Newsletter

Kryptowaluty - słownik

Kryptowaluty – słownik najważniejszych pojęć

Temat kryptowalut obfituje w różne pojęcia, których na próżno szukać w codziennej polszczyźnie. Wśród słów powiązanych z wirtualnymi walutami, znajdziemy nie tylko typowo techniczne określenia. Ciekawe są też pojęcia, które osobom niewtajemniczonym w temat, mogą kojarzyć się z czymś zupełnie innym niż kryptowaluty (przykład: „koparka”). Dlatego przygotowaliśmy krótki słownik najważniejszych pojęć związanych z kryptowalutami. Po przeczytaniu poniższych objaśnień, osoby rozpoczynające przygodę np. z bitcoinem lub litecoinem, będą mogły łatwiej zrozumieć fachowe artykuły i dyskusje.

Kryptowaluty – słownik

Adres bitcoin – unikalny ciąg składający się z 25 – 34 cyfr i znaków, który identyfikuje użytkownika sieci bitcoin. Adres bitcoin pełni dość podobną funkcję, jak numer rachunku bankowego. Osoba, która chce otrzymać bitcoiny, powinna podać nadawcy swój unikalny adres. Adres bitcoin służy również do wykonywania płatności w kryptowalucie. Osoba posiadająca bitcoiny, do każdej płatności może używać osobnego adresu. Przykładowy adres bitcoin to: 3PtAx4D21bHLCBsvh2ZfWpweJWevUij25u

Alternatywne kryptowaluty (Altcoins) – kryptowaluty, które powstały w odpowiedzi na światowy sukces bitcoina. Przykładami Altcoins są na przykład litecoin oraz polcoin. Zasady działania alternatywnych kryptowalut, mogą być nieco inne niż w przypadku bitcoina. Przykładowo sieć litecoin cechuje się czterokrotnie szybszym tempem przetwarzania bloków.

Bitcoin – zdecentralizowany i zabezpieczony system kryptograficzny, który służy do rozliczeń między jego użytkownikami. Transfer wirtualnej waluty (bitcoin – BTC), która jest wyrażona przy pomocy ciągu znaków, odbywa się pomiędzy adresami użytkowników sieci bitcoin. Do zatwierdzania transakcji są używane kody (klucze) prywatne. Dane na temat wykonanych transakcji, są zapisywane w tzw. blokach. Przetwarzaniem bloków z nowymi operacjami, zajmują się tzw. górnicy. W zamian za dostarczanie odpowiedniej mocy obliczeniowej komputerów, takie osoby otrzymują w nagrodę wykopane jednostki kryptowaluty.

Blockchain (łańcuch bloków) – baza danych zawierająca wszystkie transakcje zawarte od czasu utworzenia sieci bitcoin. W publicznie dostępnym łańcuchu bloków są zawarte tylko takie informacje, które potwierdzają prawidłowość wykonanych transakcji. Dlatego posiadacze bitcoinów lub innych kryptowalut, nie muszą się martwić o swoją anonimowość.

Klient – program instalowany przez użytkownika sieci bitcoin (np. na komputerze osobistym), który łączy się z siecią i pozwala na wykonywanie transakcji kryptowalutowych. Tradycyjny klient bitcoina zawiera w sobie również portfel.

Klucz prywatny – unikalny ciąg znaków, który służy do autoryzowania transakcji wykonywanych przez użytkownika sieci bitcoin. Ze względów bezpieczeństwa, nie wolno podawać swojego klucza prywatnego innym osobom.

Klucz publiczny – ciąg znaków, na podstawie którego tworzony jest adres użytkownika sieci bitcoin. Z każdego klucza publicznego może powstać jeden adres.

Kopanie – udostępnianie mocy obliczeniowej swojego komputera do przetwarzania bloków. Motywacją do kopania jest nagroda dla tzw. górników, w postaci nowych jednostek kryptowaluty. Wraz z upływem kolejnych miesięcy, wykopanie kolejnych bitcoinów lub innych kryptowalut jest coraz trudniejsze, gdyż twórcy systemu przewidzieli ich stałą podaż. Po wykopaniu wszystkich zaplanowanych kryptowalut (np. 21 milionów bitcoinów), kopanie będzie nagradzane poprzez niewielkie opłaty od zlecanych transakcji.  

Koparka – komputer, który jest odpowiednio przystosowany do wykopywania kryptowalut. Takie urządzenie powinno zapewniać dużą moc obliczeniową przy stosunkowo małym zużyciu prądu. Warto pamiętać, że koszt energii elektrycznej jest nierozłącznie związany z wykopywaniem nowych jednostek kryptowaluty (podobnie jak stopniowe zużycie sprzętu komputerowego).

Kryptografia – dziedzina wiedzy, która zajmuje się konstrukcją oraz łamaniem szyfrów. Zabezpieczenia sieci komputerowych (np. sieci bitcoin), są praktycznym przykładem zastosowania technik kryptograficznych.

Kryptowaluta – nośnik wartości, który funkcjonuje w zabezpieczonej i zdecentralizowanej sieci. Pierwszą i najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Otrzymane, kupione lub wykopane kryptowaluty można sprzedawać za pośrednictwem specjalnych giełd i kantorów (np. wymieniać bitcoiny na ich równowartość w euro, dolarach lub złotych). Giełdy dostarczają cennych informacji na temat obecnych notowań kryptowalut. Najwięcej takich serwisów umożliwia kupno i sprzedaż bitcoina.

Zobacz, jakie bezpieczne giełdy kryptowalutowe poleca nasz serwis >  

Portfel bitcoin – plik zawierający adresy oraz klucze prywatne, który pozwala na zarządzanie zgromadzonymi kryptowalutami. Mianem portfela może być określana również aplikacja przeznaczona do wykonywania rozliczeń w kryptowalucie. Takie portfele zwykle przyjmują postać programów instalowanych na komputerze lub usług dostępnych po zalogowaniu do specjalnego serwisu online.

Satoshi – jedna stumilionowa część całego bitcoina. Bitcoin dzieli się na 1000 milibitcoinów, 100 000 microbitcoinów oraz 100 000 000 satoshi. Nazwa „satoshi” pochodzi od pseudonimu tajemniczego twórcy sieci bitcoin (Satoshi Nakamoto).

Przeczytaj więcej o ciekawej historii kryptowalut na naszym serwisie >

follow us in feedly