Newsletter

Wszystkie kryptowaluty w jednym miejscu

Według serwisu Coinmarketcap dostępnych jest prawie 800 kryptowalut (stan na dzień 26.VI.2017 roku). Czy wszystkie mają znaczenie rynkowe? Które są najpopularniejsze? Jaka może mieć w perspektywie silne wzrosty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Które z kryptowalut są najważniejsze?

Za kursem bitcoina i altcoinów, ich popularnością nie stoi rząd czy bank (aczkolwiek jest jeden wyjątek, ale o tym w dalszej części artykułu).

To ludzie tacy jak Ty i ja decydują ile chcą zapłacić za daną kryptowalutę. Zatem jako kryterium wyboru kryptowalut przyjęliśmy ich kapitalizację rynkową. Im wyższy jest kurs kryptowaluty – tym większą przedstawia wartość dla tych, którzy chcą za nią zapłacić. Im więcej jednostek w obiegu – tym kryptowaluta jest popularniejsza i większa jest szansa, że mając ją w portfelu (elektronicznym) uda się nią zapłacić.

Więcej na temat kryptorewolucji możesz dowiedzieć się z artykułu pt. „Co przyniesie kryptowalutowa rewolucja dla tradycyjnych operatorów finansowych?”.

Struktura rynku kryptowalut

Jak widać z wykresu około 75% rynku należy do trzech walut (szczegółowe dane o kapitalizacji poszczególnych 101 krytpowalut w długiej tabeli na końcu artykułu).

Waluta niszowa może zniknąć z rynku, a wraz z nią nadzieje na wzbogacenie się. A co z zasadą „większe ryzyko to większy zysk”. To jeden ze sloganów. Czy zgodzisz się, że dziedzinie finansów profesjonalistami są banki? Czy uważasz, że ich właścicielom żyje się dobrze i mają mniej problemów niż prowadzący firmy dające pożyczki na telefon? Czy gdyby chwilówki były kokosowym interesem, to banki by ich nie wprowadziły do swojej oferty? Zatem – chcesz mieć emocje czy pieniądze?

Kto ustala kurs kryptowalut?

Kurs kryptowalut ustalany jest na giełdzie. Podawany jest on najczęściej w stosunku do dolara USD. Wiele giełd  umożliwia również wymianę na inne waluty fiat oraz handel kryptowalutami pomiędzy sobą.

Zobacz naszą listę największych giełd kryptowalut

Duży obrót jest na giełdach azjatyckich. Tam kryptowaluty notowane są również w walutach lokalnych. Dla mieszkańca Europy praktyczne wykorzystanie tych giełd jest problematyczne. Zachodzi konieczność wymiany pieniędzy azjatyckich na używane w Europie lub na odwrót. Każda wymiana oznacza stratę na spreadzie. Nie wszystkie serwisy mają wersję anglojęzyczną lub pozwalają na uwierzytelnienie jeśli nie masz telefonu komórkowego zarejestrowanego u lokalnego operatora.

Mimo to, ze względu na swoją prężność giełdy azjatyckie mają wpływ na kapitalizację.

Czy inwestowanie w altcoiny jest bezpieczne?

Kryptowaluty nie są bezpieczniejsze niż waluty fiat. Ani te popularne, ani te niszowe. Sytuacja jest identyczna jak z walutami fiat.

Inwestowanie w USD może okazać się karkołomne, gdy nawet USA nie zrobią nic, ale np. kraje, które są dostawcą istotnego dla Stanów Zjednoczonych surowca ograniczą jego wydobycie.

Waluty niszowe? Załóżmy, że kupiliśmy pewną liczbę pieniędzy księstwa Permambuko, które zapowiedziało wielki urodzaj orzeszków. Jeżeli sąsiadujące z nim księstwo postanowi zająć jego teren, zapakuje całą armię na ciężarówkę, przekroczy nocą granicę to może się okazać, że walutą możemy sobie wytapetować pokój.

Identycznie jest z kryptowalutami. Liderzy są podatni na wiatry w gospodarce, a maruderzy mogą zniknąć z rynku, gdy właściciel firmy uzna, że to co zarobił wystarczy mu na dostatnie życie do końca jego dni. Z drugiej strony dużo łatwiej (bo niższy nominał) można sobie wyobrazić dziesięciokrotny wzrost kryptowaluty IOTA, kosztującej 40 centów (dostępna na razie jedynie na Bitfinex) niż Bitcoina, który jest notowany po 2,5 tys. USD.

Uwaga, giełda Bitfinex wstrzymała od 13. grudnia 2017 r. możliwość zakładania nowych kont. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest giełda Binance.

Bitcoin (BTC)

Król jest jeden. Jest to prawdą również w kryptowalutach. Przynajmniej na razie;). Do BTC należy niemal połowa kapitalizacji rynkowej czyli 42 396 683 472 USD (42,3 mld USD).

Rząd liczb. Czy to dużo? Dla porównania dochody Skarbu Państwa Polski wyniosą w 2017 roku 325,4 mld PLN czyli około 86,3 mld USD – prawie dwa razy więcej od kapitalizacji rynku BTC. Stany Zjednoczone wydały w 2016 roku na cele wojskowe 611 mld USD.

42,3 mld USD to kwota olbrzymia z punktu widzenia gospodarki kraju. Czy ma ona znaczenie w skali globalnej?

Istnienie BTC nie znaczy, że z rynku ubyło ponad 40 mld USD. To jest szacowana wartość wszystkich BTC. Po pierwsze nikt ich  nie będzie chciał nagle wymienić na dolary (chyba, że pojawi się jakaś plotka). Po drugie rok temu bitcoin był wart było 600 USD. Osoby, które wówczas wymieniły USD na BTC nie spowodowały, że z rynku ubyło tyle USD co gdyby wymieniać walutę dziś.

Zobacz listę największych giełd kryptowalut

Czy warto zajmować się innymi altcoinami? BTC jest liderem, ale nominał jego jest tak duży, że w obrocie operuje się mBTC czyli 0,001 BTC. Odpowiedzią na to jest LTC, czyli waluta o kursie z definicji niższym niż BTC.

Jakie znaczenie ma BTC? Patrząc na notowania i wartość jednostki jest to cyberzłoto lub cyberdiamenty.  Pierwsze dostępne w coinmarketcap notowanie to 135,30 USD z dnia 28.IV.2013. Kurs aktualny (26.VI.2017) to 2426,73 USD.

