Newsletter

Wyjazdy turystyczne do strefy euro i reszty Europy

Dzisiaj na tapecie mamy wyjazdy turystyczne do strefy euro oraz krajów z własnymi walutami narodowymi. Piszemy o kwestiach walutowych związanych z wyjazdami do najpopularniejszych destynacji: Niemcy, UK, Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Skandynawia, Ukraina itd.

Partner cyklu:

Wyjazdy turystyczne do strefy euro

Podróżowanie po Europie

Kraje europejskie są najpopularniejszymi kierunkami naszych wyjazdów. Zarówno tych turystycznych, ale także biznesowych czy zarobkowych.

Oczywiście wytłumaczenie jest proste: najbliżej mamy do krajów sąsiedzkich i nieco dalszych. I chodzi nie tylko o bliskość geograficzną, ale również mentalność kulturową czy nawet kulinarną. A że “lubimy to co znamy…”

Od lat najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów Polaków są: Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Grecja, Chorwacja. Wyjazdy turystyczne do strefy euro stanowią więc istotną część wycieczek, ale nie jest to 100%.

Wycieczki a kwestie walutowe

Wyjeżdżając za granicę w celach turystycznych stajemy przed następującymi, konkretnymi dylematami:

  1. Czym płacić za granicą
  2. Ile gotówki zabrać
  3. Walutę kupić w kantorze stacjonarnym, internetowym, czy może zabrać złote na wymianę

Odpowiedź na powyższe pytania zależy od tego, w jaki dokładnie kierunek Europy jedziemy (do jakiego kraju). Nieco inaczej będzie w krajach strefy euro (i krajach, gdzie euro obowiązuje, mimo że kraje te nie należą do strefy), a inaczej, w których funkcjonują nadal waluty narodowe.

Wyjazdy turystyczne do strefy euro oraz innych, gdzie euro obowiązuje

Euro jest walutą obowiązującą w krajach:

a) wchodzących w skład strefy euro:

Austria, Belgia, Cypr, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy, Estonia, Łotwa, Litwa, ale także krajach:

b) poza strefą euro, gdzie euro jest walutą obowiązującą (Watykan, San Marino, Monako, Andora, Czarnogóra i Kosowo, Gwadelupa, Gujana Francuska, Martynika, Majotta, Réunion, Saint-Pierre i Miquelon oraz Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne).

Wybierając się do któregoś z powyższych krajów najlepiej zabrać:

  1. kartę walutową Kantoru Alior Banku wystawioną właśnie w eurokarta euro alior bank
  2. kartę walutową w euro albo wielowalutową (umożliwiającą dynamiczną zmianę waluty karty) – debetową kartę walutową wystawianą przez niektóre polskie banki (ale jest to wg nas opcja wygodna jedynie dla osób, które już takie konta i karty mają, w przeciwnym razie lepiej założyć konto i kartę Kantoru Alior Banku – bez opłat i w ciągu 5 minut przez internet)
  3. gotówkę

Płacąc powyższymi metodami nie będziemy obciążani ani wysokimi spreadmi polskich banków, ani opłatami za przewalutowanie, które razem mogą przekraczać nawet 10% wartości każdej transakcji (więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Wyjazdy turystyczne do strefy euro

Wyjazdy do innych krajów europejskich

Wyjazdy turystyczne do strefy euro to nie 100% wycieczek europejskich. Pozostałe kraje europejskie pod względem walutowym możemy podzielić na dwie grupy:

a) Wielka Brytania

b) wszystkie pozostałe kraje europejskie, gdzie walutą obowiązującą nie jest ani euro ani funt

Wielka Brytania

Wybierając się do Wielkiej Brytanii jesteśmy w bardzo podobnej sytuacji jak podczas wycieczek do strefy Euro. Tyle tylko, że zamiast zabierać ze sobą kartę walutową w euro, zabierzemy taką samą kartę Kantoru Alior Banku, ale wystawioną w funtach (oznaczenie na karcie “GBP”).

Pozostałe kraje w Europie (i nie tylko)

Wyjazdy turystyczne do strefy euro to tylko część najpopularniejszych destynacji Polaków. Bardzo często nasi rodacy wyjeżdżają też do: Chorwacji, Czech, Rumunii, na Węgry, do krajów skandynawskich, Szwajcarii, czy Gruzji, Rosji, na Ukrainę itd.

Czym najlepiej płacić w tych krajach? Rozwiązanie znowu jest proste, chociaż chyba nie oczywiste. Najbardziej opłaca znowu się zabrać kartę walutową Kantoru Alior Banku, ale tym razem… dolarową (oznaczenie na karcie “USD”). Z czego to wynika? Już wyjaśniamy.

Otóż, kiedy płacimy kartą walutową wystawioną w dolarach w krajach, gdzie obowiązują inne waluty niż EUR/GBP (a np. obowiązują forinty, kuny, ruble, bathy, hrywny, franki itd.), to przewalutowanie jest następujące: z waluty miejscowej (forinta, kuny itd.) na dolary i… tyle, bo nasza karta jest właśnie w dolarach, a i dolar jest jej walutą bazową z puntu widzenia MasterCard, który jest organizacją rozliczeniową dla kart walutowych Kantoru Alior Banku. Co więcej, i co jest najważniejsze dla naszego kosztu całej operacji, kurs przeliczeń MasterCard jest bardzo korzystny (w porównaniu ze spreadami banków), można go też śledzić na bieżąco.

