Newsletter

Trading BTC/ETH/LTC/XRP/ZEC/XMR itd. – lista najlepszych giełd kryptowalutowych

W jednym z poprzednich wpisów zanalizowaliśmy najlepsze kryptokantory. Dzisiaj czas na giełdy kryptowalutowe – rynki finansowe XXI wieku. Tu, w przeciwieństwie do kantorów kryptowalut, gdzie wymieniamy środki z firmą – operatorem kantoru, spotykają się sami kupujący i sprzedający. Niżej przedstawiamy długą listę najlepszych wg nas giełd kryptowalutowych.

Okres startowy, czy to w skali przedsięwzięcia czy gospodarki państwa, ma do siebie to, że stwarza olbrzymie możliwości. Gdy Polska ponad ćwierć wieku temu przechodziła przemianę ustrojową,  sposobności do zarobienia bez dużego nakładu finansowego, a jedynie dzięki determinacji było wiele.

Od kilku lat podobna sytuacja jest na rynku kryptowalut. Właściwie nie wiadomo co i czy się przyjmie, ale póki co korzyści z inwestycji są przeogromne.

Okres ten stopniowo się kończy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zalecił bankom inwestowanie w technologię kryptowalut (Fintech and Financial Services: Initial Considerations June 2017 SDN/17/05). Zanim jednak to nastąpi – przez kilka lat będzie można jeszcze sporo zarobić np. na giełdach kryptowalut.

Najlepsze serwisy do handlu kryptowalutami

Giełdy kryptowalut umożliwiają zarówno wymienianie kryptowalut na kryptowaluty jak i wymianę kryptowalut na waluty fiat (tradycyjne) i walut fiat na kryptowaluty. Z puntu widzenia polskiego użytkownika dostępne na rynku serwisy giełdowe można podzielić na: polskie, globalne chińskie/koreańskie giełdy kryptowalutowe.

Polskie giełdy kryptowalut

Spośród polskich serwisów giełdowej wymiany kryptowalut na uwagę zasługują póki co przede wszystkim Bitbay i Bitmarket, pozostałe polskie giełdy nie oferują w naszej opinii wystarczającej płynności, są jeszcze za małe, albo zatrzymały się w rozwoju nie nadążają za konkurencją.

Bitbay

Największa polska krypto giełda

Bitbay jest największą polską giełdą kryptowalut jeśli chodzi o obroty (ostatnio ok 5 mln $ dziennie), jak i listę oferowanych w obrocie kryptowalut: BTC, ETH, LTC, LSK i walut fiat: PLN, USD, EUR.

Warto dodać, że ta giełda wykazuje się najbardziej poukładanym planem rozwoju i w ogóle standardem biznesu. Operatorem giełdy Bitbay jest polska spółka kapitałowa BitBay sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach.

Bitbay oferuje przejrzysty, czytelny i całkiem wygodny panel transakcyjny użytkownika.

Oferta zleceń dostępnych na tej giełdzie jest w zasadzie ograniczona do spotowowego handlu kryptowalutami – możemy kupić/sprzedać kryptowaluty w drodze “szybkiej transakcji” (zamykamy przeciwne zlecenia w karnecie – kupujemy po najkorzystniej obecnej cenie sprzedaży itp.), możemy też złożyć ofertę po własnej cenie, która będzie czekać na realizację, możemy w końcu skorzystać ze zlecenia, które wyzwoli się po osiągnięciu odpowiedniej ceny (w terminologii Bitbay – “handlowanie botem”). Giełda nie oferuje handlu z dźwignią, ani bardziej zaawansowanych zleceń.

Bitbay

Płynność transakcji

Płynność największej polskiej giełdy (i ok. 30-tej na świecie) jest wystarczająca, szczególnie w przypadku par ze złotym, np. BTC/PLN, ETH/PLN, czy nawet w parze złoty – Lisk, którym Bitbay handluje jako jedna z kilku giełd na świecie.

Arbitraż

Ciekawostką, która jednak daje szanse na konkretne zarobki, jest to, że wg naszych danych i obserwacji kursy na giełdzie Bitbay należą do wysokich z punktu widzenia rynku. Dotyczy to zarówno cen kryptowalut (wyrażonych w USD, EUR) porównanych do globalnych rynków, jak i nawet kursów porównanych do drugiej dużej polskiej giełdy: Bitmarket.

Dane w poniższej tabeli (zawierającej porównanie kursów w tym samym momencie) wskazują, że istnieją częste możliwości zarobku kiedy kupujemy gdzieś (np. właśnie na Bitfineksie, czy Bitmarket) tańsze kryptowalut, transferujemy je do Bitbay i sprzedajemy.

 Kursy kryptowalut
w dniu 21.06.17 r. godz.10:15
Bitfinex Bitbay Bitmarket
BTC/USD 2 716,30 2 799,62 nd
BTC/EUR nd 2 478,71 2 460,64
ETH/USD 329,04 351,00 nd
LTC/USD 43,60 45,00 nd
BTC/PLN nd 10 388,99 10 380,00
LTC/PLN nd 169,48 168,87

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Opłaty i prowizje

Bitbay stosuje powszechną na rynku degresywną tabelę prowizji od handlu, które spadają wraz ze wzrostem obrotów generowanych przez klienta. Wyjściowa stawka wynosi 0.43% i spada do 0.25% przy obrocie miesięcznym klienta >3 500 000 PLN / 1 666 667 USD / 875 000 EUR.

Giełda pobiera też opłaty za wypłaty z konta i wpłaty walut fiat kartami i szybkimi przelewami. Stawki są raczej typowe na rynku (więcej w tabeli opłat Bitbay). Wpłaty kryptowalut i walut fiat normalnymi przelewami są bezpłatne.

Bezpieczeństwo

Bitbay, jak zresztą większość operatorów europejskich stosuje wysokie standardy bezpieczeństwa dla swojej giełdy. Nowy klient musi przejść weryfikację konta (skan dowodu+rachunku potwierdzającego adres klienta). Sama giełda jest prowadzona przez podmiot zarejestrowany w Polsce.

Giełda działa aktywnie na rzecz animacji idei kryptowalut w Polsce, w tym także w wysokich instytucjach publicznych.

Największe auty Bitbay

Giełda Bitbay z racji swoich obrotów i zaawansowania w rozwoju jest bardzo dobrą opcją dla klientów z Polski. Odpadają nie tylko bariery językowe, ale także walutowe, czy kwestie trudności z wpłatami, czy wypłatami w złotych.

Nie bez znaczenia jest także poziom oferowanego bezpieczeństwa, wiarygodności i oferowanego supportu.

Giełda cały czas się rozwija, i pewnie można oczekiwać, że w przyszłości będą dodawane kolejne kryptowaluty i ciekawe funkcjonalności (skomplikowane zlecenia, dźwignia, swapy itp.).

Dla aktywnego inwestora konto na giełdzie Bitbay jest także czymś w rodzaju must have biorąc pod uwagę częste szanse na zyskowny arbitraż.

Załóż bezpłatne konto w Bitbay

Bitmarket

Historycznie pierwsza polska giełda kryptowalut, Bitmarket powstała na bazie sukcesu największej w Polsce giełdy domen: Aftermarket.

Dzisiaj obroty Bitmarketu są niemal o połowę niższe niż największego konkurenta w Polsce – Bitbay. Wydaje się, że może to być związane z szybszym rozwojem, szerszą ofertą kryptowalut i mocniejszym marketingiem giełdy Bitbay.

Jednak Bitmarket nadal jest bardzo ciekawą opcją dla polskich klientów zainteresowanych tradingiem kryptowalutami, przede wszystkim Bitcoinem i Leitcoinem.

Prosta, czytelna oferta

Wielką zaletą giełdy Bitmarket jest wyjątkowo czytelny, jasny interfejs i panel użytkownika. Nawet początkujący są w stanie szybko zorientować się: jakie są oferty i sprzedaży, ostatnie transakcje, w końcu jak złożyć zlecenie.

Bitmarket

Tylko najważniejsze kryptowaluty

Przejrzysty, prosty panel wynika po części z wąskiej oferty walutowej – giełda Bitmarket oferuje handel tylko dwoma kryptowalutami: BTC, LTC w czterech parach: BTC/PLN, BTC/EUR, LTC/PLN, LTC/BTC.

Dzisiaj wydaje się, że to przestaje wystarczać najbardziej aktywnym inwestorom, ale trzeba przyznać, że handel złotówkowy na LTC, a jeszcze bardziej na BTC są płynne, a karnet zleceń całkiem głęboki, zatem inwestorzy skupieni na tych kryptowalutach nie powinni narzekać.

Szersza oferta zleceń, dźwignia, swapy

Bitmarket ma do zaoferowania znacznie więcej jeśli chodzi o typy zleceń (stop loss, take profit, zlecenia z automatycznym limitem aktywacji). Giełda umożliwia też handel z dźwignią dla bardziej agresywnych inwestorów oraz swapy, które przeciwnie – pozwalają zarabiać dodatkowe pieniądze tym, którzy zamierzają inwestować długoterminowo w kryptowaluty i mogą pożyczyć innym środki na procent.

Bezpieczeństwo, arbitraż

Giełda deklaruje, że spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa wymagane od giełd kryptowalut. Środki klientów trzymane są bezpiecznie w zimnym portfelu (cold wallet).
Działa także mechanizm uwierzytelniania drugiego poziomu (2FA).

W przeszłości zdarzały się przerwy w pracy giełdy wynoszące nawet kilkadziesiąt godzin, ale trzeba podkreślić, że nigdy nie stwierdzono strat środków po stronie klientów, a giełda uczciwie rekompensowała inwestorom przerwy obniżonymi prowizjami od obrotu.

Kursy Bitmarket są nieco niższe od Bitbay, ale wyższe niż na niektórych giełdach zagranicznych (np. Bitfinex), co daj możliwość stosowania strategii wykorzystujących arbitraż.

Prowizje, opłaty

Prowizje na giełdzie Bitmarket odpowiadają rynkowym schematom: stawki są degresywne i zależą od obrotu w ciągu ostatnich 30 dni. Dodatkowo, jak wiele zagranicznych giełd Bitmarket stosuje dużo niższe prowizje dla Makerów (czyli kiedy to my wystawiamy zlecenie, które czeka) niż dla Takerów (kiedy kupujemy po najlepszej, aktualnie dostępnej cenie). Cała macierz prowizji giełdy mieści się w zakresie 0,00%-30,00%.

Giełda, jak też inne pobiera opłaty za wypłaty i część wpłat walut fiat i kryptowalut. Istnieją też oczywiście dodatkowe stawki za handel z dźwignią. Więcej szczegółów znajdziecie w tabeli opłat i prowizji Bitmarket.

Dlaczego warto mieć konto na Bitmarkecie

Jak już była mowa przy okazji opisu giełdy Bitbay, polskie giełdy kryptowalut mają wiele zalet dla klientów z Polski:

 • brak bariery jezykowej
 • proste, zrozumiałe i typowe na rynku sposoby wpłat i wypłat PLN
 • polskojęzyczny support
 • możliwość arbitrażu cenowego.

Załóż bezpłatne konto w Bitmarket

Zagraniczne giełdy kryptowalut

Giełdy globalne dają wiele zalet dla bardziej zaawansowanych inwestorów kryptowalutowych:

 • dużo większa płynność, obroty i sumy zleceń
 • większa liczba kryptowalut i walut fiat
 • świetne opcje skomplikowanych rodzajów zleceń
 • doskonałe narzędzia analityczne, wykresy
 • inne (chaty, troll boxy, itp.)

Bitfinex

Uwaga, giełda Bitfinex wstrzymała od 13. grudnia 2017 r. możliwość zakładania nowych kont. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest giełda Binance.

Według nas, najlepsza giełda kryptowalutowa świata. Nie jest tak duża jak np. Poloniex, ani część giełd chińskich, ale jest dużo bardziej profesjonalna, rozwinięta i wygodna.

W 2016 r. Bitfinex padł ofiarą ataku na swoje serwery, giełda jak szacowano straciła ok. 120 tys. BTC, czyli ok. 70% całych aktywów. Wówczas wydawało się, że klienci stracą swoje środki, a giełda nie podniesie się po takim ciosie. Paradoksalnie nieszczęście, jakie spotkało giełdę, udało się jej przekuć w wielki wizerunkowy sukces Bitfinex wyemitował specjalne tokeny dla poszkodowanych klientów, które sukcesywnie (przez pół roku) i z ostatecznym sukcesem były wykupowane przez giełdę.

Dlaczego warto wybrać Bitfinex?

Bitfinex jest giełdą o dobowym wolumenie obrotów ponad 97 mln USD. Duży rynek to duża płynność. Większa szansa jest na to, że na dużym rynku trafi się na interesującą ofertę lub nasza propozycja komuś wpadnie w oko.

W obiegu są następujące waluty i kryptowaluty: Bitcoin, Ethereum, Ethereum Classic, Zcash, Monero, Litecoin, Dash i USD. Ostatnio jak pierwsza giełda na świecie Bitfinex udostępnił swoim klientom handel nową kryptowalutą: IOTA, która odpowiada za transfer wartości pomiędzy maszynami (internet of things).

Handel z dźwignią

Giełda Bitfinex pozwala na handel z dźwignią do 3,3 raza. Użytkownik może wprowadzić zamówienie, a pożyczyć potrzebną kwotę na warunkach zależnych od czasu i stawki.

„Long sale” i „short sale”

Sprzedaż długa (ang. long sale) i sprzedaż krótka (ang. short sale) są kolejnymi dwoma rodzajami sprzedaży sprzedaży, które można realizować oprócz handlu z dźwignią.

W typowej sprzedaży długiej BTC, sprzedający nawiązuje typową transakcję handlową i rozlicza ją dostarczając kupującemu Bitcoiny.

W sprzedaży krótkiej, sprzedający nawiązuje typową transakcję handlową z tą różnicą, że rozlicza ją dostarczając kupującemu Bitcoiny, które pożyczył.

Tokeny cyfrowe

W aspekcie dźwigni i sprzedaży krótkiej można mówić, nie o handlu kryptowalutą, ale hm… raczej tokenami cyfrowymi. Pożyczane są one za pośrednictwem sieci P2P.

Pożyczający BTC może szukać ofert lub zabiegać o pożyczkę za pośrednictwem Financing Order Book.

Tak jak przy dźwigni, pożyczający nie może pożyczyć więcej niż 70% BTC, które sprzedał w sprzedaży krótkiej.

Pożyczka dawana jest pod zastaw walut tradycyjnych. Zastaw jest trzymany dopóty, dopóki pożyczka nie zostanie spłacona.

Rodzaje zleceń

Giełda Bitfinex daje klientom do dyspozycji różne rodzaje zleceń:

Limit – zlecenie kupna lub sprzedaży po określonej cenie lub korzystniejszej,

Market – zlecenie w którym zakup lub sprzedaż są realizowane natychmiast po aktualnej cenie rynkowej,

Stop –  zlecenie w którym sprzedaż lub zamknięcie pozycji są realizowane gdy osiągnięta zostanie zadana cena,

Trailing Stop – zlecenie trailing stop jest odmianą zlecenia stop loss. Czasami zwane jest też ruchomym stop lossem. Przypomina ono jazdę z włączonym tempomatem. Gdy zmiany ceny rynkowej będą korzystne dla inwestora, poziom stop loss, czyli ograniczający straty, jest automatycznie przesuwany zgodnie z ruchem ceny. Pozwala to zachować osiągnięty już zysk nawet w przypadku niekorzystnych zmian rynkowych. O tym, że zlecenie trailing stop ma dużo wspólnego z zleceniem stop loss świadczy określany w punktach poziom aktywacji przesunięcia stop loss.

Fill or Kill – innymi słowy wszystko lub nic. Zlecenie zostanie wypełnione (ang. fill) w całości lub zabite (ang. kill). Zastosowanie zlecenia to zagwarantowanie, że transakcja zostanie wykonana w całości po zadanej cenie.

One Cancels Other (OCO) – opcja pozwala na złożenie pary zleceń. Gdy jedno zostanie wykonane w całości lub częściowo, drugie zlecenie jest automatycznie anulowane. Jest to zatem połączenie zleceń „stop order” i „limit order”.

Post Only – zlecenie tego typu pozwalają być pewnym, że uiszczona zostanie opłata fee przez wystawiającego. Zlecenie „Post Only” jest albo wstawiane do księgi zamówień lub anulowane.

