Newsletter

Jak inwestować w kryptowaluty

Jak inwestować w kryptowaluty

Koncepcja kryptowalut powstała jako odpowiedź na ograniczenia oraz koszty związane z przesyłaniem środków. Po uruchomieniu systemu bitcoin (2009 r.) okazało się, że za jego pomocą jednak możliwe są szybkie, bezpłatne i anonimowe przelewy międzynarodowe. Wzmożone zainteresowanie pierwszą kryptowalutą (Bitcoinem – BTC), skutkowało szybkim wzrostem jej notowań.

Partnerem cyklu jest giełda kryptowalut BitBay.

bitbay - kryptowalutowe ABCInwestowanie w Bitcoina

Nabierający wartości, rosnący kurs BTC przyciągnął osoby zainteresowane inwestowaniem środków w nowy rodzaj aktywów.
Obecnie inwestorzy mają do wyboru ponad 700 różnych kryptowalut. Wśród nich wciąż najważniejszy jest Bitcoin.
Warto zwrócić uwagę, że pierwsza kryptowaluta z czasem staje się coraz bardziej stabilna kursowo.

Inwestorzy szukający większych zysków (i większego ryzyka), nie mogą narzekać na wybór. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że rynek niektórych „krypt” jest mocno niestabilny.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Zmienność notowań Bitcoina systematycznie spada już od 2014 r.

Zwiększone zainteresowanie Bitcoinem w kontekście inwestycyjnym, skutkowało pojawieniem się specjalnych serwisów, na których można prześledzić zmienność notowań BTC oraz innych kryptowalut.

Przykładem takiego portalu jest btcvol.info. Wspomniany serwis prezentuje między innymi zmienność kursu BTC/USD. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o trzydziestodniowe odchylenie standardowe ze stóp zwrotu (patrz poniższy wykres).

Warto zwrócić uwagę, że wraz z popularyzacją Bitcoina, stopniowo zmniejszała się liczba nagłych wzrostów zmienności („szczytów” na poniższym wykres).

Dodatkowo od 2014 r. można zaobserwować ogólny spadek zmienności kursu BTC/USD. Taka zmiana jest związana z coraz większym obrotem rynkowym i zapotrzebowaniem na BTC (w celach płatniczych). Wymienione czynniki stabilizują nagłe wahania kursowe.

Zobacz naszą analizę i sprawdź, jak można było zarobić 19 816% na Bitcoinie >

ZWRÓĆ UWAGĘ: Odchylenie standardowe kursów albo stóp zwrotu to jeden z najpopularniejszych mierników zmienności notowań kryptowalut. Odchylenie standardowe informuje, o ile przeciętnie dana wartość (np. kurs BTC/USD) różniła się od średniej (w analizowanym okresie). 

Co ciekawe, podobne zjawisko stopniowej stabilizacji kursu, możemy zaobserwować w przypadku innowacyjnej i perspektywicznej kryptowaluty Ethereum. Wspomniana kryptowaluta dopiero od jesieni 2015 r. funkcjonuje na rynku. Zielona linia na poniższym wykresie ilustruje zmienność notowań Ethereum (ETH) w stosunku do dolara amerykańskiego.

Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat Ethereum? Przeczytaj drugą część naszego cyklu >

Jak inwestować w kryptowaluty

Tylko kilka kryptowalut cechuje się stabilnym poziomem obrotów

Duże znaczenie dla inwestora, ma nie tylko zmienność kursu danej kryptowaluty. Równie ważna jest płynność rynku. Pod tym względem, Bitcoin nadal utrzymuje znaczącą przewagę nad konkurentami. Potwierdzeniem są informacje z serwisu CoinMarketCap.com dotyczące piętnastu kryptowalut o największej wartości obrotu (patrz poniższa tabela). Wystarczy tylko wspomnieć, że 13 lutego 2017 r. trzydziestodniowa wartość transakcji dotyczących Bitcoina wynosiła 3,79 mld dolarów amerykańskich. Analogiczny wynik dla waluty zajmującej drugie miejsce (Ethereum), nie przekraczał 0,3 mld USD.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przez ponad rok obecności na rynku, Ethereum awansowało na drugie miejsce w rankingu popularności kryptowalut. Wartość obrotu ETH nadal jest ponad dziesięć razy niższa od porównywalnego wyniku dla Bitcoina.