Stopniowo wprowadzany jest jako waluta płatnicza. Od kwietnia 2017 jest oficjalnie używany w Japonii. Bitcoin jest notowany oczywiście na każdej kryptogiełdzie w tym polskich (np. Bitbay, Bitmarket, BinanceBitfinex, Gatecoin, Livecoin, OKCoin, Yobit, Exmo, Coinbase, Coincheck). Do tego BTC jest parą dla wielu innych kryptowalut.

Uwaga, giełda Bitfinex wstrzymała od 13. grudnia 2017 r. możliwość zakładania nowych kont. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest giełda Binance.

Ethereum (ETH)

To druga, biorąc pod uwagę kapitalizację rynkową, kryptowaluta z kwotą 27 431 362 600 USD. 27 mld USD to kwota, jaką na rozwój infrastruktury IT, zakup oprogramowania i sprzętu otrzymało w latach 2004-2013 dziesięć państw, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 r. (w tym Polska).

Eksperci (w tym Paul vel Paul btc, analityk i ekspert od kryptowalut) zajmujący się obrotem giełdowym oceniają kryptowaluty jak każde dobro znajdujące się w obrocie giełdowym. Lansują oni pogląd, że Ethereum nie przecina progu ryzyka/nagrody. Jest to spowodowane zbyt duża emisją ETH. Według nich Bitcoin jest o wiele bardziej korzystny niż Ethereum jeśli chodzi o inwestowanie. ETC lepiej się nadaje do płatności. Czyli pełni taką rolę jak USD czy EUR na rynku walut fiat. Zobaczymy, czas pokaże.

ETH dostępna na większości giełd (np. Bitbay, BitfinexBinanceGatecoin, Livecoin, OKCoin, Yobit, Exmo, Coinbase, Coincheck).

Ripple (XRP)

Kryptowaluta, a raczej jej kurs, niczym piękna kobieta, zmienną jest. W lutym 2017 roku miał miejsce wzrost kursu DASH od 16 USD na początku miesiąca do ponad 32 USD. Waluta ta z kapitalizacją 230 mln USD zajęła trzecie miejsce na rynku zostawiając w tyle Monero, Litecoina oraz Ripple. Obecnie kapitalizacja rynkowa XRP to 11 311 850 324 USD. Trzecie miejsce zajmuje pod względem kapitalizacji zajmuje XRP. A DASH? Zajmuje miejsce siódme! Jaki z tego wniosek? Zmiany na rynku są nieuniknione. Ludzie dzielą się na trzy grupy: ci co je wywołują, ci za nie płacą i ci co nie wiedzą o co chodzi;)

Dostępna m. in. na Bitfinex, Binance.

Uwaga, giełda Bitfinex wstrzymała od 13. grudnia 2017 r. możliwość zakładania nowych kont. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest giełda Binance.

Litecoin (LTC)

Kryptowaluty to rynek. Każdy ma pojemności. Można wykreować modę np. artykułami w mediach o łatwym zarobku, ale suma wpompowanych pieniędzy w daną branżę nie zmieni się z dnia na dzień. Udział BTC w rynku kryptowalut wyraźnie spada. Bitcoin stanowił w marcu 2017 roku około 80%, obecnie dziś już tylko około 40%.

LTC pojawił się na rynku w 2011 roku i był drugą kryptowalutą. Miał być przeznaczony do mikro transakcji, gdyż średni czas wykopania nowego bloku (szybkość potwierdzenia transakcji) wynosi 2,5 minuty, zamiast 10 min jak w BTC. Drugą różnicą jest maksymalna liczba jednostek płatniczych. Wynosi ona 84 mln dla LTC i 21 mln dla BTC.

Kurs kryptowaluty ustalają nie tylko ludzie, którzy chcą ją mieć, ale także ci, którzy ją generują. W maju 2017 weszły w życie zmiany w kodzie LTC. Jest to tak zwany softfork (lub Segregated witness lub SegWit). Modyfikacja:

 • umożliwia oddzielone podpisy
 • rozwiązuje problem przepustowości sieci
 • przyspiesza transakcje itp.

Jest to pierwsza tego typu operacja w historii kryptowalut. Jak na nią zareagował rynek? Kurs od końca marca do końca czerwca wzrósł około 10 razy.

Kapitalizacja rynkowa LTC to 2,24 mld USD.

LTC można handlować na większości giełd w tym polskich (np. Bitbay, Bitmarket, BitfinexBinance, Gatecoin, Livecoin, OKCoin, Yobit, Exmo, Coinbase, Coincheck).

Ethereum Classic (ETC)

To nie pomyłka. Istnieją dwie podobne waluty Ethereum (ETH) i Ethereum Classic (ETC). Dlaczego? W czerwcu 2016 roku jeden z użytkowników wykorzystując lukę w kodzie DAO (ang. Data Access Object – obiekt dostępu do danych) uzyskał dostęp do około ⅓ istniejących ETH. Powstała konsternacja. Zdecydowano się na radykalny ruch (tzw. hard folk), który z jednej strony przywracał walutę tym, którzy z nią zainwestowali, ale z drugiej naruszał zasadę nieodwracalności transakcji. Posiadacze Ethereum, którzy nie zgodzili się na Hard Fork nadali mu nazwę Ethereum Classic. Jak już wiemy, Hard Fork to rozwidlenie na dwa łańcuchy, gdzie stary się porzuca a nowy zaczyna działać już na nowych zasadach.

Jak to wpłynęło na kurs? Każdy kto miał ETH przed Hard Forkiem, ma tyle samo ETC. Jak należało się spodziewać na wieść o tym, że znalazca luki nie sprzeda ⅓ istniejących ETH kurs waluty poszedł do góry.

Sprawdza się porzekadło „Ufaj bogom, ale sam nie zawal sprawy”. Przeświadczenie, że zbudowanie czegoś w oparciu o bitchain gwarantuje bezpieczeństwo może być błędne. Gdyby okazało się, że przejęcie ⅓ istniejących ETH nie zostało udaremnione, a ich nowy posiadacz chcąc zdyskontować zyski wprowadził je na rynek to co by się stało z kursem?

Kapitalizacja rynkowa ETC to 1,98 mld USD.

