Newsletter

strona-currency-fair

Nowa strona Currency Fair – jak korzystać z serwisu www?

Strona Currency Fair została poddana przebudowie. Samo Currency Fair to jeden z tych serwisów wymiany walut, który możemy z czystym sumieniem polecić wszystkim naszym czytelnikom. Do zalet wspomnianego portalu można zaliczyć między innymi dobre kursy, przejrzyste zasady i niskie koszty przelewów. Te atuty nie zmieniły się w nowej wersji CurrencyFair.

Poniższa instrukcja jest wyczerpująca i przez to długa. Osoby bardziej oswojone z serwisami wymieniającymi walutę, zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia nowej strony www CurrencyFair od razu!

Strona Currency Fair po zmianach

Opisywany serwis niedawno zyskał nowy wygląd oraz nowe logo.

Pewnym zmianom uległ również sposób zakładania konta i wymiany walut. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować aktualny przewodnik dla osób, które zamierzają założyć konto w CurrencyFair i wymienić walutę za pośrednictwem tego serwisu. Takich internautów zapraszamy do prześledzenia naszego poradnika i przeczytania opisu CurrencyFair.

Podstawowa znajomość angielskiego nadal przyda się użytkownikom CurrencyFair 

Na wstępie warto zwrócić uwagę, że CurrencyFair nie jest polskim serwisem.

To odróżnia go od takich portali jak na przykład InternetowyKantor.pl, Walutomat.pl oraz Amronet.pl. Ze względu na kraj rejestracji, CurrencyFair podlega irlandzkim przepisom.

Oczywiście to żaden problem dla Polaka, który chce wymienić walutę. Trzeba jednak przygotować się na to, że portal nie został do końca przetłumaczony na język polski (mimo możliwości wyboru polskiej wersji językowej). Taki mankament występował również w przypadku poprzedniej wersji CurrencyFair. Być może firma prowadząca portal (CurrencyFair Limited), w przyszłości poprawi jakość tłumaczenia.

Przed założeniem konta w CurrencyFair warto sprawdzić, jak prezentują się kursy oferowane przez ten portal na tle polskich konkurentów. Najlepiej to zrobić na naszym portalu (patrz poniższa grafika). Jeżeli zdecydujemy się na założenie konta w CurrencyFair, to trzeba kliknąć przycisk „Załóż konto >”

kurencja.com

Polska wersja strony www CurrencyFair  wśród zaledwie trzech

Bezpieczny link z naszej porównywarki przekierowuje internautę prosto na stronę CurrencyFair (patrz kolejna grafika).

Tutaj możemy zobaczyć nową, schludną wersję serwisu, w której przeważa kolor niebieski oraz biały.

Na głównej stronie CurrencyFair mamy do wyboru wersję angielską (domyślną) oraz francuską i polską (patrz poniższa grafika).

Nowa strona Currency Fair

Nowe konto w CurrencyFair

Po obejrzeniu strony głównej, bez większych problemów można znaleźć przycisk służący do zakładania konta (patrz kolejna grafika).

Ten przycisk w zależności od wersji językowej, nosi nazwę „Zarejestruj się” albo „Sign Up”.

Nowa strona CurrencyFair

 

Po kliknięciu przycisku rejestracyjnego, zostajemy przeniesieni na pierwszą stronę rejestracji. Tutaj również można wybrać polską wersję językową. System niestety nie zapamiętuje naszego językowego wyboru z głównej strony CurrencyFair. Ten błąd oczywiście nadaje się do poprawki.

Konto prywatne czy firmowe (biznesowe) w Currency Fair

Na pierwszej stronie rejestracyjnej mamy do wyboru założenie konta indywidualnego albo firmowego.

W tym poradniku, zakładać będziemy konto indywidualne. Oczywiście namawiamy również firmy do zakładania kont i testowania usług Currency Fair (firmy mogą nawet zyskać więcej na taniej wymianie walut). W przypadku konta firmowego, zakładanie i korzystanie z konta są podobne, internauta musi podać więcej dodatkowych danych.

