Newsletter

Bitcoin dla początkujących

Coraz częściej w mediach pojawiają się doniesienia o Bitcoinie i pozostałych kryptowalutach, głównie na fali ich rosnących kursów… Przedrostek krypto – czai się ostatnio na każdym kroku. I co ważniejsze, temat przenika już do normalnego życia i tradycyjnych instytucji finansowych. Własną walutę cyfrową wytwarza bank Citi. FaceBook… Potentaci, tacy jak Visa, wyłożyli środki na badanie technologii Blockchain…

Czy masz wrażenie, że coś ważnego się dzieje i może coś przejść obok ciebie? Czy, i jak możesz skorzystać na zachodzących zmianach – dowiesz się z tego artykułu Bitcoin dla początkujących

Aktualny ranking giełd kryptowalut

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Czy i co wywrócił do góry nogami Blockchain?

Nie byłoby kryptowalut bez technologii Blockchain.

Zanim został on wynaleziony, do uwierzytelniania transakcji konieczne były instytucje zaufania publicznego, np.:

 • operacje walutowe realizowały banki,
 • handel nieruchomościami wymagał wizyty u notariusza.

Czy był to system idealny? Niekoniecznie. Choćby z uwagi na bezpieczeństwo.

Zdarzały się bowiem przypadki, że tę samą nieruchomość sprzedano więcej niż raz wykorzystując fakt, że księgi wieczyste nie są aktualizowane na bieżąco.

Blockchain jest systemem księgowania wszelkich operacji za pośrednictwem – jak przystało na XXI wiek –  Internetu. Dane są zaszyfrowane i przechowywane w sieci P2P. Wgląd do transakcji mają tylko jej strony. Informacje są zabezpieczone przed zniszczeniem przez strukturę rozproszoną.

Przed próbami podrobienia „wielkiej księgi transakcji” chroni algorytm. Gdy jedna z kopii ma inną postać niż pozostałe – błąd jest korygowany.

Co to oznacza dla zwykłego śmiertelnika?

Korzyści są rozliczne. Oto kilka z nich:

 • zamiast iść do urzędu, możemy wiele spraw załatwić korzystając ze smartfona,
 • operacje z użyciem technologii Bitchain są tańsze i szybsze niż tradycyjne,
 • dostęp do informacji o transakcjach mają tylko jej dwie strony.

Dobra informacja dla przedsiębiorczych – teraz można stworzyć start-up, który zastąpi tradycyjną instytucję:)

Bitcoin dla początkujących. Co to jest BTC?

Sukces zdarza się wówczas, gdy przygotowanie i okazja spotykają się razem. Tak było z Bitcoinem.

Przygotowaniem było wynalezienie technologii Blockchain.

Sprzyjające warunki niechcący stworzył… kryzys finansowy z początku XXI wieku. Zachwianie gospodarki było najsilniejsze od lat 30-tych XX wieku. Spowodowało to utratę zaufania do instytucji finansowych i walut.

Odpowiedzią na kryzys było wynalezienie jednostki płatniczej pod nazwą Bitcoin. Czym różni się on od zwykłej waluty? Żaden rząd nie ma nad nią kontroli. Zatem pod wpływem populistycznej polityki nie zostanie dodrukowanych X banknotów. Waluta będzie generowana do roku 2021. Do tego czasu utworzonych zostanie niemal 21 milionów BTC i ani jednego więcej.

Nie da się więc pożyczyć więcej BTC niż się ma.

Póki co rachunku prowadzonego w kryptowalutach nikt nie może zająć, zablokować.

Bitcoin jest globalny, więc niestabilność gospodarcza w jednym rejonie świata nie spowoduje spadku jego wartości.  Kurs BTC regulowany jest przez prawo popytu i podaży.

Bitcoin jest uzupełnieniem technologii Blockchain. Aby technologia była spójna, skoro pozwala na księgowanie operacji w Internecie bez zależności od czegokolwiek i kogokolwiek, używane w nich waluty powinny być tak samo niezależne, czyli generowane z użyciem Blockchain.