ETH dostępna na większości giełd (np. BitfinexBinance, Gatecoin, Livecoin, OKCoin, Yobit, Exmo, Coinbase, Coincheck).

NEM (XEM)

NEM to skrót od New Economy Movement – ruch nowej gospodarki. NEM ma być całym ekosystemem, w którym waluta to XEM. Jest kryptowalutą, której kod został napisany w całości, a nie jako kopia kodu BTC. Oficjalny start NEM miał miejsce 31.03.2015. Już na etapie założeń wykorzystano w nim doświadczenia Bitcoina.

Ile XEM dał zarobić w ciągu roku? 27.VI.2016 cena wynosiła 0,007060 USD. Po roku wzrosła do 0,160866 USD. Atrakcyjnie wygląda on także na tle BTC. 27.VI.2016 cena wynosiła 0,00001093 BTC, zaś 27.VI.2017 0,00006555 BTC.

Kapitalizacja rynkowa XEM wynosi 1,59 mld USD.

Zobacz listę największych giełd kryptowalut

Dash (DASH)

Waluta wcześniej nosiła nazwy Xcoin i Darkcoin.  Nazwy miały sugerować, że waluta przeznaczona jest do transakcji poufnych.

W 48 godzin od startu projektu, podobno na skutek błędu oprogramowania, wydobytych zostało 1,9 mln monet. Brak było dowodów na celowe działanie twórców, ale też nie pojawił się komunikat o przekazaniu tak uzyskanej kwoty np. instytucji charytatywnej.

Even Duffield, założyciel Dash zapowiedział, że do 2020 roku zrealizowane zostaną:

 • całkowicie sprawny system Masternode,
 • 100% decentralizacji.

Mimo wpadki na starcie sugeruje to, że Dash może być stabilnym instrumentem inwestycji długoterminowej.

Kapitalizacja rynkowa Dash wynosi 1,28 mld USD.

Dostępna m. in. na: Bitbay, Bitfinex, Binance, Yobit

Uwaga, giełda Bitfinex wstrzymała od 13. grudnia 2017 r. możliwość zakładania nowych kont. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest giełda Binance.

IOTA (MIOTA)

Z dotychczasowych rozważań wynika, że altcoiny są receptą na szybkie wzbogacenie się. Czy na inwestycji w kryptowaluty można stracić? Wystarczyło kupić IOTA w dniu debiutu, 13.VI.2017 roku za 0,635771 USD, a sprzedać dziś tj. 27.VI.2017 roku za cenę 0,378769 USD.

Rynek w momencie debiutu IOTA był trudny i stąd może te zawirowania. Perspektywy tej kryptowaluty wydają się jednak różowe: brak opłat za transakcje realizowane w czasie rzeczywistym. Ma być dedykowana do wymiany wartości, informacji w szybko rozwijającym się trendzie Internet rzeczy (Internet od things).

IOTA może być większą rewolucją niż BTC, czy ETH. Może, ale czy będzie?

Problematyczne (ale i perspektywiczne dla spekulantów) jest to, że handel tą walutą  jest możliwy na razie tylko na giełdzie Bitfinex i Binance.

Kapitalizacja rynkowa 1,14 mld USD.

Dostępna na razie wyłącznie na Bitfinex, Binance.

BitShares (BTS)

BitShares gdy pojawiła się na giełdzie Poloniex w sierpniu 2014 r zanotowała wzrost z 0,00002 BTC do 0,00012 BTC. Potem jeszcze wolno spadała. Obudziła się ponownie w marcu 2016.

Mocnym atutem waluty jest OpenLedger – cyfrowa platforma crowdfunding dla nowych, obiecujących projektów.

Kapitalizacja rynkowa BTS wynosi 762,929,316 USD.

Dostępna m. in. na: Binance, YobitLivecoin

Stratis (STRAT)

Stratis w odróżnieniu od Bitcoina został zaprojektowany jako platforma do tworzenia aplikacji dla biznesu. Wydobywa się go metodą stakowania (ang. Proof-of-Stake) podczas gdy Bitcoin jest wydobywany klasyczną metodą (ang. Proof-of-Work). Stratis ma osiem razy krótszy czas pomiędzy blokami niż BTC (1 minuta zamiast 8 minut i 8 sekund). Pozwala to realizować szybsze transakcje.

Stratis (STRAT) to marzenie każdego inwestora. W sierpniu 2016 roku miał kurs na poziomie 0,02 USD. Na przełomie marca i kwietnia RUSZYŁ! Na początku czerwca 2017 roku jego kurs przekroczył 10 USD. Wzrost 500 krotny.

Co o tym zadecydowało?

Hm… Na giełdzie Poloniex pojawił się w grudniu 2016 roku. Może był to zwrot inwestorów w kierunku kryptowalut na Wielkanoc 2017?

Kapitalizacja rynkowa Stratis to niemal 693 mln USD.

Dostępna m. in. na: Binance, Livecoin

Monero (XMR)

Co może mieć wpływ na kurs tej kryptowaluty? W przypadku Monero eksperci zwracają uwagę na takie czynniki jak: integracja z darknetem, wsparcie ekspertów, szyfrowanie zgodne z prawem, zainteresowanie inwestorów kryptowalutami zwracającymi uwagę na prywatność, a także pojawiające się na jego temat artykuły w mediach.

Znajdziesz kryptowalutę, która ma takie cechy i niską cenę? Możesz inwestować!

Kapitalizacja rynkowa Monero to nieco ponad 684 mln USD. Czy to dużo? Są to np. nakłady na budowę kopalni węgla, która da zatrudnienie 2 tysiącom ludzi.

Dostępna m. in. na Bitfinex i Binance.

Zcash (ZEC)

Zcash (ZEC) to prawdziwa zagadka, a może… szansa. W październiku 2016 kurs przekroczył 4 tysiące USD. Spadł i do maja 2017 roku utrzymywał się na poziomie 100 USD. Poprzedziła go kapitalizacja wynosząca obecnie 488 mln USD.

Na stronie zerocash-project.org/about_us widoczna jest lista sponsorów projektu. Wśród nich można znaleźć między innymi :

 • Amazon.com (Education research grant),
 • U.S. Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) and the Air Force Research,
 • Israeli Ministry of Science and Technology.

