Newsletter

Bitcoin i inne kryptowaluty

BTC, Litecoin, Ripple, Monero, ethereum, Lisk

Słowo „kryptowaluta” bardzo często jest kojarzone tylko z Bitcoinem (BTC). Trudno się dziwić, bo to właśnie BTC zapoczątkował rozwój kryptowalut. Ostatnie wahania kursu Bitcoina, dodatkowo zwiększyły medialne zainteresowanie tą pionierską kryptowalutą. W dalszym ciągu nie doczekała się ona równorzędnego konkurenta. Wiele wskazuje na to, że pozycja BTC jeszcze przez pewien czas będzie niezagrożona. Tym niemniej warto zainteresować się innymi kryptowalutami (ang. altcoins), gdyż w tej grupie znajdziemy kilka ciekawych propozycji. Wśród ponad 700 altcoins, można wskazać takie, które w pewnych kwestiach posiadają przewagę nad pionierskim systemem bitcoin.

Partnerem cyklu jest giełda kryptowalut BitBay.

bitbay - kryptowalutowe ABCSukces Bitcoina i powstanie innych kryptowalut

System bitcoin niedawno świętował swoje ósme urodziny. Były to również ósme urodziny całego rynku kryptowalut.

Trzeba nadmienić, że historia bitcoina jako działającego rozwiązania (a nie tylko teoretycznej koncepcji), rozpoczęła się w styczniu 2009 r. Wówczas zostały „wykopane” pierwsze bitcoiny, a tajemniczy twórca BTC, Satoshi Nakamoto wysłał próbny przelew w BTC do swojego znajomego (Hala Finney’a).

Jesienią 2009 r. miała miejsce pierwsza wycena Bitcoina względem dolara amerykańskiego. Relację wymienną określono na podstawie zużycia i ceny prądu potrzebnego do wykopywania 1 BTC.

Dowiedz się więcej o historii Bitcoina i jego tajemniczym twórcy >

Warto zdawać sobie sprawę, że już od października 2011 roku, Bitcoin nie był osamotniony na rynku kryptowalutowym.

Litecoin

Wtedy Charles Lee, były pracownik koncernu Google uruchomił algorytm generujący nową kryptowalutę – Litecoina. Inspiracja Bitcoinem była oczywista, bo nowa kryptowaluta odziedziczyła większość cech swojego poprzednika. Najważniejsza różnica była związana z czasem przetwarzania kolejnych bloków informacji. Dzięki jego skróceniu, LTC umożliwia szybsze potwierdzenie transakcji. Litecoin różni się od bitcoina również systemem zabezpieczeń oraz graniczną liczbą jednostek waluty, które mają zostać „wykopane” (BTC – 21 mln, LTC – 84 mln).

ZWRÓĆ UWAGĘ: System zastosowany w Litecoinie pozwala na szybsze przetwarzanie przelewów, ale zwiększa też ryzyko problemów z synchronizacją danych.  

Nie wiesz na czym polega wykopywanie bitcoinów? Przeczytaj pierwszą część naszego cyklu >

Szybki wzrost notowań Bitcoina w 2013 roku, stał się zachętą dla twórców innych alternatywnych kryptowalut.

Ripple

Warto zwrócić uwagę, że jeden z najważniejszych konkurentów systemu bitcoin, powstał jeszcze przed tym kursowym zamieszaniem. Mowa o kryptowalucie Ripple (XRP), z którą powiązany jest cały system rozliczeniowy. Warto zwrócić uwagę, że sieć ripple pozwala na szybką wymianę różnych jednostek wartości (w tym również tradycyjnych walut takich jak np. dolary lub euro).

Kryptowaluta XRP jest używana m.in. wtedy, gdy nie można wyznaczyć wiarygodnego kursu wymiany pomiędzy tradycyjnymi walutami w sieci ripple. Wówczas Ripple (jako kryptowaluta), pełni rolę uniwersalnego środka płatniczego. Warto wspomnieć, że XRP nie wymaga wykopywania.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kryptowaluta Ripple (XRP) w przeciwieństwie do Bitcoina, nie wymaga wykopywania. Jej zastosowanie ogranicza się do systemu ripple, gdzie opisywana kryptowaluta jest jednym z możliwych środków płatnicznych (obok tradycyjnych walut).

Monero

Kolejny z ważniejszych konkurentów Bitcoina (Monero – XMR) pojawił się w kwietniu 2014 roku, czyli już po pierwszym załamaniu notowań BTC. W przeciwieństwie do Litecoina, Monero pod względem technicznym ma mniej wspólnych cech z pierwszą kryptowalutą. Ta cecha XMR, utrudnia rozwój i popularyzację wspomnianej kryptowaluty.

Zobacz, jak przez ostatnie lata zmieniały się notowania Bitcoina >

ethereum

Ciekawą specyfikę posiada również system ethereum, który powstał stosunkowo niedawno (lipiec 2015 r.).