Przy zakładaniu konta indywidualnego, trzeba wpisać w odpowiednie pola e-mail oraz hasło i następnie kliknąć przycisk „Załóż konto indywidualne” (patrz poniższa grafika).

Załóż konto w CurrencyFair już dziś!

Nowa strona www CurrencyFair

W dalszej kolejności, system poinformuje nas o wysłaniu e-maila rejestracyjnego na podany adres. Jeśli taka wiadomość nie trafi do nas w ciągu kilkunastu minut, to warto sprawdzić pocztowy folder z niechcianymi wiadomościami (tzw. spamem).

Po odczytaniu e-maila z CurrencyFair, widzimy przycisk „Zacznij już teraz”, który trzeba kliknąć (patrz kolejna grafika). Wspomniana wiadomość informuje nas o możliwości prowadzenia wymiany przy pomocy aplikacji mobilnej na systemy Android oraz iOS.

Przed skorzystaniem z tej opcji, warto jednak poznać możliwości tradycyjnej wersji CurrencyFair.

Nowa strona www Currency Fair

Po kliknięciu odpowiedniego przycisku w e-mailu, zostaniemy przeniesieni do formularza rejestracyjnego (patrz kolejna grafika).

W tym miejscu trzeba podać dane osobowe (np. imię, nazwisko, kraj zamieszkania, datę urodzenia, obywatelstwo, zawód oraz adres).

Warto również zwrócić uwagę na pole do wpisywania promocyjnych kodów. W formularzu znajduje się jeszcze jedno pole dziwnie przetłumaczone na „%sPrzelej%s środki z konta CurrencyFair”. Prawdopodobnie chodzi tutaj o cel wymiany. Nie musimy troszczyć się naszym wyborem w tym polu, gdyż nie ma on wpływu na późniejsze korzystanie z serwisu.

Currency Fair = Waluty fair

Przed kliknięciem w przycisk „Zapisz profil”, trzeba jeszcze potwierdzić swoją pełnoletność i przeczytanie regulaminu. Wspomniany regulamin jest dostępny tylko w wersji angielskiej. Ale spokojnie, trudno w nim znaleźć jakieś wątpliwe klauzule albo inne „haczyki”.

Strona www Currency Fair

Nowy serwis www CurrencyFair

Po wypełnieniu formularza z danymi, zostajemy automatycznie zalogowani i przeniesieni na stronę główną serwisu (patrz następna grafika).

Nawigacja w systemie transakcyjnym jest stosunkowo prosta. Główny element to ciemny pasek komend po lewej stronie ekranu.

Warto zwrócić uwagę, że system pyta nas o kwotę wymiany. To pytanie jest ważne w kontekście wymagań prawnych. Pierwszą transakcję o wartości do 1000 euro możemy przeprowadzić bez obowiązkowej weryfikacji danych osobowych. Takiej możliwości nie ma w przypadku wymiany o większej wartości (> 1000 euro). Trzeba będzie wysłać skan dokumentów.

Strona www CurrencyFair

Swobodne korzystanie z konta CF

Jeżeli wybierzemy wartość wymiany powyżej 1000 euro, to od razu system poprosi nas o przesłanie aktualnego dokumentu ze zdjęciem (np. paszportu, dowodu osobistego lub prawa jazdy).

Taki plik trzeba załączyć w formie pliku .jpg, .pdf lub .png. Przesyłany skan powinien mieć co najwyżej 5 megabajtów (patrz kolejna grafika).

Osoby wymieniające poniżej 1000 euro, mogą wysłać odpowiedni dokument i bez czekania na odpowiedź od razu wykonać niewielką transakcję. W pozostałych przypadkach trzeba najpierw poczekać na potwierdzenie danych osobowych. System informuje o tym poprzez e-mail wysłany na adres użytkownika.

W praktyce, weryfikacja danych osobowych przebiega szybko i można się jej spodziewać już następnego dnia roboczego.

Załóż konto w CurrencyFair już dziś!

www CurrencyFair

Dodanie rachunków bankowych

Niezależnie od wybranej opcji weryfikacji, przed wymianą trzeba skonfigurować swoje konta bankowe.

