Newsletter

pieniądze na Wyspy Brytyjskie

Jak najlepiej przesłać pieniądze na Wyspy Brytyjskie?

Walutomat

Wielka Brytania nieodmiennie zajmuje pierwsze miejsca na liście krajów, do których Polacy najczęściej wysyłają przelewy. Taka sama sytuacja dotyczy również przelewów wykonywanych przez przedsiębiorców oraz spółki. Trudno się dziwić takiej transferowej popularności Zjednoczonego Królestwa, bo stanowi ono miejsce pobytu dla około 900 000 – 1 000 000 naszych rodaków. Wielka Brytania jest również dość ważnym partnerem handlowym dla Polski i przyjmuje około 7% polskiego eksportu.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

Przelewasz pieniądze na Wyspy Brytyjskie? Zrób to tanio i szybko

Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że wiele osób szuka informacji na temat najlepszego sposobu przesłania pieniędzy na Wyspy Brytyjskie. Z myślą o takich internautach, przedstawiamy kompleksową analizę oferty największych krajowych banków i operatorów pozabankowych (takich jak np. TransferGO oraz CurrencyFair). Co ważne, nasz przewodnik uwzględnia zarówno przelewy do Wielkiej Brytanii wykonywane w funtach, jak i „eurowe” transfery SEPA.

Konsument na dwa sposoby może wysłać środki do Brytanii

Sytuacja Wielkiej Brytanii w kontekście przelewów jest bardzo specyficzna. Wynika to z przynależności wspomnianego kraju do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Można przypuszczać, że Zjednoczone Królestwo nawet po opuszczeniu Unii Europejskiej nadal będzie należało do obszaru SEPA, który zapewnia brytyjskim bankom możliwość przyjmowania i wysyłania szybkich przelewów w euro. Przelew europejski SEPA to jeden ze sposobów wysłania środków do Wielkiej Brytanii.

Sprawdź aktualny kurs funta

Trzeba jednak pamiętać o kilku ograniczeniach. Po pierwsze, nie każdy brytyjski odbiorca zaakceptuje płatność w euro, ponieważ ta waluta nie jest oficjalną jednostką rozliczeniową na terenie Wielkiej Brytanii. Po drugie, przelew SEPA musi spełniać pewne warunki. Chodzi tutaj o walutę rozliczeniową (tylko EUR), brak dodatkowych opcji przyspieszających, podział kosztów wykonania operacji płatniczej (dzięki opcji kosztowej SHA) oraz uczestnictwo banku odbiorcy i nadawcy w systemie SEPA.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

Jeżeli przynajmniej jeden z tych wymogów nie zostanie spełniony, to zamiast przelewu SEPA bank wyśle znacznie droższy i dłużej księgowany przelew SWIFT (również w euro). W opisywanej sytuacji, lepiej poprzez system SWIFT wykonać przelew w narodowej walucie Wielkiej Brytanii. Zdecydowana większość polskich banków oferujących konta walutowe, proponuje opcję prowadzenia takich rachunków w funcie brytyjskim i wysyłania „funtowych” przelewów SWIFT.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Nie w każdej sytuacji do Wielkiej Brytanii można wysłać szybki i względnie tani przelew SEPA w euro. Alternatywnym rozwiązaniem (dla osób posiadających konto w GBP) zawsze pozostaje tradycyjny „funtowy” przelew SWIFT.

Dowiedz się więcej o różnych aspektach wykonywania przelewów SWIFT >

Przeczytaj więcej o zaletach oraz wadach przelewów walutowych SEPA >

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jaki koszt przelewów SWIFT do Wielkiej Brytanii oferują największe polskie banki obsługujące konsumentów. Rezultat takiej analizy niestety nie przedstawia się optymistycznie (patrz poniższa tabela). Po sprawdzeniu bankowych cenników okazuje się, że konsument za „funtowy” przelew do Zjednoczonego Królestwa zapłaci od 20 zł do 40 zł.

