Newsletter

Kryptowaluty - wprowadzenie

Kryptowaluty – wprowadzenie

Specjalnie dla internautów, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z Bitcoinem oraz innymi kryptowalutami, przygotowaliśmy dedykowany cykl tematyczny. Pierwszy artykuł tego cyklu prezentuje podstawowe informacje o kryptowalutach, które zostaną rozwinięte w kolejnych częściach.

Partnerem cyklu jest giełda kryptowalut BitBay.bitbay - kryptowalutowe ABC

Kryptowaluty – powstanie

Pierwsza kryptowaluta pojawiła się w Internecie równo osiem lat temu. Taki okres nie wydaje się długi, jeżeli odniesiemy go do typowych zdarzeń historycznych.

Trzeba jednak pamiętać, że historia szybko zmieniającego się Internetu, biegnie znacznie szybciej. W ciągu tych ośmiu lat, bitcoin z technologicznej ciekawostki przerodził się w ważne zjawisko ekonomiczne.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z istnienia tej wirtualnej waluty oraz jej konkurentów (np. Litecoina).

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Łatwość transferu zadecydowała o popularności kryptowalut

Na wstępie warto przynajmniej ogólnie wytłumaczyć, czym są kryptowaluty.

Kryptowaluty – czym są tak naprawdę

Cyfrowe waluty (kryptowaluty) zostały już prawnie uznane w niektórych krajach (np.  w Japonii od kwietnia 2017 r. BTC jest legalnym środkiem płatniczym).

Polskie prawo jeszcze nie nadążyło za zmianami następującymi w sieci. Mimo tego, Polacy mogą legalnie nabywać kryptowaluty i płacić za ich pośrednictwem. Płatności w kryptowalutach akceptują m.in. niektóre sklepy internetowe.

Nie wnikając w skomplikowane szczegóły techniczne można powiedzieć, że każda kryptowaluta jest informacją o wirtualnych środkach posiadanych przez użytkownika.

Podobnie jak w przypadku pieniądza elektronicznego na karcie płatniczej lub koncie bankowym, mamy do czynienia ze zdematerializowanym nośnikiem wartości. Różnica polega na tym, że obieg kryptowaluty odbywa się w dobrze zabezpieczonej sieci i dodatkowo nie występuje jeden emitent pełniący funkcję banku centralnego.

Nowe jednostki kryptowaluty pojawiają się dzięki tzw. wydobywaniu/wykopywaniu. Osoby zamierzające wydobyć kryptowalutę, udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów, która służy od obsługi transakcji zlecanych przez innych posiadaczy kryptowalut.

Chciałbyś poznać określenia związane z kryptowalutami? Sprawdź nasz słownik >

Dzięki opisywanemu rozwiązaniu, cały system wymiany i transferu kryptowalut nie potrzebuje rozbudowanej infrastruktury do obsługi przelewów. Transfery kryptowalut są anonimowe i można je błyskawicznie wykonać do każdej osoby na świecie, która poda nam swój adres. Taki ciąg 25 – 34 cyfr i znaków, pełni podobną rolę jak numer konta bankowego. Różnica polega na tym, że do każdej płatności kryptowalutowej, można używać nowego adresu.

Anonimowość oraz szybkość transferów kryptowalutowych, w połączeniu z brakiem kosztów takich operacji, była głównym czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu popularności kryptowalut (warto mieć na uwadze, że nadal tradycyjny przelew bankowy za granicę potrafi kosztować kilka procent, nawet jeśli wymieniamy sumy idące w miliony dolarów…).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Największą zaletą kryptowalut jest możliwość wykonywania szybkich, anonimowych i darmowych płatności w kręgu osób oraz instytucji akceptujących takie rozliczenia.

Królujący Bitcoin obecnie posiada kilku interesujących konkurentów …

Przez dłuższy czas słowo „kryptowaluta” nierozłącznie wiązało się z Bitcoinem.

Trudno się dziwić, bo ten pionierski projekt określił podstawowe zasady działania kryptowalut i jako pierwszy zyskał światowy rozgłos.

Sukces Bitcoina skutkował powstaniem wielu innych kryptowalut, które mogą mieć nieco odmienne zasady działania. W przypadku wszystkich kryptowalut, można się jednak dopatrzyć pewnych podobieństw do Bitcoina.

BTC w obiegu są warte 16 mld USD

Po ośmiu latach od swojego debiutu, Bitcoin (BTC) nadal jest zdecydowanie najważniejszą kryptowalutą, o czym świadczą m.in. statystyki zaprezentowane w poniższej tabeli. Dane serwisu CoinMarketCap z 1 stycznia 2017 r. wskazują, że łączna wartość Bitcoinów znajdujących się w obiegu (kapitalizacja BTC) oscyluje na poziomie około 16 mld dolarów amerykańskich.

Analogiczne wyniki dla trzech najważniejszych konkurentów bitcoina, na początku 2017 roku wynosiły odpowiednio:

  1. 0,724 mld USD (ethereum),
  2. 0,233 mld USD (ripple) i;
  3. 0,221 mld USD (litecoin).

