Newsletter

LocalBitcoins – czy można prywatnie i za darmo wymieniać Bitcoiny?

LocalBitcoins popularnością dorównuje największym giełdom Bitcoin’owym. Jak skorzystać z tego serwisu – jak założyć konto i wymieniać kryptowalutę lokalnie i prywatne.

LocalBitcoins – serwis lokalnej wymiany Bitcoinów

Polska nie jest globalnym liderem pod względem popularności kryptowalut. Mimo tego, w naszym kraju można już znaleźć spore grono pasjonatów zainteresowanych systemem bitcoin oraz podobnymi rozwiązaniami.

Osoby, które chciałyby wymienić Bitcoiny (BTC) z innym mieszkańcem Polski, mogą zainteresować się serwisem LocalBitcoins. Wspomniany portal pozwala na poszukiwanie osób z tego samego regionu lub kraju zainteresowanych wymianą Bitcoinów.

Pozostałe giełdy kryptowalutowe nie posiadają takiej lokalnej specyfiki działania. Postanowiliśmy sprawdzić, czym jeszcze wyróżnia się serwis LocalBitcoins.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Korzystanie z LocalBitcoins – przyda się angielski

Na wstępie warto nadmienić, że serwis funkcjonuje od 2012 r. i podlega fińskiemu ustawodawstwu.

Portal LocalBitcoins posiada certyfikat bezpieczeństwa COMODO CA i jest chroniony 128 – bitowym algorytmem szyfrującym.

Schludny, minimalistyczny serwis www

Po wejściu na główną stronę opisywanego portalu, raczej nie będziemy zafascynowani jej estetyką (patrz poniższa grafika).

Trzeba jednak przyznać, że serwis www giełdy jest przejrzysty.

Niestety wymaga on znajomości języka angielskiego (przynajmniej na podstawowym poziomie). Brak polskiej wersji językowej portalu LocalBitoins.com jest wadą dla niektórych osób.

Po stronie zalet można z kolei wpisać np. brak opłat za założenie i utrzymywanie konta na opisywanym serwisie.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Do korzystania z portalu LocalBitcoins potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego.

LocalBitcoins

Naszych kryptowalutowych kontrahentów można oceniać i polecać innym

Na głównej stronie portalu LocalBitcoins zobaczymy wyszukiwarkę osób z danego kraju, które chcą kupić albo sprzedać Bitcoiny.

Opisywany serwis prezentuje między innymi kurs oferowany przez danego użytkownika oraz zakres kwotowy możliwej transakcji.

Po kliknięciu na nazwę danego „tradera”, możemy również sprawdzić informacje na jego temat. Serwis podaje np.:

  • znajomość języków obcych,
  • wskaźnik reputacji użytkownika oraz;
  • komentarze i rekomendacje wcześniejszych kontrahentów.

Portal informuje również o przeciętnym czasie odpowiedzi użytkownika na zadane pytanie oraz czasie wypłaty środków z rachunku escrow. Kwestię rachunków escrow, poruszymy w dalszej części naszego przewodnika.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis LocalBitcoins stosuje system komentarzy, dzięki którym można ocenić swojego kontrahenta.

LocalBitcoins prócz transakcji lokalnych proponuje bezpieczny tryb online

Serwis opisywany w naszym poradniku, bez wątpienia jest giełdą bitcoinową.

Na uwagę zasługuje jednak ciekawy sposób działania portalu LocalBitcoins.

Jego użytkownicy mają do dyspozycji dwa tryby transakcji:

  1. tryb lokalny oraz;
  2. tryb online.

Tryb lokalny przewiduje swobodnie ustalane zasady wymiany (np. rozliczenie przy pomocy przelewu tradycyjnej waluty po przesłaniu Bitcoinów).

Lokalny wariant transakcji można wybrać, gdy kontrahent ma bardzo dużo pozytywnych komentarzy. W przeciwnym razie, zalecane jest alternatywne rozwiązanie, czyli tryb online. Wspomniany tryb ze względów bezpieczeństwa, wybiera większość użytkowników serwisu LocalBitcoins.com.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Większość osób korzystających z serwisu LocalBitcoins, preferuje bardziej bezpieczne transakcje online. Lokalna wymiana wymaga znacznie większego zaufania do kontrahenta. 