Sprawdź aktualny kurs funta

Mowa o przykładowej operacji z wartością 5000 zł (po przeliczeniu na złote). W przypadku transferów SWIFT o większej wartości, koszty mogą drastycznie wzrosnąć, bo większość banków uzależnia poziom naliczanej opłaty od przesyłanej kwoty. Przykład stanowi np. Bank Pekao z opłatą na poziomie 0,50% kwoty przelewu, od 30 zł do 250 zł. Trzeba podkreślić, że ta opłata podobnie jak w przypadku innych banków, dotyczy najtańszej operacji w systemie SWIFT wykonywanej poprzez bankowość internetową. Koszty przelewu SWIFT znacząco podwyższy:

 • zlecenie takiej operacji w placówce banku lub poprzez serwis telefoniczny
 • wybór jednej z opcji przyspieszających zamiast standardowego trybu „spot” zakładającego księgowanie w trakcie 3 dni roboczych (opcje przyspieszające: „tomnext” – księgowanie w następnym dniu roboczym, „overnight” – księgowanie w tym samym dniu roboczym)
 • skorzystanie z opcji kosztowej OUR, która w przeciwieństwie do standardowej opcji SHA „przerzuca” cały koszt przelewu na jego nadawcę i zabrania bankom pośredniczącym w przelewie pomniejszania przesyłanej kwoty o swoje prowizje (dodatkowy koszt opcji OUR, czyli tak zwany stały ryczałt w przypadku polskich banków wynosi na przykład 60 zł – 100 zł)

Po wykorzystaniu co najmniej jednej z powyższych opcji, koszt przelewu SWIFT do Wielkiej Brytanii może wynieść nawet 100 zł – 200 zł. Mówimy o jednorazowej opłacie, której konsument (w przeciwieństwie do przedsiębiorcy) nie może sobie odliczyć od podatku dochodowego.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

ZWRÓĆ UWAGĘ: Krajowe banki różnie ustalają maksymalny limit opłaty za podstawowy przelew SWIFT. W przypadku Idea Banku, wspomniany limit wynosi tylko 90 zł, ale Pekao może pobrać nawet 250 zł. 

Porównanie kosztu przelewów SWIFT (GBP) do Wielkiej Brytanii wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla konsumentów) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SWIFT w systemie bankowości internetowej (uwzględniono najtańszy przelew SWIFT) Przykładowe koszty przelewu (najtańszy przelew SWIFT)                       o równowartości 5000 zł 
Alior Bank

Konto walutowe

30 zł 30 zł
BZ WBK

Konto24 walutowe

0,20% kwoty, od 20 zł do 200 zł 20 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

0,25%, od 30 zł do 90 zł 30 zł
ING Bank Śląski

Rachunek walutowy

40 zł 40 zł
mBank

eMAX walutowy

0,35% kwoty, od 25 zł do 200 zł 25 zł
Millennium Bank

Konto Walutowe

0,50% kwoty, od 20 zł do 125 zł 25 zł
Pekao S.A.

Eurokonto Walutowe

0,50% kwoty, od 30 zł do 250 zł 30 zł
PKO BP

Konto Walutowe

0,15% kwoty, od 25 zł do 130 zł 25 zł
Raiffeisen Polbank

Konto Walutowe

35 zł 35 zł
Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 28 czerwiec 2018 r.)

Konsumenci, którym nie przeszkadzają ograniczenia związane z przelewem SEPA do Wielkiej Brytanii (dotyczące na przykład euro jako waluty rozliczeniowej), zaoszczędzą sporo czasu i pieniędzy. W przypadku większości analizowanych banków, internetowy przelew SEPA do Zjednoczonego Królestwa kosztuje bowiem 5,00 zł (patrz poniższa tabela). Taki koszt nie jest uzależniony od wartości zlecenia płatniczego. Warto przypomnieć, że w przypadku przelewów SEPA nie jest możliwe przyspieszenie czasu ich księgowania (nawet za cenę wyższej opłaty). Przelew europejski do Wielkiej Brytanii zostanie zaksięgowany następnego dnia roboczego, co jest terminem satysfakcjonującym dla zwykłego konsumenta.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przelewy SEPA (w tym również do Wielkiej Brytanii) obecnie są księgowane w standardzie „D+1” (następnego dnia roboczego). Tego terminu księgowania nie można niestety przyspieszyć.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

Informacje z poniższej tabeli wskazują, że w przypadku niektórych banków konsumenci muszą uważać nawet na koszt przelewów SEPA. Chodzi tutaj o Pekao naliczające aż 9,90 zł za przelew europejski. Droższe od rynkowej średniej są też przelewy SEPA dla klientów Banku Zachodniego WBK (8,00 zł), PKO BP (8,00 zł) oraz Raiffeisen Polbanku (10,00 zł dla kwoty ponad 50 000 EUR). Warto podkreślić, że posiadacze kont walutowych prowadzonych przez BZ WBK oraz PKO BP dodatkowo zapłacą 5,00 zł za przyjęcie każdego przelewu SEPA (również z Wielkiej Brytanii). Na tle wspomnianych banków pozytywnie wyróżnia się Idea Bank oferujący dwa pierwsze przelewy europejskie w miesiącu za 0 zł (patrz poniższa tabela). Kolejne takie operacje kosztują 3,99 zł, a więc też są tańsze od rynkowej średniej.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Od uruchomienia systemu SEPA minął już dłuższy czas. Mimo tego darmowe przelewy europejskie wciąż stanowią rzadkość. Typowa opłata za przelew SEPA online to 5,00 zł.