Uważasz, że warto przyłączyć się do tak szacownego grona? Kurs tej kryptowaluty nie wystrzelił w niebo jak większości altcoinów w połowie kwietnia 2017 roku. On kroczy wolno ku górze dyskontując kolejne informacje o projekcie, które pojawiają się na rynku.

Dostępna m. in. na Bitfinex, Binance, Yobit

Bytecoin (BCN)

Bytecoin to prywatna kryptowaluta. System emisji został uruchomiony w 2012 roku. Jest on pierwszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw. Wykorzystuje technologię CryptoNote.

Kurs BCN długo utrzymywał się na poziomie poniżej 0,00007 USD, aż w marcu 2017 ruszył. 22 maja 2017 osiągnął wartość 0,004267 USD. Na koniec czerwca spadł do 0,002219 USD.

W czasie rekordowych wzrostów obroty były na poziomie od 2 do 12 mln USD. Jakiego rzędu to kwota? Np. Booksy – polska mobilna aplikacja służąca do rezerwowania wizyt np.:. u fryzjera, kosmetyczki czy fizjoterapeuty – otrzymała dotację w wysokości 4,2 mln USD.

Kapitalizacja BCN wynosi obecnie nieco ponad 482 mln USD.

Waves (WAVES)

Sprzedaż Waves rozpoczęła się 12 kwietnia 2016 roku. Przez pierwsze 4 godziny do firmy wpłynęło ponad 2000 BTC (wówczas równowartość około 900 000 USD). Pod koniec dnia była już to kwota około 2 mln USD. Zainteresowanie wynikało między innymi z bonusów. W pierwszym dniu ICO (ang. Initial Coin Offering – początkowa oferta monety, zwana też niekiedy IPCO – Initial Public Coin Offering –  początkowa publiczna oferta monety jest to działanie mające na celu zebranie środków dla start-upu. Sytuacja podobna do emisji akcji na starcie firmy) nabywcy dostawali 20% bonusu od kwoty zakupu, od 13 do 30 kwietnia było to 10 % bonusu, a do końca trwania ICO można było otrzymać 5 % bonusu.

Jaki to dało efekt? Pod koniec czerwca na rachunek firmy wpłynęło ponad 29 tysięcy BTC, czyli wówczas równowartość 16 mln USD. To się nazywa debiut!

Podobnym wynikiem mógł się poszczycić Ethereum w 2014 roku.

Firma Waves poinformowała o nawiązaniu współpracy z BioViva w celu emisja akcji firmy na platformie blockchain. BioViva produkuje leki przeciwko starzeniu się. Jej celem jest stworzenie specyfiku, który cenowo byłby dostępny dla większości osób.

Oceny Waves? Uważana jest za konkurenta Ethereum. Autorzy projektu mówią o sobie, iż są „zabójcami Kickstarter”.

Obecny wolumen obrotów wynosi od 4 do 9 mln USD.

Kapitalizacja wynosi obecnie około 460 mln USD.

Dostępna m. in. na: Binance, Yobit, Exmo

Zobacz listę nawiększych giełd kryptowalut

Steem (STEEM)

W miarę emisji kolejnych jednostek coraz trudniej jest wpływać na kurs kryptowaluty. Dobrym przykładem jest Steem. W lipcu 2016 osiągnął kurs 4,31 USD przy wolumenie rzędu 1,8 mln USD. Pik w końcu maja 2017 roku w wysokości 2,52 USD wymagał obrotów na poziomie 46 mln USD.

Co zrobić jeśli nakupiło się już dobra, nie chce inwestować więcej, a chce, aby kurs poszybował. Znajomy inwestor podpowiadał, że trzeba podrzucić temat prasie. Ukazuje się informacja i kurs rusza. Ludzie przypominają sobie o giełdzie i oszczędnościach trzymanych w skarpecie. Zaczynają marzyć o lepszym życiu. Kryptocoiny są międzynarodowe. Sygnał musi ukazać się w mediach o zasięgu globalnym.

Co zrobić, aby wywołać spadek kursu i nakupić po atrakcyjnej cenie? Kryptowaluty nie są do końca uregulowane prawnie. Opublikowanie wzmianki o tym, że w ramach walki z terroryzmem i szarą strefą trzeba się będzie się rejestrować obracając altcoinami, a brak rejestracji spowoduje konfiskatę całego majątku może skutecznie wypłoszyć pewien odsetek osób z rynku. Inwestorzy zostaną, a w popłochu pozbędą się kryptowaluty marzący o łatwym zysku. Cóż marzenia kosztują.

Kapitalizacja Steem wynosi obecnie  nieco ponad 458 mln USD.

Dostępna m. in. na: Binance, Livecoin

Siacoin (SC)

Siacoin kosztował jeszcze w styczniu 2017 roku 0,00002 USD. 28 czerwca 2017 roku kosztuje 0,015047 USD. Wzrost ponad 750 razy.

Co to jest Siacoin? To kryptopieniądz powiązany z platformą do przechowywania danych umożliwiającą wykupienie miejsca na dyskach w sieci w zamian za odpowiednią opłatę. Na podobnej zasadzie działa Dropbox, Google Drive. Zawartość plików zgromadzonych w sieci SIA jest szyfrowana przy użyciu technologii blockchain.

Sieć SIA działa jak elektroniczny Uber czy Booking.com. Nie ma własnych dysków, a oprogramowanie pozwalające na dzierżawę dysków użytkowników i naliczanie opłat.

Samą walutę można nabyć na giełdzie Binance  i Poloniex.

Kapitalizacja Siacoin jest na poziomie 435 mln USD.

BitConnect (BCC)

Monety BitConnect są wykorzystywane przez członków społeczności bitconnect do wymiany handlowej, przechowywania i inwestowania bez kontroli jakiegokolwiek rządu. To wiadomo z deklaracji opublikowanej na stronie WWW.

BitConnect do  zabezpieczenia sieci wykorzystuje algorytm zwany POW / POS. Nabycie monet BitConnect pozwala na uzyskanie 120% zwrotu rocznie.

Co wiadomo o firmie? Witryna nie zawiera żadnych informacji dotyczących właścicieli lub działalności firmy. Brak jest również produktów i usług oferowanych klientom lub partnerom handlowym.

