Newsletter

Kursy walut – od czego zależą notowania EUR, USD, CHF, GBP

Kursy walut mają duże znaczenie dla naszego życia. A to znaczenie jest najczęściej większe niż nam się wydaje. Najważniejsze waluty dla Polski i Polaków to: euro, dolar, frank i funt, w takiej właśnie kolejności. Zebraliśmy wszystko o kursach tych walut oraz wszystko to, co na nie wpływa.

Kursy walut – najważniejsze to EUR, USD, CHF, GBP

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, który nie jest członkiem Strefy Euro – nadal posługujemy się naszą własną, narodową walutą: złotym (PLN).

To ma swoje dobre strony, przede wszystkim możemy samodzielnie (poprzez stopy procentowe NBP) kształtować krajową politykę monetarną.

Ale ma też wady (przynajmniej w oczach zwolenników wprowadzenia w Polsce euro), a najważniejszą może być relatywnie wyższy poziom stóp procentowych. Aktualnie stopa referencyjna NBP wynosi 1,5% podczas gdy stopy procentowe w Strefie Euro wynoszą 0%.

Gdybyśmy (podobnie jak np. Słowacy) byli członkami Unii Walutowej z naszego puntu widzenia najważniejszą relacją walutową byłaby najważniejsza para rynku forex: EUR/USD

kurs-euro

ale tak nie jest i dla nas najważniejszą relacją nadal jest EUR/PLN:

kurs euro - pln

Euro najważniejszą walutą

Obiektywnie patrząc, najważniejszą walutą z punktu widzenia każdego kto mieszka, pracuje, oszczędza itd. w Polsce jest euro. We wspólnej walucie:

  1. rozliczamy najwięcej eksportu – około 75% oraz importu (ok. 50%)
  2. posiadamy najwięcej zadłużenia zagranicznego – blisko 50%, czyli równowartość prawie 600 mld złotych
  3. otrzymujemy najwięcej transferów walutowych od emigrantów zagranicznych – 70% z sumy 7,5 mld $
  4. posiadamy drugi co do wielkości (po franku) portfel walutowych kredytów hipotecznych
  5. rozliczamy także wiele innych ważnych wielkości, np. wysokość dopłat rolniczych.

Zobacz nasze całe opracowanie na temat kursów euro.

Dolary ważne, ale w innych obszarach

Mimo, że jesteśmy w Unii Europejskiej (a przede wszystkim jesteśmy jednym z krajów położonych w Europie) dolar nadal pozostaje ważną walutą. Może nie tak ważną jak za komuny, ale jednak. Przede wszystkim dolar nadal jest ważną walutą handlu zagranicznego, w szczególności importu, bo w dolarach rozliczamy ok 40% importu.

Kursy dolara w ostatnich latach kształtował się jak na poniższym wykresie:

kurs dolara

Zobacz nasze całe opracowanie na temat kursów dolara.

Frank to przede wszystkim frankowcy, frankowicze, SNB itd.

Blisko 600 tys. zadłużonych we franku szwajcarskim (jeszcze więcej z rodzinami) powoduje, że frank szwajcarski jest dużo bardziej dla nas istotny niż to wynika z relacji gospodarczych i geograficznych pomiędzy Polską i Szwajcarią.

Kursy walut: euro, dolara są bardziej istotne z punktu widzenia handlu zagranicznego, czy generalnie z poziomu firm. Ale to kurs franka spędza sen z powiek setek tysięcy kredytobiorców i około miliona pozostałych członków ich rodzin.

Zobaczmy jak kurs franka kształtował się w ostatnich latach:

kurs franka

Zobacz nasze całe opracowanie na temat kursów franka szwajcarskiego.

Funt szterling – podstawowa dana ponad 700 tys. polskich emigrantów na Wyspach

Kursy walut są generalnie istotne, ale relacja jednej pary: GBP/PLN jest sednem gospodarczego życia dla setek tysięcy pracujących w Wielkiej Brytanii Polaków i ich rodzin, a nawet bliskich w Polsce. Kurs funta umacniał się do złotego w ostatnich latach (od kryzysu roku 2008), ale w ostatnich miesiącach znacznie się osłabił w wyniku niepewności co do ew. Brexitu:

kurs funta

Kursy walut – prognozy na przyszłość

Oczywiście nie wiadomo co się zdarzy w przyszłości, i jak się zachowają kursy najważniejszych dla nas walut. Możemy się jedynie pobawić w założenia i gdybania.

Przede wszystkim należy założyć, że Polska długo nie wejdzie (o ile w ogóle) do Strefy Euro. Nie sprzyja temu ani obecna sytuacja polityczna w Polsce, ani stan samej Unii Walutowej. Zatem jeszcze długo będziemy mówić o kursach walut do złotego, a nie euro.

Dosyć trudno prognozować stan gospodarki światowej. Szczególnie, że niby widać jaskółki poprawy (szczególnie w USA), ale nie są one specjalnie wyraźne. Do tego te pierwsze pozytywne symptomy są wrażliwe na rozwój sytuacji na rynkach rozwijających się, szczególnie w Chinach.

Kursy walut od początku 2016 r. podlegają znacznym, dwukierunkowym zmianom. Ostatnio mieliśmy do czynienia z uspokojeniem, ale nie wiadomo, czy to nie jest przysłowiowa cisza przed burzą.

Również sytuacja w Polsce może nas zaskoczyć. Obecny rząd realizuje mocne posunięcia i bez ich specjalnego oceniania można założyć, że mogą one okazać się brzemienne dla gospodarki i złotego. Powodzenie, albo i nie programu 500+, tzw. planu rozwoju min. Morawieckiego, licznych programów socjalnych może pobudzić gospodarkę i wzmocnić złotego w długim terminie. Ale może też, w niesprzyjających okolicznościach, kompletnie rozregulować gospodarkę, czy nawet ją załamać  – załamując tym samym kurs złotego wobec innych, mocniejszych walut.

Nawet zakładając, że autorzy polityki gospodarczej mają pełną kontrolę nad skutkami swoich decyzji i ruchów, nie jest jednoznaczne, co jest pożądane z rządowego punktu widzenia. Np. wysokie kursy walut pomogą eksporterom, ale też spowodują, że obsługa zadłużenia zagranicznego będzie droższa. Podobnie, skorzystają zarabiający w UK, ale czy nie lepiej byłoby aby mieli oni więcej bodźców do powrotu do kraju, który coraz bardziej cierpi na niedobór wykwalifikowanych zasobów?

 

follow us in feedly