Czyli podsumowując, płacąc dolarową kartą walutową Kantoru Alior Banku, w kraju gdzie obowiązuje jakakolwiek waluta inna niż EUR czy GBP zapłacimy tylko niski koszt przewalutowania (kurs MasterCard) tej waluty na dolary, a dolary mamy tanio kupione wcześniej na karcie (zobacz jak kupić je najtaniej, nawet bez spreadu).

Majówka w Budapeszcie z kartą walutową USD Kantoru Alior Banku

Prześledźmy wszystko na rzeczywistym przykładzie wydatków i rozliczeń podczas tegorocznej majówki. Wyjazd miał miejsce 30.04-03.05.2016 r. i w jego trakcie były dokonywane np. następujące płatności kartą walutową Kantoru Alior Banku wystawioną w USD:

płatność za winietę autostradową

Poniższy skan prezentuje płatność za 10-cio dniową winietę autostradową na Węgrzech- 2 975 HUF, co oznaczało pobranie z karty 10,96 USD.

Przyjrzyjmy się  konkretnym kursom.

a) kursy HUF w tabelach banków w dniu 30 kwietnia tego roku wynosiły średnio: 1,362 (kupno), 1,4585 (sprzedaż) zł za 100 forintów (spread na poziomie 6,84%);

b) kursy HUF w kantorach stacjonarnych w dniu 30 kwietnia wynosiły średnio: 1,361 (kupno), 1,4610 (sprzedaż) za 100 forintów (spread na poziomie 7,09%);

c) kurs MasterCard HUF do złotego wynosił 1,4052 zł za 100 forintów był zatem o 3,79% i 3,97% lepszy niż kursy sprzedaży odpowiednio w bankach i kantorach stacjonarnych;

d) kurs MasterCard HUF do dolara wynosił 0,3684 USD za 100 forintów.

To też oznacza, że spread w kalkulatorze MasterCard jest znikomy (niewiele gorszy od kursów forex) w porównaniu ze spreadami w kantorach stacjonarnych i bankach.

płatność HUF -winieta

wypłata forintów z bankomatu

W tym samym dniu, 30 kwietnia dokonaliśmy również wypłaty gotówki (HUF) w budapesztańskim bankomacie używając karty walutowej USD Kantoru Alior Banku.

Tu taka mała uwaga; pierwsza wypłata z bankomatu dokonana kartami walutowymi Kantoru Alior Banku jest bezpłatna (kolejne w danym miesiącu kosztują już 9 zł). W tym przykładzie płatność została dokonana w kwietniu (30.), ale jej księgowanie miało miejsce w maju (3.) dlatego też ta transakcja “wpadła” już do puli majowej i kolejne wypłaty w maju byłyby już płatne. Dlatego też trzeba pamiętać, że chcąc przed końcem miesiąca skorzystać z jego puli bezpłatnych wypłat trzeba to zrobić na tyle wcześniej, aby transakcja została rozliczona w tym samym miesiącu.

wypłata w bankomacie HUF

dla porównania płatność “normalną” (złotową) kartą kredytową mBanku – Miles&More

Zobaczmy jeszcze, jaka jest różnica w kursach przy płatnościach kartą walutową w USD i polską kartą kredytową w złotych (w konkretnym przypadku jest to karta Miles$More mBanku, również z logo MasterCard – dla całkowitej porównywalności – której zalety opisywaliśmy w innym poście naszego blogu).

W tym samym dniu co powyżej opisane transakcje (30 kwietnia) kartą walutową USD dokonaliśmy porównawczej transakcji kartą kredytową mBanku. W tym przypadku za 598 HUF zostaliśmy obciążeni 8,89 zł. Kurs z PLN do HUF w tym przypadku wyniósł zatem aż: 1,486622 zł za 100 HUF. Czyli był znacznie gorszy od kursów banków i kantorów stacjonarnych przedstawionych wyżej). Skąd ta różnica, a przede wszystkim skąd różnica wobec kursu sprzedaży forinta 1.4470 zł za 100 HUF obowiązującego w mBanku w tym samym dniu? Otóż zgodnie z tym co pisaliśmy w poprzednim odcinku naszego cyklu, część banków oprócz swojego wysokiego spreadu dolicza jeszcze prowizję za samo przewalutowanie… i mBank dolicza właśnie 3% do transakcji swoimi kartami kredytowymi wydanymi w systemie MasterCard (dla wszystkich innych transakcji niż w euro, gdzie pobiera 2%).

Zapamiętajcie, nie opłaca się płacić polskimi kartami kredytowymi w obcych walutach!

W tym celu są właśnie karty walutowe. Z nimi wyjazdy turystyczne do strefy euro i nie tylko będą dla Was znacznie tańsze, nie mówiąc już, że zaoszczędzą Wam poczucia płacenia haraczu za nic, co często jest warte jeszcze więcej;)

wyciąg z karty Miles&More-HUF

 

 

follow us in feedly