Porównanie kosztu przelewów SEPA do Wielkiej Brytanii wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla konsumentów) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SEPA w systemie bankowości internetowej Przykładowe koszty przelewu SEPA o równowartości 5000 zł
Alior Bank

Konto walutowe

5,00 zł 5,00 zł
BZ WBK

Konto24 walutowe

8,00 zł 8,00 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

3,99 zł (0,00 zł za pierwsze dwa przelewy miesięcznie) 3,99 zł/0,00 zł
ING Bank Śląski

Rachunek walutowy

5,00 zł 5,00 zł
mBank

eKonto walutowe

5,00 zł 5,00 zł
Millennium Bank

Konto Walutowe

5,00 zł 5,00 zł
Pekao S.A.

Eurokonto Walutowe

9,90 zł 9,90 zł
PKO BP

Konto Walutowe

8,00 zł 8,00 zł
Raiffeisen Polbank

Konto Walutowe

5,00 zł (do 50 000 EUR),

10,00 zł (od 50 000 EUR)

5,00 zł
Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 28 czerwiec 2018 r.)

Przedsiębiorca czasem zapłaci więcej za „brytyjski” przelew

Właściciele małych firm także bywają zainteresowani kosztem przelewów do Wielkiej Brytanii. Właśnie dlatego przeanalizowaliśmy tabele opłat i prowizji największych krajowych banków pod kątem „brytyjskich” przelewów oferowanych przedsiębiorcom. Podobnie jak w przypadku analizy dotyczącej konsumentów, wzięliśmy pod uwagę zarówno operacje realizowane poprzez system SEPA, jak i tradycyjne przelewy walutowe SWIFT. Klienci firmowi tak samo jak prywatni, mają do wyboru dwie takie opcje „brytyjskiego” przelewu.

Sprawdź aktualny kurs funta

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ograniczenia dotyczące przelewów SEPA (związane np. z walutą rozliczeniową euro oraz brakiem opcji przyspieszających) są takie same niezależnie od statusu klienta banku wysyłającego środki (tzn. klienta prywatnego lub firmowego).

Przedsiębiorcy w ramach przelewów walutowych (np. do Wielkiej Brytanii), na ogół wysyłają większe kwoty niż konsumenci. To negatywnie wpływa na koszty transferów, bo większość wiodących banków nalicza zmienną opłatę za przelew SWIFT w funtach brytyjskich. Taki wniosek można wysnuć na podstawie informacji przedstawionych w poniższej tabeli. Drugi wniosek również nie jest optymistyczny. Mówi on o tym, że opłaty za najtańszy firmowy przelew SWIFT (zlecany online), na ogół nie są niższe od analogicznych stawek dotyczących konsumentów. W przypadku Raiffeisen Polbanku, mamy nawet do czynienia ze znacznie wyższą stawką dotyczącą klientów firmowych (75 zł vs 35 zł). Przedsiębiorcy podobnie jak konsumenci po zastosowaniu dodatkowych opcji czasowych (np. „Tomnext”) i kosztowych (OUR) lub po zleceniu przelewu w placówce banku, mogą łatwo osiągnąć trzycyfrowy poziom naliczonych kosztów. Tak wysokie opłaty za jeden „funtowy” przelew do Wielkiej Brytanii, często są pobierane również w przypadku przesyłania dużych kwot.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przelew SWIFT dla przedsiębiorcy (np. do Wielkiej Brytanii) zwykle nie jest bardziej przyjazny kosztowo, niż taka sama operacja oferowana konsumentowi. Co gorsza, właściciele firm na ogół przesyłają większe kwoty niż osoby nieprowadzące działalności gospodarczej (konsumenci).