Można to zrobić po kliknięciu przycisku „Dane mojego banku” na ciemnym pasku z lewej strony ekranu. W dalszej kolejności klikamy na przycisk „Dodaj konto” (patrz następna grafika).

www Currency Fair

Zaraz potem system poprosi nas o podanie nazwy właściciela konta, kraju w którym prowadzony jest rachunek, waluty konta oraz numeru IBAN (patrz kolejna grafika). W przypadku kont z Polski, numer IBAN to po prostu standardowy numer rachunku (26 cyfr), poprzedzony literami „PL”.

Dowiedz się więcej o numerze IBAN w naszym słowniku >

Po podaniu odpowiednich danych rachunku, klikamy na przycisk „Sprawdź dane”.

Currency Fair

Na podstawie wpisanych informacji, system sam pobiera pewne dane o koncie bankowym (numer SWIFT/BIC, adres i nazwę banku prowadzącego rachunek).

Użytkownik może natomiast podać dodatkowe dane potrzebne do rozliczeń. Gdy formularz zostanie wypełniony, klikamy przycisk z napisem „Dodaj konto bankowe”.

CurrencyFair

Dodanie konta bankowego jest ważne z punktu widzenia późniejszych wypłat, więc system prosi nas o autoryzację tej operacji przy pomocy kodu (patrz następna grafika).

Przechodzimy dalej, klikając przycisk „Rozpocznij konfigurację”.

www.CurrencyFair

W następnym okienku trzeba wybrać sposób weryfikacji (podanie kodu przez połączenie głosowe albo SMS) oraz numer telefonu (stacjonarnego lub komórkowego). Domyślny wariant to weryfikacja poprzez SMS. Rozpoczynamy ją klikając na przycisk „Wyślij kod SMS-em” (patrz poniższa grafika).

www.CurrencyFair.com

Kolejny krok jest bardzo prosty – do wolnej rubryki w okienku wpisujemy kod weryfikacyjny z SMS-a i zatwierdzamy wybór. Później system zapyta nas o numer awaryjny. Jego podanie nie jest wymagane, ale pomaga po utracie dostępu do głównego numeru albo podczas odblokowywania konta. W poradniku zdecydowaliśmy, że numer awaryjny podamy później (patrz kolejna grafika).

CurrencyFair.com

W zaprezentowany sposób dodajemy wszystkie potrzebne nam konta. Listę rachunków można uzupełnić też później – po kliknięciu przycisku „Dane mojego banku” na głównym pasku (patrz kolejna grafika).

Przy każdorazowej zmianie dotyczącej kont, potrzebny będzie kod weryfikacyjny. Pomyślną zmianę danych konta albo jego dodanie, system potwierdza poprzez przesłanie e-maila.

Currency-Fair.com

Nowy serwis CurrencyFair – można wymienić przesłaną kwotę zaraz po jej otrzymaniu

Gdy konta bankowe są już skonfigurowane, możemy dokonać pierwszej wpłaty środków do CurrencyFair.

Całą procedurę rozpoczynamy klikając przycisk „Wpłać środki” widoczny na głównym pasku (patrz następna grafika).

W oknie do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza z nich to automatyczna wymiana po zaksięgowaniu środków w CurrencyFair. Na potrzeby tego poradnika wybraliśmy drugi wariant „Tylko wpłata”, gdyż chcemy mieć pełną kontrolę nad kursem wymiany.

W tym samym okienku trzeba podać również wpłacaną kwotę. Warto wiedzieć, że dla poszczególnych walut obowiązują minimalne limity wpłat. W przypadku euro, trzeba wpłacić minimum 8 jednostek waluty. Po zatwierdzeniu naszego wyboru, można przejść do kolejnego okna (kliknij przycisk „Kontynuuj”).

Załóż konto w CurrencyFair już dziś!

www.Currency-Fair.com

W następnym oknie, system podaje nam szacowaną kwotę, którą otrzymamy po wymianie wpłacanych środków na jedną z wybranych walut.

