Newsletter

Jak zacząć używać kryptowalut

Jak zacząć używać kryptowalut

W dwóch poprzednich częściach naszego cyklu pisaliśmy o najważniejszych cechach kryptowalut oraz alternatywach dla Bitcoina. Dlatego przyszedł już czas na praktyczne informacje dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami.

Partnerem cyklu jest giełda kryptowalut BitBay.

bitbay - kryptowalutowe ABCJak używać kryptowalut

No, właśnie, jak?

Do tego nie wystarczy jedynie zakup wirtualnej waluty. Najpierw trzeba zainstalować swój portfel kryptowalutowy.

Wybór dostępnych portfeli jest bardzo duży, a takie aplikacje można uruchomić również na urządzeniach mobilnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie portfele będą tak samo bezpieczne.

Kwestie bezpieczeństwa są bardzo ważne również w przypadku giełd internetowych. Ostatnia sytuacja dotycząca giełdy Bitcurex pokazała, że takie serwisy służące do wymiany środków nie powinny być używane jako miejsce deponowania kryptowalut.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Bitcoinowy adept ma do wyboru bardzo wiele portfeli

Nasz poradnik o praktycznych aspektach korzystania z kryptowalut dotyczy Bitcoina (skrót: BTC). Zdecydowana większość osób, które wcześniej nie miały styczności z kryptowalutami, wybiera właśnie BTC. Trudno się temu dziwić, gdyż Bitcoin jest najbardziej popularny i akceptowany przez największą liczbę kontrahentów.

Zobacz, jakie są najpopularniejsze alternatywy dla Bitcoina >

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby rozpoczynające korzystanie z kryptowalut, powinny zainteresować się Bitcoinem. Poznanie najstarszej i najpopularniejszej kryptowaluty, jest ułatwione dzięki dużej liczbie poradników i wskazówek.

Portfel bitcoinowy

W nawiązaniu do tematu portfeli bitcoin warto przypomnieć, co właściwie kryje się za tym pojęciem.

Portfel bitcoinowy to plik zawierający klucze prywatne oraz adresy służące do rozporządzania posiadanymi kryptowalutami (np. dokonywanie przelewów).

Warto zwrócić uwagę, że nazwa „portfel” czasem dotyczy również aplikacji komputerowej lub mobilnej służącej do zarządzania posiadanymi kryptowalutami (np. Bitcoinem).

Klucz prywatny

Klucze prywatne w portfelu bitcoinowym to unikalne ciągi znaków (hasła), używane do potwierdzania operacji wykonywanych w kryptowalucie (np. przelewów). Wspomniane klucze powinny być dobrze strzeżone (podobnie jak hasła dostępu do bankowości internetowej).

Adres bitcoinowy

Jeżeli chodzi o adres bitcoinowy, to takim mianem określamy ciąg od 25 do 34 cyfr oraz znaków, który identyfikuje użytkownika sieci bitcoin (patrz poniższa grafika).

Adres bitcoin trzeba podać, jeżeli ktoś zamierza nam przesłać środki. W pewnym uproszczeniu, adres bitcoinowy można porównać do numeru konta bankowego. Różnica polega na tym, że użytkownik sieci bitcoin do każdej płatności może używać innego adresu. Takie rozwiązanie zapewnia anonimowość i bezpieczeństwo.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klucze prywatne systemu bitcoin, powinny być przechowywane tak samo ostrożnie, jak na przykład hasła i loginy do bankowości internetowej.

Cykl BitBay cz.3 Kurencja graf.1

Jaki portfel BTC wybrać

Pisząc o wyborze portfela bitcoin, mamy na myśli decyzję dotyczącą aplikacji internetowej.

Po jej zainstalowaniu, zostaje utworzony plik z kluczem prywatnym i adresami (portfel w drugim znaczeniu).

Osoby rozpoczynające przygodę z systemem bitcoin mają obecnie bardzo duży wybór różnorakich aplikacji, a nawet osobnych urządzeń pełniących rolę portfela. Ogólny podział portfeli bitcoinowych przedstawia się następująco:

  • portfele lekkie (oszczędzające moc obliczeniową) w postaci aplikacji instalowanej na komputerze (np. Multibit, Electrum)
  • portfele pełne w postaci aplikacji instalowanej na komputerze (przykładem jest domyślny portfel Bitcoin Core, który przed pierwszym użyciem wymaga bardzo długiej synchronizacji danych trwającej nawet 2 – 3 dni)
  • portfele działające w przeglądarce internetowej (udostępniane i zabezpieczone przez serwis świadczący tego typu usługi – np. Coinbase.com, Blockchain.info)
  • portfele mobilne instalowane na smartfonach i tabletach (np. Mycelium)
  • bezpieczne portfele USB, które przypominają pendrive albo bankowy token (np. Trezor kosztujący obecnie 99 USD)
  • portfele offline, które nie wymagają połączenia z Internetem i służą jedynie jako sejf dla Bitcoinów

Jak widać, wybór portfeli bitcoinowych jest spory. Na wstępie można odradzić portfele przeglądarkowe, które cechują się najmniejszym bezpieczeństwem i podatnością na ataki hackerów.

Takie portfele obsługiwane przez przeglądarkę, można wykorzystać tylko do przechowywania niewielkich kwot (np. w celu poznania możliwości Bitcoina).