Rachunek escrow

Szczególną cechą trybu online, jest wykorzystanie rachunków escrow, które służą do zabezpieczenia wymiany.

Dzięki takiemu rachunkowi, sprzedawane Bitcoiny trafiają z doładowanego wcześniej portfela sprzedawcy do rachunku powierniczego (escrow).

Z rachunku escrow nie można dowolnie wycofywać środków, co uniemożliwia sprzedawcom stosowanie prostych metod oszustwa.

Osoba sprzedająca Bitcoiny, zleca wypłatę środków z rachunku escrow do portfela kupującego dopiero wtedy, gdy otrzyma płatność za kryptowalutę. Strony mogą umówić się na dowolny wariant płatności online (np. przelew bankowy).

Niektórzy sprzedający mają dodatkowe wymagania, o których informują na swoim profilu (np. oczekują płatności w ciągu 24 godzin albo przesłania skanu dowodu osobistego).

W razie problemów ze sfinalizowaniem transakcji, pracownicy firmy, mogą udzielić pomocy i zastosować arbitraż.

Jeżeli sprzedawca mimo zapłaty za Bitcoiny zwleka z przelaniem kryptowaluty, to obsługa opisywanego serwisu przekaże należną kwotę kupującemu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Transakcje w trybie online są przeprowadzane przy pomocy rachunku powierniczego escrow, który gwarantuje kupującemu otrzymanie Bitcoinów po uregulowaniu płatności w tradycyjnej walucie.

Użytkownicy LocalBitcoins mogą łatwo uniknąć opłat za transakcję…

Po dokładniejszym przeanalizowaniu zasad działania serwisu LocalBitcoins okazuje się, że wykorzystanie rachunku powierniczego escrow nie jest jedynym ciekawym rozwiązaniem.

Na uwagę zasługuje również polityka wspomnianego portalu w zakresie opłat oraz prowizji. Serwis LocalBitcoins jest przedsięwzięciem w pełni komercyjnym, ale mimo tego cechuje się brakiem opłat od większości wykonywanych transakcji.

Prowizję na poziomie 1,00% wartości wymiany zapłacą tylko użytkownicy, którzy wykupili opcję promowania swoich ofert na stronie głównej serwisu. Warto zdawać sobie sprawę, że większość takich osób płacących za reklamę, regularnie zarabia na handlu kryptowalutami.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przeciwieństwie do wielu innych giełd kryptowalutowych, serwis LocalBitcoins nie pobiera prowizji naliczanej od wartości transakcji. Wyjątek dotyczy tylko użytkowników, którzy promują swoje oferty na stronie głównej portalu.

Warto również wspomnieć, że operator portalu LocalBitcoins nie pobiera opłat za standardowe powiadomienia wysyłane SMS-em oraz transfery Bitcoinów do innych użytkowników.

Wypłaty Bitcoinów do „zewnętrznych” portfeli są obciążone niewielką opłatą transakcyjną (np. 0,0001 – 0,0004 BTC).

Wysokość wspomnianej opłaty jest zmienna i zależy m.in. od obciążenia sieci bitcoin.

W porównaniu z innymi giełdami walutowymi, polityka cenowa serwisu LocalBitcoins prezentuje się zachęcająco. Wbrew pozorom, to nie lokalne transakcje kryptowalutowe, ale właśnie zerowe stawki prowizji za większość wymian, są głównym atutem opisywanego portalu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wypłata kryptowaluty do „zewnętrznego” portfela użytkownika LocalBitcoins, będzie obciążona niewielką opłatą (np. 0,0002 BTC – 0,0004 BTC). Opisywany serwis nie naliczy kosztów m.in. za standardowe wiadomości weryfikacyjne SMS.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Załóż darmowe konto w LocalBitcoins

 

follow us in feedly