Porównanie kosztu przelewów SWIFT (GBP) do Wielkiej Brytanii wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla przedsiębiorców) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SWIFT

w systemie bankowości internetowej (uwzględniono najtańszy przelew SWIFT)

Przykładowe koszty przelewu (najtańszy przelew SWIFT) o równowartości 10 000 zł
Alior Bank

Rachunek Partner

20 zł 20 zł
BZ WBK

Konto walutowe

 

0,25% kwoty, od 25 zł do 200 zł 25 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

0,25%, od 29,99 zł do 90 zł 30 zł
ING Bank Śląski

Konto Walutowe dla firmy

40 zł 40 zł
mBank

mBiznes konto walutowe

0,35% kwoty, od 25 zł do 200 zł 35 zł
Millennium Bank

Rachunek Biznes w walucie obcej

0,25% kwoty, od 17 zł do 170 zł 25 zł
Pekao S.A.

Pakiet Mój Biznes Walutowy

0,20% kwoty, od 50 zł do 200 zł 50 zł
PKO BP

Pakiet Biznes Waluta

 

0,15% kwoty, od 25 zł do 130 zł 25 zł
Raiffeisen Polbank

Wymarzone Konto dla Biznesu (rachunek pomocniczy)

 

75 zł (w przypadku kont z wpływem do 20 000 zł miesięcznie) 75 zł
Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 28 czerwiec 2018 r.)

Analiza kosztów firmowego przelewu SEPA stanowi kontynuację mało optymistycznych wniosków dotyczących oferty krajowych banków. Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli wskazują, że przedsiębiorca za przelew europejski online (w tym również do Wielkiej Brytanii), na ogół nie zapłaci mniej niż 5,00 zł. Stawki takie jak ta proponowana przez Idea Bank (dwa pierwsze przelewy w miesiącu – 0,00 zł, pozostałe przelewy – 3,99 zł), niestety należą do rzadkości. Znacznie łatwiej można znaleźć krajowy bank, który za firmowy przelew SEPA pobiera sumę zbliżoną do 10 zł albo jeszcze większą.

Sprawdź aktualny kurs funta

Taka politykę prowadzi Bank Zachodni WBK (koszt przelewu SEPA: 10,00 zł), Raiffeisen Polbank oraz Millennium Bank. Druga z wymienionych instytucji nalicza aż 25 zł na przelew SEPA o wartości ponad 50 000 EUR. Jeszcze mniej korzystna jest polityka Millennium Banku. Ten bank za przelew SEPA pobierze od przedsiębiorcy kwotę wynoszącą przynajmniej 9,50 zł (przelew do 250 EUR). W najgorszym wariancie, klient Millennnium Banku za przelew europejski (zlecany przez Internet) zapłaci 0,20% wysyłanej kwoty min. 25 PLN max. 200 PLN. Na nieoczekiwane koszty trzeba również uważać w przypadku PKO BP oraz Banku Zachodniego WBK. Wspomniane banki podobnie jak w przypadku oferty dla konsumentów, pobierają bowiem opłaty za przyjęcie każdego przelewu europejskiego.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

ZWRÓĆ UWAGĘ: Koszty korzystania z firmowych przelewów SEPA mogą być szczególnie wysokie dla klientów Millennium Banku, PKO BP i BZ WBK posiadających „eurowe” konto w wymienionych bankach.

Porównanie kosztu przelewów SEPA do Wielkiej Brytanii wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla przedsiębiorców) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SEPA w systemie bankowości internetowej Przykładowe koszty przelewu SEPA o równowartości 10 000 zł
Alior Bank

Rachunek Partner

5,00 zł 5,00 zł
BZ WBK

Konto walutowe

 

10,00 zł 10,00 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

3,99 zł (0,00 zł za pierwsze dwa przelewy miesięcznie) 0,00 zł/3,99 zł
ING Bank Śląski

Konto Walutowe dla firmy

5,00 zł 5,00 zł
mBank

mBiznes konto walutowe

5,00 zł 5,00 zł
Millennium Bank

Rachunek Biznes w walucie obcej

do kwoty 250 EUR – 9,50 PLN

od 250,01 do 2000 EUR – 18 PLN

od 2000,01 do 12 500 EUR – 30 PLN

od 12 500,01 EUR – 0,20% min. 25 PLN max. 200 PLN

30,00 zł
Pekao S.A.

Pakiet Mój Biznes Walutowy

4,99 zł 4,99 zł
PKO BP

Pakiet Biznes Waluta

 

5,00 zł 5,00 zł
Raiffeisen Polbank

Wymarzone Konto dla Biznesu (rachunek pomocniczy)

 

5,00 zł w przypadku kont z wpływem do 20 000 zł miesięcznie (przelew do 50 000 EUR),

25,00 zł (przelew od 50 000 EUR)

5,00 zł
Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 28 czerwiec 2018 r.)

