Newsletter

Polskie i zagraniczne giełdy kryptowalut – porównanie

Przykład e-kantorów oraz internetowych giełd wymiany walut pokazuje, że krajowe serwisy z branży fintech wcale nie muszą być gorsze od zagranicznych odpowiedników. Warto sprawdzić, jak na tle konkurencji zza granicy, wypadają polskiej portale, giełdy kryptowalut (np. Bitcoinów oraz Litecoinów).

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Giełdy kryptowalut: polskie czy zagraniczne?

W ramach ciekawego porównania, przeanalizowaliśmy dwa takie serwisy wymiany krypotowalut założone przez Polaków (BitBay i BitMarket) oraz ich zagranicznego konkurenta, będącego jedną z największych na świecie giełd kryptowalutowych. Mowa o portalu BitFinex.

Wynikami naszego porównania mogą zainteresować się nie tylko osoby rozpoczynające swoją przygodę z kryptowalutami.

Użytkownik giełdy BitFinex musi znać język angielski

Każda z analizowanych giełd znacząco różni się wyglądem i rozplanowaniem swojej strony (patrz poniższe grafiki).

Ocena estetyki oraz użyteczności poszczególnych witryn oczywiście jest subiektywna. Wątpliwości nie wzbudza natomiast kwestia dostępności giełd dla osoby nieznającej języka angielskiego. W odróżnieniu od dwóch pozostałych serwisów, giełda BitFinex nie posiada polskiej wersji językowej.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Z giełdy BitFinex powinny korzystać tylko osoby posiadające przynajmniej podstawową znajomość języka angielskiego. Dwie inne giełdy (BitBay oraz BitMarket), są dostępne w wersji polskiej oraz angielskiej. 

Poznaj podstawowe informacje o kryptowalutach i zasadach ich działania >

Giełdy kryptowalut - BitBay

Giełdy kryptowalut - Bitmarket

Giełdy kryptowalut - Bitfinex

Spolszczenie giełd BitBay oraz BitMarket wynika z faktu, że pomysłodawcami tych serwisów są Polacy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko operator BitBay (BitBay sp. z o. o.) obecnie jest zarejestrowany w Polsce. Siedziba spółki obsługującej BitMarket znajduje się na Seszelach. Operator BitFinex.com został natomiast zarejestrowany w Hong Kongu.

Trzeba również podkreślić, że firma BitBay sp. z o. o. jako jedyna podaje wysokość swojego kapitału zakładowego. To spory atut podobnie jak brak wątpliwości dotyczących stosowania polskich przepisów w razie ewentualnego sporu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Tylko operator serwisu BitBay jest zarejestrowany na terenie Polski i podaje wysokość swojego kapitału zakładowego. Klienci spółki BitBay mogą odwiedzić jej biuro w Katowicach.

Uwaga, giełda Bitfinex wstrzymała od 13. grudnia 2017 r. możliwość zakładania nowych kont. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest giełda Binance.

Przeczytaj więcej o tym, jak można rozpocząć korzystanie z kryptowalut >

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Giełdy bitcoinowe – porównanie

W poniższej tabeli uwagę zwracają też różnice dotyczące liczby wymienianych walut oraz kryptowalut przez analizowane giełdy kryptowalut.

Najmniej opcji proponuje BitMarket (wymiana dotycząca Bitcoina, Litecoina, euro oraz złotego).

Liczbą obsługiwanych kryptowalut, wyróżnia się natomiast BitFinex. Użytkownicy tego serwisu mogą wymieniać Bitcoina, Ethereum, Ethereum Classic, Zcash, Monero, Litecoina oraz Dash na dolary amerykańskie. Znacznie więcej tradycyjnych walut, obsługuje z kolei BitBay (możliwość wymiany EUR, PLN i USD na BTC, LTC, ETH oraz LSK).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najwięcej kryptowalut (siedem), obsługuje portal BitFinex. Z kolei użytkownicy BitBay, mają do wyboru najwięcej tradycyjnych walut (EUR, PLN i USD).

Dowiedz się więcej o takich ciekawych kryptowalutach jak Litecoin, Ethereum oraz Lisk >

Giełdy a nie kantory

Wspólną cechą wszystkich analizowanych portali jest sposób działania w formie giełdy kryptowalut, a nie kantoru kryptowalutowego.

Takie rozwiązanie oznacza, że operator serwisu umożliwia zawieranie transakcji pomiędzy internautami i pobiera prowizję zależną od wartości wymiany. Warto dodać, że każda z porównywanych giełd umożliwia wymianę środków po najlepszym dostępnym kursie albo określenie własnych warunków transakcji (patrz poniższa tabela).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wszystkie analizowane giełdy umożliwiają wymianę po najlepszym rynkowym kursie albo złożenie swojej oferty (bez gwarancji szybkiej wymiany). 