Hidden Order – zlecenie tego typu nie pojawia się w księdze zamówień, a zatem nie wpływa na uczestników rynku.

Są również dostępne zlecenia algorytmiczne.

Iceberg Orders – zlecenie „góra lodowa” pozwala domyślać się, jaka niespodzianka została przygotowana. Zlecenie jest częściowo ukryte. Użytkownik określa jaka część będzie widoczna w księdze, a reszta zostaje ukryta.

TWAP – (ang. Time Weighted Average Price) jest zleceniem składanym po cenie uśrednionej.

Interfejs użytkownika

Niby niewiele, ale gdy przychodzi posiedzieć przed ekranem kilka godzin, to ustawienie kolorów i sposobu prezentacji, które są najmniej męczące i najbardziej czytelne staje się ważne.

Można ustawić: tło ciemne (ang. dark theme) lub jasne (ang. light theme), aby nie przeoczyć zdarzenia uaktywnić wyskakujące powiadomienia (ang. notifications), że już nie wspomnę o zawartości paska bocznego i preferencjach wyświetlanej tabeli.

Bitfinex

Duży plus

Duży plus należy się Bitfinex za to, że oferuje nie tylko narzędzia dla tych , którzy wiedzą do czego one służą, ale również solidną edukację dla tych, którzy dowiedzieć dopiero się chcą.

Po wybraniu poleceń MORE, SUPPORT CENTER uzyskamy oczywiście możliwość kontaktu ze wsparciem technicznym, ale także dostęp do świetnie zredagowanych materiałów edukacyjnych. Gwoli ścisłości – nie gwarantują one zarobku na giełdzie, ale świetnie wyjaśniają do czego giełda służy i jakie ułatwienia oferuje użytkownikom  Bitfinex.

Załóż bezpłatne konto w Bitfinex

Uwaga, giełda Bitfinex wstrzymała od 13. grudnia 2017 r. możliwość zakładania nowych kont. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest giełda Binance.

Livecoin

Plus pierwszy – po wejściu na stronę Livecoin widoczna jest wersja w języku angielskim. Sugeruje to, że serwis otwartych jest na klientów z różnych stron świata i nie będzie zniechęcał ograniczeniami w rodzaju korzystania z lokalnych banków czy numerów telefonów.

W lewym górnym rogu jest też lista rozwijana. Z niej można wybrać wersję językową serwisu.

Innymi słowy – giełda nie ma określonego rynku lokalnego. Oferuje wiele usług dla handlujących altcoinami i rozliczne opcje ułatwiające korzystanie z niej Rosjanom. Samouczek wideo dla początkujących został oprócz angielskiego opracowany również w języku rosyjskim.

Czym jest Livecoin?

Livecoin to platforma wymiany kryptowalut. Daje klientowi do dyspozycji wiele par walutowych, w tym waluty fiat.

Kto za tym stoi?

Giełda  została założona w 2013 roku przez firmę DELTA E-COMMERCE LTD z Londynu w Wielkiej Brytanii. Ich serwery są zlokalizowane w Metairie, w stanie Louisiana, w USA. Firma zarejestrowana jest na obywatela Rosji.

Serwis z ludzką twarzą

Na stronie głównej widnieje napis „User-friendly interface and competitive rates!” czyli “Przyjazny interfejs użytkownika i konkurencyjne ceny!”. Do cen przejdziemy za chwilę. Jak wygląda przyjazność?

W prawym górnym rogu widnieje przycisk Tutorial czyli samouczek. Spodziewaliśmy się, że będzie to instrukcja w formacie pdf zawierająca opis podstawowych operacji. Okazało się, iż ma on formę filmu trwającego nieco ponad 6 minut. Sztuką jest wybranie z całego serwisu informacji, które są najbardziej użyteczne i zaprezentowanie ich w atrakcyjnej formie. W samouczku jest wszystko co potrzeba, aby zacząć: charts – wykresy, trading – składanie zleceń, deposit/withdrawal – wpłaty i wypłaty, vouchers – vouchery, referral program – program partnerski, security – bezpieczeństwo, api – (ang. Application Programming Interface) – interfejs aplikacji do programowania,  Rekinem finansjery po jego obejrzeniu jeszcze nie można się stać, ale poruszanie po serwisie nie powinno sprawiać problemów.

Zarabianie na tym, że inni zarabiają

Program partnerski Livecoin ma trzy opcje:

 • 10  prowizji na stałe,
 • 20  prowizji przez 6 miesięcy od rejestracji,
 • 50  prowizji przez 1 miesiąc od rejestracji.

To dopiero zagwozdka! Co się bardziej opłaci?

Jeżeli link partnerski umieścisz w serwisie dla inwestorów to zapewne opcja pierwsza.

Gdy link będzie montowany w newsa o hiper zyskach na BTC – opcja trzecia.

Na szczęście opcji nie wybiera się dożywotnio. Można je zmieniać i jednocześnie korzystać z więcej niż jednej.

Bezpieczeństwo

System zabezpieczeń jest dwupoziomowy. Poziom pierwszy i podstawowy to zabezpieczenie kodem PIN i hasłem wysyłanym pocztą elektroniczną.

Poziom drugi to autentykacja Google. Użytkownik sam wybiera z czego chce korzystać.

Zabezpieczenia sprawdzają się w praktyce, bo brak jest w Internecie informacji na temat ataków hakerów na Livecoin.

Weryfikacja

Tutaj małe niedopatrzenie. Proces weryfikacji nie jest wyjaśniony na stronie internetowej. Informację na jego temat można znaleźć na forum Bitcointalk. Post był redagowany przez personel Livecoin.

Potknięcie to czy działanie celowe? Weryfikacja jest potrzebna tylko dla użytkowników, którzy planują skorzystać z przelewów bankowych w celu złożenia depozytu. Proces weryfikacji nie jest upubliczniony. Użytkownicy, którzy chcą zweryfikować swoje konto, są kierowani na stronę kontaktową.

Z drugiej strony nie ma ograniczeń handlowych związanych z weryfikacją.

Handel

Zlecenia można składać jako:

 • standardowe (ang. standard market order),
 • z limitem ceny (ang. limit order),
 • oczekujące (ang. pending order).

Pierwsze dwa spotykane są również na większości giełd.

Zlecenia oczekujące są to zlecenia, które są automatycznie uruchamiane, gdy cena osiągnie pewien poziom określony przez przedsiębiorcę. Może to być bardzo przydatne na rynkach, na których wielu konkurentów próbuje znaleźć się na liście zamówień lub w przypadkach, gdy użytkownik mógłby wpływać na rynek, składając duże zamówienie. Zlecenia oczekujące pomagają uniknąć zakłóceń rynku. Ukrywają w książkach oferty, które wszyscy widzą.

Z góry uprzedzam, że nieobsługowane są inne asortymenty, które nie dotyczą wymiany walut i kryptowalut, a w tym:

 • margin trading – może jestem nienowoczesny, ale uważam, że inwestować można tylko to co się ma i można (ewentualnie) stracić. W przeciwnym razie sytuacja wygląda jak w skeczu pt. „Tartak” („Dwa… trzy tysiące masz? Mam mieć”),
 • instrumenty pochodne – których cena bezpośrednio lub pośrednio zależy od ceny papierów wartościowych (akcje, obligacje) lub innych instrumentów (kursy walut, indeksy giełdowe),
 • futures – skoro nie są obsługiwane transakcje pochodne to i umowy zawarte pomiędzy sprzedającym (kupującym), a giełdą, w której sprzedający (kupujący) zobowiązuje się sprzedać (kupić) określony instrument bazowy za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie nie są realizowane.

Subiektywne zdanie? Dla profesjonalistów to ograniczenie. Dla amatorów, ludzi którzy rozpoczynają handel – zabezpieczenie przed popadnięciem w kłopoty finansowe.

Pary

„Pary” tej giełdzie tworzy duża liczba walut fiat i altcoin. Zwiększa to szansę, że wśród obsługiwanych jest wymiana, którą chcemy wykonać.

Co zyskujemy? dwie zasadnicze korzyści:

 • łatwiejsza jest kalkulacja zysków i ewentualnych strat,
 • zredukowane są wydatki, gdyż zamiast dwóch transakcji możemy wykonać jedną (giełda traci na liczbie transakcji, ale zyskuje na liczbie inwestorów, którzy oczekują wygodnych rozwiązań).

Livecoin korzystnie odróżnia się od innych giełd, które wymuszają liczbę transakcji wymuszając wymianę fiat-Bitcoin, a następnie BTC na inne altcoiny.

Wrażenia z użytkowania

Interfejs jest starannie zaprojektowany i stosunkowo łatwy w obsłudze. Zdecydowanie odróżnia się od giełd, które poprawnie mają wykonane i przetestowane tylko narzędzia do handlu, zaś reszta….

Livecoin budzi zaufanie. Jeśli właściciel zwrócił uwagę na szczegóły w wyglądzie strony, to istnieje duża szansa, że serio potraktował dalszą część projektu.

W Livecoin wszystko jest tylko na jedno kliknięcie.

Przełączanie między rynkami jest szybsze niż na innych giełdach.

Wada – nie ma jeszcze aplikacji dla Androida i iOS. Niedogodność rekompensuje to, że witryna jest elastyczna i wygląda dobrze na urządzeniach mobilnych.

Kontakt z obsługą

Możliwy jest on tylko dla użytkowników, którzy mają założone konto na Livecoin. Zanim zaczynam handel kontaktuję się z obsługą. Istotny jest dla mnie czas i merytoryczność odpowiedzi. Gdy za jakiś czas pojawią się problemy – szybkość reakcji i chęć pomocy w ich rozwiązaniu są istotne. Rezultat testu: zespół wsparcia firmy Livecoin jest bardzo profesjonalny i przyjazny.

Typy oferowanych usług to czat i kontakt za pośrednictwem poczty e-mail.

Opinie inwestorów

W czasie pisania artykułu (lipiec 2017), a więc niemal cztery lata od startu serwisu, w sieci nie znalazła się żadna nieprzychylna opinia na temat Livecoin.

Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Koszty korzystania z serwisu są kilkuczęściowe. Należą do nich: prowizje od obrotu (tzw. trading fee), opłaty za wpłaty i wypłaty (tzw. deposit & withdrawal fees).

Prowizje naliczane są w zależności od obrotu w okresie ostatnich 30 dni.

Wolumen obrotów w USD Prowizja w  %
0 – 2000 0,28
2,001 – 10,000 0,18
10,001 – 20,000 0,16
20,001 – 40,000 0,14
40,001 – 60,000 0,12
60,001 – 100,000 0,10
100,001 – 150,000 0,08
150,001 – 200,000 0,06
200,001 – 250,000 0,04
250,001 i powyżej 0,02

Opłaty za wpłaty i wypłaty uzależnione są od waluty lub procesora płatności oraz kierunku przepływu dobra. Wpłata to zasilenie rachunku giełdowego. Wypłata to przelanie środków z rachunku giełdowego na inny.

Waluta/sposób płatności Wpłata Wypłata
Payeer.com 4.5% 0,5% (Uwaga! Payeer pobiera od odbiorcy opłatę)
PerfectMoney.is 8.5% 0,5% (min. 1)
OkPay.com 8.5% 2% (min. 0,1)
Przelew EUR 10 EUR 15 EUR (Uwaga! Maksymalna wysokość jednego transferu to 5000 EUR)
Przelew USD 50 USD 1.5% + 9 USD (Uwaga! Maksymalna wysokość jednego transferu to 5000 USD)
BTC-E vouchers RUR, EUR: 5.5%

USD: 2.5%

Bez opłat
Capitalist.net (karta) 0,99 USD/EUR
Capitalist.net 0% 0%

Właściwie opłacalne jest korzystanie tylko z usług Capitalist.net (zgadnij – w jakim języku jest prowadzony?).

Giełda mile widzi kryptowaluty. Zasilanie nimi rachunku jest wolne od kosztów.

Za wypłaty pobierane są opłaty. Składają się z dwóch części:

 • opłaty sieciowej,
 • opłaty za przyjęcie waluty.
Waluta Opłata za wypłatę
Bitcoin 0 BTC (opłata sieciowa 0,001 BTC)
Litecoin 0 LTC ( opłata sieciowa 0,001 LTC)
Emercoin 0 EMC (opłata sieciowa 0,02 EMC)
Dash 0 DASH (opłata sieciowa 0,002 DASH)
Doge 0 DOGE (opłata sieciowa 2 DOGE)
MonaCoin 0 MONA (opłata sieciowa 0,02 MONA)
Peercoin 0 PPC (opłata sieciowa 0,02 PPC)
Namecoin 0 NMC (opłata sieciowa 0,01 NMC)
CureCoin 0 CURE (opłata sieciowa 0,001 CURE)
Ethereum 0 ETH (opłata sieciowa 0,01 ETH)
Sibcoin 0 SIB (opłata sieciowa 0,1 SIB)
Transfercoin 0 TX (opłata sieciowa 0,02 TX)
Rubies 0 RBIES (opłata sieciowa 0,002 RBIES)
Adzcoin 0 ADZ (opłata sieciowa 0,002 ADZ)
MaidSafeCoin 10 MAID
Mojocoin 0 MOJO (opłata sieciowa 0,01 MOJO)
FastCoin 0 FST (opłata sieciowa 10 FST)
BitSend 0 BSD (opłata sieciowa 0,005 BSD)
SexCoin 0 SXC (opłata sieciowa 0,002 SXC)
Bata 0 BTA (opłata sieciowa 0,002 BTA)
Voxels 0 VOX (opłata sieciowa 0,2 VOX)
Creditbit 0 CRBIT (opłata sieciowa 1 CRBIT)
Shift 0 SHIFT (opłata sieciowa 0,1 SHIFT)
Yocoin 0 YOC (opłata sieciowa 30 YOC)
CrevaCoin 0 CREVA (opłata sieciowa 0,1 CREVA)
Lisk 0 LSK (opłata sieciowa 0,2 LSK)
Elcoin 0,1%, ale nie mniej niż 0,03 EL i nie więcej niż 7 EL
HellenicCoin 0 HNC (opłata sieciowa 1 HNC)
CloakCoin 0 CLOAK (opłata sieciowa 0,03 CLOAK)
Moin 0 MOIN (opłata sieciowa 0,1 MOIN)
BlueCoin 0 BLU (opłata sieciowa 1 BLU)
LeoCoin 0 LEO (opłata sieciowa 0,01 LEO)
ReeCoin 0 REE (opłata sieciowa 0,002 REE)
GameCredits 0 GAME (opłata sieciowa 0,2 GAME)
BlackCoin 0 BLK (opłata sieciowa 0,2 BLK)
SysCoin 0 SYS (opłata sieciowa 0,01 SYS)
DigiByte 0 DGB (opłata sieciowa 1 DGB)
TechShares 0 THS (opłata sieciowa 21.5 THS)
SolarCoin 0 SLR (opłata sieciowa 0,2 SLR)
Steem    Free 0 STEEM (opłata sieciowa 0,01 STEEM)
Dubaicoin 0 DBIX (opłata sieciowa 0,1 DBIX)
Swiscoin 0 SCN (opłata sieciowa 0,00001 SCN)
Monero 0 XMR (opłata sieciowa 0,03 XMR)
BitShares 0 BTS (opłata sieciowa 5 BTS)
GoldBlocks 0 GB (opłata sieciowa 0,1 GB)
VeriumReserve 0 VRM (opłata sieciowa 0,4 VRM)
ArtexCoin 0 ATX (opłata sieciowa 0,1 ATX)
Eternity 0 ENT (opłata sieciowa 0,01 ENT)
Burst 0 BURST (opłata sieciowa 2 BURST)
Nxt 0 NXT (opłata sieciowa 2 NXT)
PostCoin 0 POST (opłata sieciowa 0,4 POST)
E-Dinar Coin 0 EDR (opłata sieciowa 0,01 EDR)
Karbowanec 0 KRB (opłata sieciowa 0,1 KRB)
ArcticCoin 0 ARC (opłata sieciowa 0,1 ARC)
TAO 0 XTO (opłata sieciowa 0,001 XTO)
GongYiCoin 0 GYC (opłata sieciowa 0,01 GYC)
DynamicCoin DMC (opłata sieciowa 0,01 DMC)
VEROS 0 VRS (opłata sieciowa 1 VRS)
Rawcoin 0 XRC (opłata sieciowa 0,1 XRC)
First Bitcoin 0 BIT (opłata sieciowa 0,1 BIT)
Opendollar 0 OD (opłata sieciowa 0,1 OD)
Xaurum 0 XAUR (opłata sieciowa 0,5 XAUR)
GOLOS 0 GOLOS (opłata sieciowa 0,01 GOLOS)
DOLLAR 0 DOLLAR (opłata sieciowa 0,1 DOLLAR)
FirstCoin 0 FRST (opłata sieciowa 0,01 FRST)
UNCoin 0 UNC (opłata sieciowa 0,1 UNC)
VaultCoin 0 VLTC (opłata sieciowa 0,1 VLTC)
CryptoCarbon 0 CCRB (opłata sieciowa 0,01 CCRB)
BITPARK COIN 0 BPC (opłata sieciowa 10 BPC)
vSlice 0 VSL (opłata sieciowa 0,5 VSL)
Dimecoin 0 DIME (opłata sieciowa 0,001 DIME)
President Trump 0 PRES (opłata sieciowa 300 PRES)
Iconomi 0 ICN (opłata sieciowa 0,2 ICN)
DIBCOIN 0 DIBC (opłata sieciowa 2 DIBC)
Novacoin 0 NVC (opłata sieciowa 0,002 NVC)
Spectrecoin 0 XSPEC (opłata sieciowa 0,1 XSPEC)
ABNCoin 0 ABN (opłata sieciowa 0,001 ABN)
BitConnectCoin 0 BCC (opłata sieciowa 0,001 BCC)
LunaCoin 0 LUNA (opłata sieciowa 0,01 LUNA)
Zilbercoin 0 ZBC (opłata sieciowa 0,001 ZBC)
Avoncoin 0 ACN (opłata sieciowa 0,001 ACN)
LandCoin 0 LDC (opłata sieciowa 0,1 LDC)
Master Swiscoin 0 MSCN (opłata sieciowa 0,1 MSCN)
PoSWCoin 0 POSW (opłata sieciowa 0,1 POSW)
Obits 0 OBITS (opłata sieciowa 0,3 OBITS)
PoSWCoin 0 POSW (opłata sieciowa 0,1 POSW)
Chronobank 0 TIME (opłata sieciowa 0,05 TIME)
Waves 0 WAVES (opłata sieciowa 0,01 WAVES)
DrAgoNCoin 0 DANC (opłata sieciowa 0,001 DANC)
Incent 0 INCNT (opłata sieciowa 0,1 INCNT)
Token-as-a-Service 0 TAAS (opłata sieciowa 0,001 TAAS)
Moonstone DAC 0 XMS (opłata sieciowa 0,3 XMS)
SoarCoin 0 SOAR (opłata sieciowa 0,001 SOAR)
PIVXCoin 0 PIVX (opłata sieciowa 0,001 PIVX)
FUNCOIN 0 FUNC (opłata sieciowa 0,001 FUNC)
WINGS DAO 0 WINGS (opłata sieciowa 0,001 WINGS)
Matchpool 0 GUP (opłata sieciowa 0,001 GUP)
Minereum 0 MNE (opłata sieciowa 0,001 MNE)
PutinCoin 0 PUT (opłata sieciowa 0,001 PUT)
ItiCoin 0 ITI (opłata sieciowa 0,001 ITI)
Universal Royal Coin 0 UNRC (opłata sieciowa 0,001 UNRC)
RouletteCoin 0 RLT (opłata sieciowa 0,001 RLT)
UnityIngot 0 UNY (opłata sieciowa 0,001 UNY)
Stratis 0 STRAT (opłata sieciowa 0,001 STRAT)
42-coin 0 FORTYTWO (opłata sieciowa 0,000001 FORTYTWO)
Octanox 0 OTX (opłata sieciowa 0,00001 OTX)
InsaneCoin 0 INSN (opłata sieciowa 0,001 INSN)
Quantum 0 QAU (opłata sieciowa 0,001 QAU)
TrumpCoin 0 TRUMP (opłata sieciowa 0,001 TRUMP)
Fincoin 0 FNC (opłata sieciowa 0,001 FNC)
Monaco 0 MCO (opłata sieciowa 0,001 MCO)
Voise 0 VSM (opłata sieciowa 0,001 VSM)
Peerplays 0 PPY (opłata sieciowa 0,1 PPY)
AllSafe 0 ASAFE2 (opłata sieciowa 0,001 ASAFE2)