Pozabankowy przelew do Wielkiej Brytanii wyślemy za darmo

Nasze poprzednie analizy udowodniły, że w przypadku przelewów walutowych oferta pozabankowych operatorów jest znacznie lepsza od propozycji banków. Sytuacja wygląda tak samo w odniesieniu do przelewów wykonywanych na linii Polska – Wielka Brytania. Poniższa tabela potwierdza ten wniosek. To obszerne zestawienie uwzględnia zarówno przelewy zlecane w euro, jak i podobne operacje pozabankowe księgowane przy pomocy funtów brytyjskich. Rozróżnienie opłat dotyczących przelewów w EUR i GBP jest ważne, bo operatorzy płatniczy często proponują nieco niższe opłaty dotyczące „eurowych” przelewów.

Sprawdź aktualny kurs funta

Niezależnie od waluty, stawki za pozabankowe transfery przedstawiają się atrakcyjnie na tle oferty banków. Szczególnie ciekawie wygląda propozycja firmy FerPay specjalizującej się w przesyłaniu pieniędzy z Polski do Wielkiej Brytanii (a także vice versa). Wspomniany serwis w ramach swojej standardowej oferty proponuje darmowy przelew Standard Plus do Wielkiej Brytanii z czasem realizacji wynoszącym dwa dni robocze. W ramach takiego darmowego zlecenia płatniczego, można przekazać adresatowi nawet równowartość 300 000 zł. Trzeba zwrócić uwagę, że koszt takiego samego standardowego przelewu w euro (wysyłanego przez FerPay) wyniesie 5,00 zł.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

Osoby potrzebujące przelewu do Wielkiej Brytanii z krótszym czasem realizacji, powinny zwrócić szczególną uwagę na propozycję TransferGO. Ten popularny operator płatniczy za jedyne 1,99 zł wyśle przelew z czasem księgowania do 19:30 w kolejnym dniu roboczym. Przelew TransferGO realizowany w kolejnym dniu roboczym do 12:00, niestety jest już znacznie droższy i kosztuje 14,99 zł (patrz poniższa tabela).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najciekawszą ofertę przelewów z Polski do Wielkiej Brytanii przygotowały serwisy FerPay oraz TransferGO. Pierwszy z nich wysyła środki w GBP zupełnie za darmo. Przelew „funtowy” z TransferGO jest droższy (koszt: 1,99 zł), ale zostanie zaksięgowany do wieczora kolejnego dnia roboczego.   