Osoby rozpoczynające przygodę z Bitcoinem powinny również uniknąć oficjalnego portfela (Bitcoin Core), który mocno obciąża komputer i wymaga długotrwałej synchronizacji danych ze względu na przechowywanie całego łańcucha bloków o rozmiarze przekraczającym 100 gigabajtów.

Wydaje się, że dla początkujących adeptów systemu bitcoin, dobrym rozwiązaniem będą lekkie portfele instalowane na komputerze (np. Multibit lub Electrum).

W przypadku przechowywania większych sum, warto pomyśleć o portfelu offline. Aplikacje mobilne są ciekawym rozwiązaniem pod warunkiem dobrego zabezpieczenia smartfona. Dotyczy to szczególnie systemu Android, który posiada wiele luk w zabezpieczeniach i jest najbardziej narażony na „zawirusowanie”.

Zobacz, jak uruchomić portfel bitcoinowy Multibit (film YouTube) >

ZWRÓĆ UWAGĘ: „Lekka” aplikacja na komputer pełniąca rolę portfela, jest najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy dopiero poznają możliwości Bitcoina.

Lepiej wybrać zaufaną giełdę i… nie przechowywać na niej środków

Po wyborze portfela oraz jego skonfigurowaniu, można już nabyć pierwsze jednostki BTC.

Taki zakup jest możliwy m.in. za pośrednictwem forów zrzeszających sympatyków Bitcoina, kantorów kryptowalutowych oraz giełd kryptowalutowych.

Dwa ostatnie rozwiązania wydają się bezpieczniejsze na początku przygody z BTC.

Warto zwrócić uwagę, że giełdy i kantory bitcoinowe wykazują pewne podobieństwo do serwisów wymiany walut online.

W przypadku kantorów, mamy do czynienia z odsprzedażą kryptowaluty przez operatora serwisu, który zarabia na marży, czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży.

Giełdy kryptowalutowe realizują natomiast model wzajemnej wymiany pomiędzy użytkownikami (transakcji społecznościowych). W przypadku takich giełd jak partner naszego cyklu (BitBay), można samodzielnie określić akceptowalny kurs wymiany albo dokonać szybkiej transakcji po najlepszym dostępnym kursie.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kantory kryptowalutowe zarabiają na różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. W przypadku giełd kryptowalutowych, mamy do czynienia z transakcjami realizowanymi przez internautów pod nadzorem giełdy (model wymiany społecznościowej). 

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Jak wybrać giełdę kryptowalut

Wybierając giełdę lub kantor przed zakupem pierwszej jednostki Bitcoina, oprócz kosztów i kursów wymiany trzeba przeanalizować:

  • okres działania serwisu oraz liczbę jego użytkowników
  • opinie dotyczące danego portalu
  • stosowane zabezpieczenia i certyfikaty bezpieczeństwa
  • kryptowaluty oraz waluty tradycyjne dostępne w ramach wymiany (np. Bitcoina zwykle można wymienić na USD, EUR i PLN)

Ważną kwestią jest także wysokość kapitału zakładowego operatora serwisu. Zaufania nie wzbudza giełda posiadająca formę prawną jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółki z o.o. z minimalnym kapitałem własnym (5000 zł).

Firmy prowadzące giełdy oraz kantory kryptowalutowe na razie nie muszą spełniać szczególnych wymogów prawnych. Taka deregulacja rynku połączona z brakiem państwowego nadzoru, powinna zmuszać klientów do ostrożności.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Firmy prowadzące kantory i giełdy kryptowalutowe, obecnie nie podlegają dodatkowym przepisom oraz nadzorowi instytucji państwowych. W związku z tym, trzeba zachować ostrożność przy wyborze serwisu do wymiany kryptowalut.   

Nawet w przypadku wiarygodnego i bezpiecznego serwisu wymiany kryptowalut (np. Bitcoina), nie warto traktować wspomnianego portalu jako miejsca służącego do długiego przechowywania swoich środków.

Giełdy i kantory kryptowalutowe bywają celem ataków hackerskich. Ostatnio przekonali się o tym użytkownicy polskiej giełdy Bitcurex. Wcześniej podobne problemy dotyczyły np. giełdy MtGox. W związku z powyższym, zalecana jest ostrożność.

Warto konsekwentnie przestrzegać zasady, zgodnie z którą tylko dobrze zabezpieczony portfel jest odpowiednim miejscem do przechowywania Bitcoinów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ze względów bezpieczeństwa, lepiej długo nie przechowywać swoich Bitcoinów na serwisie świadczącym usługi wymiany kryptowalut (np. giełdzie lub kantorze).

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Inwestycje w Bitcoina i inne kryptowaluty (altcoiny)

Najlepsze kantory Bitcoin i pozostałych kryptowalut

Bitcoin dla początkujących

Co przyniesie kryptowalutowa rewolucja dla tradycyjnych operatorów finansowych?

Jak założyć swój portfel bitcoinowy?

LocalBitcoins – czy można prywatnie i za darmo wymieniać Bitcoiny?

Kryptowalutowe ABC – Bitcoin i inne waluty cyfrowe

Trading BTC/ETH/LTC/XRP/ZEC/XMR itd. – lista najlepszych giełd kryptowalutowych

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Inwestowanie w Bitcoina i kryptowaluty

Załóż bezpłatne konto na giełdzie kryptowalut BitBay już dziś!

follow us in feedly