Ile jest kryptowalut?

Czy BTC ma tylko zalety? Niestety nie. Jedną z wad jest konieczność operowania mniejszymi, cząstkowymi jednostkami, np. mBTC czyli 0,001 bitcoin. Najmniejsza wartości wyrażona w Bitcoinach to 0,00000001 BTC (jedynka na ósmej pozycji po przecinku).

Bitcoin dla początkujących

BTC nie ma czegoś takiego czym jest grosz dla złotówki. Powstała zatem potrzeba wygenerowania waluty o nominale mniejszym. Tak powstał LTC – Litecoin.

Liczba wyemitowanych Litecoinów została z góry określona na 84 miliony. Jest to cztery razy więcej niż w przypadku sieci BTC. Każdy Litecoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek. Jej symbolem jest Ł lub LTC.

Ile jest obecnie kryptowalut? Według serwisu coinmarketcap.com ich liczba przekroczyła 700 (maj 2017 roku).

Które waluty wybrać? Posiadanie jednostek płatniczych, które są mało popularna spowoduje, że będziesz miał trudności w płaceniu nią. W celach inwestycyjnych warto zwrócić uwagę na dziesięć walut o największej kapitalizacji. Są to: Bitcoin, Ripple, Ethereum, NEM, Litecoin, Dash, Ethereum Classic,  Stellar Lumens, Monero, Bytecoin. Do płacenia warto wybrać stanowiący połowę rynku Bitcoin.

Bitcoin dla początkujących

Na podstawie coinmarketcap.com

Aktualny ranking giełd kryptowalut

Bitcoin dla początkujących – Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Więcej na temat praktycznych różnic pomiędzy kryptowalutami możesz przeczytać w naszym artykule.

Czy system kryptowalut jest skazany na sukces?

Stosowanie kryptowaluty to posługiwanie się… odmiennym od dotychczasowego sposobem myślenia. Zapis w Internecie ma być środkiem płatniczym za towary bądź usługi. Wykonasz pracę i dostaniesz łańcuch bitów. Czy to nowość?

A czy zdarzyło Ci się, że w pracy dostajesz pensję na konto, rachunki regulujesz przelewami z banku elektronicznego, a za zakupy zapłacisz kartą? Przez cały miesiąc możesz nie mieć w dłoni monet, ani banknotów. Zmieniają się tylko liczby na koncie.

Hm… zastanówmy się, gdzie jeszcze obowiązują umowy.

Konto emerytalne ZUS? Przez całe życie odprowadzamy na nie środki, a wysokość świadczenia zależy od wzoru na kapitał początkowy, współczynnika waloryzacji itp.

Wkłady w banku? Gdyby wszyscy, którzy mają zdeponowane pieniądze w dowolnym banku zażądali ich wypłaty, to przestał by on istnieć.

Rodzaj waluty, zapis wartości jest tylko schematem myślowym. Istnieją wszak plemiona, które do rozliczeń wykorzystują muszelki.

Kryptowaluty to rewolucja w systemie finansowym. Czy ulegnie on zmianie?

Gdy spojrzeć wstecz, okazuje się, że ulegał już wiele razy.

Do 1971 roku zachowany był parytet między dolarem, a złotem. Na skutek zapisu został zniesiony.

Kolejny przykład to Euro. Z dnia na dzień można w całym kraju zastąpić walutę narodową przez Euro przy zachowaniu odrębności kulturowej i językowej.

Okazuje się, że waluta jest systemem umownym. Czemu kryptowaluty mają być wyjątkiem i nie powodować zmian dostosowanych do potrzeb stale zmieniającej się rzeczywistości?

Gdzie trzymać kryptowaluty?

Pieniądze tradycyjne trzymamy na rachunku bankowym (w formie zapisu) lub w portmonetce (w postaci fizycznej). Gdzie trzymać kryptowaluty skoro nie przystają one do systemu opartego na instytucjach scentralizowanych i nie mają postaci fizycznej?

