Newsletter

Giełdy i kantory kryptowalut

Giełdy i kantory BTC i innych kryptowalut

Kryptowalutę można kupić nie tylko za pośrednictwem wyspecjalizowanych giełd oraz kantorów. Wymianę oferują też inne osoby zainteresowane tematyką kryptowalutową. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie wymiany zwiększają ryzyko oszustwa (zwłaszcza, gdy są dokonywane z mało zaufanym kontrahentem).

Partnerem cyklu jest giełda kryptowalut BitBay.

bitbay - kryptowalutowe ABCJak dokładnie działa kryptowalutowa wymiana?

Giełdy i kantory kryptowalut są realną i bardziej bezpieczną alternatywą dla prywatnych transakcji.

Z usług wspomnianych serwisów (kantorów i giełd), korzystają nie tylko początkujący użytkownicy kryptowalut. Wymiana za pośrednictwem zaufanej giełdy albo sprawdzonego kantoru również wymaga zachowania pewnych zasad ostrożności, ale jest zdecydowanie bardziej bezpieczna od transakcji z nieznajomą osobą.

Dlatego w ostatniej części naszego kryptowalutowego cyklu, prezentujemy ciekawe informacje o zasadach działania kantorów i giełd. W ramach przykładu, wybraliśmy dwa serwisy, które cechują się dużą wiarygodnością i zaufaniem internautów (nie tylko z Polski). Mowa o kryptowalutowej giełdzie BitBay oraz kantorze Bitcantor.

Kryptowalutowa giełda działa jak inne giełdy

Przez ostatnie lata w Internecie coraz większą popularność zyskują rozwiązania z obszaru social finance.

Przykładem mogą być pożyczki społecznościowe oraz platformy wymiany walut.

Giełdy kryptowalutowe są ciekawą formą wprowadzenia zasad social finance na nowy i szybko rozwijający się rynek. Wspomniane giełdy funkcjonują na bardzo podobnych zasadach, jak ich odpowiedniki oferujące wymianę tradycyjnych walut (np. euro, dolarów amerykańskich lub złotych). Najważniejszą różnicą jest rodzaj wymienianego aktywa (kryptowaluta zamiast waluty).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Giełdy kryptowalutowe działają podobnie jak portale oferujące społecznościową wymianę tradycyjnych walut. Osoba, która wcześniej korzystała z takich serwisów jak np. Walutomat.pl lub Amronet.pl, na pewno zrozumie zasady działania giełdy kryptowalutowej. 

Giełda pośredniczy i koordynuje

Giełda kryptowalutowa pełniąc rolę pośrednika, jedynie czuwa nad wymianą i stwarza bezpieczne warunki do jej przeprowadzenia. Dzięki obecności takiego pośrednika, niemożliwe staje się dokonanie prostych oszustw (np. niezapłacenie za otrzymaną kryptowalutę). Proste oszustwa mogą być problemem w przypadku prywatnej wymiany, gdyż kryptowaluty zapewniają dużą anonimowość.

Giełdy, takie jak na przykład BitBay, skutecznie zabezpieczają transakcję ze względu na konieczność wcześniejszego zasilenia swojego konta środkami. Po rejestracji na portalu, później trzeba przelać środki potrzebne do wymiany na podany numer rachunku. Takie rozwiązanie zapewnia obustronne wykonanie transakcji, gdyż przed rozpoczęciem wymiany system sprawdza, czy kontrahenci mają odpowiednie środki.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Transakcja na giełdzie kryptowalutowej jest bezpieczna, gdyż obie strony najpierw muszą zapewnić środki potrzebne do wymiany.

Dostępne różne kursy wymiany kryptowalut

Warto zwrócić uwagę, że klienci BitBay, po zasileniu swojego portfela kryptowalutowego, mają do wyboru dwie opcje – transakcję po najlepszym rynkowym kursie oraz transakcję z uwzględnieniem samodzielnie określonego kursu. W pierwszym przypadku, portal sam wybiera najlepszą opcję sfinalizowania transakcji. Przed zaproponowaniem własnego kursu wymiany, trzeba przeanalizować listę dostępnych ofert (patrz poniżej). Jeżeli propozycja wymiany będzie mało atrakcyjna dla innych użytkowników, to transakcja może nie dojść do skutku.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Rynek wymiany na platformach internetowych jest bardzo konkurencyjny. Dlatego propozycja transakcji z mało atrakcyjnym kursem nie wzbudzi zainteresowania.

Giełdy i kantory kryptowalut

Niskie koszty wymiany kryptowalut

Warto dodać, że giełda kryptowalutowa pobiera niewielkie wynagrodzenie za swoje usługi.

Zwykle jest ono ustalane jako prowizja stanowiąca niewielką część wartości transakcji.W przypadku giełdy BitBay, ta prowizja wynosi 0,25% – 0,43% wartości transakcji, a jej dokładny poziom zależy od sumy obrotu klienta z ostatnich 30 dni.