Nietrudno zauważyć, że rynkowa przepaść pomiędzy Bitcoinem oraz jego najważniejszymi konkurentami, wciąż pozostaje ogromna. Nie można jednak traktować Bitcoina jako kryptowaluty, która zyskała długoletni monopol, bo w świecie Internetu zmiany bywają bardzo szybkie.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Bitcoin na początku 2017 r. posiadał ponad 22 razy większą kapitalizację rynkową, niż jego najważniejszy konkurent (kryptowaluta ethereum).

kryptowaluty - wprowadzenie

Notowania najważniejszej kryptowaluty niebawem mogą pobić rekord

Medialna popularność Bitcoina wynika między innymi z doniesień o spektakularnych zmianach kursów tej kryptowaluty (np. na początku stycznia 2017 r.).

Projekt pod nazwą bitcoin miał mieć charakter typowo użytkowy, ale z czasem wzbudził zainteresowanie rynkowych spekulantów. W tym kontekście warto nadmienić, że bitcoin nie jest nośnikiem wartości, który można kreować bez ograniczeń. Każda osoba wydobywająca kryptowalutę, musi ponieść koszt związany ze zużyciem prądu oraz komputera.

Ograniczona podaż BTC

Co więcej, bitcoin posiada ograniczoną podaż zaplanowaną do wykopania i wprowadzenia na rynek (21 mln jednostek). Takie rozwiązanie skutkuje coraz wolniejszym wydobywaniem kolejnych jednostek kryptowaluty i sprzyja wzrostowi wartości bitcoinów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podaż możliwych do wydobycia bitcoinów, jest z góry ograniczona (do 21 mln jednostek). Taki system zapobiega inflacyjnemu spadkowi wartości BTC. Po wydobyciu wszystkich bitcoinów, osoby udostępniające komputery do obsługi transakcji, będą zarabiać na niewielkich opłatach od przelewów.

Bańki spekulacyjne na rynku Bitcoina

Spektakularne zmiany wartości Bitcoina możemy prześledzić na poniższym wykresie. Przedstawia on cenę jednego Bitcoina wyrażoną w dolarach amerykańskich. Innymi słowy, jest to kurs Bitcoina (BTC) w relacji do USD.

Uwagę zwraca między innymi wzrost wartości Bitcoina z kilkunastu dolarów (styczeń 2013 r.) do ponad 1100 dolarów (grudzień 2013 r.). Notowania BTC zwiększyła m.in. pochlebna wypowiedź ówczesnego szefa FED-u, Bena Bernanke na temat kryptowalut (listopad 2013 r.).

Późniejszy krach cenowy na rynku BTC był spowodowany m.in. głośnym bankructwem japońskiej giełdy Mt. Gox (luty 2014 r.).

Po mocnej korekcie notowań i spadku kursu BTC/USD do poziomu około 200 dolarów, znów mogliśmy zaobserwować szybki wzrost wartości Bitcoina. Wzrostowy trend był widoczny od jesieni 2015 roku, a notowania BTC z początku 2017 r. zbliżały się do historycznych rekordów.

Według danych serwisu BitCoinCharts z 4 stycznia 2017 roku, średnia cena 1 BTC przekroczyła wówczas 1088 dolarów. Do pobicia historycznego rekordu z 30 listopada 2013 roku, zabrakło jedynie 4% (tzn. 44 dolary za 1 BTC). Później miała jednak miejsce mocna korekta cenowa, a średnia dzienna cena bitcoina spadła do poziomu 864 USD (7 styczeń 2017 r.) Nawet po uwzględnieniu tego spadku notowań, osoby kupujące BTC na początku wzrostów (np. 23 września 2015 r.), do 9 stycznia 2017 roku zyskały prawie 300%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba, która kupiła jednego bitcoina na początku 2012 roku (za 4,9 dolara), w ciągu pięciu lat mogła zarobić 971 dolarów (19 816%).

cykl-bitbay-cz-1-kurencja-akt-wyk-1

Bitcoina i jego konkurentów można bezpiecznie nabyć na jednej z gieł

W ramach uzupełnienia warto dodać, że osoby zainteresowane Bitcoinem nie muszą tracić prądu potrzebnego do wykopania kolejnej jednostki BTC. Podobna sytuacja dotyczy również innych kryptowalut.

Takie nośniki wartości można:

  • zakupić w specjalnym bankomacie,
  • nabyć od innego internauty albo;
  • kupić za pośrednictwem specjalnej giełdy.

Trzecia opcja wydaje się najbardziej bezpieczna (pod warunkiem, że wybierzemy zaufaną giełdę).

Wiodące polskie i zagraniczne giełdy kryptowalut (takie jak na przykład BitBay), umożliwiają m.in. zakup kryptowalut za tradycyjne waluty (np. PLN, EUR i USD) oraz łatwą sprzedaż zbędnych jednostek kryptowalut.

Temat giełd oraz innych aspektów związanych z używaniem kryptowalut, dokładniej omówimy w kolejnych częściach naszego cyklu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: System giełd kryptowalutowych nie podlega szczególnemu nadzorowi państwowemu. Zatem warto wybierać tylko sprawdzone giełdy (np. takie, które na swojej stronie poleca porównywarka Kurencja.com).

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Załóż bezpłatne konto na giełdzie kryptowalut BitBay już dziś!

follow us in feedly