Przeczytaj nasz opis serwisu TransferGO i dowiedz się więcej o jego ofercie >

Na podstawie naszej analizy zobacz, jakie są mocne i słabe strony FerPay >

Transfery do Wielkiej Brytanii wykonywane z Polski: porównanie oferty popularnych operatorów płatniczych                                           
Nazwa operatora płatniczego lub jego serwisu                               ↓ Koszty przesłania pieniędzy z Polski do Wielkiej Brytanii (poza kosztami wynikającymi z kursu wymiany środków) Dodatkowe informacje
Amronet/   PlusKantor.pl/ GieldaWalut.com Przelew SWIFT (GBP) z opcją SHA: 9 zł Przelew ekspresowy SWIFT (GBP) z opcją SHA: 75 zł. Przelew w EUR (czas realizacji przelewu – kolejny dzień roboczy): 5 zł Przelew ekspresowy w GBP jest realizowany tego samego dnia roboczego. Przelew w EUR z czasem realizacji do 90 minut kosztuje 220 zł. Graniczna godzina wysyłki przelewu ekspresowego to 13:45 (EUR) i 9:30 (GBP).
CurrencyFair Przelew w GBP (czas realizacji do 1 dnia roboczego): 2,5 GBP. Przelew w EUR (czas realizacji 1 – 2 dni robocze): 3 EUR. Przy wymianie waluty, klient płaci dodatkową prowizję: wymiana społecznościowa – 0,25% – 0,30% wartości wymiany, wymiana kantorowa – 0,40%  – 0,60% wartości wymiany
FerPay Przelew w GBP (czas realizacji – 2 dni robocze): 0 zł. Przelew w EUR (czas realizacji – 2 dni robocze): 5 zł. Firma FerPay oferuje pierwszy przelew za darmo. Limit wartości jednego przelewu w EUR to 200 000 zł. Analogiczny limit dla przelewu w GBP wynosi 300 000 zł.
Global Transfer Standardowy przelew w GBP (czas realizacji – 2 dni robocze): 5 zł. Ekspresowy przelew w GBP (czas realizacji – ten sam dzień roboczy): 85 zł. Standardowy przelew w EUR (czas realizacji – 1 dzień roboczy): 3 zł. Ekspresowy przelew w EUR (czas realizacji – ten sam dzień roboczy): 20 zł GBP: podane obok opłaty (5 zł/85 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł (przelew zwykły) lub 145 zł (przelew ekspresowy). EUR: podane obok opłaty (3 zł/20 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 63 zł (przelew zwykły) lub 80 zł (przelew ekspresowy). Graniczna godzina wysyłki przelewu walutowego to 13:30.
Kantor Walutowy   Alior Banku Przelew SWIFT GBP z opcją BEN lub SHA: przelew normalny – 30 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew pilny – 45 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew ekspresowy – 50 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu). Przelew SWIFT GBP z opcją OUR: przelew normalny – 100 zł, przelew pilny – 115 zł, przelew ekspresowy – 120 zł. Przelew w EUR (SEPA): 5 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu). Indywidualny limit dotyczący liczby bezpłatnych przelewów, zależy od wartości wymiany walut przez danego klienta.
InternetowyKantor.pl Przelew zwykły w EUR (czas realizacji – 1 lub 2 dni robocze): 5 zł. Przelew ekspresowy w EUR (czas realizacji – 1 dzień roboczy): 20 zł. Przelew w GBP (czas realizacji – 3 dni robocze): 10 zł. Przelew ekspresowy w GBP (czas realizacji – 1 dzień roboczy): 20 zł. EUR: podane obok opłaty (5 zł/20 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. GBP: przelew ekspresowy w opcji OUR kosztuje 80 zł.
Kantor.pl Przelew SWIFT GBP w opcji SHA: 5 zł. Przelew SWIFT GBP w opcji OUR: 60 zł. Przelew w EUR (czas realizacji 1 – 2 dni robocze): 3 zł.
TOPkantor Przelew SWIFT GBP w opcji SHA (czas realizacji – 2 – 3 dni robocze): 0,05% przelewanej kwoty, min. 5 zł. Przelew w EUR (czas realizacji: 1 – 2 dni robocze): 3 zł. Opłata za przelew EUR i GBP w opcji kosztowej OUR wynosi 60 zł + 0,05% wartości przelewu (min. 5 zł).
TopFX Przelew SWIFT GBP (czas realizacji – 2 dni robocze): 5 zł. Przelew ekspresowy SWIFT GBP (czas realizacji ten sam dzień roboczy): 85 zł. Przelew w EUR (czas realizacji – 1 dzień roboczy): 3 zł. Przelew ekspresowy w EUR (czas realizacji do 2 h): 20 zł. GBP: podane obok opłaty (5 zł/85 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł (przelew zwykły) lub 145 zł (przelew ekspresowy). EUR: podane obok opłaty (3 zł/20 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 63 zł (przelew zwykły) lub 80 zł (przelew ekspresowy). Graniczna godzina wysyłki przelewu walutowego to 13:30.
TransferGO Standardowy przelew w GBP (termin realizacji – następny dzień roboczy do 19:30): 1,99 zł.                  

 

Marża dotycząca przewalutowania wynosi 0,4% – 2,2%. Przelew do Wielkiej Brytanii jest wykonywany tylko w GBP. Dostępne są również droższe opcje przelewów do Wielkiej Brytanii (np. przelew na kolejny dzień roboczy do południa za 14,99 zł).
Walutomat Przelew zwykły w EUR (czas realizacji – 1 lub 2 dni robocze): 4 zł. Przelew ekspresowy w EUR (czas realizacji – 1 dzień roboczy): 20 zł. Przelew w GBP (czas realizacji – 3 dni robocze): 9 zł. Przelew ekspresowy w GBP (czas realizacji – 1 dzień roboczy): 20 zł. EUR: podane obok opłaty (4 zł/20 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. GBP: przelew przyspieszony w opcji OUR kosztuje 80 zł.
Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie stron internetowych porównywanych serwisów (dane na dzień 28 czerwiec 2018 r.)

W ramach naszych artykułów regularnie przypominamy, że większa opłacalność oferty pozabankowych operatorów płatniczych nie wynika tylko z naliczania niższych opłat za przelewy SWIFT i SEPA przez takie portale. W praktyce nawet większe znaczenie mają kwestie związane z kosztami zakupu walut obcych potrzebnych do przelewu. Klienci serwisów pozabankowych kupują takie waluty (np. euro lub funta brytyjskiego) po znacznie korzystniejszym (niższym) kursie niż w przypadku oferty banków. Ze względu na korzystne kursy, konieczność zakupu waluty przed wykonaniem pozabankowego przelewu, nie stanowi żadnego utrudnienia.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klienci pozabankowych operatorów płatniczych przed zleceniem przelewu walutowego, muszą kupić potrzebną walutę. Na szczęście kursy zakupu są o wiele korzystniejsze niż w bankach. 

