umowy (to chyba najlepszy dowód na ile renoma banku może być tu wykorzystana – wiele niebankowych kantorów miałoby pewnie problem z takim sposobem rozpoczynania współpracy;)

4) to samo dostaniemy na e-mail, który podaliśmy podczas rejestracji (e-mail jest również dlatego istotny, że będziemy się nim później logować).

Musimy zatem wstrzymać się z dalszymi krokami rejestracji, dopóki nie przelejemy pieniędzy na nasze konto w kantorze.

My przelewamy symboliczną złotówkę i spokojnie czekamy (parę godzin – przelewy idą normalnie w sesjach między różnymi bankami), następnie dostajemy sms i e-mail z:

a) potwierdzeniem założenia rachunku w kantorze Alior

b) załącznikami formalnymi (umową, załącznikami, taryfami)

c) instrukcją logowania i używania usługi.

Rejestracja faza I 

Ok, mamy już numer rachunku i potwierdzenie ze strony Aliora. Zatem wchodzimy na stronę główną, szukamy przycisk Logowanie i w polu Identyfikator/email wpisujemy nasz adres email podany przy rejestracji.

Pojawia się drugie okienko z hasłem tymczasowym (dostajemy go właśnie smsem), wpisujemy hasło i jesteśmy poproszeni o wybranie własnego hasła.

Jak już wszystko się udało, trafiamy na stronę naszego panelu w Kantorze Alior, która wygląda tak:

Panel Kantoru Alior

Nawet dla osób, które zaczynają przygodę z kantorem Alior panel szybko okaże się przejrzysty i intuicyjny.

Jak widać na powyższym przykładzie na stronie głównej (Podsumowanie) widzimy stan swoich rachunków (my mamy jedynie 99 groszy na rachunku w PLN, bo z przelanej złotówki Alior przelał nam z powrotem 1 gr jako potwierdzenie otwarcia rachunku).

Mamy też zakładkę Kup/Sprzedaj, gdzie dokonujemy transakcji wymiany. Całość jest intuicyjna, a dla osób które już miały do czynienia z innymi e-kantorami obsługa nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Oczywiście wymienić możemy tylko to co mamy, więc wcześniej musimy przelać więcej środków na nasz rachunek. Ich numery (na razie interesuje nas prowadzony w PLN znajdziemy po kliknięciu w znak “+” po prawej stronie tabeli, którą widzimy na stronie Podsumowanie.

Dla wszystkich też będzie zrozumiała zawartość i obsługa zakładek Przelewy (definiujemy odbiorców, przede wszystkim siebie, możemy przygotować wypłatę w oddziale) i Historia (archiwum naszych operacji).

Warto zwrócić uwagę na zakładkę Benefity. Alior Kantor daje możliwość zarabiania przez zwykłych klientów kantoru. Wystarczy jeśli podasz swój urząd skarbowy (Alior potrzebuje tych danych do rozliczenia podatku od ew. premii, które zarobisz), a dostaniesz swój kod rekomendacyjny, który możesz przekazać innym osobom (dowolnej liczbie). Od każdej osoby, która wykorzysta twój kod rejestracyjny zarobisz 20 zł.

Kantor Alior – operacje

Wymiana

Wymiana walut w kantorze Alior Banku jest intuicyjna i zbliżona do operacji w innych tego typu serwisach.

Żadna filozofia, widzimy kursy, wprowadzamy kwotę, jaką chcemy kupić/sprzedać, potwierdzamy i już.

Warto jeszcze zauważyć, że możemy sami określić kurs, który nam odpowiada – wówczas zlecenie czeka i zostanie zrealizowane, jeśli ten kurs wystąpi.

Możemy też od razu przy zleceniu zaznaczyć, że kwota po wymianie ma trafić na zdefiniowany rachunek.

Przelewy

Przelewy w kantorze Alior również są takie jak wszędzie, a nawet więcej. O co chodzi? Oprócz standardowych wersji przelewów (na rachunki w PLN i walutowe) można jeszcze skorzystać z opcji:

a) szybkiego transferu (dodatkowo płatna)

b) wypłaty gotówki w oddziale – ciekawa, rzadka opcja, a czasem wyjątkowo potrzebna

Wszystkie standardowe przelewy z kantoru Alior są bezpłatne, ale zawsze wymagają czasu wynikającego z sesji.

Wymiana walut w Kantorze Alior Banku – podsumowanie

Alior Kantor to doskonała propozycja dla osób, które:

  • są klientami Alior Banku
  • nie są klientami banku, ale przemawia do nich wiarygodność instytucji (nie trzeba być klientem Alior Banku aby korzystać z darmowych usług Kantoru Alior)
  • chcą korzystać z kart walutowych

Sama obsługa w kantorze bankowym jest intuicyjna i zrozumiała.

Mimo, że bank ma znacznie wyższe wymagania jeśli chodzi o zabezpieczenia, co przekłada się na nieco większą uciążliwość przy zakładaniu konta, to jednocześnie kantor Alior korzysta z wielu dobrych praktyk serwisu Alior Banku jeśli chodzi o wygodę korzystania.

Ogólnie jasno i przejrzyście.

Do tego obsługa jest bardzo elastyczna. Możemy zacząć z wybranymi rachunkami walutowym, a dodać kolejne później, możemy zamówić kartę walutową, zmienić ustawienia. 

Zachęcamy do założenia konta w Kantorze Alior (jak u każdego innego operatora), w celu samodzielnego zapoznania się z ofertą, wygodą korzystania, wadami i zaletami tego serwisu.

Poprzednie odcinki cyklu:

1. Zakładamy konto w Walutomacie

2. Zakładamy konto w InternetowymKantorze.pl

follow us in feedly