Warto zwrócić uwagę, że CurrencyFair w ramach obliczeń uwzględnia już koszt przelewu (patrz poniższa grafika). Do następnego okna przechodzimy po kliknięciu przycisku „Kontynuuj”.

Currency Fair

W dalszej kolejności wybieramy konto, z którego zostaną wysłane pieniądze (patrz następna grafika). Taki rachunek musi się znajdować na wcześniej skonfigurowanej liście kont. Nasz wybór powinniśmy zatwierdzić przyciskiem „Kontynuuj”.

18

W kolejnym oknie ukażą się nam dane do przelewu, które trzeba wpisać przy wypełnianiu formularza bankowego (patrz poniższa grafika).

System CurrencyFair poda również szacunkową datę otrzymania środków (ustaloną przy założeniu, że przelew zostanie zlecony za chwilę). Warto zwrócić uwagę na numer identyfikacyjny płatności (pomarańczowa czcionka), który trzeba podać w tytule przelewu.

W dalszej kolejności możemy zalogować się bezpośrednio do naszego banku klikając przycisk (zobacz poniższa grafika) lub zlecić drukowanie danych do przelewu.

CurrencyFair

“Wymień walutę na swoich warunkach” – ustal swój kurs wymiany

Po zleceniu przelewu do CurrencyFair, pozostaje nam czekać na jego zaksięgowanie. O tej czynności zostaniemy poinformowani w specjalnej wiadomości, która przyjdzie na e-mail (patrz poniżej). Przy pomocy przycisku w e-mailu („Exchange & Transfer”), logujemy się do CurrencyFair.

Oczywiście można to zrobić również ręcznie po przejściu na stronę główną CurrencyFair i kliknięciu przycisku „Zaloguj się/Log In”.

20

Przy logowaniu do CurrencyFair potrzebne będzie podanie kolejnego kodu weryfikacyjnego. Zostanie on wysłany na numer telefonu, który użytkownik określił jako swój podstawowy.

Cała procedura wpisywania kodu weryfikacyjnego wygląda tak samo, jak w przypadku dodawania konta do wpłat/wypłat (patrz poniższa grafika).

21

Pierwsza wymiana walut

Po udanym zalogowaniu do swojego profilu w CurrencyFair, można już przystąpić do pierwszej wymiany. W przypadku operacji powyżej 1000 euro, wymagana będzie uprzednia weryfikacja danych osobowych. W naszym przykładzie wykonujemy pierwszą wymianę bez weryfikacji, o czym przypomina pasek w górnej części okna (można go zamknąć).

Po kliknięciu przycisku „Wymień” na głównym pasku nawigacyjnym z lewej strony ekranu, trzeba określić kwotę i walutę przyszłej transakcji. Co ważne, z boku okna widzimy aktualną wartość posiadanych środków (w tym wypadku 8 euro). Po określeniu podstawowych parametrów wymiany, klikamy na przycisk „Continue” (patrz poniższa grafika).

Załóż konto w CurrencyFair już dziś!

22

Kolejne okno służy do określenia sposobu wymiany (patrz poniżej). Do wyboru mamy wymianę po najlepszym możliwym kursie albo wymianę po określonym kursie.

23

Jeżeli wybierzemy opcję „Choose your own rate”, to system pokaże nam aktualną listę ofert, wykres kursów akceptowanych przez użytkowników oraz suwak potrzebny do określenia własnego kursu (patrz kolejna grafika).

Oczywiście trzeba pamiętać, że przy kursie mało atrakcyjnym dla innych użytkowników, szanse na szybką wymianę drastycznie maleją.

Warto również pamiętać, że system automatycznie dokona transakcji, gdy inny użytkownik zaoferuje pierwsze zlecenie odpowiadające naszemu. Zatem nie będzie możliwości poczekania na jeszcze lepszy kurs.

24

W tym poradniku wybieramy opcję wymiany po najlepszym kursie. Można przypuszczać, że taki wariant przy pierwszej wymianie wybiera większość użytkowników CurrencyFair.