Ograniczenia

Minimalne zamówienie musi wynosić 0,0001 BTC. Pary transakcyjne, takie jak ETH / RUR, EUR / USD i inne (bez BTC), muszą być przeliczone na BTC zgodnie z aktualnym kursem i również spełniać to ograniczenie.

Oprócz tego zasilenie rachunku giełdowego i wypłata z niego środków musi spełniać ograniczenia co do minimalnej wysokości operacji.

Waluta Minimalne zasilenie konta Minimalna wypłata
WAVES 2 WAVES 2 WAVES
MAID 10 MAID 10 MAID
FST 100 FST 0,1 FST
YOC 100 YOC 0,2 YOC

Na szczęście limity co do minimalnego zasilenia konta dotyczą tylko kilku walut. Reszta nie ma takowych ograniczeń. Co najwyżej limitowane są wypłaty.

Waluta Minimalna wypłata
BTC 0,002 BTC
LTC 0,01 LTC
EMC 0,1 EMC
DASH 0,002 DASH
DOGE 1 DOGE
MONA 0,1 MONA
PPC 0,2 PPC
NMC 0,2 NMC
CURE 1 CURE
ETH 0,1 ETH
SIB 0,1 SIB
TX 0,1 TX
RBIES 1 RBIES
ADZ 0,1 ADZ
MOJO 0,1 MOJO
BSD 0,1 BSD
SXC 0,1 SXC
BTA 0,1 BTA
VOX 0,1 VOX
CRBIT 2 CRBIT
SHIFT 0,2 SHIFT
CREVA 0,2 CREVA
LSK 0,2 LSK
EL 0,2 EL
HNC 0,2 HNC
CLOAK 0,2 CLOAK
MOIN 0,2 MOIN
BLU 0,2 BLU
LEO 0,1 LEO
REE 0,2 REE
GAME 0,1 GAME
BLK 0,1 BLK
SYS 0,2 SYS
DGB 1 DGB
THS 0,1 THS
VRC 0,1 VRC
SLR 0,1 SLR
STEEM 0,1 STEEM
DBIX 0,1 DBIX
SCN 0,1 SCN
XMR 0,1 XMR
BTS 0,1 BTS
GB 0,1 GB
VRM 0,1 VRM
ATX 0,1 ATX
ENT 0,1 ENT
BURST 0,1 BURST
NXT 0,1 NXT
POST 0,1 POST
EDR 500 EDR
KRB 0,1 KRB
ARC 0,1 ARC
XTO 0,1 XTO
GYC 0,1 GYC
DMC 0,1 DMC
VRS 0,1 VRS
XRC 0,1 XRC
BIT 0,1 BIT
OD 0,1 OD
XAUR 0,1 XAUR
GOLOS 0,1 GOLOS
DOLLAR 0,1 DOLLAR
FRST 0,1 FRST
UNC 0,1 UNC
VLTC 0,1 VLTC
CCRB 0 CCRB
BPC 0,1 BPC
VSL 0,1 VSL
DIME 0,1 DIME
PRES 100 PRES
ICN 0,1 ICN
DIBC 0,1 DIBC
NVC 0,1 NVC
XSPEC 0,1 XSPEC
ABN 0,1 ABN
BCC 0,1 BCC
LUNA 0,1 LUNA
ZBC 0,1 ZBC
ACN 0,1 ACN
LDC 0,1 LDC
MSCN 0,1 MSCN
POSW 0,1 POSW
OBITS 0,1 OBITS
TIME 0,1 TIME
DANC 0,1 DANC
INCNT 2 INCNT
TAAS 0,1 TAAS
XMS 2 XMS
SOAR 2 SOAR
PIVX 2 PIVX
FUNC 2 FUNC
WINGS 2 WINGS
GUP 2 GUP
MNE 0,1 MNE
PUT 2 PUT
ITI 2 ITI
UNRC 0,1 UNRC
RLT 2 RLT
UNY 2 UNY
STRAT 0,1 STRAT
FORTYTWO 0,0001 FORTYTWO
OTX 2 OTX
INSN 0,1 INSN
QAU 0,1 QAU
TRUMP 0,1 TRUMP
FNC 0,1 FNC
MCO 0,1 MCO
VSM 1 VSM
PPY 0,1 PPY
ASAFE2 0,1 ASAFE2

Kosztowne błędy

Jeśli transakcja została utracona i stwierdzono, że była to wina serwisu giełdowego, za wyszukanie zagubionej transakcji nie jest pobierana opłata.

Pomylić może się też klient. Gdy transakcja została utracona i stwierdzono, że stało się to na skutek błędu inwestora (np. podał nieprawidłowy adres depozytu) transakcja zostaje zbadana i przetworzona ręcznie. Za to pobierane jest 10% kwoty, ale nie mniej niż 0,01 BTC.

Załóż bezpłatne konto w Livecoin

Gatecoin

Uruchomienie Gatecoina było długo oczekiwane, ponieważ firma była aktywna na Twitterze od 2013 roku. Mimo to prace nad serwisem giełdowym trwały do początku 2015 roku.

Firma ma siedzibę  w Hongkongu. Jak głosi deklaracja na stronie głównej – zbudowana została z myślą o niezawodności i efektywności.

Giełda od dawna kładła duży nacisk na niezawodność. Gatecoin jest licencjonowanym operatorem rynku wewnętrznego w Hong Kongu. Twierdzi, że zapewnia bezpieczeństwo dzięki przechowywaniu danych offline i regularnym audytom firm zewnętrznych. Slogan brzmi dobrze. Na stronie firmy brak jest wyników audytów… Sprawozdania finansowe nie są dostępne… Giełda nie uczestniczyła w bardziej powszechnym audycie Proof of Reserves…

Handel na giełdzie

W porównaniu z Livecoin Gatecoin oferuje handel ograniczoną liczbą par walutowych. Bitcoiny mogą być wymieniane na: EUR, USD i HKD. Czemu takie zestawienie? Dwie pierwsze waluty są międzynarodowe. Ostatnia to lokalny dolar hongkoński.

Wada takiego rozwiązania? Giełda zorientowana jest na rynek lokalny. Płynność par jest niska. Wydaje się to dziwne. Serwis działa od około dwóch lat. Daje to możliwość zorientowania się w zainteresowaniu klientów usługami. Książka zamówień jest dosyć cienka..

Koszty korzystania

Opłata jest pobierana od przelewów jak i transakcji. Mniej walut – prostsze tabele.

Opłaty za przelewy

Oto jak wyglądają koszty przelewów.

Waluta Rodzaj przelewu Wpłata Wypłata
EUR Przelew SEPA 0 1 EUR
EUR Przelew międzynarodowy 10 EUR* Zależna od twojego banku**
USD Przelew Hong Kong 7 USD* Zależna od twojego banku**
USD Przelew międzynarodowy 7 USD* Zależna od twojego banku**
HKD Przelew Hong Kong 50 HKD * Zależna od twojego banku**
HKD Przelew międzynarodowy 50 HKD * Zależna od twojego banku**

Rozszyfrujmy znaczenie gwiazdek.

* – opłata dotyczy tylko przyjęcia waluty przez Gatecoin. Doliczona może zostać opłata za przelew z twojego banku.

** – w przypadku wypłaty fiat, Gatecoin nie pobiera prowizji od wypłat. Jedyna opłata jest związana z kosztem przelewu przez bank obsługujący Gatecoin.

Banki stosują różną politykę. Niektóre pobierają opłaty za przelew SWIFT lub przelew międzynarodowy. Dokładną informację możesz uzyskać kontaktując się z bankiem, w którym masz rachunek.

Koszty transferu zależą od lokalizacji konta bankowego i waluty w jakiej rachunek jest prowadzony. Czasami warto założyć subkonto walutowe aby potem z / na niego dokonywać przelewów.

Gatecoin stara się ułatwić życie użytkownikom obniżając koszty przelewów na i z rachunku giełdy. Zostało to zrobione poprzez współpracę z wieloma instytucjami finansowymi na całym świecie. Dotyczy to głównie użytkowników w Hongkongu i Unii Europejskiej (strefa SEPA)

Uwaga! Gatecoin akceptuje tylko przelewy z / na konta bankowe, które mają taką samą nazwę posiadacza jak konto Gatecoin. Za każdy transfer odrzucony np. na skutek niewłaściwej nazwy właściciela lub numeru rachunku pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości 50 HKD lub 7 USD (w zależności od waluty transferowej).

Prowizje od obrotów

Oto jak wyglądają opłata za transakcje.

Próg obrotów [BTC] Opłata od makera [%] Opłata od takera [%]
50 0,25 0,35
100 0,2 0,3
200 0,15 0,25
500 0,12 0,2
1,300 0,1 0,16
2,600 0,08 0,14
5,200 0,06 0,13
13,000 0,05 0,12
20,000 0,04 0,11
powyżej 20,000 0,02 0,1

Do wyliczenia progu sumowane są obroty z ostatnich 31 dni. Wysokość opłaty zmieniana jest automatycznie.

Program partnerski

Zarabiać można nie tylko na handlu na giełdzie, ale również na sławieniu dobrego imienia Gatecoin. Korzyści są wymierne. Jeżeli zarejestrujesz się i uzupełnisz swój profil możesz otrzymać:

 • 50% opłat, które zaproszony przez ciebie trader uści w ciągu pierwszych 30 dni od daty weryfikacji konta,
 • 20% opłat, które trader zapłaci po dniu 30-tym od daty weryfikacji konta,

Stopnie weryfikacji

Giełda to miejsce, gdzie obraca się pieniędzmi. Im bardziej użytkownik zaufa giełdzie i ujawni informacje o sobie, tym mniej będzie płacił za operacje.

Operacja/Weryfikacja Nie zweryfikowany (Poziom 0) Zweryfikowany (Poziom 1) Certyfikowany (Poziom 2)
Wpłata/wypłata kryptowaluty Niedozwolona Bez ograniczeń Bez ograniczeń
Wpłata/wypłata waluty fiat Niedozwolona Maksymalnie 50 000 USD lub równowartość wpłata lub wypłata Bez ograniczeń
Wymagania
 • Rejestracja,
 • weryfikacja adresu e-mail
 • Przesłanie dowodu osobistego lub paszportu. Prawo jazdy nie jest honorowane,
 • udostępnienie dokumentu potwierdzającego adres (np. rachunek za media, wyciąg bankowy) z datą nie dawniejszą niż 3 miesiące wstecz,
 • podanie źródła pochodzenia środków.
 • Przesłanie poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii dowodu tożsamości,
 • poświadczona za zgodność z oryginałem kopia dowodu potwierdzającego adres zamieszkania,
 • podpisany kwestionariusz źródła finansowania,
 • weryfikacja przez Skype lub na miejscu przez pracownika Gatecoin ds. zgodności,
 • potwierdzone kopie należy wysłać do Gatecoin Limited, 1804 Lucky Center, 165 Wan Chai Road, Hong Kong. Alternatywnie, można skontaktować się przez adres kyc@gatecoin.com, aby umówić się na spotkanie w biurze.

Jeżeli założone ma być konto firmowe, należy takową informację przesłać na adres corporate@gatecoin.com.

Potwierdzanie dokumentów nie jest jednoznacznie określone. Co kraj to obyczaj. Zazwyczaj zajmują się tym notariusze, prawnicy i CPA (ang. certified public accountant – certyfikowany księgowy). W niektórych krajach lub stanach dokumenty mogą być poświadczane notarialnie przez radę okręgową lub pocztę.

Mieszkańcom Hongkongu jest nieco łatwiej. Mogą umówić się na spotkanie i otrzymać kopie poświadczone przez dyrektora generalnego gatecoin.com. Nie będzie wówczas problemów z honorowaniem poświadczenia.

Inwestorzy, którzy znajdują się za granicą mogą przesłać wszystkie zeskanowane dokumenty na adres kyc@gatecoin.com. Oryginały muszą dotrzeć w ciągu 15 dni.

Podsumowanie

Opłaty zaczynają się od 35 punktów bazowych. Mogą się zmniejszyć wraz ze wzrostem obrotów w danym miesiącu. Koszt korzystania z giełdy porównywalny jest do Krakena. Niestety Gatecoin oferuje znacznie mniej narzędzi handlowych. Giełda nie obsługuje wielu zaawansowanych funkcji, takich jak margin trading lub zlecenia stop loss.