Wspomniany system wraz ze swoją kryptowalutą Ether dzięki dołączonemu językowi programowania pozwala na tworzenie ciekawych modeli płatniczych (np. zakładów sportowych, wspólnej zbiórki środków albo nawet giełdy internetowej). Takie rozwiązanie z pewnością posiada spore perspektywy, co przełożyło się na szybki rozwój ethereum.

Kryptowaluta Ether już po półtora roku istnienia, awansowała do grona najpopularniejszych altcoins.

Lisk

Od niedawna, sporym zainteresowaniem cieszy się też dość podobny system lisk (z kryptowalutą Lisk).

ZWRÓĆ UWAGĘ: System ethereum pozwala na tworzenie inteligentnych modeli płatniczych (np. w ramach giełd internetowych). Zasady wymiany można określać i zmieniać przy pomocy specjalnego języka programowania (Solidity).     

Pierwsza kryptowaluta nadal skupia ponad 85% wartości całego rynku

W pierwszej części naszego cyklu, zamieściliśmy zestawienie czterech najpopularniejszych kryptowalut.

Tym razem warto nieco rozszerzyć analizę. Poniższa tabela przedstawia kapitalizację, wartość obrotów i udział rynkowy dziesięciu najpopularniejszych kryptowalut (według danych z 14 stycznia 2017 r.).

Tę tabelę można by zatytułować jako „Bitcoin i reszta”. Dane portalu CoinMarketCap wskazują, że przewaga BTC nad altcoinami nadal jest miażdżąca.

Najstarsza kryptowaluta skupia około 85% wartości rynku pod względem kapitalizacji (kapitalizacja = liczba wyemitowanych jednostek kryptowaluty x aktualna wartość jednostki).

Jeżeli uwzględnimy wartość dobowego obrotu, to udział Bitcoina spadnie do 65%.

Resztę obrotów i kapitalizacji generuje ponad 700 innych kryptowalut, które zostały przeanalizowane przez portal CoinMarketCap. W tej grupie z pewnością nie można znaleźć równorzędnych konkurentów dla Bitcoina. Ponad 700 kryptowalut spoza pierwszej dziesiątki, łącznie skupia 3,59% całego rynku (pod względem kapitalizacji). Warto również zwrócić uwagę, że tylko trzy altcoiny (Ether, Ripple oraz Litecoin), po uwzględnieniu kapitalizacji mają rynkowy udział powyżej 1%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wiele spośród kryptowalut notowanych na rynku, nie posiada kapitalizacji większej niż 10 000 dolarów amerykańskich. Dla porównania, kapitalizacja Bitcoina obecnie przekracza 13 mld USD.

W poniższym zestawieniu nie można znaleźć kryptowalut, które bezpośrednio zagrażałyby pozycji Bitcoina. Wydaje się jednak, że w przyszłości obecny lider może być zagrożony przez takie systemy jak na przykład ethereum oraz lisk. W przeciwieństwie do bitcoina będącego narzędziem rozliczeń, dwa wspomniane systemy umożliwiają tworzenie własnych algorytmów związanych np. z płatnościami. Jest to zgodne z rozwojową koncepcją nowej i lepszej kryptowaluty (tzw. „Bitcoina 2.0”).

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

ZWRÓĆ UWAGĘ: Takie kryptowaluty jak Ether oraz Lisk, ze względu na większe możliwości wykorzystania, w przyszłości mogą stanowić poważną konkurencję dla Bitcoina.

 Bitcoin i inne kryptowaluty

 

Płatność egzotycznymi „kryptami” może okazać się nieco kłopotliwa

Z punktu widzenia przeciętnego internauty zainteresowanego tematem kryptowalut, bardzo ważną kwestią jest użyteczność poszczególnych altcoins.

W przypadku Bitcoina mamy do czynienia z coraz większą liczbą sklepów internetowych, które akceptują płatności w tej kryptowalucie.

W Polsce pojawiły się już nawet specjalne „bitcoinowe” bankomaty. Na podobne udogodnienia, nie mogą liczyć użytkownicy mało popularnych „krypt”. Może się okazać, że druga strona transakcji wprawdzie zna Bitcoina, ale nie słyszała na przykład o CloakCoinie albo Mooncoinie.

Podobnych problemów nie będą mieli np. posiadacze Litecoinów, Ether oraz Ripple. Wspomniane kryptowaluty są na tyle rozpoznawalne, że przy pomocy giełdy internetowej można je wymienić na bitcoiny albo tradycyjne waluty (np. PLN, USD, EUR). Przykładem giełdy akceptującej altcoiny jest BitBay.net, czyli partner naszego cyklu artykułów. W tym serwisie oprócz Bitcoinów, można wymienić Litecoiny, Ether oraz obiecującą kryptowalutę Lisk. Wspomniana giełda w ramach rozliczeń akceptuje polskie złote, dolary amerykańskie oraz euro.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba zainteresowana mniej popularnymi kryptowalutami, powinna zwrócić uwagę na możliwość ich wykorzystania oraz wymiany (np. na giełdzie). Problemów z wymianą, nie będą mieli posiadacze najbardziej popularnych altcoinów (np. LTC i ETH). 

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Załóż bezpłatne konto na giełdzie kryptowalut BitBay już dziś!

follow us in feedly