Warto nadmienić, że wspomniana prowizja jest taka sama dla wszystkich walut i kryptowalut obsługiwanych przez BitBay (Bitcoin, Ether, Lisk, Litecoin, złoty, dolar amerykański oraz euro).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Giełdy kryptowalutowe zwykle pobierają niewielką opłatę za organizację i zabezpieczenie transakcji. Taka opłata jest naliczana jako część każdej transakcji (np. 0,40% jej wartości).

Przeczytaj więcej o Bitcoinie, Litecoinie, Ether i Lisk w naszym poradniku >

Dodatkowe usługi giełd kryptowalut

Klienci platform internetowych powinni również pamiętać, że takie serwisy pobierają opłaty za dodatkowe usługi (związane np. z przesyłaniem wymienionych środków).

Przykładowa giełda BitBay inkasuje np. 0,00035 bitcoina (BTC) za wypłatę w tej kryptowalucie. Standardowa wypłata w złotych kosztuje tylko 2 zł. Warto dodać, że BitBay oferuje również możliwość skorzystania z przelewu SEPA, wypłaty wymienionych środków w bankomacie i bezpośredniego opłacenia rachunków (koszt usługi: 5 zł). Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest anonimowa karta płatnicza BitBay.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed skorzystaniem z usług giełdy kryptowalutowej, warto sprawdzić m.in. opłaty i prowizje pobierane za przelewy.

Transakcja w kantorze kryptowalutowym będzie obciążona spreadem

Wielu użytkowników giełd kryptowalutowych, korzysta również ze specjalnych krypto kantorów  (zwłaszcza, gdy można w nich znaleźć lepsze kursy).

Podobna sytuacja dotyczy wymiany tradycyjnych walut (np. euro lub dolarów) w Internecie.

Warto zdawać sobie sprawę, że kantor oferujący wymianę kryptowalut, działa bardzo podobnie, jak jego odpowiednik wymieniający tradycyjne waluty (np. euro lub franki szwajcarskie).

W przypadku kantorowego handlu kryptowalutami również mamy do czynienia z modelem, w którym to operator serwisu ustala kursy i zarabia na spreadzie (różnicy pomiędzy kursem kupna oraz sprzedaży). Taki model działalności wybrał BitCantor, czyli serwis współpracujący z giełdą BitBay (patrz poniższa grafika).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby korzystające wcześniej z usług e-kantorów walutowych, na pewno nie będą miały problemu z kantorowym obrotem kryptowalutami.

Giełdy i kantory kryptowalut

Zaletą kantorów kryptowalutowych jest to, że już w momencie transakcji znany jest jej ostateczny i efektywny kurs. Dzieje się tak, gdyż wynagrodzenie dla operatora serwisu jest wliczone w proponowany kurs wymiany. Klient platformy kryptowalutowej może obliczyć faktyczny kurs rozliczeniowy, jeżeli zna wysokość prowizji pobieranej za wymianę (1. faktyczny kurs sprzedaży waluty = kurs sprzedaży na platformie x (1 – prowizja) 2. Faktyczny kurs kupna waluty = kurs kupna na platformie x (1 + prowizja)).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wynagrodzenie dla kantoru kryptowalutowego (spread), jest już wliczone w kurs proponowany dla danej transakcji.

Pozostałe usługi i opłaty w krypto kantorach

Kantory kryptowalutowe podobnie jak konkurencyjne giełdy, osobno naliczają ewentualne opłaty za przesłanie wymienionych środków.

W przypadku przykładowego kantoru BitCantor, oprócz tradycyjnych wypłat przelewem Elixir (koszt 2 zł dla PLN), możliwa jest np. wypłata za pośrednictwem przelewu SEPA (koszt: 1,5 euro), ekspresowa wypłata poprzez system BlueCash oraz wypłata środków z bankomatu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Koszty wypłaty środków w kantorach i na giełdach kryptowalutowych, zwykle są dość zbliżone. Trzeba uważać na usługi serwisów, które jasno nie informują o pobieranych opłatach.  

Uwaga: kantor kryptowalutowy lub giełda nie służy do deponowania

Niezależnie od wyboru serwisu służącego do wymiany kryptowalut należy pamiętać, że taki portal nie jest odpowiedni do długoterminowego lokowania środków.

Kantory oraz giełdy kryptowalutowe wprawdzie pozwalają na bezterminowe lokowanie kapitału, ale ten wariant jest mniej bezpieczny od przechowywania środków w swoim portfelu kryptowalutowym. Przyczyną są ataki hackerskie na giełdy i kantory kryptowalutowe. W związku z powyższym, wymienione środki powinno się względnie szybko przesłać do swojego portfela.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Bezpieczny portfel kryptowalutowy jest lepszym miejscem lokowania środków niż kantor lub giełda. W związku z tym, warto dokonywać szybkich wypłat na swój portfel i nie przechowywać dużych środków na jednym portalu.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Poznaj najlepsze kantory Bitcoin

Przeczytaj o tym, jaki bezpieczny portfel kryptowalutowy należy wybrać >

Załóż bezpłatne konto na giełdzie kryptowalut BitBay już dziś!

follow us in feedly