Siląc się na obiektywizm i wykazując maksimum dobrej woli trzeba przyznać, że jedną z zalet nie oferowania szerokiego pakietu opcji handlowych jest to, że łatwiej jest zaprojektować witrynę, która zarówno wygląda zgrabnie, jak i jest łatwa w obsłudze. Gatecoin zdołał to osiągnąć, tworząc elastyczną platformę, która jest łatwa do nawigacji, a jednocześnie zawiera minimalne, ale wszystkie wymagane informacje. Cóż – jedni lubią jeździć autem marki Tata, a inni Volvo.

Kolejny plus to solidna dokumentacja, która obejmuje więcej niż tylko wszystkie istotne aspekty platformy. Ryzyko związane z angażowaniem się w Bitcoin zostało dobrze opisane. Dokumentacja zawiera również ogólną wartość edukacyjną. Nie jest „manualem”, ale dba o wieloaspektowość pokazania omawianego zagadnienia.

Obsługa klienta odpowiada na pytania zadawane za pośrednictwem systemu biletowego platformy. Nie jest oferowana opcja obsługi w czasie rzeczywistym w formie czatu lub pomocy technicznej przez telefon.

Jednym zdaniem – kopalnia wiedzy i prostota interfejsu są idealna na początek. Gdy wyedukujesz się – poszukaj platformy, która nie ogranicza swoimi możliwościami.

Załóż bezpłatne konto w Gatecoin

Exmo

Użytkownika wita witryna Exmo w wersji anglojęzycznej. W prawym górnym rogu znajduje się lista rozwijana z flagami. Oprócz: angielskiej, hiszpańskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej, portugalskiej, rumińskiej, chińskiej, rosyjskiej, ukraińskiej jest też… polska. Przetłumaczona jest w sposób gramatyczny. Widać, że zrobił to człowiek, a nie serwis wykonujący translacje automatyczne. W wersji oryginalnej są umowa, polityka prywatności.

Komu to służy i kto za tym stoi?

Giełda należy do firmy EXMO FINANCE LLP. Podmiot prawny zarejestrowany został zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii pod numerem OC 393235 w dniu 19 maja 2014 r. Siedziba znajduje się na 49 Station Road, Polegate w Anglii.

Dostawcą usług jest Firma Finerta Business Inc., podmiot prawny zarejestrowany zgodnie z prawem Brytyjskich Wysp Dziewiczych, pod numerem 18686617 w dniu 01.04.2015 r. Siedziba znajduje się na Geneva Place, Waterfront Drive, P.O. Box 3469, Road Town, Tortola, British Virgin Islands.

Gdy wszystko będzie OK – właściwie gdzie znajduje się siedziba firmy to bez znaczenia. Należy jednak pamiętać, że giełda ma w dyspozycji wszystkie zdeponowane na jej rachunkach waluty i kryptowaluty…

Ile zarabia giełda?

W Exmo sprawa jest prosta. Nie ma podziału handlujących na maker i taker, aktywnych i mniej aktywnych. Niezależnie od tego czy jest się wystawiającym zlecenie, czy odpowiadającym na ofertę prowizja wynosi w każdym przypadku 0,2% transakcji.

Koszty przelewów

Uzależnione są one od: waluty i kierunku przepływu pieniędzy.

W przypadku kryptowaluty giełda nie pobiera opłaty za wpłatę. Uiścić ją musi kupujący. Wysokość opłaty zależna jest od kwoty przelewu i czasu, który altcoiny były w portfelu kupującego.

Kosztami wypłaty obciążany jest wypłacający.

Kryptowaluta Wpłata Wypłata
BTC 0% 0,001 BTC
LTC 0% 0,01 LTC
DOGE 0% 1 Doge
DASH 0% 0,01 DASH
ETH 0% 0,01 ETH
WAVES 0% 0,001 WAVES

USD

Operując walutami fiat trzeba uważać. Tę samą kwotę można przesyłać bez opłat (USD w Payza) lub zapłacić 40 USD od transakcji (przelew USD). Kosztowne może też okazać się zasilenie karty Visa/MasterCard. Najlepiej przed transakcją zajrzeć do tabeli.

Metoda Wpłata Wypłata
Capitalist 0% 2%
Przelew 40 USD 40 USD
CryptoCapital 0% 0%
Money Polo 3% 1%
Epay 2% 0%
Perfect Money 5% 0,5%
Payeer 3% 0%
Paypal 3%
AdvCash 0%
Payza 0%
Visa/MasterCard 3% + 7,5 USD
Webmoney 2%

EUR

Nie bez znaczenia dla kosztów wpłaty/wypłaty jest waluta, której używamy. Inne są opłaty za przelew USD, a inne za przesłanie równowartości w EUR. Zasilenie rachunku przez SEPA z Niemiec jest bezpłatne, zaś z pozostałych krajów kosztuje 20 EUR. Nasza rada – nie staraj się tego zapamiętać, ale sprawdzaj ceny przed wybraniem opcji.

Metoda Wpłata Wypłata
Capitalist 1% 2%
CryptoCapital 0% 0%
Perfect Money 3% 1%
Epay 2% 0%
Money Polo 3% 1%
AdvCash 3% 0%
SEPA 20 EUR 30 EUR
Payza 0%
SEPA (Niemcy) 25 EUR
Paypal 3%
Webmoney 2%
Visa/MasterCard 3% + 6 EUR

RUB

Trochę mrozić krew w żyłach może liczba zer przy opłacie w rublach za przelew bankowy. Tętno wraca nam do normy, gdy uświadomimy sobie, że (według kursu na dzień 3 lipca 2017 roku) 100 rubli to około 1,5 EUR. Zatem 4000 RUB to około 60 EUR.

Niespodzianek nie koniec. Zasilenie karty Visa/MasterCard kwotą w RUB jest o około 1,5% kosztowniejsze, niż gdy przelewana będzie równowartość w EUR.

Metoda Wpłata Wypłata
Capitalist 0% 2%
Przelew bankowy 4000 RUB 2000 RUB
Qiwi 5,9% 3%
AdvCash 4% 0%
Yandex Money 5%
Payeer 4% 0%
MoneyPolo 3%
Мегафон 2,5%
Билайн 2,5%
Visa/Mastercard 4,5% + 50 RUB
Money Polo 1%
Webmoney 2%
MTC 2,5%

UAH

UAH to hrywnia, oficjalna waluta Ukrainy. Ma jeszcze jedną zaletę. Tabela prowizji jest super prosta.

Metoda Wpłata Wypłata
Visa/MasterCard 3% 3%
AdvCash 2% 0%
Privat 24 4%

Limity

Ograniczone są z dołu i z góry wartości transakcji. Limity zależne są od pary walutowej.

Para Min. liczba Max. liczba Min. cena Max. cena Min. kwota Max. kwota
BTC/USD 0,001 100 1 10000 1 30000
BTC/EUR 0,001 100 1 10000 1 30000
BTC/RUB 0,001 100 1 1000000 10 1500000
BTC/UAH 0,001 100 1 600000 10 800000
DASH/USD 0,001 500 0,001 500 0,1 10000
DASH/BTC 0,001 500 0,001 10 0,001 10
ETH/BTC 0,001 1000 0,0001 0,5 0,01 10
ETH/USD 0,001 1000 0,001 1000 1 10000
DOGE/BTC 100 100000000 0,0000001 1 0,0001 10
LTC/BTC 0,05 1000 0,001 100 0,01 100
ETH/EUR 0,001 1000 0,001 1000 1 10000
ETH/RUB 0,001 1000 0,001 100000 1 1000000
LTC/RUB 0,05 1000 0,01 5000 10 250000
DASH/RUB 0,001 1000 0,001 60000 0,1 1000000
ETH/LTC 0,001 1000 0,001 1000 0,1 10000
USD/RUB 0,1 25000 0,01 1000 10 1500000
WAVES/BTC 0,01 1000 0,00001 1 0,0001 10

Podatki

Handel kryptowalutami wyprzedził regulacje legislacyjne. Z jednej strony transakcje oparte na bitchain zapewniać mają całkowitą anonimowość. Co z zgromadzonych funduszy jeśli się ich nie wyda? W pewnym momencie pojawia się transakcja spersonalizowana (nie ważne nieruchomość czy wycieczka) lub inwestora zaczyna być stać na to, na co nie było stać wcześniej. Trzeba dopełnić formalności podatkowych, aby uniknąć konsekwencji. Przypomina o tym właściciel giełdy informując, że nie jest on agentem fiskalnym użytkownika. W ten sposób inwestor jest osobiście odpowiedzialny za płacenie wszystkich podatków związanych z handlem.

Zapowiedź burzy?

AML (ang. anti-money laundering) czyli zapobieganie praniu pieniędzy jest działaniem szczytnym. Oczywiście jeżeli nadużywanym nie będzie. Tymczasem w polityce AML firmy exmo.com widnieje zapis „W przypadku, gdy eksperci EXMO będą mieli podejrzenie, że któryś z klientów korzysta z dostarczonego mu serwisu do prania nielegalnych środków, firma zastrzega sobie prawo do zablokowania konta użytkownika, a także wszystkich znajdujących się na nim środków do zakończenia kontroli wewnętrznej. EXMO zastrzega sobie również prawo do przekazania tych informacji do policji lub do innego organu kontroli bez wiedzy użytkownika.”.

Brak jest jednak informacji o czasie blokady i zwrocie środków. Teoretycznie możliwy jest mechanizm: podejrzany – zabieramy środki. Co śmieszniejsze (straszniejsze?) klient podpisując umowę wyraża zgodę na takowe traktowanie.

Czy serwis ma jakieś zalety?

Hm… na pewno łatwo jest rozpocząć korzystanie z usług na Exmo. Po wejściu na stronę główną widoczny jest link do zarejestrowania się lub zalogowania.

Rejestracja odbywa się przy użyciu bardzo prostego formularza. Po wpisaniu: loginu, e-maila i hasła wyświetlony jest monit o zaznaczenie pola oznaczającego zgodę na zasady podane na stronie internetowej.

Po chwili na podany adres e-mail przyjdzie list, w którym znajduje się kod weryfikacyjny, który należy kliknąć.

Po zakończeniu rejestracji można korzystać z łatwego w obsłudze interfejsu, który pozwala w pełni kontrolować portfel, wymianę walut i operacje handlowe.

Na stronie głównej znajduje się wykres z cenami bitcoin i można zobaczyć, jak ceny wahały się w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca lub roku. Cena jest dostępna dla par BTC z EUR, USD i RUB.

Przy rozwiązywaniu problemów pomocne mogą być:

 • baza wiedzy zawierająca najczęściej zadawane pytania (FAQ) – podzielone na części, w zależności od tematu,
 • w razie potrzeby możesz komunikować z wsparciem serwisu przez chat. Akceptowane języki to angielski lub rosyjski,
 • trzecim rozwiązaniem jest system biletów.

Załóż bezpłatne konto w Exmo

Coinspot

Miłym zaskoczeniem jest bardzo przejrzysty interface z opisami w języku angielskim.

Kto za tym stoi?

Właścicielem serwisu jest firma Caracamp, która z kolei należy do Russella Wilsona. Strona WWW zarejestrowana jest w Australii.

Pary

Na Coinspot handlować można w następującymi kryptowalutami: Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Ethereum Classic, NEM, Dash, IOTA, Monero, Stratis, EOS, Zcash, Waves, Steem, AntShares, Bytecoin, Golem, Siacoin, Augur, Lisk, Dogecoin, Stellar, MaidSafeCoin, Factom, Ardor, DigiByte, Nxt, Peercoin.

Walutą fiat jest AUD. Nie masz AUD – to masz problem.

Opłaty

Zaskoczenie drugie. Zamiast rozbudowanej tabeli znajduje się kilka zdań dotyczących kwestii finansowych. Dowiedzieć się z nich można, że:

 • opłata za kupno i sprzedaż z użyciem AUD wynosi od 2% do 3% w zależności od waluty. Dokładna stawka jest wymieniona na stronie kupna / sprzedaży każdej waluty,
 • prowizja od handlu między kryptowalutami wynosi 1%.

Wpłaty za pośrednictwem POLi są wolne od opłat.

Wypłaty w AUD z konta CoinSpot na rachunek w banku australijskim są wolne od opłat. Tylko trzeba mieć konto w tym banku. Giełda więc raczej zorientowana na inwestorów lokalnych lub bywających w kraju kangurów.

Wysyłając kryptowaluty do portfeli poza CoinSpot, będziesz obciążony standardową opłatą transakcyjną (górniczą). Opłata zależy od obciążenia sieci. Aktualna kwota jest zawsze widoczna na stronie portfela.

Zarabianie za gadanie

Praca jest prosta „używaj i się odzywaj”. Używaj – konta giełdowego. Odzywaj się – tak, aby pokazać jakie problemy giełda CoinSpot może rozwiązać innym inwestorom.

Prowizja jest wypłacana przez cały okres użytkowania klienta, co może zwiększyć przychody.

Jak podaje firma, niektórzy z najbardziej prężnych członków programu partnerskiego zarabiają ponad 5000 dolarów miesięcznie.

Prosty jest też system naliczania. CoinSpot zyskuje na transakcjach klientów, pobierając opłaty za każde kupno i sprzedaż, którą klienci przeprowadzają w witrynie. Opłaty te wynoszą obecnie 2%. Partner otrzymuje 25% pobieranych przez CoinSpot opłat. Prowizje od transakcji zdobytych dla giełdy klientów wypłacane są każdego miesiąca przez cały okres korzystania klienta z giełdy.

Co sądzą o CoinSpot użytkownicy?

Oto kilka opinii zebranych na forach internetowych. Oryginalne wpisy są w języku angielskim. Na potrzeby artykułu przetłumaczone zostały na polski:

 • „Wygodne i łatwe w obsłudze, ale marże są wysokie. Cena rynkowa Ripple wynosi obecnie 0,38 AUD w CoinSpot $ 0,433535 AUD. To więcej niż 14% wartości rynkowej…”
 • „Łatwy w obsłudze. Ma nie za szybką aktualizację cen przy próbie zakupu tańszych monet podczas spadku cen rynkowych. Również przybliżona wartość portfela jest bardzo myląca, ponieważ zawieraja opłaty. Należy odjąć 15% lub więcej, to wartość będzie bliższa rzeczywistej.”
 • „Jako przykład w tej chwili, cena rynkowa Eth wynosi 412 AUD. Coinspot chce 484 AUD.”
 • „Używam CoinSPot już od 3 lat. Strona jest jasna, szybka, posiada 2FA, dobry stosunek użyteczności i funkcji. Depozyty są szybkie, łatwe do uruchomienia. Nie potrzebowałem kontaktować się z żadnym wsparciem, z wyjątkiem śledztwa w sprawie bezpieczeństwa i byłem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Zarobiłem całkiem nieźle na altcoinach oprócz BTC.”.
 • „Serwis bardzo przyjazny dla użytkownika. Natychmiastowe kupno i sprzedaż. Jedynym problemem jest wysoka cena altcoin (kupno)! Niska jest cena sprzedaży. Na przykład, dziś rano, cena BTC była o prawie 100 AUD wyższa niż cena zakupu na poloniex.”.

Obraz z kilku wypowiedzi różnych inwestorów rysuje się podobny. Jest wygodnie i sympatycznie, ale świetnego interesu zrobić się nie da.

Załóż bezpłatne konto w Coinspot

Localbitcoins

Zaraz po wejściu na stronę giełdy widać coś innego niż przywykliśmy obserwować w innych serwisach giełdowych. LocalBitcoins to witryna handlowa bitcoin działająca na zasadzie person-to-person. Co to oznacza? Ludzie z różnych krajów mogą wymieniać lokalną walutę na BTC. Witryna umożliwia użytkownikom zamieszczanie ofert, w których określają kursy wymiany i sposoby płatności. W odpowiedzi uzyskują zgłoszenia osób, które zainteresowane są wymianą za gotówkę lub z wykorzystaniem bankowości internetowej. W sumie obsługiwanych jest ponad 60 metod płatności.

Jak kupić BTC?

