Newsletter

Przelew na Ukrainę

Jak przesłać, przelać pieniądze na Ukrainę?

Jeszcze parę lat temu przelewy z Polski na Ukrainę, nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Takie operacje wykonywały głównie polskie firmy posiadające kontrahentów zza wschodniej granicy. Sytuacja uległa radykalnej zmianie na wskutek zarobkowego exodusu obywateli Ukrainy w ostatnich latach.

Ponad milion Ukraińców pracuje w Polsce

Obecnie na terenie Polski pracuje znacznie więcej niż milion Ukraińców. Większość tych pracowników chce pomagać finansowo członkom rodziny, którzy pozostali w macierzystym kraju. Z myślą o właśnie takich osobach zatrudnionych w Polsce, przeanalizowaliśmy najlepsze i popularne sposoby przesyłania środków na Ukrainę. Każdy z nich jest wygodniejszy oraz bezpieczniejszy niż przewożenie gotówki podczas regularnych podróży do domu.

Przelewy SWIFT – prosty ale niekoniecznie tani wariant

Przesyłanie środków na Ukrainę za pośrednictwem banku wydaje się najprostszym i najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem. W tym kontekście trzeba jednak wspomnieć o kilku ważnych ograniczeniach.

Z konta na konto

Po pierwsze, polskie banki aktualnie nie oferują kont walutowych w hrywnach. Ukraińcy zatrudnieni w Polsce, mają do wyboru zwykłe rachunki „złotówkowe” albo konta walutowe (zwykle rozliczane w euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim lub franku szwajcarskim).

Ze względu na niestabilność hrywny i związane z nią ryzyko kursowe wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest przesyłanie na Ukrainę środków rozliczanych w dolarach amerykańskich.

U naszych wschodnich sąsiadów, amerykańska waluta jest szeroko akceptowana i stała się synonimem stabilności. Od pewnego czasu, na Ukrainie zwiększa się również poziom akceptacji euro. Otwarcie ukraińskiego konta walutowego w EUR lub USD, na które będą przesyłane środki z Polski, nie powinno stanowić problemu. Takie rachunki znajdują się bowiem w ofercie banków zza wschodniej granicy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polskie banki nie prowadzą kont walutowych w hrywnach. Bardzo łatwo można jednak otworzyć polski rachunek w jednej z dwóch globalnych walut (USD i EUR), które są szeroko akceptowane na terenie Ukrainy. 

W nawiązaniu do przelewów bankowych, trzeba jednak pamiętać, że nawet osoby wysyłające euro na Ukrainę, będą skazane na tradycyjne i dość kosztowne transfery międzynarodowe SWIFT. Euro nie można wysłać do ukraińskich banków poprzez tani i szybki przelew SEPA, gdyż takie instytucje nie należą do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. Single Euro Payment Area – SEPA).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na Ukrainę nie można wysyłać tanich i szybkich przelewów SEPA w euro, gdyż wspomniany kraj nie należy do jednolitego europejskiego obszaru płatności. Dlatego jedynym wariantem przelewu bankowego z Polski na Ukrainę, pozostaje zlecenie płatnicze typu SWIFT.

Dowiedz się więcej o przelewach SWIFT i SEPA oraz innych typach przelewów >

Przelewy SWIFT na Ukrainę

Z punktu widzenia Ukraińców zatrudnionych w Polsce, pewnym problemem może być relatywnie wysoki koszt przelewu SWIFT w dolarach amerykańskich lub euro. W poniższej tabeli przedstawiliśmy aktualne opłaty, które za takie przelewy pobierają popularne polskie banki prowadzące konta walutowe. W przypadku operacji o równowartości 5000 zł, koszt najtańszego przelewu SWIFT (księgowanego w ciągu 3 dni roboczych), waha się od 3 EUR i 4 USD (Nest Bank) do 40 zł (ING Bank Śląski). Warto również wspomnieć, że posiadacze konta walutowego z Idea Banku, mogą wykonać dwa darmowe przelewy SWIFT w miesiącu. Takie zwolnienie z opłat niestety ma obowiązywać tylko do 15 lutego 2018 r. (patrz poniższe zestawienie). Trzeba wspomnieć, że informacje z poniższej tabeli, uwzględniają koszt przelewu zlecanego przez bankowość internetową. Osoba, która będzie chciała zlecić przelew w placówce banku lub wybrać szybszą opcję księgowania środków (np. w ciągu jednego dnia roboczego), musi się liczyć z wyższymi stawkami niż te uwzględnione w tabeli.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Pod koniec 2017 r. niskim kosztem przelewów SWIFT w euro i dolarze amerykańskim (np. z Polski na Ukrainę), wyróżniał się Nest Bank. We wspomnianym banku internetowy przelew SWIFT kosztuje odpowiednio 3 EUR lub 4 USD.

Można przypuszczać, że z czasem będzie poprawiać się oferta krajowych banków adresowana do obywateli Ukrainy. Getin Bank już wprowadził specjalne konto osobiste (Konto Proste Zasady) w wersji dedykowanej specjalnie dla Ukraińców. Wspomniany rachunek zapewnia między innymi obsługę call center w języku ukraińskim i możliwość wykonywania darmowych przelewów do Idea Bank Ukraina.