Przeczytaj o różnicach między kantorem kryptowalutowym i giełdą kryptowalutową >

Analizowane giełdy kryptowalut różnią się także sposobem naliczania prowizji

Ważna różnica pomiędzy analizowanymi giełdami, dotyczy wysokości prowizji za wymianę i sposobu jej ustalania.

Portale BitMarket i BitFinex stosują różne stawki w zależności od tego, jaka oferta była podstawą transakcji.

Mniejszą prowizję zapłacą osoby składające nowe oferty (patrz poniższa tabela).

W przypadku BitBay, nie ma takiego rozróżnienia.

Stawka prowizji w poszczególnych serwisach jest mocno zróżnicowana i zależy również od obrotu generowanego przez klienta. Dlatego osoba zainteresowana opisywanymi giełdami, powinna sprawdzić ich cenniki po wcześniejszym oszacowaniu miesięcznego obrotu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku serwisów BitMarket i BitFinex, wysokość prowizji zależy od tego, czy podstawą do transakcji była nowa oferta. Portal BitBay stosuje jednolity cennik dla wszystkich transakcji.

Zobacz także pełną listę giełd kryptowalut, opublikowaną na naszym blogu w lipcu 2017 r.

Dowiedz się, czy można bezpiecznie inwestować w kryptowaluty >

Koszty wpłaty i wypłaty

Na uwagę zasługują również koszty związane z wpłatą i wypłatą środków z danej giełdy kryptowalut.

Standardowe wpłaty kryptowalut oraz tradycyjnych walut na konto giełdy zwykle są darmowe.

Wyjątek stanowi portal BitMarket naliczający 2 EUR lub 5 EUR za wpłatę w europejskiej walucie (SEPA). Wspomniany serwis (podobnie jak BitBay), nalicza niewielkie koszty wypłat realizowanych w kryptowalutach i pobiera 2 zł za standardowy przelew „złotówkowy” (patrz poniższa tabela).

Za kryptowalutowe przelewy zwrotne, nie zapłacą natomiast użytkownicy BitFinex. Znacznie mniej korzystne warunki dotyczą „dolarowych” wypłat z tego serwisu (koszt: 0,1% wartości przelewu – min. 20 USD). Taką samą opłatę BitFinex pobiera za przelanie dolarów przeznaczonych na wymianę.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis BitFinex jako jedyny nie nalicza kosztów za wypłaty realizowane w kryptowalutach. Wadą tego portalu jest z kolei wysoki koszt przelewu w USD (przynajmniej 20 dolarów). 

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Każdy z trzech porównywanych portali ma swoje mocne punkty …

Dodatkowe funkcjonalności giełd są ostatnią porównywaną kategorią.

W tym przypadku, każdy z portali ma swoje mocne strony.

Giełdę BitBay trzeba pochwalić m.in. za: możliwość bezpiecznego uwierzytelniania przy pomocy kodów e-mail lub Google Authenticator, wypłaty z bankomatów oraz wydawanie kart debetowych do kont prowadzonych w kryptowalutach (karty zapewniają automatyczne przewalutowanie na PLN).

Użytkowników  BitFinex zainteresuje możliwość handlu z dźwignią oraz składania zaawansowanych rodzajów zleceń.

Na lewarowany handel i zaawansowane zlecenia (np. Stop Loss/Take Profit), pozwala również portal BitMarket. Ta giełda dodatkowo oferuje inwestycje w swapy kryptowalutowe (BTC/LTC/LiteMineX).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Giełda BitBay oferuje m.in. wypłaty z bankomatów i prowadzenie karty płatniczej powiązanej z kontem kryptowalutowym. Ciekawą funkcjonalnością portali BitMarket oraz BitFinex jest na przykład handel z dźwignią finansową.

Giełdy bitcoinowe porównanie Kurencja tab.1

Na rynku działa również wiele innych giełd kryptowalutowych

Wybór jednego z wymienionych portali w dużej mierze zależy od:

  • wysokości kursów,
  • poziomu prowizji zaproponowanej dla danego obrotu,
  • obsługi określonych kryptowalut/walut oraz;
  • subiektywnych wrażeń z użytkowania.

Osoby szukające giełdy kryptowalut powinny pamiętać, że na rynku działa znacznie więcej serwisów, niż te trzy opisane powyżej. Przykładem są giełdy Bitmarket24 oraz Nevbit. Informacje o ich kursach, można znaleźć na portalu Kurencja.com (sprawdź kursy z czterech giełd kryptowalutowych >)

Dowiedz się, jak działa ciekawa giełda kryptowalutowa LocalBitcoins.com >

Uwaga, giełda Bitfinex wstrzymała od 13. grudnia 2017 r. możliwość zakładania nowych kont. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest giełda Binance.

Darmowe konta

Założenie i prowadzenie kont w każdej z giełd kryptowalut jest darmowe. Dlatego najlepiej samemu sprawdzić i wybrać najlepszą dla siebie giełdę BTC. Załóż darmowe konto w:

Zobacz także pełną listę giełd kryptowalut, opublikowaną na naszym blogu w lipcu 2017 r.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

follow us in feedly