Aby kupić BTC:

 1. Jeśli masz już konto w LocalBitcoins – przejdź do następnego kroku. W przeciwnym razie zarejestruj konto w serwisie. Otrzymasz bezpłatny portfel elektroniczny.
 2. Przejdź do strony głównej. W polu wyszukiwania wypełnij formularz wpisując kwotę, którą chcesz kupić w swojej walucie, lokalizację i metodę płatności. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak chcesz zapłacić, jako metodę płatności wybierz opcję „All online offers”. W odpowiedzi witryna wyświetli listę sprzedawców bitcoin dostępnych w wskazanym regionie.
 3. Z listy ofert wybierz handlowca o dobrej reputacji i dużej liczbie transakcji. Wskaźnik czasu odpowiedzi pokazuje, czy przedsiębiorca odpowie w ciągu pięciu minut (zielony), w ciągu 30 minut (żółty) lub wolniej niż 30 minut (szary). Możesz kliknąć przycisk „Buy”, aby zobaczyć więcej informacji na temat oferty.
 4. Przeczytaj je przed złożeniem oferty handlowej. Jeśli nie zgadzasz się z nimi, możesz wrócić do poprzedniej strony i wybrać inną ofertę.
 5. Aby rozpocząć zakupy, wpisz w niebieskie pole ile chcesz kupić. Napisz wiadomość dla sprzedającego i kliknij przycisk „Send”.
 6. Upewnij się, że jesteś gotowy zapłacić, gdy klikniesz przycisk. Jeśli nie zapłacisz przed zamknięciem okna płatności, transakcja zostanie automatycznie anulowana.
 7. Po dokonaniu płatności kliknij przycisk „I have paid” (zapłacony). Gdy sprzedający potwierdzi, że otrzymał płatność, Bitcoiny zostaną zwolnione z depozytu zabezpieczającego i nędą natychmiast dostępne w portfelu LocalBitcoins.

Siedem prostych kroków. Jak widzisz serwis bardziej niż giełdę przypomina serwis aukcyjny. W handlu na giełdzie stroną dbającą o poprawność transakcji jest giełda. Ona organizuje przedsięwzięcie, ona na nim zarabia. Jak serwis localbitcoins.com zabezpiecza swoich klientów przed oszustami?

Jak nie stracić?

Wszystkie transakcje online są chronione przez escrow. Po złożeniu oferty sprzedaży BTC, te które są oferowane zostają automatycznie zablokowane w portfelu LocalBitcoins sprzedawcy. Oznacza to, że jeśli sprzedający odbierze wpłatę, a nie prześle ci BTC firma LocalBitcoins, może zwolnić BTC depozytu i przesłać je tobie.

Jeśli sprzedajesz BTC, nigdy nie wysyłaj potwierdzenia escrow przed otrzymaniem pieniędzy od kupującego Bitcoin.

Transakcje lokalne nie mają domyślnie obsługi escrow.

Co to znaczy „Transakcje lokalne”?

Lokalne transakcje są przeprowadzane twarzą w twarz. Escrow nie jest wówczas włączony. Z tego powodu nie można zagwarantować bezpieczeństwa handlujących stron.

Jak znaleźć uczciwego sprzedawcę/kupującego?

LocalBitcoins.com używa systemu informacji zwrotnych. Wynik w procentach, pokazuje ile pozytywnych opinii ma użytkownik.

 • Po transakcji możesz wystawić tylko jedną opinię użytkownikowi. Możliwe są cztery oceny: wiarygodny (ang. Trustworthy),
 • pozytywny (ang. Positive),
 • neutralny (ang. Neutral) ,
 • zablokowany (ang. Block) i blokowany bez sprzężenia zwrotnego (ang. Block without feedback).

Jeśli dane zostaną podane, informacje zwrotne będą widoczne na profilu publicznym użytkownika. Jeśli nie zostaną spełnione warunki niezbędne do wystawienia opinii informacje zwrotne pozostaną niepotwierdzone. Niepotwierdzone informacje zwrotne są widoczne tylko dla: użytkownika odbierającego je i dla administratorów LocalBitcoins. Nie mają one wpływu na ocenę użytkownika.

A jak sytuacja wygląda na starcie? Użytkownicy, którzy nigdy nie handlowali, nie mogą wystawić opinii. Poniekąd słusznie. Dzięki temu oszust nie może uzyskać dobrej opinii na podstawie opinii z fikcyjnych kont.

Jeśli początkujący użytkownicy ocenią siebie nawzajem to taka opinia będzie miała znaczenie. Nowicjusza może również ocenić użytkownik dłuższy stażem.

Znaczenie informacji zwrotnych

 • Trustworthy – dając taką ocenę zwiększasz sumaryczną ocenę odbiorcy. Tym samym oznaczasz go dla innych użytkowników jako osobę godną zaufania.
 • Positive – dając taką ocenę zwiększasz sumaryczną ocenę odbiorcy.
 • Neutral – wystawiając taką ocenę nie wpływasz na sumaryczną ocenę odbiorcy.
 • Block – blokując użytkownika powodujesz, że nie może on dłużej kontaktować się z tobą. Jest to opinia negatywna. Zmniejsza sumaryczną ocenę odbiorcy.
 • Block without feedback – opcja ta blokuje możliwość kontaktowania się użytkownika z tobą. Nie wpływa jednak na  sumaryczną ocenę odbiorcy opinii.

Czy uczciwość się opłaca?

Podczas odwiedzania profilu użytkownika widoczny jest duży przycisk. Możesz go wykorzystać do oznaczenia zaufanego użytkownika. Zaufani użytkownicy mogą wyświetlać oferty utworzone i skonfigurowane do wyświetlania tylko dla zaufanych użytkowników. Handlujący mogą korzystać z tej funkcji, np. w celu tworzenia ofert o lepszych cenach dla swoich stałych klientów.

Uprzedzając pytania odpowiadam:

 • Serwis nie zezwala na zmianę nazwy użytkownika.
 • Nie jest możliwe, abyś zmienił opinię wystawionej przez kogoś o tobie.
 • Możesz jedynie edytować opinię wystawioną innemu użytkownikowi.

Program partnerski

Użytkownik, który swoimi działaniami zachęci innych do zarejestrowania się w LocalBitcoins może zarabiać. Załóżmy, że z twojej rekomendacji zarejestrowali się: kupujący i sprzedający. Na LocalBitcoins.com i wykonują jedną transakcję o wartości 100 BTC. Otrzymujesz 20% prowizji od opłat za handel LocalBitcoins.com od obydwóch uczestników, w sumie 40% opłaty LocalBitcoins.com. Twój zarobek wynosi 0,4 BTC.

Jak używać LocalBitcoins do przyjmowania płatności w BTC w sklepie internetowym?

BTC są coraz popularniejsze. Więcej jest chętnych do płacenia altcoinami niż punktów, które jest przyjmują. Zatem – jest to szansa na zwiększenie popularności sklepu.

Posługując się interfejsem API LocalBitcoins można łatwo zastosować Bitcoin jako metodę płatności w sklepie internetowym. Jak to zrobić? Ceny należy określić w dowolnej walucie.  Jest ona przeliczana na BTC automatycznie w momencie zakupu, po aktualnym kursie. Gdy użytkownik ma towary w koszyku i chce zapłacić, zostaje przekierowany z Twojego sklepu internetowego do strony płatności w systemie LocalBitcoins. Po dokonaniu przez klienta płatności zostaje on przekierowany z powrotem na stronę Twojego sklepu.

Aby zintegrować LocalBitcoins ze sklepem, co umożliwia przyjmowanie płatności w BTC,  należy do kodu sklepu wprowadzić kod API LocalBitcoins. Wymaga to umiejętności programowania.

LocalBitcoins – opinie użytkowników

„Kupowałem i sprzedawałem na LocalBitcoins przez 5 miesięcy i nigdy nie miałem problemu. Mój wnuk, który nauczył mnie handlu, ma ponad 1500 transakcji bez żadnych problemów. Kocham LBC!”

„Jestem sprzedającym, który ma ponad 300 transakcji i 100% wynik opinii. Korzystałem z serwisu przez około 2 miesiące. Obsługa klienta jest do BANI. Jestem z Miami na Florydzie i tutaj w stanach jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego poziomu obsługi klienta ze strony firm z sektora finansowego. Poziom obsługi oferowany przez pracowników LocalBitcoins wynosi minus 0, to naprawdę szkoda. Bardzo łatwo oszukać sprzedającego. Rozumiem, że są też nieuczciwi kupcy i sprzedający, ale poziom oszustwa na tej stronie jest alarmujący. Wszystko może być fałszywe, wyniki opinii, adres IP, imiona i nazwiska. Jest to odzwierciedleniem ekosystemu bitcoiny jako całości, wielkiego potencjału i praktycznych zastosowań w świecie rzeczywistym, ale pełnego oszustów i oszustw. Pracownicy wsparcia LocalBitcoins są praktycznie bezużyteczni, jeśli chodzi o bezpieczeństwo konta i rozstrzygnięcie roszczeń. Szczerze mówiąc, chciałbym trzymać się z dala od takich miejsc. Kupowanie BTC przez giełdę jest bardziej żmudne i trwa dłużej, ale aby nie tracić się pieniędzy – okazuje się jedynym wyjściem. Ci faceci to żart i obsługują fundusze klienta jak bank. Gdyby bank pracował jak te osoby, zaraz by był w więzieniu.”

Dwie opinie i całkiem odmienne. Czy przybędzie Twoja?

Załóż bezpłatne konto w LocalBitcoins

Coincheck

Siedziba firmy prowadzącej giełdę Coincheck znajduje się w Yubinbango150-0021, Shibuya-ku, Tokio Ebisunishi 2-chome 7-3 Truskawki Ebisunishi budynek 4F (tłumaczenie wg. Google translator). Co prawda pierwsza strona WWW jest w języku angielskim, ale już „About us” w języku japońskim. Trochę to zniechęca, a może sugeruje, że witryna przeznaczona jest tylko dla inwestorów mieszkających w kraju kwitnącej wiśni lub działających przez… lokalnego pośrednika.

Plusem jest to, że zarząd nie boi się pokazać swoich twarzy (http://corporate.coincheck.com/#member).

Coincheck – opinie użytkowników

Coincheck ma bardzo prosty i intuicyjny interfejs. Jest japońską giełdą, a bardzo ich cenię za to, że UI, a także komunikacja są w języku angielskim (co jeszcze nie jest standardem dla firm japońskich). Mają też dość dobre API (+ biblioteki), choć ostatnio nie było w tym zakresie rozwoju.

Mają także schludną aplikację, która zapewnia bardzo dobrą funkcjonalność. Można kupować / sprzedawać altcoiny i zobaczyć swoje aktywa obrotowe. Bezpieczeństwo jest całkiem dobre, ponieważ zapewniają 2FA. Proces rejestracyjny trwa trochę czasu, ponieważ muszą zweryfikować Twoją tożsamość, więc nie od razu możesz jeszcze handlować.

Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowanie polecam tę giełdę, szczególnie dla cudzoziemców mieszkających w Japonii (i nie będących jeszcze mistrzami w Japońskim).”

„Prosty i czytelny interfejs. Łatwa nawigacja po stronie. Opłaty przy zakupie altcoinów są naprawdę wysokie.”

„Coincheck nie zweryfikuje mnie, bo jestem w USA. Powiedzieli, że w tej chwili nie sprawdzają nikogo w moim kraju. Nie zdawałem sobie sprawy, że nie będę miał konta. Byłoby miło, jeśli można to zauważyć w witrynie, gdy przechodzi proces weryfikacji.”

Czy to się może opłacać?

Jak wynika z opinii użytkowników – giełda zorientowana jest na osoby przebywające w Japonii. Żeby opłacalne było nawiązywanie  i utrzymywanie kontaktów, powinna mieć w swojej ofercie coś, co zrekompensuje komplikacje. Sprawdźmy kursy i opłaty.

Kursy

W tym samym czasie BTC kosztuje 292899 Yen na giełdzie coincheck.com i 9670,00 PLN na giełdzie bitbay.net.

Aktualny kurs Yena to 0,033026996 PLN. Zatem BTC kosztuje 9673,57 PLN.

Sprawdźmy Ethereun. Na giełdzie Coincheck kosztuje 30630 Yen, czyli 1011,61 PLN. W tej samej chwili Ethereun na giełdzie Bitbay kosztuje 999,90 PLN.

Na różnicy kursowej można zarobić kupując na Bitbay, a sprzedając na Coincheck.

Sprzedaż na innej giełdzie oznaczać może koszty przelewu i transakcji. Jak to wygląda na Bitbay?

Bitbay – koszty

Jak każda giełda może pobierać opłaty od transakcji, przelewów i depozytów. Ile one wynoszą?

Prowizje od transakcji

W chwili pisania artykułu (lipiec 2017) aktualna jest promocja.

Taker Maker
0,000 % 0,000 %

Miała ona trwać do maja 2017 roku, ale trwa… i trwa…. i trwa…

To chyba jedyna giełda, która nie zarabia na transakcjach.

Opłaty za przelewy

Żeby handel się odbył należy dostarczyć walory na giełdę, a następnie zyski z niej wypłacić. Może na tym Bitbay zarabia krocie?

Operacja Koszt
Przelew bankowy (JPY) Darmowy (klienci płacą za depozyt)
Przelew bankowy (USD) 25 USD (klienci płacą za depozyt)
Szybki depozyt do 29,999 JPY 756 JPY
30,000 ~ 499,999 JPY 1000 JPY
od 500,000 JPY Depozyt× 0,108% + 486 JPY
Wypłata JPY 400 JPY
Wypłata USD 2500 JPY
Opłaty za depozyty kryptowalutowe
Depozyt Opłata
Normalny 0 BTC
Szybki 0,02 BTC
Opłaty za przelewy kryptowalutowe
Kryptowaluta Opłata
BTC 0,0005 BTC
ETH 0,01 ETH
ETC 0,01 ETC
XMR 0,05 XMR
REP 0,01 REP
LSK 0,1 LSK
FCT 0,1 FCT
XRP 0,15 XRP
ZEC 0,001 ZEC
XEM 15,0 XEM
LTC 0,001 LTC
DASH 0,01 DASH

Tytułem podsumowania

Opłacalne może być skupowanie altcoinów na giełdach europejskich lub amerykańskich i sprzedawanie ich w Japonii. Niezbędne jest do tego korzystanie z pomocy pośrednika, który jest Japończykiem.

Poloniex

Giełdę założył Tristan D’Agosta w styczniu 2014 r. Poziom sprawowania władzy w Poloniex jest niejawny. Być może spowodowane jest to tym, że waluty cyfrowe są wciąż na marginesie prawa i nie mają licencji na świadczenie usług wymiany w Stanach Zjednoczonych.

Firma ma siedzibę w San Francisco w Kalifornii. Działania skupione są na rynku USA, ale jest również otwarta dla inwestorów z całego świata.

Waluty

Ciekawostką (i problemem) jest to, że giełda nie… obsługuje walut fiat. Depozyty są możliwe tylko w walutach cyfrowych. Akceptowany jest Tether USD, czyli dolar amerykański umieszczony na Blockchain.

Kryptowaluty

Obsługiwanych jest aż około 80 kryptowalut w tym oczywiście: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Dash (DASH), Ethereum (ETH), Zcash (ZEC), Monero (XMR).

Opłaty za transakcje

Giełda Poloniex stosuje standardowy model dbania o płynność rynku, nagradzając makerów niższą opłatą.

Opłaty wynoszą dla obrotu w skali miesiąca poniżej 600 BTC – 0,15 % (maker), 0,25 % (taker). Wraz ze wzrostem wolumenu stopniowo maleją, aż po przekroczeniu 120,000 BTC wynoszą 0,00% (maker) oraz 0,05% (taker).

Opinie o serwisie

W internecie można spotkać informacje o sztucznym manipulowaniu ceną kryptowalut na Poloniex. Oskarżenia pozostają bez wyraźnych dowodów, ale wywołują sporo emocji i komentarzy (na zasadzie „nie wiem, ale ci powiem”).

Strona internetowa Poloniex jest dość powolna. Jeżeli jest otwartych kilka kart przeglądarki jednocześnie, wydajność serwisu staje się bardzo niska.

Dlaczego (nie)wybrać Poloniex?

Wybrałbym Poloniex gdyby ważne były dla mnie:

 • Doskonała płynność.
 • Margin trading w kryptowalutach.
 • Wiele kryptowalut.

Ominąłbym Poloniex gdyby ważne była dla mnie:

 • Handel walutami fiat.
 • Szybkość działania strony i odpowiedzi obsługi.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Xbtce

Siedzibą firmy, operatora giełda jest Kuala Lumpur.