Aby wziąć udział w podziale zysków należy zainwestować BTC, które zostaną zamienione w wewnętrzną walutę firmy. Jednym słowem – długoterminowa inwestycja nie jest polecana. Dlaczego? Brak uzasadnień. Spekulacja – tak, ale jeśli waluta wróci do poziomu 1 USD.

Obecna kapitalizacja jest na poziomie 348 mln USD.

Dostępna m. in. na: Binance, Livecoin

Lisk (LSK)

Waluta został wypuszczona 24 maja 2016 roku. Ma być alternatywną platformą dla Ethereum. Twórcy sukces upatrują w tym, że pozwoli ona deweloperom tworzyć aplikacje oparte na blockchainie przy użyciu stosowanego na większości stron WWW języka JavaScript.

Dobry news przekłada się na wzrost kursu. Zatem uchylam rąbka tajemnicy: wydanie nowej wersji Lisk SDK zostało zapowiedziane na grudzień 2017.

Obecna kapitalizacja jest na poziomie 328 mln USD.

Dostępna m. in. na BitBay, Binance, Yobit, Livecoin

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin powstał 8 grudnia 2013r. Jest internetową walutą peer-to-peer, opartą o zmodyfikowany protokół Bitcoina. W odróżnieniu od niego jest walutą inflacyjną nie zaś jak większość kryptowalut – deflacyjną. Dogecoin nie ma limitu monet. To wada.

Zaletą jest intuicyjne oprogramowanie. Każdy użytkownik instalując oprogramowanie Dogecoin instaluje jednocześnie portfel. Instalacja może być wykonana na komputerze, smartfonie jak również można mieć dostęp dostęp w chmurze.

Waluta jest bardziej żartem niż traktowanym super serio pomysłem biznesowym.

Wady? Małe zaawansowanie technologiczne.

Zalety? Niska cena. Sympatyczne skojarzenia z logo waluty. Blok przetwarzany jest co około 1 minutę, a zatem transakcje są 10 razy szybsze niż w przypadku BTC.

Kapitalizacja jest rzędu 328 mln USD.

Dostępna m. in. na: Binance, Exmo, Yobit, Livecoin

Stellar Lumens (XLM)

Stellar.org działa jako organizacja non-profit. Jej celem jest dostarczanie tanich usług finansowych. Firma nie pobiera opłat za korzystanie z sieci  przez osoby prywatne i instytucje. Z czego zatem żyje? Dobre pytanie!

W Stellar.org 5% emisji pierwszych lumenów zostało przeznaczonych na koszty operacyjne. Mile są widziane darowizny podatkowe od osób fizycznych.

W założeniach Stellar ma gwarantować szybkie, bezpieczne płatności międzynarodowe. Stellar  to doskonały przedmiot inwestycji. Dzięki temu kapitalizacja Stellar jest rzędu 327 mln USD.

Dostęny na: Binance.

AntShares (ANS)

Czarny koń? ANS był już wart 15 USD. Kurs nieco spadł.

A teraz dobra wiadomość. III kwartale 2017 roku ma zostać zmieniona jego nazwa na NEO. Połączone to będzie ze zmianą orientacji z rynku chińskiego na globalny.

Walutę można nabyć na Bittrex.

Kapitalizacja AntShares (ANS) wynosi prawie 300 mln USD.

GameCredits (GAME)

Rynek kryptowalut to w większości rynek scamu. Nieliczne są elementem logicznej układanki. Do kiedy potrwa taka sytuacja? Zapewne aż ktoś poniesie straty (dla niego zapewne duże) i poskarży się władzom. Wymusi to uregulowania prawne.

Gamecredits Inc. ma pomysł. Powstał, aby zrealizować system płatności oparty na kryptowalucie, który może być w prosty sposób zaimplementowany w każdej grze.

Programiści zaoszczędzą na opłatach dla pośredników, unikną zwrotu środków, uzyskają globalną metodę płatności, a wpłaty będą docierały do nich w kilka minut.

Co zyska Gamecredits Inc? 10% od każdej transakcji.

Założenia logiczne i spójne. Czy waluta przetrwa na rynku? Czas pokaże.

Kapitalizacja rynku GameCredits (GAME) to około 257 mln USD.

Dostępna m. in. na: BitBay, Binance, Yobit, Livecoin

Factom (FCT)

Factom deklaruje, że dostarcza rozwiązań opartych na blockchain, a służących przechowywania dokumentacji. Produkty adresowane są do rządów, firm i organizacji non-profit.

Dane gromadzone z użyciem technologii blockchain nie mogą zostać zmodyfikowane ani usunięte. Zastosowań systemu jest wiele. Należą do nich przechowywanie: danych finansowych przedsiębiorstwa, dokumentacji medycznej, wniosków prawnych, praw własności, wyników głosowań. Nic dziwnego, że Projekt Factom, który ruszył w styczniu 2015 roku zainteresował licznych inwestorów.

Factom dostał dofinansowanie od funduszu Kuala Innovations na kwotę 400 tysięcy USD. Przy okazji wyceniono kapitalizację firmy na 11 mln USD. Factom nie tylko stworzył legendę i zebrał dotację. W lutym 2016 roku podpisał umowę z chińską firmą iSoftStone świadczącą świadczy usługi konsultingu technologicznego. W tym samym miesiącu Factom  podpisał  umowę z Ancun Zhengxin – chińskim przedsiębiorstwem, które współpracuje z ponad setką biur notarialnych w Chinach. Rolą Factom ma być wprowadzenie w obu firmach technologii bezpiecznego zapisywania wszystkich danych z użyciem blockchain.

Factom emituje i sprzedaje Factoidy (FCT). Są to cyfrowe żetony – odpowiedniki tokena. Pozwalają one na hash w sieci Factom. Liczba Factoidów jest określona poprzez sprzedaż samego oprogramowania. Zyski w emisji waluty są przeznaczane na rozwój projektu.

Kto za tym stoi? Twórcą Factom jest Paul Snow, współzałożyciel corocznych konferencji Bitcoin Texas. W latach 1987 – 1993 Paul Snow był prezesem Constructions Company. Akcje firmy są dostępne na giełdach Poloniex i Bittrex. Co ciekawe kurs waluty rośnie szybciej niż BTC.

Kapitalizacja jest na poziomie 251 mln USD.