Musimy mieć program, który pozwoli na przyjmowanie kryptowaluty (np. zakupionej w kantorze za złotówki, uzyskanej jako prowizja od operacji finansowych), rejestrowanie stanu posiadania, wysyłanie kryptowaluty (czyli płacenia za przedmioty, usługi).

Taki program nosi nazwę portfela elektronicznego.

Portfel elektroniczny

Jaki jest najlepszy na początek? Który ma wersje dla systemów Android i Windows? Jednym z wielu jest Electrum.

Instalacja  

Skąd go wziąć i ile kosztuje? Portfel Electrum pobrać można ze strony electrum.org. Po kliknięciu sekcji Download wybierz wersję, którą chcesz zainstalować.

Electrum_02

Aplikacja wybrana w przykładzie ma objętość nieco ponad 45 MB. Po kliknięciu pliku ściągniętego na twardy dysk rozpoczyna się instalacja.

W przykładzie portfel zainstalowany zostanie w lokalizacji domyślnej. Potrzebuje on nieco ponad 100 MB wolnej przestrzeni na twardym dysku.

Electrum_04

Chwilę zajmuje instalacja programu. Na szczęście wyświetlany jest pasek postępu. Po zakończeniu instalacji kliknij przycisk Close.

Program uruchamiamy klikając ikonę, która pojawiła się na pulpicie.

Electrum_06

Konfiguracja

Przy pierwszym uruchomieniu portfela Electrum masz do wyboru trzy możliwości:

 • odtworzenie portfela z wartości seed (opcja istotna gdy miałeś już portfel),
 • utworzenie kopii tylko do odczytu (ang. watching-only) z istniejącego już portfela,
 • utworzenia nowego portfela.

Chcemy utworzyć nowy portfel. Zaznacz opcję Create new wallet.

Electrum_07

W kolejnym kroku wyświetlany jest seed, czyli ciąg wyrazów.

Jego znajomość pozwala odtworzyć portfel np. po awarii komputera. Zapisz, a najlepiej wydrukuj i schowaj w dobrym miejscu. Pamiętaj o tym, że jeżeli ktoś wejdzie w jego posiadanie może mieć dostęp do twoich zasobów waluty elektronicznej.

Po zabezpieczeniu kodu seed kliknij przycisk Next.

W kolejnym oknie wpisz ciąg seed i  kliknij przycisk Next.

Podaj hasło, którym zabezpieczony będzie dostęp do portfela. Hasło jest używane np. przy otwieraniu portfela, zlecaniu płatności itp.

Hasło maskowane jest czarnymi kółkami. W rzeczywistości nie widzimy co zostało wpisane. Dlatego konieczne jest podanie hasła drugi raz. Jeżeli obie wersje są identyczne, oprogramowanie uznaje, że zostały wprowadzone poprawnie.

Jeżeli chcesz, aby portfel automatycznie łączył się z serwerem pozostaw zaznaczoną domyślnie opcję  Auto connect. Aby ręcznie wybierać konkretny serwer, pozostaw zaznaczoną opcję Select server manually.

Od tej chwili portfel jest gotowy do użycia.

Aktualny ranking giełd kryptowalut

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Skąd wziąć kryptowaluty?

Sposoby pozyskiwania kryptowaluty nie różnią się bardzo od sposobów pozyskiwania innych walut. Można je:

 1. zarobić,
 2. kupić lub;
 3. wykopać.

Kraniki kapiące… kryptowalutami

Kraniki to strony internetowe, które za wykonanie prostej czynności płacą użytkownikowi. Wydaje się to atrakcyjne. Dostęp do Internetu nie jest problemem. Praca z dowolnego miejsca jest miłą perspektywą. Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że chcesz w skali miesiąca zarobić 1000, 2000 i 4000 PLN. Dla tych kwot wykonamy obliczenia. Da to wyobrażenie o czynnościach, które musisz wykonać i czasie jaki na nie trzeba poświęcić. Oczywiście zarabianie w internecie nie ma limitów. Wyższa kwota będzie wymagała zwielokrotnienia czynności lub czasu.