W celu wymienienia środków po najlepszym kursie, wybieramy opcję „Choose the best rate available now” i klikamy na przycisk „Exchange Now” (patrz poniższa grafika).

25

Zlecenie po najlepszym aktualnym kursie, zostanie wykonane natychmiastowo (patrz poniższa grafika).

Po zrealizowaniu zlecenia, możemy wypłacić środki na nasz rachunek w banku. Oczywiście wymienioną walutę można również bezpiecznie przechowywać w CurrencyFair. Z taką usługą nie są związane żadne dodatkowe opłaty.

Załóż konto w CurrencyFair już dziś!

26

Nowa strona Currency Fair – wypłata pieniędzy

Wypłatę środków zlecamy po kliknięciu przycisku „Wypłać środki” na głównym pasku z lewej strony ekranu (patrz kolejna grafika) albo poprzez przycisk „Transfer Now” widoczny na powyższej grafice.

W formularzu przygotowanym przez system, trzeba wybrać jedno z kont do wypłaty. Na tym etapie możliwe jest również skonfigurowanie nowego rachunku bankowego (patrz poniżej). Warto wiedzieć, że system nie pozwoli nam na wypłatę jeśli waluta planowanego przelewu nie jest zgodna z podaną walutą konta. W ten sposób CurrencyFair chroni klientów przed automatycznym przewalutowaniem przesłanych środków. Taka operacja rozliczona po niekorzystnym kursie, będzie miała miejsce np. wtedy, gdy klient wyśle dolary na konto rozliczane w euro.

Oprócz konta trzeba wybrać również kwotę przelewu oraz jego ewentualny tytuł. Z ostatniej rozwijalnej listy, która została niefortunnie oznaczona jako „Przelew priorytetowy”, wybieramy cel przelewu. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych informacji, trzeba kliknąć na przycisk „Dalej”.

27

W kolejnym oknie zobaczymy potwierdzenie danych przelewu i opłatę, która zostanie pobrana za jego wykonanie. System podaje również przewidywaną datę księgowania przelewu w naszym banku. Otrzymujemy też informację o możliwości pobrania potwierdzenia przelewu w sekcji „Przegląd transakcji” (patrz przyciski na głównym pasku z lewej strony).

Przelew zatwierdzamy przyciskiem „Wyślij”.

28

W kolejnym oknie otrzymujemy informację o wykonaniu przelewu i nagrodzie z programu rekomendacyjnego.

Nagrodę o wartości 30 euro i jeden darmowy przelew można otrzymać jeśli znajomy założy konto przy wykorzystaniu kodu podanego przez nas, a później wymieni i wypłaci przy pomocy CurrencyFair przynajmniej 400 euro.

29

Po zatwierdzeniu przelewu, dodatkowo otrzymamy potwierdzenie na naszą skrzynkę e-mailową (zobacz poniższa grafika).

 

30

Warto również wspomnieć o możliwości pobrania potwierdzenia dla wykonanego przelewu (patrz kolejna grafika). Oprócz wydruku dostępna jest opcja eksportu danych do plików CSV oraz TSV. To pożyteczne rozwiązanie dla osób wykonujących wiele przelewów.

strona Currency Fair

Nowa strona Currency Fair – podsumowanie

Cała procedura zakładania konta i wymiany środków, którą opisaliśmy w naszym poradniku, może się wydawać dość długa.

W rzeczywistości, sytuacja wygląda jednak znacznie lepiej. Autor poradnika bez wcześniejszej styczności z nową wersją serwisu, założył i skonfigurował konto w 10 minut.

Pierwsza wpłata i wymiana środków zajęła kolejne 10 minut (bez oczekiwania na czas zaksięgowania przelewu).

To potwierdza, że serwis CurrencyFair jest przyjazny. Jego nowa wersja wydaje się bardziej przejrzysta i estetyczna. Jedynym mankamentem są kłopoty z polską wersją językową. Miejmy nadzieję, że firma CurrencyFair Ltd. wkrótce rozwiąże ten kosmetyczny problem.

 

Załóż konto w CurrencyFair już dziś!

follow us in feedly