Warto również zwrócić uwagę, że tylko kilka najpopularniejszych kryptowalut cechuje się stabilną wartością obrotów.

Do tej grupy oprócz Bitcoina i Ethereum, można zaliczyć między innymi Litecoina, Monero oraz Ripple (patrz poniższa tabela). W pierwszej piętnastce znajdziemy również „krypty” cechujące się bardzo dużymi zmianami wolumenu obrotów. Przykładem jest Golos posiadający trzydziestodniowy obrót na poziomie 19,34 mln USD. Tygodniowa wartość transakcji dotyczącej tej kryptowaluty, 13 lutego 2017 r. nieznacznie przekroczyła 17 000 USD (tzn. była 1136 razy mniejsza).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Mało popularne kryptowaluty mogą cechować się znacznymi spadkami płynności na rynku.

Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat Litecoina, Ripple i Monero? Przeczytaj drugą część naszego cyklu >

Cykl BitBay cz.4 Kurencja tab.1

Mało znane „krypty” generują nawet 1000% zysku lub dużą stratę

Ciekawie prezentują się też przykładowe informacje serwisu CoinMarketCap.com dotyczące kryptowalut, które przez 7 dni wygenerowały największy zysk i największą stratę (patrz poniższa tabela).

Przykładowe zestawienie uwzględnia „krypty” z dziennym obrotem przekraczającym 10 000 dolarów amerykańskich. W tym gronie znajdziemy między innymi kryptowalutę Cashout, która przez 7 dni zyskała na wartości prawie 1020%. Stopa zysku z dwóch innych kryptowalut (Deutsche eMark, Shift) przekroczyła 100%. W drugiej części tabeli, zaprezentowano kryptowaluty z największą utratą wartości. Mowa o Ubiq (-82,19% w ciągu 7 dni), Hacker Gold (-73,14%) i Royal Coin 2 (-65,18%).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku mało popularnych kryptowalut, zdarzają się ekstremalnie duże wzrosty cen (np. powyżej 100% przez tydzień). Na rynku widoczne są również spadki notowań wynoszące np. 60% – 80% w ciągu tygodnia.

Cykl BitBay cz.4 Kurencja tab.2

Perspektywa osiągnięcia kryptowalutowych zysków na poziomie ponad 100% tygodniowo, z pewnością wydaje się atrakcyjna.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że inwestycja w niszowe kryptowaluty to wybór związany z dużym ryzykiem. Wiele mało popularnych „krypt”, po okresie początkowego zainteresowania inwestorów traci wartość i stwarza problemy ze sprzedażą. W takim przypadku, największe zyski odnoszą osoby, które wprowadziły kryptowalutę na rynek i sprzedały ją odpowiednio szybko.
Kolejnym problemem jest możliwość utraty wartości przez mało popularne kryptowaluty na wskutek ataków hackerskich.
Trzeba również zdawać sobie sprawę, że rynek niszowych „krypt” z powodu niskiej wartości obrotów, jest podatny na duże wahania cenowe.

Dlatego początkujący inwestorzy powinni zdobywać doświadczenie, handlując najbardziej popularnymi kryptowalutami (przykład: Bitcoin, Litecoin, Ethereum oraz Lisk). Wspomniane „krypty”, można kupić na giełdzie BitBay, która jest partnerem naszego cyklu artykułów o kryptowalutach.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty, warto rozpocząć od Bitcoina albo jego najbardziej popularnych konkurentów.

Sprawdź aktualne kursy Bitcoina i pozostałych kryptowalut

Zobacz porównanie giełd kryptowalutowych na Kurencja.com

Załóż bezpłatne konto na giełdzie kryptowalut BitBay już dziś!

follow us in feedly