Komodo (KMD)

Komodo jest, jak głosi informacja na stronie głównej, bramą do świata walut. Wymienialna jest aż na 32 waluty: USD, EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, NZD, CNY, RUB, MXN, BRL, INR, HKD, TRY, ZAR, PLN, NOK, SEK, DKK, CZK, HUF, ILS, KRW, MYR, PHP, RON, SGD, THB, BGN, IDR, HRK.

Budzi wątpliwości informacja o składzie firmy z użyciem li tylko pseudonimów. Mimo to ICQ przyniosło firmie 2639 BTC.

Od lutego 2017 waluta dostępna jest polskiej giełdzie kryptowalut Cryptox.

Kapitalizacja jest na poziomie 200 milionów USD. Dostępna na Binance.

Zobacz listę nawiększych giełd kryptowalut

Decred (DCR)

Decred jest kryptowalutą. W stosunku do firm, które altcoiny traktują jako jeden z obszarów działalności, a dodatkowo prowadzą badania z udziałem agencji rządowych lub świadczą usługi kryptograficzne – propozycja wygląda skromnie.

Handel walutą odbywa się na dziesięciu giełdach w tym na: Yobit, Binance, Poloniex (DCR/BTC) oraz Bittrex (DCR/BTC).

Kurs zachowuje się podobnie jak innych altcoinów. Kapitalizacja jest na poziomie 197 mln USD.

DigiByte (DGB)

DGB notowane jest na giełdach od lutego 2014 roku. Początkowy kurs 0,001489 USD spadł do 0,000090 USD w dniu 19 września 2014. Wolumen wynosił około 2300 USD.

Kurs DGB w dniu 1 czerwca 2017 wynosił 0,022170$. Oznacza to, że na przestrzeni trzech lat wzrósł ponad 240 razy. Czyli jeśli ktoś sprzedał rower po wakacjach w 2014 roku i całość zainwestował w DGB, to w 2017 roku za sprzedane altcoiny mógł kupić sobie samochód.

Waluta notowana jest na  trzynastu giełdach w tym na: Binance, Yobit, Livecoin, Poloniex (DGB/BTC) oraz Bittrex (DGB/BTC).

Kapitalizacja jest na poziomie 196 mln USD.

Nxt (NXT)

Nxt zachowuje się inaczej, pod względem kursu, niż inne kryptowaluty. W 2014 roku, gdy inne warte były ułamki ułamków USD on kosztował 0,06… 0,07 USD. Potem spadł do poziomu dziesięć razy niższego, aż nagle 14 kwietnia 2017 roku zaczął iść do góry. Piął się, aż się wypiął na poziom 0,2 USD!

NXT jest krytykowane za to, że zostało w wyemitowane i podzielone pomiędzy 100 inwestorów. Oni powinni zacząć dzielić się walutą z innymi – oczywiście odpłatnie.

Waluta dostępna jest na 31 giełdach, a w tym na: Binance, Livecoin, Poloniex  (NXT/BTC), Jubi (NXT/CNY), BTC38 (NXT/CNY), Bittrex (NXT/BTC), Poloniex (NXT/USDT).

Zagadka kursu chyba się wyjaśniła za sprawą sposobu dystrybucji. Kapitalizacja wynosi około 193 mld USD.

Byteball (GBYTE)

Waluta notowana jest na giełdach Bittrex (para GBYTE/BTC), Cryptox (wymiana GBYTE/BTC), Cryptopia (para GBYTE/BTC).

Kurs waluty od lutego 2017 ma tendencję rosnącą.

Co jakiś czas odbywają się dystrybucje waluty. Dla osób, które deklarują udział i mają BTC emitowane są nowe jednostki.

Kapitalizacja wynosi około 190 mld USD.

Dostęna m. in. na: Binance.

BitcoinDark (BTCD)

Kurs waluty obudził się z uśpienia w maju 2017 roku.

Handel nią odbywa się na ośmiu giełdach, w tym: Poloniex  (BTCD/BTC i BTCD/XMR), Bittrex    (BTCD/BTC).

Wymiana BTCD na Komodo pozwala otrzymać dywidendę.

Kapitalizacja wynosi około  114 mld USD. Zwracamy uwagę na niemal 100% mniejszą kapitalizację w porównaniu z Byteball, która jest w rankingu o jedną pozycję wyżej. Na rynku kryptowalut również jest skupienie na nielicznej grupie walorów, a reszta dzieli między siebie ułamki tego co zostało.

Dostęna m. in. na: Binance.

SysCoin (SYS)

Waluta ma tendencję wzrostową od lutego 2017 roku.

Handel nią odbywa się na 11 rynkach : Poloniex (SYS/BTC), BTC38 (SYS/CNY i SYS/BTC), Bittrex  (SYS/BTC), Livecoin (SYS/BTC), YoBit (SYS/BTC), Bittylicious (SYS/GBP), Novaexchange (SYS/BTC), Tux Exchange (SYS/BTC), EmpoEx (SYS/BTC), alcurEX (SYS/BTC).

Kapitalizacja wynosi około 123 mld USD. W porównaniu z walutą BTCD, która jest na pozycji o numer wyższej, kapitalizacja jest prawie o 100% mniejsza.

Na wiosnę 2016 roku wprowadzono SysCoin 2.0. Wymieniono starą walutę na nową w stosunku 1:1. Od tego czasu rozpoczął się delikatny wzrost kursu, który wystrzelił w górę po roku.

Jakie jeszcze zmiany zapowiedziano? Zaktualizowano harmonogram wydobywczy. Poprzednia stopa inflacji wynosiła około 10% rocznie. Malała powoli w ciągu około 100-letniego (!) planu wydobywczego. Syscoin 2.0 zmienił to, ograniczając inflację do maksimum 7%. Po osiągnięciu tego poziomu… znów zmniejszy się o połowę i powoli zacznie spadać przez następne 70 lat. W tym czasie wyemitowanych zostanie 900 milionów monet. Syscoin 2.0 posiada dynamiczny mechanizm inflacji / deflacji w oparciu o zapotrzebowanie na usługi Syscoina. Oznacza to w praktyce, że jeśli blok zawiera mniej niż pięć transakcji, opłaty zostaną anulowane, jeśli zawiera więcej niż pięć transakcji, opłaty zostaną przesłane do kopalń.

PIVX (PIVX)

PIVX  (ang. Private Instant Verified Transaction – prywatna natychmiastowa weryfikacja transakcji) to waluta, która 1 stycznia 2017 roku powstała z Darknet (DNET).