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

Różnice kursowe dotyczące zakupu waluty w bankach i serwisach pozabankowych można łatwo przedstawić na podstawie przykładowych danych z 29 czerwca 2018 r. Wtedy średni kurs zakupu euro w 21 wiodących polskich bankach wynosił 4,4926 zł. W przypadku tych samych banków, średnia stawka dotycząca funta oscylowała na poziomie 5,0867 zł. Sprawdziliśmy również kursy EUR/PLN oraz GBP/PLN proponowane przez serwisy pozabankowe z powyższej tabeli. Takie kursy przedstawiały się następująco w dniu 29 czerwca 2018 roku:

 • Amronet – 4,3700 zł (EUR/PLN), 4,9450 zł (GBP/PLN)
 • CurrencyFair – 4,3952 zł (EUR/PLN), 4,9611 zł (GBP/PLN)
 • FerPayy – 4,4189 zł (EUR/PLN), 5,0201 zł (GBP/PLN)
 • Global Transfer – 4,3882 zł (EUR/PLN), 4,9633 zł (GBP/PLN)
 • Kantor Walutowy Alior Banku – 4,3861 zł (EUR/PLN), 4,9585 zł (GBP/PLN)
 • TOPkantor – 4,3722 zł (EUR/PLN), 4,9423 zł (GBP/PLN)
 • TopFX – 4,3877 zł (EUR/PLN), 4,9633 zł (GBP/PLN)
 • TransferGO – 5,0208 zł (GBP/PLN)

Po przeanalizowaniu kursów z powyższej listy nietrudno zauważyć, że pozabankowe oferty zakupu euro i funta brytyjskiego są znacznie lepsze od propozycji banków. Przykładowy klient serwisów Amronet.pl oraz GieldaWalut.com za 1 euro zapłacił równe 4,3700 zł (w dniu 29 czerwca 2018 r.). Tymczasem średni kurs w wiodących bankach był wyższy o 2,81%. W przypadku zakupu stosunkowo niewielkiej sumy 1000 euro, oznaczało to oszczędność wynoszącą 122,60 zł. Taka oszczędność jest oczywiście o wiele większa i ważniejsza niż kilkuzłotowa różnica dotycząca kosztów przelewu SEPA w banku oraz serwisie pozabankowym.

Sprawdź aktualny kurs funta

ZWRÓĆ UWAGĘ: Koszty zakupu euro w bankach i serwisach pozabankowych różnią się o wiele bardziej niż stawki dotyczące przelewów SEPA.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

Sytuacja przedstawia się nieco inaczej w przypadku funta brytyjskiego. Koszty przesłania tej waluty przy pomocy banku i serwisu pozabankowego różnią się znacząco (patrz powyższe tabele), a różnica może oscylować na poziomie 100 zł w odniesieniu do jednego przelewu. Równocześnie mamy do czynienia ze sporymi różnicami kursowymi pomiędzy ofertą banków i analizowanych przez nas serwisów pozabankowych. Wystarczy wspomnieć, że 29 czerwca 2018 roku, klient portalu Walutomat za 1 funta płacił 4,9332 zł. W przypadku banków, średni kurs GBP/PLN oscylował natomiast na poziomie 5,0867 zł. Różnica kursowa oznaczała dla klienta Walutomatu oszczędność wynoszącą ponad 15 groszy na każdym kupionym funcie. Trudno bagatelizować taką różnicę kursową, którą dodatkowo powiększy korzyść związana ze znacznie tańszym przelewem funtów niż w banku.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku brytyjskiej waluty, również mamy do czynienia z bardzo dużymi różnicami kursowymi pomiędzy ofertą banków oraz operatorów pozabankowych. Dodatkowo klient pozabankowych operatorów płatniczych może zaoszczędzić nawet 100 zł – 200 zł na opłacie za jeden przelew w GBP.