Weryfikacja

Ma ona trzy poziomy:

 • Personal – gdy z konta korzystać ma osoba fizyczna. Niezbędny jest dowód tożsamości ze zdjęciem (aktualny ważny paszport lub dowód osobisty, legitymacja wojskowa, prawo jazdy lub inny ważny dokument tożsamości ze zdjęciem) oraz drugi dokument dla potwierdzenia adresu (np. rachunek za media lub wyciąg z konta bankowego).
 • Joint – konto będzie obsługiwane przez dwóch właścicieli: Primary i Secondary. Każdy z nich będzie miał dostęp do rachunku. Obaj powinni udostępnić zdjęcie swojego dowodu tożsamości ze zdjęciem oraz dokument do potwierdzenia adresu.
 • Corporate – rachunek będzie prowadzony w imieniu firmy i zasilany z firmowego konta bankowego. Konieczne jest podanie danych dyrektora firmy oraz dostarczenie dokumentów takich jak dowód osobisty, drugi dowód tożsamości ze zdjęciem, dokumenty założycielskie lub dokument o podobnej mocy, protokół ustaleń, pełnomocnictwo.

Pary walut

W obrocie są następujące pary walut: BTCCNH, BTCEUR, BTCGBP, BTCJPY, BTCRUB, BTCUSD, DSHBTC, DSHCNH, DSHUSD, EMCBTC, EMCUSD, ETHBTC, ETHCNH,  ETHEUR, ETHJPY, ETHLTC, ETHRUB, ETHUSD, EURUSD, LTCBTC, LTCCNH, LTCEUR, LTCJPY, LTCRUB, LTCUSD, NMCBTC, NMCUSD, PPCBTC, PPCUSD.

Opinie

Firma ma stronę na FB. Trafiają się opinie bardzo zróżnicowane. Od pochwalnych „Jeden z najlepszych crypto serwisów z przejrzystymi warunkami i bez ściemy!”, przez neutralne „Używam tej usługi dla mojej firmy”, aż do negatywnych „Czekam już 10 dni w celu weryfikacji moich dokumentów. W międzyczasie moje ltcs i  btc są zablokowane”.

Cóż? Moim zdaniem jedna nie pochwalna opinia na temat instytucji finansowej zlokalizowanej w odległym kraju bez komentarza z jej strony to całkowita dyskwalifikacja serwisu.

Yunbi

Nieco historii

YUNBI to poprzednio Peatio Exchange, czyli giełda krypto-walutowa współfinansowana przez BitFundPE. Giełda YUNBI rozpoczęła działanie w lipcu 2013 r., a po 9-miesięcznym okresie testowym ogłosiła oficjalny start w dniu 1 kwietnia 2014 r.

Domena zarejestrowana jest na firmę z Panamy.

Pary walut

W obrocie są następujące pary walut: BTC/CNY, ETH/CNY, ZEC/CNY, QTUM/CNY, GXS/CNY, ANS/CNY, SC/CNY, DGD/CNY, SŦ/CNY, BTS/CNY, GNT/CNY, REP/CNY, ETC/CNY.

Opłaty za handel oraz za wpłaty i wypłaty

Giełda kusi. Opłata depozytowa za CNY i BTC wynosi zero.

Koszt wymiana BTC / CNY: 0,2% wartości transakcji.

Inne operacje: 0,1% wartości transakcji.

Opłata za wypłatę CNY: 0,1% kwoty, ale nie mniej niż 5 CNY.

Opłata za wypłatę blockchain: tylko „opłata górnicza”.

Czy warto interesować się yunbi?

Za przemawiają niskie opłaty. Gdy wszystko będzie szło dobrze (i niech tak będzie jak najdłużej) nie ma problemu. Jeżeli okaże się, że trzeba dochodzić swoich praw w sądzie to możemy stanąć przed sporym wyzwaniem.

Na start, gdy nie masz dużo pieniędzy – warto zainteresować się serwisem. Gdy zaczniesz obracać większymi sumami, a nie masz wsparcia w Chinach – poszukaj innej giełdy.

Coinbase

Serwis pozwala na: kupowanie, sprzedawanie, wpłacanie i wypłacanie walut: BTC, ETH, LTC.

coinbase

Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Coinbase nie pobiera opłaty za korzystanie z udostępnionego klientom portfela cyfrowego. Dopiero przeniesienie wirtualnej waluty na adres poza platformą Coinbase może wiązać się z opłatami z tytułu transakcji sieciowych, np. opłatami górniczymi.

W tabeli zebrano opłaty za wpłaty i wypłaty.

Kraj Operacja Opłata
Australia Zakupy opłacone kartą kredytową lub debetową 3,99%
Kanada Zakupy opłacone kartą kredytową lub debetową 3,99%
Europa Zakup/sprzedaż 1,49%
Zakupy opłacone kartą kredytową lub debetową 3,99%
Przelewy bankowe (SEPA) – przychodzące / wychodzące (Uwaga! W niektórych przypadkach bank może pobierać dodatkowe opłaty za przelewy między kontem bankowym, a kontem Coinbase). € 0 / €0,15
Singapur Zakup/sprzedaż 1,49%
Zakupy opłacone kartą kredytową lub debetową 3,99%
Wielka Brytania Zakup/sprzedaż 1,49%
Zakupy opłacone kartą kredytową lub debetową 3,99%
Przelewy bankowe Nie akceptowane
Przelewy bankowe (SEPA) – przychodzące / wychodzące (Uwaga! W niektórych przypadkach bank może pobierać dodatkowe opłaty za przelewy między kontem bankowym, a kontem Coinbase). € 0 / €0,15
USA Stopa podstawowa dla wszystkich transakcji. Coinbase zrzeka się części opłaty za konwersję. Stawka podstawowa nie dotyczy depozytów w USA i wypłat. 4%

Co podoba się w coinbase?

Kryptowaluty są nową technologią. Aby z niej skorzystać trzeba zdobyć wiedzę, mieć dostęp do narzędzi programistycznych.

Coinbase jest połączeniem giełdy i portfela elektronicznego. W pomocy ekranowej znajdują się instrukcje jak: przyjmować płatności na stronie internetowej (w tym kod przycisku), skorzystać z gotowych rozwiązań (np. wtyczka do WordPressa), płacić za portfela umieszczonego w smarfonie.

Załóż bezpłatne konto w Coinbase

Bitstamp

Właściciele szczycą się tym, że jest to pierwsza w pełni licencjonowana giełda BTC w UE.

Waluty i kryptowaluty

W obrocie są kryptowaluty: BTC, XRP oraz waluty: EUR i USD.

Opłaty

Giełda świadczy wiele usług. Oprócz wymiany walutowej są to: obsługa kart, przelewy. Gdy poszukać nieco w cenniku okazuje się, że na przelewach można „nieco” zaoszczędzić.

Wymiana walut

Tutaj obowiązuje zasada – im większa wymiana kryptowaluty / waluty w skali 30 dni – tym prowizja mniejsza.

Za co Wysokość opłaty
Wymiana BTC/USD W zależności od obrotu w czasie 30 dni od 0,25% przy obrotach mniejszych od 20 tysięcy USD do 0,1% przy obrotach większych od 25 milionów USD
Wymiana EUR/USD 0,20% wartości transakcji
Wymiana XRP/USD W zależności od obrotu w czasie 30 dni od 0,25% przy obrotach mniejszych od 20 tysięcy USD do 0,1% przy obrotach większych od 25 milionów USD
Wymiana XRP/EUR W zależności od obrotu w czasie 30 dni od 0,25% przy obrotach mniejszych od 18 tysięcy EUR do 0,1% przy obrotach większych od 18 milionów EUR
Wymiana XRP/BTC W zależności od obrotu w czasie 30 dni od 0,25% przy obrotach mniejszych od 20 BTC do 0,1% przy obrotach większych od 20 tysięcy BTC

Minimum kwoty handlowej to 5 (EUR / USD / GBP).

Karty kredytowe

Za co Wysokość opłaty
Przesyłanie środków z konta Bitstamp na kartę Do kwoty 1000 USD jest to 10 USD. Powyżej 1000 USD jest to 2% kwoty transakcji.
Opłata za zakup (w sklepie / online) 0,35 USD
Zakup z Cashback 3,45 USD
Credits for Refund 0,35 USD
Odzyskanie PIN 0,75 USD
Wypłata gotówki 3,45 USD
Odstąpienie od wypłaty gotówki 0,55 USD
Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku 1,95 USD
Wydanie ponowne karty zgubionej lub skradzionej 15 USD
„Uśpienie” 5 USD
Sprawdzenie salda w bankomacie 1 USD

SEPA

Za co Wysokość opłaty
Depozyt 0
Wypłata 0,90 EUR

Zakupy kartą kredytową

Za co Wysokość opłaty
do 500 USD/EUR 8 %
do 1000 USD/EUR 7 %
do 2500 USD/EUR 6 %
do 5000 USD/EUR 5 %

Przelewy międzynarodowe

Za co Wysokość opłaty
Depozyt 0,05% depozytu po stronie giełdy (minimalna opłata = 7,5 USD / EUR, maksymalna opłata = 300 USD / EUR)
Wypłata 0,09% opłata, ale minimalna opłata wynosi 15,00 USD / EUR na rzecz Bitstamp i może wiązać się z dodatkowymi opłatami banku międzynarodowego

BTC

Operacje Bitcoinami są za to tanie.

Za co Wysokość opłaty
Depozyt 0
Wypłata 0
Wypłata z BitGo Instant 0,1%

Dlaczego warto zwrócić uwagę na Bitstamp? Ceny BTC są o kilka USD niższe na innych giełdach. Obracając odpowiednimi sumami….

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Bitflyer

Pierwotnie strona wyświetlana jest w języku japońskim.

Na szczęście po kliknięciu flagi rozwija się lista dostępnych wersji językowych. Jest wśród nich angielska.

Giełda zezwala na utworzone dwóch rodzajów kont: dla osoby (ang. Individual Account) oraz dla firmy (ang. Corporate Account).

Opłaty

Otworzenie rachunku w bitFlyer jest darmowe. Opłaty pobierane są za korzystanie z niego.

Za co Wysokość opłaty
Opłata za utworzenie konta 0
Opłata za utrzymanie konta 0
Opłata za transakcję Bitcoin Bitcoin Easy Exchange Od 0,01% do 0,15% w zależności od obrotu w okresie ostatnich 30 dni. Maksymalna prowizja jest przy obrotach poniżej 100,000 JPY (około 3344 PLN). Minimalna przy obrotach powyżej 500 milionów JPY.
Lightning Spot (BTC/JPY)
Bitcoin Market Aktualnie bez opłat. O zamiarze ich wprowadzenia informacja zostanie wysłana dwa tygodnie wcześniej.
Lightning FX/Futures
Altcoin Trading Fee Lightning Spot (ETH/BTC) 0,20%
Ethereum Market Aktualnie bez opłat. O zamiarze ich wprowadzenia informacja zostanie wysłana dwa tygodnie wcześniej.
Transakcje w Bitcoin

(za wyjątkiem bitWire)

0,0005 BTC
Jednostki transakcji (BTC) 0,00000001 BTC (=1 satoshi)
Transakcje za pośrednictwem bitWire 0
Opłata za Quick Deposit 324 JPY za depozyt
Lightning FX/Futures Swap points pozycja sprzedaż jak i kupowanie 0,04% płatności dziennie
Lightning FX/Futures Margins 6.67% (15x lewarowanie) – 100% (1x lewarowanie)

Opodatkowanie BTC

Nie do końca wyjaśniona jest sprawa opodatkowania transakcji w BTC.

Giełda zaleca, aby w sprawie kwestii podatkowych w zakresie transakcji Bitcoin / Altcoin w Japonii skontaktować się z lokalnym urzędem skarbowym lub wykwalifikowanym doradcą podatkowym w celu uzyskania dalszych informacji. Japońskie organy podatkowe wydały zalecenia, które mogą ulec zmianie w dowolnym momencie:

 • Zyski kapitałowe wynikające z działalności handlowej w Bitcoin podlegają podatkowi dochodowemu.
 • Zakup i sprzedaż Bitcoin podlega podatkowi od konsumpcji (ang. consumption tax). Wyświetlane ceny Bitcoin na bitfileer zawierają podatek konsumpcyjny.
 • Wymiana między Bitcoin, a innymi produktami i usługami jest uważana za transfer aktywów podlegających opodatkowaniu. W związku z tym wymiana nie powoduje naliczania podatku konsumpcyjnego ani żadnych dodatkowych obciążeń podatkowych dla konsumentów. Wyświetlana lista cen towarów i usług na stronie internetowej bitflyer.jp obejmuje podatek konsumpcyjny.
 • Zasady dotyczące transferu aktywów podlegających opodatkowaniu nie mogą mieć zastosowania do rezydentów spoza Japonii.

Bittrex

Bittrex stawia na bezpieczeństwo. Podkreśla, że są entuzjastami nowej technologii kryptowalut, a jednocześnie łączą to z tradycją 50 lat zapewniania bezpieczeństwa dla takich firm jak Microsoft, Amazon, Qualys czy BlackBerry. Zabieg marketingowy słuszny. Połączenie tradycji i nowoczesności. Tylko skoro firma BlackBerry została zarejestrowana w 1984 roku to deklaracja o 50 latach doświadczeń brzmi śmiesznie.

Status portfeli

Pożyteczną rzeczą jest informacja o statusie portfeli. Na szczęście większość popularnych jest aktywna i działa bez opóźnień. Portfele z walutami mniej znanymi mają czasami zwłokę, która utrudnia transakcję w rozsądnym czasie.

Bittrex

Liczba kont

Teoretycznie nie jest ona ograniczona, aczkolwiek Bittrex może według własnego uznania limitować ją. Czy chodzi o handel z samym sobą? Nie ma na ten temat informacji.

Opłaty

Zaskakująca jest prostota opłat. Nie trzeba główkować jak wysłać pieniądze okrężną drogą, aby stracić najmniej.

Wszystkie transakcje mają prowizję 0,25%.

Za papierowe kopie korespondencji elektronicznej opłata wynosi 10 USD plus 1 USD za jedną stronę przesłaną na adres w Stanach Zjednoczonych. Wysyłka poza USA może powodować naliczenie dodatkowych opłat.

btc-e

Witryna zaskakuje prostą grafiką i szybkością działania.

Domyślną walutą transakcyjną są USD. Zmiana wersji językowej strony nie pociąga za sobą udostępnienia innej waluty.

Trzeba dopiero kliknąć przycisk oznaczony kombinacją dwóch walut, aby wyświetlone zostały wzajemne notowania.

O tym czy złożymy zlecenie kupna czy sprzedaży decyduje to czy skorzystamy z sekcji Buy czy Sell.

W środkowej części strony widoczne są złożone zlecenia kupna i sprzedaży, a w dolnej części strony zrealizowane transakcje.

Królem jest oczywiście BTC. Kliknięcie zakładki Bitcoin Betting powoduje wyświetlenie kursu i ofert.

W sekcji News znajdują się informacje dla użytkowników, aczkolwiek nie trzeba mieć założonego konta, aby móc się z nimi zapoznać. Dowiedzieć się z niej można, że firma będzie w sierpniu świętowała siódmą rocznicę powstania. Wynika z niej jak następował rozwój giełdy. Kolejnymi wydarzeniami np. były:

25/10/2011 Uruchomienie wymiany par BTC/RUB, LTC/USD, RUC/RUB, USD/RUB!

17/08/2012 Wprowadzenie handlu BTC/RUR!

30/03/2014 Rozpoczęcie transakcji Yuanami

27/04/2016 Uruchomienie wymiany ETH/BTC (Ethereum), DSH/BTC (DASH).

Odsyłacz PAMM przenosi nas na stronę elektronicznego portfela w języku rosyjskim.

Odsyłacz Support prowadzi na stronę pomocy, która ma dwie wersje językowe: angielską i rosyjską.

Opłaty

Zazwyczaj przelewy BTC są pokrywane przez giełdę. W przypadku tej giełdy opłaty przerzucone są na użytkowników. Wynosi ona od 0,2% do 0,5%. pobierana jest za każdą transakcję wykonaną przez inwestorów.

Dodatkowe opłaty pobierane są za wpłaty i wypłaty. Wysokość ich zależna jest od waluty i rodzaju operacji.

Kryptowaluty

Zasada podstawowa – każdy chętnie przyjmuje kryptowaluty. Serwis wabi je nie pobierając opłaty za złożenie depozytu. Opłaty są niezależne od kwoty wypłaty.