777bitco

Firma  płaci bitcoinach. Zarobić można średnio 0,00000030 BTC co 15 minut. Zajęcie polega na klikaniu w przycisk i oglądaniu reklam. Jak mawia jeden mój znajomy „Fajną mam pracę bo myśleć nie muszę”.

777

Aktualny (04 maja 2017 roku) kurs BTC to w przybliżeniu 1 BTC = 1500 USD.

Kurs dolara to 1 USD= 3,85 PLN.

Zatem 0,00000030 BTC *4 * 1500 USD/BTC * 3,85 PLN/USD = 0,00693 PLN/godzinę.

Zarobienie 1000 PLN wymaga 1000 PLN : 0,00693 PLN/godzinę = 144300 godzin,

czyli ponad 6000 dób. Zatem potrwa ponad 16 lat.

Mały wkład intelektualny – mała gratyfikacja.

Dodatkowo, (a może zasadniczo?) otrzymasz 50% tego ile zarobią ludzie, którzy z twojego polecenia zarejestrują się w 777bitco i sami też będą zarabiać.

Zatem z każdej godziny spędzonej przez osobę, która zainteresuje się tym sposobem zarabiania otrzymasz 0,00693 PLN : 2 = 0,003465 PLN. Twojego wkładu pracy rozłożonego na 16 lat nie uwzględniam w rachunkach. Aby otrzymać 1000 PLN potrzeba, aby ludzie, którym polecisz zarabianie w internecie spędzili w sieci 1000 PLN / 0,003465 PLN/godzinę= 288600 godzin. Zatem jeżeli każda osoba poświęci na pracę 160 godzin miesięcznie musi ich być 288600 godzin : 160 godzin/osobę = 1807 osób.

Potrzeba 2000 PLN – ludzi musi być 3600. Żeby zarobić 4000 PLN – trzeba zgromadzić 7200 osób na pierwszym poziomie.

Freebitco

Ta firma też pozwala zarobić w bitcoinach. Wynagrodzenie wynosi średnio 0,00000132 BTC za godzinę. Tutaj również zajęcie polega na oglądaniu reklam.

Aktualny (04 maja 2017 roku) kurs BTC to w przybliżeniu 1 BTC = 1500 USD.

Kurs dolara to 1 USD= 3,85 PLN.

Zatem możesz dostać 0,00000132 BTC * 1500 * USD/BTC * 3,85 PLN/USD = 0,007623 PLN/godzinę.

Zarobienie 1000 PLN wymaga poświęcenia 1000 PLN : 0,007623 PLN/godzinę = 131182 godzin, czyli ponad 5465 dób. Zatem potrwa ponad 15 lat. Wynik nieco lepszy niż w poprzednim programie.

Dodatkowo otrzymasz 25% tego ile zarobią ludzie, którzy z twojego polecenia zarejestrują się w Freebitco i będą zarabiać.

Bitcoin dla początkujących

Zatem z każdej godziny spędzonej na oglądaniu reklam przez człowieka, któremu powiedzieliśmy o tej możliwości zarabiania otrzymasz 0,007623 PLN :4 = 0,0019 PLN. Wybacz, ale twojego zarobku rozłożonego na 15 lat nie uwzględniam w rachunkach. Aby otrzymać 1000 PLN potrzeba, aby ludzie, którym polecisz zarabianie w internecie spędzili w sieci 1000 PLN / 0,0019 PLN/godzinę= 526 315 godzin. Zatem jeżeli każda osoba poświęci na pracę 160 godzin miesięcznie musi ich być 526 315  godzin : 160 godzin/osobę = 3289 osób.

Potrzeba 2000 PLN – ludzi musi być 6578. Żeby zarobić 4000 PLN – trzeba zgromadzić 13 158 osób.

Bonusbitcoin

Do trzech razy sztuka. Firma Bonusbitcoin pozwala zarobić w… Satoshi. 1 Satoshi to 0,00000001 Bitcoina.