 Sprawdź informacje na temat aktualnych promocji dla osób przesyłających i wymieniających waluty >

Przekonaj się, gdzie w Internecie najtaniej można kupić funta brytyjskiego >

Poznaj ciekawe fakty o funcie brytyjskim oraz jego bogatej historii >

Tanio można wysyłać również przelewy „z Wysp” do Polski …

Wcześniej pisaliśmy o ważnej kwestii, jaką bez wątpienia jest przesyłanie pieniędzy z Polski do Wielkiej Brytanii. Trudno jednak ukryć, że wielu Polaków interesuje odwrotny kierunek przelewu (z Wielkiej Brytanii do Polski). Transferem „z Wysp” są zainteresowani między innymi rodacy, którzy wysyłają krewnym w Polsce zaoszczędzone pieniądze. Z myślą o takich czytelnikach, postanowiliśmy sprawdzić oferty przelewania pieniędzy ze Zjednoczonego Królestwa do Polski.

Nasza analiza sugeruje, że ciekawą ofertę przelewu z Wielkiej Brytanii do Polski przygotował między innymi serwis FerPay. Tego operatora płatniczego już wcześniej wyróżniliśmy za darmowe przelewy z Polski do Wielkiej Brytanii (trwające 2 dni robocze). Przelewy FerPay w odwrotnym kierunku nie są darmowe, ale ich koszt (1,80 GBP) wydaje się akceptowalny zważywszy na krótki czas księgowania (1 dzień roboczy).

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

Pod względem kosztowym poprzeczkę jeszcze wyżej ustawił portal TransferGO, który także wcześniej wyróżniliśmy za ofertę transferów z Polski do Wielkiej Brytanii. W przypadku przelewów ze Zjednoczonego Królestwa do Polski, koszt naliczany przez TransferGO wynosi tylko 0,99 funta. Za taką kwotę można wysłać transfer do Polski z czasem realizacji w następnym dniu roboczym. Co ważne, serwis TransferGo oferuje również przelewy o krótszym czasie realizacji. Przykład stanowi transfer z Wielkiej Brytanii do Polski kosztujący 2,99 funta. W przypadku takiej operacji, graniczny termin księgowania środków to kolejny dzień roboczy do godziny 12:00. Trzeba podkreślić, że oferta TransferGO jest konkurencyjna względem propozycji CurrencyFair, czyli międzynarodowego lidera na rynku przelewów pozabankowych. CurrencyFair za 10 zł w ciągu 1 – 2 dni roboczych prześle pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ofertę przesłania środków z Wielkiej Brytanii do Polski posiadają między innymi serwisy CurrencyFair, TransferGo oraz FerPay. Najbardziej atrakcyjna wydaje się propozycja TransferGO. Ten operator płatniczy za 0,99 funta wyśle transfer z czasem księgowania w następnym dniu roboczym.

Przeczytaj nasz opis serwisu TransferGO i dowiedz się więcej o jego ofercie >

„Kryptoprzelew” też można wysłać między Brytanią i Polską

W ramach naszych artykułów dotyczących przelewów walutowych zawsze przypominamy o ciekawej możliwości przesyłania środków przy pomocy kryptowalut. Przelew kryptowalutowy oczywiście może zastąpić typowy transfer środków do Wielkiej Brytanii (wykonywany przy pomocy euro lub funta brytyjskiego). Taka nowoczesna płatność prawdopodobnie będzie tańsza i szybsza niż przelew SEPA (nie wspominając już o przelewie SWIFT). Istnieją jednak dwa poważne ograniczenia dotyczące „krypto-przelewów”.

Wyślij najtaniej pieniądze na Wyspy Brytyjskie!

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet w Wielkiej Brytanii, która jest krajem przyjaznym dla kryptowalut, wiele osób i firm nadal nie akceptuje takiej formy płatności. Kolejną kwestią jest ryzyko kursowe, które może utrudnić właściwe rozliczenie. Jeżeli kurs danej kryptowaluty zmieni się szybko po wysłaniu przelewu, to straty poniesie odbiorca lub nadawca płatności. Mimo wspomnianych problemów, płatności w kryptowalutach przyjmują między innymi niektóre e-sklepy zarejestrowane na terenie Wielkiej Brytanii. Przykład stanowią następujące serwisy: Aria PC, BitGamers, Go Drones oraz E-Liquid UK Store. Można przypuszczać, że w Zjednoczonym Królestwie systematycznie będzie wzrastać liczba osób prywatnych oraz firm akceptujących rozliczenia kryptowalutowe.

Sprawdź aktualny kurs funta

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wielka Brytania jest krajem przyjaznym dla użytkowników kryptowalut. Płatności wyrażone w kryptowalutach, przyjmują między innymi niektóre tamtejsze e-sklepy.

Dowiedz się więcej o tym, które kryptowaluty są najlepsze pod kątem przelewów >

follow us in feedly