Waluta Opłata za wpłatę Opłata za wypłatę
BTC 0 0,001 BTC
LTC 0,001 LTC
NMC 0,1 NMC
NVC 0,1 NVC
PPC 0,1 PPC
DSH 0,001 DSH
ETH 0,001 ETH

Dolary USA

Ciężko tutaj znaleźć logiczną zasadę. Polecam korzystanie z tabeli.

Instytucja Opłata za wpłatę Opłata za wypłatę
Perfect money 5.5% 0.5%
OKPAY 3% 0.5%
MoneyPolo 3% 0%
ADVCash 2% 0%
Capitalist 5% 0%
International wire transfer 0,5%, min $20 1%, min $100
Paypal 7%
Альфа-Банк 5%
Epese 1%
Ecoin 1%
Visa / Mastercard 7%
Tether 0%
Payeer 1%
Paxum 1%

Euro

Podobnie jak w przypadku dolarów amerykańskich znalezienie logicznej zasady jest raczej niemożliwe. Trzeba zaglądać do tabeli.

Instytucja Opłata za wpłatę Opłata za wypłatę
OKPAY 3% 0.5%
MoneyPolo 3% 1%
Perfect money 5.5% 0.5%
Capitalist 5% 0%
ADVCash 2% 0%
SEPA 0.5%, minimum 15€ 1%, minimum 100€
Payeer 1%
Paxum 1%

Gdax

Co to jest GDAX?

GDAX (ang. Global Digital Asset Exchange – globalna wymiana zasobów cyfrowych) to giełda, która według twórców serwisu oferuje bezpieczny i prosty sposób na kupowanie i sprzedawanie cyfrowych walut.

Co oferuje GDAX?

Możliwa jest wymiana walut w parach: BTC – USD, BTC – EUR, BTC – GBP, ETH – USD i ETH-BTC.

Uczestnicy transakcji mogą używać pulpitu nawigacyjnego pozwalającego na śledzenie rynku,  przeglądanie historii transakcji, monitorowania otwartych zamówień itp.

Dla zaawansowanych przedsiębiorców udostępniany jest w pełni funkcjonalny interfejs API.

Limity GDAX dla depozytów, wypłat, transakcji i sald

Ograniczenia są od dołu i od góry.

Najmniejsze zamówienie, jakie można złożyć na kupno lub sprzedaż na GDAX to 0,01 BTC, ETH lub LTC.

Depozyt (BTC, ETH, LTC): nieograniczony

Depozyt (USD za pośrednictwem przelewu): 250 000 USD

Handel: brak ograniczeń

Saldo: nieograniczone

Wypłata: 10000 USD / dzień.

Opłaty

Opłaty pobierane są za złożenie depozytu i wypłatę:

ACH depozyt: bezpłatny

ACH wypłata: bezpłatna

SEPA depozyt: bezpłatny

SEPA wypłata: 0,15 EUR

USD depozyt przelewem: 10 USD

Wypłata przelewem USD: 25 USD

Uwaga! Nie ma opłat za posiadanie konta GDAX lub trzymanie funduszy na koncie GDAX. W porównaniu z giełdami, które inkasowały kwoty za zgromadzone środki to miłe. Zmienia strategię inwestycyjną.

Ubezpieczenie

Kwota 250 000 USD, która pojawia się w limitach nie jest przypadkowa.  Wszystkie cyfrowe zasoby GDAX przechowywane w internecie są w pełni ubezpieczone. Również wszystkie salda w USD są objęte ubezpieczeniem FDIC. Wynoszą one do maksymalnie do 250 000 USD na klienta.

Plusy i minusy

GDAX oferuje wszystkie rodzaje zleceń, nie stawia ograniczeń jeśli chodzi o strategię inwestycyjną pobierając opłaty za np. zgromadzone na rachunku fundusze.

Opłaty transakcyjna są niewielkie. Jedynie do czego można mieć zastrzeżenia to liczba walut, które są akceptowane.

Kraken

Niebywałe! Na zdjęciach opublikowanych na stronie WWW widać twarze założycieli, pracowników. Duży plus.

Firma została założona w 2011 roku. Ma siedzibę w San Francisco.

Jakie waluty i kryptowaluty są w obrocie?

Kraken pozwala na handel walutami fiat (euro, dolarami amerykańskimi, dolarami kanadyjskimi, funtami brytyjskimi i japońskim jenem) oraz kryptowalutami (BTC, ETH, XMR, DASH, LTC, XRP, XLM, ETC, REP, ICN, MLN, ZEC, XDG, USDT, GNO).

Weryfikacja

Aby otworzyć podstawowe konto i zacząć handlować, wystarczy podać tylko imię i nazwisko, datę urodzenia, adres i numer telefonu.

Bardziej zaawansowane konto (ma wyższe limity finansowe i może być wymagane przy finansowaniu operacji przez bank)  wymaga dodatkowo udostępnienia dowodu tożsamości wydanego przez instytucję rządową i dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. Tym drugim jest zwykle rachunek za media.

Opłaty za przelewy

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie giełdy. Zwracam tylko uwagę, że kwoty nie są małe i pobierane są także od wpłat (płacę komuś pieniądze, a dodatkowo muszę mu jeszcze za to zapłacić!).

Depozyt złożony poza USA przy pomocy przelewu bankowego w USD kosztuje 10 USD.

Wypłata przelewem bankowym GBP do odbiorcy po za USA kosztuje aż £60.

Opłaty za transakcje

Tabela opłat jest bardzo szczegółowa. Znaleźć ją można na stronie giełdy. Dla większość par walutowych zaczynają się prowizje na poziomie 0,16% (Maker) i 0,26% (Taker) i maleją wraz z wolumenem obrotów.

Niestety zdarzają się pary walutowe bardziej kosztowne np. USDT- USD 0,20% Maker i Taker, ETH-XBT.d 0,36%. Tajemnicza litera d po symbolu waluty oznacza Dark Pool czyli umieszczenie zlecenie z zachowaniem pełnej anonimowości uczestników obrotu. Duże zlecenie może być podzielone na mniejsze  przez oprogramowanie transakcyjne. Dyskrecja kosztuje. Kto na dyskrecji zarabia? Oczywiście ten kto ją umożliwia. Kto za nie płaci? Ten kto z niej korzysta. Rozdrobnienie rynku obrotu akcjami zmniejsza przejrzystość średnią wartość wykonanych transakcji. Zauważył to nawet Parlament Europejski. W dokumencie „Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie regulacji obrotu instrumentami finansowymi – „dark pools” itd. (2010/2075 (INI))” wskazuje na spadek średniej transakcji z 22 266 EUR w 2006 r. do 9 923 EUR w 2009 r. Zjawisko to powoduje wzrost całkowitego kosztu transakcji dla niektórych inwestorów.

Wolumen naliczany jest za ostatnie 30 dni handlowania. Niestety w tym biznesie nie można pozwolić sobie na trzy miesiące urlopu i nie mieć strat.

Ciekawostka. Jeśli zażyczymy sobie wydruku wolumenu obrotów za ostatnie 30 dni, to oczywiście otrzymamy takowy. Cena wynosi 60 USD za stronę wydruku;)

Ogólne wrażenia

Sympatyczna jest przejrzystość firmy. Publikowanie informacji o ludziach budzi zaufanie. Rejestracja przedsięwzięcia nie w raju podatkowym przez podstawionego człowieka, a w USA to kolejny plus. Wady? Straszne ceny. Ale cóż, za bezpieczeństwo (lub jego poczucie) trzeba płacić. Wiedzą o tym wszystkie firmy ubezpieczeniowe.

Gemini

Skąd nazwa? Giełda motywami graficznymi nawiązuje do eksploracji kosmosu. W dolnej części serwisu widoczne jest hasło „Your Bridge to the Future of Money” (Twój Most do Przyszłości Pieniądza). Czy to działanie czysto marketingowe? Zobaczmy!

Bezpieczeństwo funduszy

Most mostem, a jaka jest gwarancja, że środki nie wyparują z rachunków?  Wszystkie depozyty w dolarach amerykańskich są trzymana w bankach ubezpieczonych przez FDIC. Większość zasobów cyfrowych jest przechowywana w trybie offline w systemie Cold Storage.

Obsługa klienta

Jeżeli obchodzisz wielkim łukiem firmy, których system wsparcia klienta udziela odpowiedzi automatycznej tudzież próba rozmowy telefonicznej kończy się koniecznością wpisania ciągu cyfr z trudem mieszczącego się na wyświetlaczu telefonu, a na koniec łączysz się z zewętrznym call center – z Gemini będziesz zadowolony.

Specjaliści z działu obsługi klienta są do dyspozycji przez całą dobę. To mądre. Nie zawsze użytkownik jest w stanie znaleźć odpowiedź na pytanie w helpie lub poprawnie przygotować unikalną (dla inwestora) ofertę.

Jakie są obsługiwane waluty i kryptowaluty?

Walutą transakcyjną jest USD. Za dolary można kupować BTC i ETH.

Sprzedaż BTC lub ETH będzie skutkowała pojawieniem się na rachunku USD.

Wymieniać można BTC na ETH i ETH na BTC.

Tak jak w poprzedniej giełdzie bogactwo opcji nie powala. Zobaczmy, ile trzeba zapłacić za wysoki standard obsługi.

Opłaty za depozyty i wypłaty

Hm… złożenie depozytu zarówno w BTC, ETH jak i przez ACH jest wolne od opłat. Gemini nie pobiera opłat za przelewy bankowe. Jedynym kosztem może być opłata pobierana przez bank, z którego przelew wychodzi.

Wszystkie wypłaty, niezależnie od metody transferu środków są wolne od kosztów.

Koszt transakcji

Na czym zarabia firma, która oferuje wspaniałą obsługę klienta, nie pobiera opłat za wpłaty i wypłaty oraz przechowywanie środków? Zostały transakcje. Żeby nie brzmiało brzydko od klientów nie pobierane są opłaty, ale dostają oni… rabaty.

System rabatów bazuje na wolumenie obrotu brutto i wskaźniku kupna / sprzedaży w ciągu ostatnich  trzydziestu dni kalendarzowych. Wysokość opłaty jest weryfikowana co dwadzieścia cztery godziny i odpowiednio korygowana.

Opłaty i rabaty są wyznaczane w stosunku do wysokości transakcji (tzn. cena × wielkość). Stosowana jest jednostka bazowa (bps), która reprezentują 1/100 procent wartości nominalnej. Na przykład opłata 25 bps oznacza, że 0,25% wartości obrotu w dolarach odejmie się od przychodów brutto z działalności handlowej na giełdzie.

Jak wyglądają opłaty sprzedającego można zorientować się z tabeli

Obrót BTC Opłata (Rabat) Obrót ETH
10000 0 (5) (10) (15) (15) (10) (5) 0 200000
5000 5 0 (5) (10) (10) (5) 0 5 100000
3000 10 5 0 (5) (5) 0 5 10 60000
2000 15 10 5 0 0 5 10 15 40000
1000 20 15 10 5 5 10 15 20 20000
0 25 20 15 10 10 15 20 25 0
Zakup / Sprzedaż 100/0 65/35 60/40 55/45 50/50 45/55 40/60 35/65 0/100

O tym jak wyglądają opłaty kupującego można zorientować się z tabeli

Obrót BTC Opłata Obrót ETH
10000 15 15 15 15 15 15 15 15 200000
5000 25 25 25 25 25 25 25 25 100000
3000 25 25 25 25 25 25 25 25 60000
2000 25 25 25 25 25 25 25 25 40000
1000 25 25 25 25 25 25 25 25 20000
0 25 25 25 25 25 25 25 25 0
Zakup / Sprzedaż 100/0 65/35 60/40 55/45 50/50 45/55 40/60 35/65 0/100

Czy wszystko jasne? Myślę, że nie.Aby rozwiać wątpliwości warto policzyć na przykładzie.

Składamy zlecenie sprzedaży 10 bitcoin. Przyjmując kurs (hipotetyczny dla ułatwienia wykonywania rachunków w pamięci) 100 USD za BTC musimy się liczyć z tym, że serwis pobierze 25 bps od przychodów ze sprzedaży brutto.

Zatem:

Przychody ze sprzedaży brutto = 10 x 100 USD = 1000 USD

Łączna opłata = 1000 USD × 0,0025 = 2,50 USD

Przychody ze sprzedaży netto = 1000 USD – 2,50 USD = 997,50 USD

Podsumowanie

Na uwagę zasługuje traktowanie klienta jak człowieka i nie odsyłanie go do elektronicznego systemu pomocy.

Opłaty za operacje walutowe nie są pobierane. To plus.

Giełda z czegoś musi się utrzymać. Dzielimy się z nią zyskiem.

W sumie serwis godny polecenia.

Chińskie giełdy kryptowalut

Giełdy kryptowalutowe prowadzone w Chinach i dla Chińczyków mają swoją specyfikę… Bardzo często napotkamy na nich bariery językowe (interfejs), dosyć luźny status prowadzących je organizacji, mało restrykcji wpłat, ale także okresowe ogromne (“państwowe”) problemy z wypłatami środków.

Okcoin

Giełda chińska, ale wita użytkownika interfejsem w języku angielskim.

Niestety próba wyświetlenie FAQ już psuje dobre wrażenie. Informacje są tylko w języku chińskim.

O firmie

Giełda OKcoin została założona przez prezesa Star Xu w 2013 roku. Firma ma siedzibę w Pekinie.

Star Xu pracował w dużych firmach, takich jak Yahoo i Alibaba jako inżynier algorytmu wyszukiwania i pełnił funkcję Chief Technical Officer w Docln – popularnej witrynie udostępniania plików. Kierował tam zespołem 120 inżynierów IT.

Weryfikacja

Proces weryfikacji jest zgodny ze standardowymi praktykami w branży. Istnieją dwa poziomy weryfikacji. Z nowo utworzonym kontem użytkownik nie może składać depozytów ani wypłacać pieniędzy. Służy ono tylko do weryfikacji. Na pierwszym poziomie (pozwala wpłacać depozyty do 2000 USD dziennie, ale wypłaty są niedozwolone) wymagają one podania: nazwiska, narodowości, daty urodzenia, paszportu lub numeru identyfikacyjnego, adresu.

Do wypłaty potrzebna jest weryfikacja poziomu 2, która wymaga udostępnienia: zdjęcia paszportu lub dowodu osobistego, potwierdzenia adresu pobytu (np. rachunek za usługi komunalne lub wyciąg bankowy).

Poziom 2 pozwala wpłacać i wypłacać 50 000 dolarów na dziennie na konta osobiste oraz 500 000 dolarów na rachunki firmowe.

Waluty

Giełda obsługuje tylko dwie waluty fiat – dolar amerykański (USD) i chiński yuan (CNY). Podobnie z kryptowalut w obrocie są tylko Bitcoin (BTC) i Litecoin (LTC).

Okazuje się, że wystarcza to, aby wygenerować obrót na poziomie 16 milionów BTC miesięcznie.

Usługi dodatkowe

Dla inwestorów dostępne są: portfel, skarbiec, interfejsy API i APP, przeglądarka bloków transakcji.

Bezpieczeństwo

Przy wypłacie btc z Okcoin, potwierdzenie jest weryfikowane… telefonicznie. Koniecznie trzeba podać prawidłowy numer telefonu i pamiętać jakie dane dowodu osobistego podało się przy zakładaniu konta.

Subiektywne za i przeciw

Wybrałbym OKcoin gdyby ważne były dla mnie:

 • Doskonała płynność.
 • Wiele opcji handlowych.
 • Niskie opłaty.

Ominąłbym Okcoin gdyby ważna była dla mnie:

 • Sprawna weryfikacja.
 • Uniknięcie problemów w kontaktach People’s Bank of China.

Na te dwie opcje zwracają uwagę zagraniczni inwestorzy korzystający z tej giełdy.

Btc38

To chińska giełda, prowadzona w języku chińskim i angielskim, ale znacznie więcej (także artykuły, komentarze a nie tylko same notowania) jest w chińskiej wersji strony.

Żeby zorientować się w treści strony chińskiej można skorzystać z tłumaczenia oferowanego przez przeglądarkę Chrome, czy Google translatora. Przypomina to tłumaczenie nieco „mowę Kalego”.

Do rejestracji i wykonywania transakcji dla osób nie znających chińskiego za to znających angielski lepiej od razu pominąć wersję chińską – bez porównania wygodniejsza jest wersja tłumaczona przez człowieka.

Czy opłaca się handlować w CNY?