Zarobić moższ średnio 72 Satoshi co kwadrans. Zatem co kwadrans na twoje konto wpłynąć może 0,00000072 Bitcoina. Praca nie jest katorżnicza. Polega na klikaniu w przycisk, oglądaniu banerów.

bonusbitcoin

Aktualny (04 maja 2017 roku) kurs BTC to w przybliżeniu 1 BTC = 1500 USD.

Kurs dolara to 1 USD= 3,85 PLN.

Zatem zarobić możesz 0,00000072 BTC *4 * 1500 * USD/BTC * 3,85 PLN/USD = 0,016632 PLN/godzinę.

Uskładanie 1000 PLN wymaga oglądania reklam przez 1000 PLN : 0,016632 PLN/godzinę = 60125 godzin, czyli ponad 2505 dób. Zatem potrwa prawie 7 lat.

Dodatkowo, a może głównie otrzymasz 50% tego, ile zarobią ludzie, którzy z twojego polecenia zarejestrują się w Bonusbitcoin i też będą zarabiać.

Zatem z każdej godziny w której zachęcona przez ciebie osoba zarobi otrzymasz średnio 0,016632 PLN :2 = 0,008316 PLN. Twojego wkładu rozłożonego na 7 lat nie uwzględniam w rachunkach. Aby otrzymać 1000 PLN potrzeba, aby ludzie, którym polecisz zarabianie w internecie spędzili w sieci 1000 PLN / 0,008316 PLN/godzinę= 120 250 godzin. Zatem jeżeli każda osoba poświęci na pracę 160 godzin miesięcznie musi ich być 288600 godzin : 160 godzin/osobę = 751 osób.

Potrzeba 2000 PLN – ludzi musi być 1500. Żeby zarobić 4000 PLN – trzeba zgromadzić 3000 osób.

Czy warto interesować się kranikami? Z punktu widzenia zarabiania – odpowiedz sobie sam. Liczy się wartość dodana. Czyli co? Już wyjaśniam. Na stronach kraników znajdują się banery, reklamy programów inwestycyjnych. Jeżeli po kliknięciu w link ktoś się zarejestruje, właściciel strony, na której link się znajdował otrzymywać będzie prowizje. Miejsce na stronie jest ograniczone. Nie są więc umieszczane na niej programy o słabej reputacji. Wybiera je właściciel strony, czyli osoba która profesjonalnie działa na rynku HYIP lub zatrudniony przez nią profesjonalista. Czy umieściłaby ona link do programu, który wkrótce dziać przestanie?

I na odwrót – jeżeli ze strony zniknie link, który tam był – postaraj się jak najszybciej wycofać pieniądze ze „znikniętego” programu.

Kupno w kantorze

Najszybszym i najprostszym  rozwiązaniem jest kupno kryptowaluty w kantorze. Jak przystało na walutę elektroniczną, kantor również jest elektroniczny. Usługodawców jest wielu np. Cryptoins, czy 4coins. Do zalet kantorów należy szybkość i większa prostota transakcji w porównaniu z giełdami kryptowalut.

Po wejściu na stronę serwisu wyświetlana jest cena waluty. Znaczenia poszczególnych pól tłumaczyć nie trzeba za wyjątkiem MÓJ ADRES BTC. Jest to ciąg znaków opisujących numer konta. Numery co pewien czas się zmieniają, lecz tak, aby zawsze jednoznacznie opisywać adresata.

Środki do kantoru możemy przelać za pomocą przelewu, czy karty.

Wady tego rozwiązania? Kantor nie działa charytatywnie. Gdy oficjalny kurs na giełdach na wynosi 8076 zł, kantor w tym samym czasie oferuje walutę po 8733,34 zł.

Zaleta kantoru? Transakcja wykonana prosto, szybko, bez zbędnych formalności.

Przyjmowanie płatności

Kupując kryptowalutę w kantorze udostępniłeś adres odbiorczy i dokonałeś transakcji. Podanie kodu odbiorczego jest tak samo bezpieczne jak udostępnienie numeru rachunku bankowego. Jest nawet bezpieczniejsze. Kody zmieniają się co pewien czas. Transakcji w systemie Blockchain nie można anulować, zmodyfikować.

