Newsletter

Firmowe transfery pieniężne – jak najlepiej i najtaniej przesłać środki z kraju za granicę i z zagranicy do Polski

Biznes, nawet ten stosunkowo mały nie działa już tylko lokalnie. Nawet mikro i średnie firmy sprowadzają towary z zagranicy i eksportują to co produkują. Świat nigdy wcześniej nie był tak otwarty, globalny, nie było tylu możliwości prowadzania handlu międzynarodowego z poziomu dowolnej, nawet najmniejszej miejscowości w Polsce.

Możliwości są większe, ale i konkurencja znacznie mocniejsza… Możemy łatwiej wychodzić na rynki zagraniczne, ale firmy obce też bez trudu wchodzą na nasze podwórko.

Zobacz nasz specjalny serwis o przekazach walutowych

Szukaj przewag konkurencyjnych wszędzie

Prawie w każdej dziedzinie działa się coraz trudniej za sprawą rosnącej konkurencji. Trudniejsze warunki to mniejsze marże, zyski, większa niepewność.

Tymczasem wielu przedsiębiorców, którzy w pocie czoła tworzą PKB działając w kraju i za granicą skupia się jedynie na działalności podstawowej. Bywa bardzo często, że firmy długo negocjują stawki za surowce, czy półprodukty, optymalizują warunki zatrudnienia, ale zupełnie nie przykładają wagi do obszarów, gdzie uzyskanie kilku procent zysku (czy oszczędności) jest dużo tańsze bo wymaga wykonania jednego telefonu, czy paru kliknięć myszą.

I tak, firmy prowadzące handel zagraniczny w konkurencyjnych niszach rzadko kiedy osiągają marże na poziomie wyższym niż 5%. A jednocześnie te same firmy nadal często korzystają z usług przewalutowania przez swoje banki (te, gdzie firmy mają rachunki bieżące), gdzie płacą spready na poziomie ok. 7% (zobacz nasze ostatnie badanie) zamiast założyć konto w kantorze internetowym i zapłacić 0,7% (tak, 10 x niższy spread jest w internecie!, a czasami wynosi on nawet o%).

Najtańsze transfery pieniężne dla biznesu

Wymiana walut uzyskanych ze sprzedaży produktów albo ich kupno na potrzeby importu to nie jedyny sposób oszczędzania na operacjach walutowych. Kolejną, niestety również nie wykorzystywaną możliwością obniżenia kosztów, są transfery pieniężne, czyli przekazy środków walutowych na konta własne i konta innych firm (np. kontrahentów) za granicą.

Tutaj również mamy do czynienia z mechanizmem, kiedy przedsiębiorstwa przez swoją niewiedzę, czy opór przed nowymi usługami nie korzystają z lepszych – tańszych, szybszych i bezpieczniejszych – opcji. Znowu, zamiast ograniczyć koszty do ułamków procent od przelewanej sumy, wielu bagatelizuje koszt i płaci nawet kilka, kilkanaście procent od przekazywanych pieniędzy… (czy każdy biznes osiąga aż tak wysokie marże?).

Ok, ale konkretnie, zobaczmy ile kosztują typowe sposoby przelewów pieniędzy za granicę.

Zobacz nasz specjalny serwis o przekazach walutowych

Opcje przelewów zagranicznych dla przedsiębiorstw i ich koszty

Poniższa tabela przedstawia wszystkie dostępne możliwości dostarczenia środków pieniężnych za granicę (i z zagranicy). Same metody, ich niuanse omawiamy w innym artykule.

Część wymienionych opcji jest naprawdę droga (ich koszty sięgają nawet kilkudziesięciu procent przelewanej sumy). Część nie nadaje się do wyższych sum, czy wtedy, kiedy zależy nam na czasie.

Ciekawe, że tak popularne są przelewy bankowe SWIFT, które są dosyć złożone (liczne opcje kosztowe: OUR, BEN, SHA), wiele poziomów pośrednictwa, przewalutowania co oznacza w końcu dosyć wysokie, często trudne do zaplanowania i oszacowania koszty (część opłat może wynikać nawet z pomyłek). To chyba dobry przykład działania, kiedy przedsiębiorca nie bada innych opcji, tyko idzie do swojego banku i zleca przelew, bo myśli, że tylko tak można, a później spada ze stołka kiedy zobaczy rozliczenie transakcji…

Wbrew swojej powszechności, również Paypal nie jest korzystną formą przelewania dużych sum, co wynika przede wszystkim z wysokich spreadów przy przewalutowaniach.

Ewidentnie, rozsądne opcje przelewania pieniędzy pomiędzy krajami to: transfery internetowe i przelewy SEPA, z tym że te drugie mają jednak ograniczony zasięg terytorialnie.

Metoda transferu

Łączny koszt
(prowizje, spready i inne)

Poczta Polska – przekaz zagraniczny (do 5 000 Euro)

1% + 23 zł

Western Union, MoneyGram itp.komercyjne przekazy

nawet kilkanaście % prowizji, + przewalutowanie wg kursu NBP pogorszonego o 2 pkt %

Przelewy SEPA (do krajów UE i kilku innych, tylko w walucie Euro)

0-30 zł

Przelewy do pozostałych krajów (SWIFT)

kilka, kilkanaście, ale nawet kilkadziesiąt %

PayPal

kilka, kilkanaście %

Transfery internetowe (GLOBALtransfer, CurrencyFair, TransferWise)

0 – 1, max. 2%

Najlepsze transfery internetowe

Dokonując przelewów (transferów) internetowych możemy skorzystać z operatora z polskim rodowodem (który działa międzynarodowo): GLOBALtransfer, albo z serwisów zagranicznych: CurrencyFair, TransferWise

W chwili obecnej CurrencyFair jest najlepszą opcją dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą wysyłać przelewy do siebie (np. do swoich zagranicznych oddziałów) albo do kontrahentów zagranicznych.  Koszty wynoszą najczęściej 0,15%-0,5%, podczas gdy w TransferWise koszty wynoszą 0,5%-2,5%. Dużym ograniczeniem TransferWise jest także to, że można za pomocą serwisu wysyłać dolary (USD), ale tylko w sytuacji, kiedy mamy konto w USD założone przez nas samych w amerykańskim banku…

Oczywiście obywa serwisy są też dostępne dla osób prywatnych i poza przelewami z Polski doskonale sprawdzą się także do przelewów przychodzących (z zagranicy do Polski) – a więc np. do obsługi przekazów emigrantów z Anglii (gen. UK), czy Niemiec, Holandii do Polski.

Zobacz nasz specjalny serwis o przekazach walutowych

 

 

follow us in feedly