CNY to 1 renminbi, juan, yuan. Kurs juana wynosi 0,54835419 PLN. Zatem notowania na poziomie 17000,3 CNY/BTC oznaczają  9322,19 PLN/BTC przy kursie 9099 PLN/BTC. Zatem – drogo. Jeśli nie mamy na rachunku CNY i uwzględnimy przeliczenie PLN na CNY wyjdzie jeszcze mniej korzystnie.

Dlaczego warto korzystać z Btc38

Jest to rynek stosunkowo duży. Ma obrót dobowy na poziomie 53 milionów USD dziennie. Dostęp do niego ma ponad 200 tysięcy użytkowników.

Zgodnie z starą kupiecką zasadą duży obrót – mały zysk, opłaty (ang. Trading Fee) są na poziomie 0,1%.

Dla osób ceniących bezpieczeństwo istotna będzie zapewne informacja, że giełda stosuje Cold Storage, Google Authenticator.

Przedsięwzięcie jest  własnością chińskiej firmy. Powstało w czerwcu 2013 roku w celu wymiany CNY na kryptowaluty. Do sierpnia uruchomiona została opcja wymiany Bitcoin i na inne kryptowaluty.

Zakładanie konta odbywa się przy użyciu informacji z FB.

Waluty i kryptowaluty

Na btc38 Notowane są na niej 32 kryptowaluty. Możliwa jest tylko wymiana na CNY. Pierwsze miejsce pod względem popularności zajmuje… Dogecoin z około 20% udziału w rynku. BTC jest na pozycji szóstej z 7% udziałów. Co kraj to obyczaj.

Możliwa jest też wymiana BTC (a jednak!) na inne kryptowaluty. Tutaj palmę pierwszeństwa dzierży TMC.

Waluta Opłata za wpłatę Opłata za wypłatę
BTC 0 0,001 BTC
LTC 0,001 LTC
NMC 0,1 NMC
NVC 0,1 NVC
PPC 0,1 PPC
DSH 0,001 DSH
ETH 0,001 ETH

Dolary USA

Ciężko tutaj znaleźć logiczną zasadę. Polecamy korzystanie z tabeli.

Instytucja Opłata za wpłatę Opłata za wypłatę
Perfect money 5.5% 0.5%
OKPAY 3% 0.5%
MoneyPolo 3% 0%
ADVCash 2% 0%
Capitalist 5% 0%
International wire transfer 0,5%, min $20 1%, min $100
Paypal 7%
Альфа-Банк 5%
Epese 1%
Ecoin 1%
Visa / Mastercard 7%
Tether 0%
Payeer 1%
Paxum 1%

Euro

Podobnie jak w przypadku dolarów amerykańskich znalezienie logicznej zasady jest raczej niemożliwe. Trzeba zaglądać do tabeli.

Instytucja Opłata za wpłatę Opłata za wypłatę
OKPAY 3% 0.5%
MoneyPolo 3% 1%
Perfect money 5.5% 0.5%
Capitalist 5% 0%
ADVCash 2% 0%
SEPA 0.5%, minimum 15€ 1%, minimum 100€
Payeer 1%
Paxum 1%

Chbtc

Giełda domyślnie jest w wersji chińskiej. Po przełączeniu na wersję angielską nie traci na funkcjonalności ani na dostępnych treściach.

Waluty i kryptowaluty

Akceptowane są cztery rodzaje kryptowalut: BTC, ETC, ETH i LTC.

Walutą fiat jest CNY.

Opłaty

To miłe, że zaraz po rejestracji dostaje się tytuł VIP. Ma się wówczas 1000 pkt. Za każdą czynność doliczane są punkty. Ma się rozumieć, że najwięcej punktów jest za obrót, duży obrót.

Za co dostaje się punkty?

Lp Czynność Szczegóły Punkty Limit Uwagi
1 Rejestracja Jednorazowo +1000 1000
2 Weryfikacja numeru telefonu Jednorazowo +1000 1000
3 Weryfikacja adresu E-mail Jednorazowo +1000 1000
4 Ustawienie hasła do transakcji Jednorazowo +1000 1000
5 Weryfikacja nazwiska Jednorazowo +2000 2000
6 Pierwszy depozyt Jednorazowo +2000 2000
7 Zalogowanie się Każdego dnia ≥10 70 1 dzień: 10 punktów

2 dni: 20 punktów

3 dni: 30 punktów

4 dni: 40 punktów

5 dni: 50 punktów

6 dni: 60 punktów

7 dni lub więcej: 70 punktów

8 Depozyt Punkty powtarzające się x1% Bez ograniczeń 1 punkt za 100 CNY depozytu
9 Wolumen obrotu Punkty powtarzające się x1‰ Bez ograniczeń 1 punkt za 1000 CNY obrotu
10 Kwota aktywów netto konta Każdego dnia x10% Bez ograniczeń Aktualizowane o godzinie 00:00 (czasu UTC + 8) (punkty = 10% kwoty aktywów netto na koncie) Zatem, jeśli na koncie jest 10.000 CNY w danym momencie, naliczane jest 1000 punktów.

Klasyfikacja VIP

Wszystkie poziomy kont są aktualizowane o 12:00 (południe, UTC + 8) pierwszego dnia każdego miesiąca. System odliczy punkty zgodnie z poziomem konta. Jeśli nie ma wystarczających punktów – poziom konta zostanie obniżony. W zależności od liczby zgromadzonych punktów użytkownik dostaje tytuł.

Poziom konta Wymagane punkty Opłaty za członkostwo VIP(Punkty/Miesiąc)
VIP-0 0 0
VIP-1 8,000 0
VIP-2 25,000 0
VIP-3 50,000 0
VIP-4 200,000 0
VIP-5 1,000,000 0
VIP-6 5,000,000 3,000,000
VIP-7 20,000,000 11,000,000
VIP-8 100,000,000 50,000,000
VIP-9 400,000,000 150,000,000

Jak widać szlachectwo kosztuje. Od poziomu VIP-6 punkty są również odliczane.

Poziomy konta i opłaty manipulacyjne

„Maker” to osoba, która buduje głębokość rynku poprzez składanie zleceń które nie zostaną zrealizowane natychmiast. „Takerem” jest użytkownik, który składa zlecenia do realizacji natychmiastowej.

Maklerzy pobierają stałą opłatę w wysokości 0,01%.

Opłata manipulacyjna nabywcy będzie stopniowo zmniejszana zgodnie z poziomami konta, które będą oparte na systemie punktów.

Poziom konta BTC/CNY LTC/CNY ETH/CNY ETC/CNY
Taker Maker Taker Maker Taker Maker Taker Maker
VIP-0 0,20% 0,01% 0,20% 0,01% 0,050% 0,01% 0,050% 0,01%
VIP-1 0,19% 0,19% 0,049% 0,049%
VIP-2 0,18% 0,18% 0,048% 0,048%
VIP-3 0,17% 0,17% 0,047% 0,047%
VIP-4 0,16% 0,16% 0,046% 0,046%
VIP-5 0,15% 0,15% 0,045% 0,045%
VIP-6 0,10% 0,10% 0,040% 0,040%
VIP-7 0,07% 0,07% 0,030% 0,030%
VIP-8 0,04% 0,04% 0,020% 0,020%
VIP-9 0,02% 0,02% 0,010% 0,010%

Opłaty – czyli VIP VIPowi nie jest równy

Poziomy konta jednoznacznie określają  koszt wypłaty.

# Szczegóły/VIP- 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Opłata za wypłatę w CNY 0,40% 0,30% 0,25% 0,20% 0,15% 0,10% 0,10% 0,10% 0,10% 0,10%
2 Opłata za wpłatę w CNY 0 opłat za przelew bankowy; opłaty za depozyty online, Alipay i Wechat
3 Opłaty od wpłat aktywów cyfrowych 0
4 Opłaty od wypłat aktywów cyfrowych

(Opłata minimalna pobierana przez sieć)

BTC:0.0005BTC

LTC:0.001LTC

ETH:0.01ETH

ETC: 0.01ETC

5 Minimalny koszt wypłaty

(z wyłączeniem opłat za górnictwo)

CNY:¥10 Yuan

BTC:0.0001BTC

LTC:0.01LTC

ETH:0.01ETH

ETC:0.01ETC

6 Maksymalny dzienny koszt wypłaty CNY:2,000,000
7 Aktywa cyfrowe (BTC/LTC/ETH/ETC) maksymalna kwota wypłaty w CNY(Test) 50,000 50,000 100,000 150,000 200,000 250,000 500,000 1,000,000 2,000,000 4,000,000

Exchange.btcc

Znów będę marudził. Serwis finansowy, który zamiast przycisków i tytułów wyświetla fragmenty kodu nie budzi zaufania. Takie jest pierwsze wrażenie. Identyczny efekt jest w dwóch popularnych przeglądarkach: Chrome oraz Internet Explorer 11.

Serwis ma biuro w Hong Kongu. Sposób wyświetlania to zapewne rezultat tłumaczenia strony na angielski. Zobaczmy co dalej.

Dostępne produkty

Przez stronę uzyskujemy dostęp do: mobilnego portfela (mobi.me), handlu walutami (BTC/CNY i BTC/USD), kopalni kryptowalut (w języku chińskim), portfela (Justpay), generacji fizycznych BTC (BTCC MINT).

Wrażenia?

Ciekawa oferta, ale brak angielskojęzycznej wersji językowej zniechęca.

Huobi

Z adresem oryginalnym jest problem. Jest natomiast wersja anglojęzyczna serwisu. Niestety kliknięcie w odsyłacz News prowadzi tylko do wersji oryginalnej, czyli w języku chińskim.

Weryfikacja

W kilku opisywanych wcześniej przypadkach weryfikacja wymagała posiadania telefonu komórkowego działającego w lokalnej sieci. Na szczęście Huobi wymaga:

 • podania kodu, który jest widoczny na stronie po zalogowaniu,
 • udostępnienia zdjęcia dowodu tożsamości,
 • przesłania zrzutu ekranu trzech ostatnich transakcji.

Waluta i procesory płatnicze

W przypadku giełd azjatyckich kolejnym wyzwaniem jest dysponowanie lokalną walutą. Huobi.com umożliwia wpłaty i wypłaty w USD.

Dostępne są następujące formy płatności: przelew bankowy, Perfect Money i OKPAY. O ile przelewy i OKPAY nie są niczym dziwnym, to trochę niepokoju budzi współpraca giełdy z firmami typu Perfect Money. Z jednej strony serwis istnieje od roku 1998. Z drugiej strony zaczął działanie od siedziby w Panamie, przeniósł się do Hong-Kongu. Właściciel nie jest znany, a polska wersja językowa pozostawia wiele do życzenia.

Aplikacja mobilna

Jest dostępna zarówno w wersji dla Androida jak i dla Linuxa. Niestety tylko w oryginalnej wersji językowej – czyli po chińsku.

Mankamenty

Zasadniczy jest jeden. Rejestracji trzeba dokonać znając język chiński. Zatem serwis pozostaje dla osób nie znających chińskiego egzotyczną ciekawostką.

Koreańskie giełdy kryptowalut

Giełdy koreańskie są mniej więcej pośrodku między giełdami globalnymi, a giełdami chińskimi jeśli chodzi o dostępność i izolację od kryptowalutowego świata.

Coinone

Po wejściu na stronę wyświetlana jest wersja koreańska. Można ją przełączyć na angielską (flaga w prawym górnym rogu ekranu).

Niestety niektóre elementy pozostają nadal nieprzetłumaczone np. Coinone Guide PDF, wykres i oferty kupna/sprzedaży Szkoda.

Waluty i kryptowaluty

W obrocie są: BTC, ETH, ETC, XRP, a walut fiat KRW.

Zalety

Trochę poutyskiwałem na brak tłumaczenia, ale teraz zwrócę honor autorom helpu (Właściwie wiele giełd ma super napisane helpy. Może to wynik przelewania w słowo pisane tego o co pytają użytkownicy, a może działania pozycjonerskie?). Można w nim znaleźć takie wskazówki jak: Co zrobić, gdy nie można autentykować telefonu? Jak się autentykować nie mając telefonu komórkowego działającego w Korei?

Ile to kosztuje?

Zachęcony „ludzką twarzą” serwisu finansowego już chciałem utworzyć konto, ale okazało się, że nie można dowiedzieć się ile kosztuje korzystanie z serwisu. A dokładniej nie można – nie znając języka koreańskiego.

Korbit

Kolejna giełda koreańska. W prawym dolnym rogu strony (kto tam zagląda???) jest przycisk służący do zamiany wersji językowej na angielską.

Misja

Misją Korbit jest umożliwienie swobodnego przepływu wartości poprzez wykorzystanie nowych technologii, takich jak Bitcoin i Blockchain. Firma stwarza możliwości korzystania z usług finansowych, bez rezygnowania z bezpieczeństwa lub wygody.

KRW

Podstawową walutą fiat jest KRW czyli 1 won południowokoreański. Innych walut fiat nie ma. Posiadając USD lub EUR zapłacimy za wymianę. To spory minus tej giełdy.

Kryptowaluty

Zasadniczymi kryptowalutami są: BTC, ETH, ETC i XRP. Ich kursy notowane są w KRW. Jako eksperyment traktowany jest obrót: LTC, ZEC.

Opłaty

Są dwa rodzaje zleceń: Maker i Taker.

Zlecenie Maker nie jest dopasowywane bezpośrednio do istniejących na rynku, ale jest ono umieszczone w książce zleceń. Zapewnia to płynność na rynku.

Zlecenie Taker jest natychmiast dopasowane do zlecenia znajdującego się w książce zleceń i likwiduje płynność z rynku.

Opłaty zależą od wielkości obrotu z ostatnich 30 dni.

Wolumen obrotów Maker Taker
< 50 000 000 KRW 0,1% 0,2%
od 50 000 000 KRW włącznie do 100 000 000 KRW 0,08% 0,2%
od 100 000 000 KRW włącznie do 200 000 000 KRW 0,05% 0,2%
od 200 000 000 KRW włącznie do 500 000 000 KRW 0,03% 0,2%
od 500 000 000 KRW włącznie do 2 000 000 000 KRW 0,00% 0,2%
od 2 000 000 000 KRW włącznie do 10 000 000 000 KRW 0,00% 0,15%
od 10 000 000 000 KRW włącznie do 20 000 000 000 KRW 0,00% 0,10%
od 20 000 000 000 KRW włącznie do 40 000 000 000 KRW 0,00% 0,10%
powyżej 40 000 000 000 KRW 0,00% 0,00%

Czy 40 000 000 000 KRW to dużo? Według kursu z dnia 16 czerwca 2017 roku (1 KRW = 0,00334212441 PLN) jest to 133 684 976,40 PLN. Troszkę trzeba handlować, aby móc robić to bez opłat.

Bez koreańskiego numeru telefonu…

Aby efektywnie korzystać z systemu Korbit należy móc śledzić kurs Bitcoin. Niestety jeśli nie mamy telefonu komórkowego należącego do sieci w Korei i w dodatku zarejestrowanego pod swoim nazwiskiem, nie ma sposobu na skorzystanie z usług Korbit.

Podsumowanie – którą kryptogiełdę wybrać

Jak widać giełd kryptowalutowych już teraz jest dużo i ciągle przybywają nowe.  Rynki działają w różnych jurysdykcjach i różnych walutach bazowych fiat. Pojawiają się spore różnice cenowe tych samych par np. BTC/USD, ETH/USD, XRP/USD czy LTC/USD, co daje szanse na arbitraż – “zysk bez ryzyka” na sprzedaży kryptowalut na droższych rynkach i kupnie na tańszych.

Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie i dostępie do własnych pieniędzy, z czym czasem bywa różnie np. na chińskich giełdach kryptowalut.

Dla klienta z Polski, szczególnie zaczynającego swą przygodę z kryptowalutami polecamy zacząć od całkiem dobrych, bezpiecznych i znanych giełd polskich: Bitbay i Bitmarket. Duże możliwości dają też giełdy zagraniczne, przede wszystkim polecana przez nas giełda Bitfinex.

Zachęcamy też do założenia kilku kont, w różnych giełdach. Da nam to dobry przegląd rynku, możliwość testu nawet niskimi środkami oraz szanse arbitrażowe, które pojawiają się między rynkami.

Na koniec namawiamy do dzielenia się Waszymi uwagami, doświadczeniami w komentarzach.

Inne artykuły na ten temat:

 

 

follow us in feedly