W kryptowalutach można otrzymywać prowizje od inwestycji. Jak zainwestować kryptowalutę, dowiesz się z rozdziału o pomnażaniu BTC.

Tak jak w przypadku zakupu kryptowaluty w kantorze, odszukaj w portfelu aktualny adres do przyjmowania BTC (ang. Receiving address).

Zaloguj się na stronę firmy, która wypłaca nam dywidendy. Wejdź w sekcję gdzie zapisane są ustawienia konta (ang. Account Settings), wprowadź aktualny adres do przelewów i kliknij przycisk potwierdzający zmianę ustawień (ang. Change Settings).

receive_01

Na podstawie fundstream.biz

Zazwyczaj należy odebrać e-mail z kodem potwierdzającym operację.

receive_02

Kod należy wpisać na stronie serwisu i potwierdzić kliknięciem przycisku.

receive_03

Przejdź do sekcji inicjowania wypłat (and. Withdraw lub Withdraw Money lub Withdrawall) i w polu kwoty wpisz wysokość wypłaty. Musi być ona wyższa od wartości progowej, która dla każdego programu jest inna. Maksymalna kwota możliwa do wypłaty jest widoczna w sekcji Account Balance. Kliknij przycisk wypłaty pieniędzy (ang. Withdraw money).

receive_04

Potwierdź operację kliknięciem przycisku Confirm. Jeżeli za przelew pobierana jest opłata będzie ona widoczna w sekcji Fee. W przykładzie za przelew nie jest pobierana opłata (ang. no Fee).

receive_05

Przelew pojawił się natychmiast w portfelu elektronicznym. Kwota otrzymana jest równa kwocie żądanej.

receive_06

Giełdy kryptowalutowe

Poradnik ten przeznaczony jest dla początkujących. W tematykę giełd kryptowalut tutaj nie będziemy się zagłębiać (są opisane w tym artykule).

Jeżeli chcesz korzystać z giełd zagranicznych, konieczna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego. Giełdy krajowe mają wersję polskojęzyczną i angielskojęzyczną.

Giełdy różnią się liczbą obsługiwanych kryptowalut i walut tradycyjnych.

Czym się różni giełda od kantoru? W kantorze stronami transakcji są: kantor i ty. Giełda służy do zawierania transakcji pomiędzy  sprzedającym i kupującym. Gdy warunki transakcji proponowane przez jedną stronę będą atrakcyjne dla strony drugiej – transakcja może zostać zawarta. Prowizję od niej pobiera giełda.

Kiedy korzystniejsze są transakcje zawierane za pośrednictwem giełdy, a kiedy kantorów kryptowalut możesz przeczytać tutaj.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Koparki i kopalnie

Skąd się biorą kryptowaluty? Są one wydobywane w kopalniach (ang. mine). Kopalnie kryptowalut mają tyle wspólnego z tradycyjnymi kopalniami co folder papierowy z folderem w komputerze.

W zależności od skali przedsięwzięcia można czerpać bogactwo z koparki lub całej farmy koparek zwanej kopalnią.

Koparki kryptowalut są specjalizowanymi komputerami.

Wykonują one obliczenia kryptograficzne. Operacje księgowania w systemie Bitchain potrzebują ich wiele. Kilka lat temu można było do tych zadań zaprzęgać komputery osobiste. Teraz zapotrzebowanie na moc obliczeniową jest tak duże, że konieczne jest używanie do rachunków urządzeń specjalizowanych.

Nabycie komputera (czy może raczej koparki) wiąże się z kosztami. Koszty generuje również zużywany przez urządzenia prąd.

Możesz nabyć koparkę, podłączyć do sieci (energetycznej i Internet) i śledzić jak zwiększa się stan Twojego rachunku.

Bardziej finansowo i logistycznie (gdzie zaparkować koparkę pracującą dzień i noc?) dostępne jest wykupywanie udziałów w kopalniach kryptowalut.

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

follow us in feedly