Twórcy deklarują, że maksymalna liczba monet będzie nieograniczona, zaś po 100 latach dostępnych ma być 312 milionów.

Kapitalizacja wynosi około 93 mln USD.

Dostęna m. in. na: Binance.

Ubiq (UBQ)

W przypadku tej waluty wiadomości o zmianach nie zostały zdyskontowane przez rynek. Zapowiadano między innymi, że 28 stycznia 2017 r. bloki będą oparte na technologii Ethereum. Nowe rozwiązanie umożliwi realizowanie inteligentnych umów co przełoży się na  długotrwałe aplikacje oraz stabilność dochodów. Kurs ruszył w górę wraz z innymi kryptowalutami – przed Wielkanocą 2017.

Dobra wiadomość dla osób, którym trudno wybrać giełdę. Ubiq dostępny jest tylko na dwóch: Bittrex (UBQ/BTC) oraz Cryptopia (UBQ/BTC).

Kapitalizacja wynosi około 75 mln USD.

Peercoin (PPC)

Z kryptowalutami jest tak jak z biegiem na dystansie jednej mili. Dopóki nie została przebiegnięta w czasie poniżej czterech minut pisano rozprawy naukowe udowadniające, że jest to niemożliwe. Potem rekord został poprawiony wiele razy.

Dopóki nie wynaleziono BTC, kryptowalut nie było. Po tym jak się okazało, że biznes jest niezły kryptowalut pojawiło się mnóstwo. Jedną z nich jest Peercoin.

O ile jednak liczne altcoiny są nieznacznymi modyfikacjami BTC, to nad PPC jego twórcy nagłowili się.

Zastosowano system łącząc w sobie rozwiązania POS (ang. proof-of-stake –  sieć wynagradza za trzymanie monet w swoim portfelu. Zaleta – brak kosztownego miningu. Wada – kto ma więcej monet, ten dostaje więcej odsetek). POW (ang. proof-of-work – szukanie funkcji posiadającej odpowiednią liczbę zer na początku haszu. Wraz ze wzrostem trudności sieci, na początku haszu musi być znalezionych więcej zer. Operacja szukania hashu to właśnie kopanie kryptowaluty).

Innowacyjny algorytm powoduje, że bezpieczeństwo jest zdecydowanie wyższe, zaś zużycie energii mniejsze.

Waluta została wyemitowana po raz pierwszy 19 sierpnia 2012 roku. Kurs jej obecnie jest niższy niż był na początku 2014 roku. To ewenement w kryptowalutach.

Walutę można wymienić np. na giełdach: BTC-E (PPC/USD i PPC/BTC), Jubi (PPC/CNY), Poloniex (PPC/BTC), BTC38 (PPC/CNY), xBTCe (PPC/USD).

Kapitalizacja wynosi około 72 mln USD.

Emercoin (EMC)

Waluta ma wzloty (kursu) od lutego 2016 roku. Ponad ¾ obrotów nią odbywa się na giełdach: BTC38 (EMC/CNY), xBTCe (EMC/BTC), Livecoin (EMC/BTC).

Waluta została po raz pierwszy wyemitowana w grudniu 2013 roku. Wykres kursu od lutego 2016 roku zdecydowanie odbiega od wykresów innych altcoinów. EMC nabierał wartości.

Emercoin wykorzystuje zarówno algorytmy górnicze (POW), jak i monetarne (POS).

Oleg Khovayko, Emercoin Lead Developer twierdzi, iż najważniejszą różnicą pomiędzy EMC i innymi kryptowalutami jest traktowanie Emercoin nie tylko jako środka do przesyłów pieniężnych, ale także jako platformę technologiczną dla rozproszonych, odpornych na cenzurę i skalowalnych usług. Takie myślenie zaowocowało opracowaniem między innymi:

 • EMCDNS — zdecentralizowanego DNS. Zastanawiałeś się, kto obsługuje domeny .bazar, .coin, .emc i .lib. Robi to EMC,
 • EMCSSL —  infrastruktury certyfikatów dla SSL,
 • EMCSSH — zaplecza klucza publicznego,
 • InfoCard — elektronicznego magazynu wizytówek do wykorzystania z EMCSSL,
 • EMCTTS — zaufanej pamięci na cyfrowe znaczniki czasu,
 • EMCSTREAM — biblioteki mikropłatności dla mediów strumieniowych,
 • Magnet — rozproszonego trackera BitTorrent do udostępniania plików internetowych,
 • EmerBoard — dystrybucji zaufanego BBS,
 • EMCDPO — zdecentralizowanego rozwiązania dla Proof of Ownership,
 • Advertising Link Exchanger on Emercoin (EMCLNX) — sieci ogłoszeń tekstowych opartej na strukturze peer-to-peer, wykorzystującej model płatności per-click.

Inwestorzy widzą, że firma działa więc na akcje jest popyt. Kurs od ponad roku odzwierciedla to co robi firma, a nie działania spekulantów.

Kapitalizacja wynosi około 70 mld USD.

Pora na subiektywne podsumowanie

Racji jest tyle ile ludzi na świecie. Zawężając temat do kryptowalut dla jednej osoby ważny jest szybki zysk dla innej stabilne dochody i chociaż minimalna gwarancja, że firma nie zniknie (z jego kapitałem też) tak szybko jak się pojawiła.

Czy zgodzisz się, że z analizy ponad 30 firm emitujących altcoiny nasuwają się wnioski:

 • przed Wielkanocą 2017 roku wystarczyło wziąć listę kryptowalut, przyczepić ją do drzwi i posługując się rzutką wyznaczyć tę, którą chcemy kupić, aby pomnożyć majątek. Obecnie (czerwiec 2017), gdy kursy ruszyły ku górze nie ma już tak łatwo. Może warto poczekać, aż inwestorzy dyskontują zyski , sprzedadzą kryptowaluty i dopiero wówczas kupić? Kiedy może nastąpić kolejny wzrost? Hm… po wakacjach, a może trzeba będzie poczekać na efekt stycznia, czyli do początku 2018 roku?
 • Nieliczne firmy dostrzegają w technologię bitchain szansę na tworzenie nowych usług. Większość wiedząc o modzie organizuje ICO, zarabia dobre pieniądze i właściwie na tym ich aktywność się kończy. Graczy, którzy oferują usługi dodatkowe dostrzegają inwestorzy i nagradzają swoim zaufaniem. Tutaj także obowiązuje reguła Pareto. Firm, które autentycznie chcą się zaangażować w biznes jest około 20%.
 • Wzrost kursu może wygenerować wprowadzenie zmiany w danej kryptowalucie. Jeżeli nie chcesz czekać na spadki – możesz zaryzykować i zainwestować w tę, która takowe zapowiedziała.
 • Niezależnie od tego jak przygotujesz się do inwestycji w kryptowaluty może zdarzyć się sytuacja jak w dowcipie.

