Newsletter

Zarobki i transfery pieniężne Ukraińców, czyli realna strona kwestii uchodźców i emigrantów

Tematy uchodźców, emigrantów, emigrantów zarobkowych są ostatnio modne w mediach, chociaż nie zawsze popularne. Tymczasem to kolejny przykład, kiedy mamy do czynienia z dwiema perspektywami: “rzeczywistością” polityczną i po prostu rzeczywistością (żeby nie powiedzieć: rzeczywistą rzeczywistością). Chodzi konkretnie o Ukraińców, ich napływ, pracę, zarobki i w końcu transfery pieniężne.

NBP przyjrzał się danym o zarobkach cudzoziemców w Polsce

Niedawno Narodowy Bank Polski przedstawił dane o zarobkach cudzoziemców  w Polsce. Ostatnie statystyki dotyczą 3 kwartału 2015 r. – ma to znaczenie o tyle, że to szczyt sezonu wakacyjnego, a przede wszystkim prac polowych, w których często uczestniczą pracownicy z Ukrainy.

Dane są następujące: w badanym okresie nierezydenci (nie Polacy), którzy przebywali w Polsce krócej niż 1 rok (a więc stosunkowo krótko) zarobili 2,6 mld zł (więcej o 37,3% niż w 3 kwartale 2014 r.). Jednocześnie, według danych NBP aż 2,3 mld z tej sumy zarobili właśnie obywatele Ukrainy (w tej grupie przyrost wyniósł 41,3%).

W tym samym czasie, jak szacuje NBP, Polacy pracujący mniej niż 1 rok za granicą zarobili 4 mld zł.

Korzyści dla gospodarki, pożądani goście

Z tego typu, przedstawionym danymi zawsze jest pewien problem, wynikający z trudności dotarcia do wszystkich informacji. Tak, czy inaczej jednak należy zwrócić uwagę na tendencje, które są najpewniejszym wnioskiem z badania.

Wydaje się bezspornym, że coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce. Dotyczy to obojga płci – kobiety dorabiają jako opiekunki dzieci, mieszkań, domów, czy pracują w rolnictwie, gdzie też trafia większość mężczyzn z Ukrainy.

Warto zwrócić uwagę, że chociaż napływ obywateli Ukrainy idzie w setki tysięcy, rzadko przedstawia się tę falę jako problem. Obywatele naszego południowo-wschodniego sąsiada zasypują swego rodzaju dziurę, która powstaje w wyniku emigracji zarobkowej naszych obywateli na Zachód i rosnących aspiracji Polaków (i Polek), którzy zostają w kraju. Co ważne, bardzo rzadko słychać o problemach z zachowaniem Ukraińców w kraju, który ich gości. Są oni zatem generalnie: dobrymi pracownikami, akceptującymi niższe wynagrodzenie niż Polacy do tego nieproblematyczni jako członkowie społeczeństwa.

Transfery zarobków na Wschód

Zarobione pieniądze pracownicy z Ukrainy przesyłają, przekazują, wywożą do swoich rodzin w domu. Nie dysponujemy strukturą dróg i sposobów tych transferów, prawdopodobnie w dużej mierze jest to gotówka (raczej w twardszej walucie – dolary, euro) niż przelewy w bankowe w hrywnach. Obserwując ruch generowany na stronach naszej porównywarki możemy zauważyć ciekawostkę, że wg danych za styczeń 2016 r. Ukraina jest obecnie drugim (oczywiście po Polsce) źródłem ruchu na stronach kurencja.com. Wyprzedziła nawet takie wieloletnie figury jak Wielka Brytania, czy Irlandia. Część odwiedzających na pewno przegląda jedynie kursy walut, część jednak dokonuje wymiany, czy transferów pieniężnych.

 

Jak widać życie po raz kolejny szybciej i ciszej rozwiązuje problemy, które (przynajmniej na potrzeby mediów) spędzają sen z powiek polityków. Przybysze ze Wschodu, w dalekiej do pozazdroszczenia sytuacji – wyjechali z kraju w stanie wojny i kryzysu gospodarczego – okazali się mobilni, ruszyli za chlebem i na ten chleb zarabiają. Jednocześnie rozwiązują problemy z lukami zatrudnienia swego zachodniego sąsiada. Zarabiając tu pomagają swoim rodzinom, a do transferów pieniężnych wykorzystują rozwiązania, które my wynaleźliśmy rozwiązując swoje specyficzne problemy z kredytami we frankach;)

Pozostałe podobne artykuły:

Jak najlepiej przesłać, przelać, wysłać pieniądze za granicę

Firmowe transfery pieniężne – jak najlepiej i najtaniej przesłać środki z kraju za granicę i z zagranicy do Polski

Jak założyć konto w TransferWise

Jak założyć konto w CurrencyFair

 

 

 

follow us in feedly