W połowie grudnia 2017 r. o nowej ofercie dla obywateli Ukrainy, poinformował Raiffeisen Polbank. Wspomniany bank pozwala na wykonywanie jednego darmowego przelewu na Ukrainę w ciągu miesiąca. Warto dodać, że Raiffeisen Polbank podobnie jak Getin Bank, posiada część swojej strony internetowej w ukraińskiej wersji językowej i zatrudnia konsultantów mówiących językiem naszych wschodnich sąsiadów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dwa krajowe banki (Getin Bank oraz Raiffeisen Polbank) posiadają już specjalną ofertę dla Ukraińców pracujących w Polsce. Z czasem, liczba takich bankowych ofert dla obywateli Ukrainy może wzrastać. 

Oferta przelewów walutowych niezależnych operatorów to dobra alternatywa

Ze względu na relatywnie wysokie koszty przelewów SWIFT, wielu Ukraińców pracujących w Polsce, zwraca uwagę na propozycje niezależnych operatorów płatniczych. Do tej grupy zaliczamy serwisy specjalizujące się w obsłudze przelewów międzynarodowych (przykład: TransferGO) oraz kantory internetowe (np. Kantor Walutowy Alior Banku i Kantor.pl).

Do osobnej kategorii należy znana firma Western Union, która obecnie oferuje możliwość nadania przekazu gotówkowego przez Internet. W nawiązaniu do oferty wszystkich analizowanych kantorów internetowych (Kantor Walutowy Alior Banku, TopFX, TOPkantor i Kantor.pl) warto wspomnieć, że te serwisy nie oferują wymiany środków na hrywny. Istnieje natomiast możliwość dokonania międzynarodowego przelewu w kupionym euro lub nabytym dolarze amerykańskim.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polskie kantory internetowe na ogół nie oferują wymiany złotego lub innych walut na hrywny. Dzieje się tak, ponieważ wielu klientów z Ukrainy jest zainteresowanych transakcją dotyczącą stabilnych kursowo euro lub dolarów.

Możliwością wysłania hrywien na Ukrainę, wyróżnia się natomiast serwis TransferGO. Jego zaletą jest również stosunkowo niski koszt przelewów. Klienci tego portalu przesyłający środki z Polski na Ukrainę, mają do wyboru następujące warianty:

  • standardowy przelew (termin realizacji – następny dzień roboczy): opłata 9,00 zł
  • przelew „na dziś” (termin realizacji – ten sam dzień roboczy do 18:30): opłata 9,99 zł
  • ekspresowy przelew (termin realizacji – następny dzień roboczy do 11:00): opłata 14,99 zł
  • przelew natychmiastowy (realizowany w 30 minut): opłata 24,99 zł

Warto zwrócić uwagę, że szybsze przelewy na portalu TransferGO (poza standardowymi), są dostępne dla kwot nieprzekraczających 9000 zł. Przelew „na dziś”, ekspresowy i natychmiastowy, można zlecić tylko w określonych godzinach (przykład: przelew natychmiastowy na Ukrainę jest wykonalny od 7:30 GMT do 13:30 GMT w dni robocze).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby szukające możliwości szybkiego i dość taniego wysłania hrywien na Ukrainę, powinny zapoznać się z ofertą serwisu TransferGO. Jest on wiarygodny i dobrze oceniany przez czytelników naszego portalu.

Dowiedz się więcej o możliwościach i cechach serwisu TransferGo >

Sprawdź informacje na temat aktualnych promocji dla osób przesyłających i wymieniających waluty >

Jeżeli chodzi o tanie przelewy SWIFT do ukraińskiego banku (w euro lub dolarze amerykańskim), to na wyróżnienie zasługuje oferta TopFX, TOPkantor oraz Kantor.pl. Użytkownicy tych serwisów wybierający opcję kosztową SHA (zakładającą możliwość poniesienia kosztów przez odbiorcę przelewu), za wysłanie kupionych euro lub dolarów zapłacą:

  • TOPkantor – 3 zł za przelew w EUR lub 0,05% przelewanej kwoty, min. 5 zł za przelew w USD
  • TopFX – 3 zł za przelew w EUR lub 5 zł za przelew w USD
  • Kantor.pl – 3 zł za przelew w EUR lub 5 zł za przelew w USD

Znacznie więcej (ponad 60 zł) trzeba będzie zapłacić za przelew SWIFT w opcji kosztowej OUR, która skutkuje pokryciem „z góry” wszystkich kosztów transferu przez jego nadawcę.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Takie serwisy wymiany walut online jak TOPkantor, TopFX i Kantor.pl znacznie taniej niż banki wysyłają na Ukrainę przelew SWIFT w euro lub dolarze amerykańskim (z opcją kosztową SHA).  

Dowiedz się więcej o opcjach kosztowych oraz innych aspektach przelewów SWIFT >

Nadawcy „ukraińskiego” przelewu, którym zależy na możliwości odbioru środków w gotówce, mają do wyboru usługi znanej firmy Western Union. Pobiera ona następujące opłaty za przekaz pieniężny na Ukrainę zlecony online: 9,90 zł (kwota przekazu do 500,00 zł), 2,0% wartości przekazu (kwota przekazu od 500,01 zł do 1000,00 zł) lub 1,5% wartości przekazu (kwota przekazu ponad 1000,00 zł). Atutem Western Union jest możliwość odebrania środków przez adresata przekazu w ponad 8700 punktach na terenie Ukrainy. Problemem wydaje się jednak brak limitu prowizji (1,5% lub 2,0% wartości przekazu) naliczanej od kwot przekraczających równowartość 500 zł (patrz poniższe zestawienie).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Oferta Western Union wyróżnia się możliwością łatwego odebrania gotówki przez ukraińskiego adresata przekazu pieniężnego. Wspomniana firma niestety nalicza nielimitowane prowizje od przekazów o większej wartości.

 

follow us in feedly