Dwóch inwestorów rozmawia rankiem:

– I co, jak ci minęła dzisiejsza noc?

– Spałem jak niemowlę!

– Co? Jak niemowlę? Jak to?

– Całą noc się budziłem, sprawdzałem kursy i płakałem.

Z drugiej strony kryptowalutowa fala finansowa się zaczęła i raczej nic jej nie zatrzyma. A każda taka fala może zrobić z nas bogaczy, jak i mocno uszczuplić posiadany majątek. Jedno jest pewne, do poinformowanych odważnych świat należy.

Poczytaj także:

Kapitalizacja rynku kryptowalut na dzień 26.06.2017 r.

Lp. Waluta Symbol Kapitalizacja (USD)
1 Bitcoin BTC 42 396 683 472,00
2 Ethereum ETH 27 431 362 600,00
3 Ripple XRP 11 311 850 324,00
4 Litecoin LTC 2 242 549 102,00
5 Ethereum Classic ETC 1 981 962 971,00
6 NEM XEM 1 589 706 000,00
7 Dash DASH 1 277 445 152,00
8 IOTA MIOTA 1 140 663 638,00
9 BitShares BTS 762 929 316,00
10 Stratis STRAT 692 987 944,00
11 Monero XMR 684 516 729,00
12 Zcash ZEC 488 040 189,00
13 Bytecoin BCN 482 325 565,00
14 Waves WAVES 459 741 000,00
15 Steem STEEM 458 110 280,00
16 Siacoin SC 435 464 912,00
17 BitConnect BCC 348 619 992,00
18 Lisk LSK 328 402 761,00
19 Dogecoin DOGE 328 117 178,00
20 Stellar Lumens XLM 327 936 262,00
21 AntShares ANS 298 513 000,00
22 GameCredits GAME 257 670 450,00
23 Factom FCT 251 532 501,00
24 Komodo KMD 200 156 776,00
25 Decred DCR 197 983 446,00
26 DigiByte DGB 196 628 548,00
27 Nxt NXT 193 343 460,00
28 Byteball GBYTE 190 089 309,00
29 BitcoinDark BTCD 114 313 311,00
30 SysCoin SYS 112 606 235,00
31 PIVX PIVX 93 808 162,00
32 Ubiq UBQ 75 091 670,00
33 Peercoin PPC 72 311 371,00
34 Emercoin EMC 70 702 795,00
35 Ark ARK 65 394 039,00
36 Lykke LKK 59 118 905,00
37 ReddCoin RDD 52 555 928,00
38 Asch XAS 51 158 025,00
39 CloakCoin CLOAK 50 326 284,00
40 BitBay BAY 49 897 747,00
41 Peerplays PPY 47 922 292,00
42 LBRY Credits LBC 45 650 969,00
43 Nexus NXS 45 208 349,00
44 Namecoin NMC 45 072 606,00
45 Omni OMNI 44 327 625,00
46 Verge XVG 44 318 038,00
47 LEOcoin LEO 43 970 548,00
48 BlackCoin BLK 43 392 903,00
49 Counterparty XCP 41 847 259,00
50 Elastic XEL 40 127 961,00
51 Gulden NLG 37 745 930,00
52 EarthCoin EAC 37 058 653,00
53 ZCoin XZC 36 873 736,00
54 Mysterium MYST 35 726 284,00
55 Viacoin VIA 35 636 131,00
56 Vertcoin VTC 35 621 616,00
57 MonaCoin MONA 34 260 658,00
58 Burst BURST 31 910 399,00
59 GridCoin GRC 30 341 469,00
60 YbCoin YBC 27 983 175,00
61 PotCoin POT 27 679 280,00
62 NAV Coin NAV 27 396 594,00
63 Blocknet BLOCK 26 483 948,00
64 LuckChain BASH 26 395 047,00
65 Expanse EXP 25 411 795,00
66 WorldCoin WDC 22 645 169,00
67 E-Dinar Coin EDR 22 617 105,00
68 DigitalNote XDN 22 491 649,00
69 Shift SHIFT 22 451 343,00
70 I/O Coin IOC 22 181 263,00
71 Radium RADS 21 887 350,00
72 Crown CRW 20 066 354,00
73 Skycoin SKY 19 427 571,00
74 DNotes NOTE 19 391 762,00
75 Novacoin NVC 18 555 976,00
76 Mooncoin MOON 18 477 255,00
77 NeosCoin NEOS 18 236 774,00
78 LoMoCoin LMC 17 970 487,00
79 MergeCoin MGC 17 918 747,00
80 Voxels VOX 17 911 509,00
81 Primecoin XPM 17 253 186,00
82 Energycoin ENRG 17 006 124,00
83 Infinitecoin IFC 16 516 969,00
84 Einsteinium EMC2 16 142 889,00
85 Feathercoin FTC 15 764 494,00
86 Quark QRK 15 366 358,00
87 Espers ESP 15 294 421,00
88 VeriCoin VRC 15 009 798,00
89 SaluS SLS 14 738 727,00
90 MonetaryUnit MUE 14 283 603,00
91 VPNCoin VASH 14 112 056,00
92 E-coin ECN 13 979 788,00
93 Bitcrystals BCY 13 936 170,00
94 HEAT HEAT 13 536 932,00
95 Golos GOLOS 13 322 564,00
96 Clams CLAM 12 974 099,00
97 FlorinCoin FLO 12 869 427,00
98 Bitcoin Plus XBC 12 825 079,00
99 Cryptonite XCN 12 153 157,00
100 E-Currency Coin ECC 11 437 032,00
101 FirstCoin FRST 11 347 364,00
RAZEM 99 343 081 165,00
follow us in feedly