Newsletter

Sylwester za granicą

Sylwester za granicą? Pamiętaj o walutach.

Można oczekiwać, że wielu Polaków spędzi okres poświąteczny i tegorocznego Sylwestra poza granicami kraju. Do zagranicznych wyjazdów zachęca między innymi wzrost wynagrodzeń i stabilny kurs złotego względem najważniejszych walut. Trudno ukryć, że niektóre sylwestrowe lokalizacje (zwłaszcza te położone w Europie) są konkurencyjne cenowo względem opcji z Polski. Wyjazd zagraniczny pod koniec roku, wiąże się nie tylko z koniecznością spakowania bagażu. Przed taką wycieczką, warto również zwrócić uwagę na kwestie dotyczące płatności.

Sylwester za granicą

Wbrew pozorom, nawet wyjazd do jednego z krajów Unii Europejskiej, może zaowocować problemami i przykrymi niespodziankami płatniczymi. Właśnie dlatego eksperci portalu Kurencja.com przygotowali ciekawy poradnik dla wszystkich sylwestrowych wycieczkowiczów. Informacje z tego opracowania (dotyczące płatności za granicą), mogą przydać się osobom wyjeżdżającym również w innych terminach niż przełom grudnia oraz stycznia. Lista lokalizacji przeanalizowanych przez ekspertów Kurencja.com jest szeroka i nie ogranicza się tylko do krajów Europy (patrz poniżej).

Niemcy

Sylwester za granicą u naszych zachodnich sąsiadów to rozwiązanie dobre dla osób, które nie chcą powitać Nowego Roku w Polsce i jednocześnie preferują krótsze podróże. Ciekawe imprezy sylwestrowe oraz jarmarki świąteczne odbędą się w wielu niemieckich miastach (m.in. Berlinie oraz Monachium). Koniec roku może również stanowić dobrą okazję do wyprawy w niemieckie góry.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W okresie świąteczno – sylwestrowym, wielką atrakcją niemieckich miast są tak zwane Weihnachtsmarkt, czyli tradycyjne jarmarki świąteczne.

Osoby planujące „niemieckiego” sylwestra, oczywiście muszą przygotować na ten cel odpowiednią sumę w euro. Obecność europejskiej waluty u naszych zachodnich sąsiadów, z pewnością ułatwi płatności. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość krajowych banków może otworzyć swojego klientowi konto walutowe z kartą rozliczaną w EUR. Taki rachunek bankowy pozwoli na wykonywanie płatności w Niemczech bez kursowych kosztów związanych na przykład z przewalutowaniem transakcji oraz wypłat z bankomatów.

Posiadacze konta w euro podczas wizyty na terenie Niemiec, nie zapłacą również bankowych prowizji za przewalutowanie środków. Warto zdawać sobie sprawę, że wykonywanie łatwych i bezprowizyjnych transakcji na terenie Niemiec, nie musi wymagać posiadania osobnej karty do konta walutowego. Niektóre polskie banki (np. ING Bank Śląski, PKO BP oraz Alior Bank) oferują opcję „podpięcia” karty z konta osobistego do rachunku walutowego (najczęściej rozliczanego w EUR lub USD). Za każdym razem warto sprawdzić, czy takie konto z kartą wielowalutową oprócz braku prowizji za przewalutowanie operacji kartą (np. 2,00% – 3,00%), zapewnia także korzystanie z niemieckich bankomatów bez żadnych stałych opłat (np. 5 zł od jednej wypłaty).

Osoby zamierzające wybrać się np. na jeden z niemieckich jarmarków świątecznych, powinny również zdawać sobie sprawę, że czasem niemożliwe będą płatności bezgotówkowe. Na szczęście u naszych zachodnich sąsiadów dostępność bankomatów nie stanowi żadnego problemu. Warto wiedzieć, że Niemcy w dalszym ciągu chętnie płacą gotówką (o wiele chętniej niż Polacy).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Krajowe banki coraz częściej oferują konta z kartą wielowalutową (zobacz np. ofertę PKO BP, ING BŚ oraz Alior Banku). 

Dowiedz się więcej na temat euro, czyli waluty używanej na terenie Niemiec >

Niemcy są większymi tradycjonalistami od Polaków także w przypadku zakupów waluty przez Internet. Takie nowoczesne rozwiązanie pozwoli naszym rodakom na zaoszczędzenie sporej sumy podczas zakupu potrzebnych euro. Różnice pomiędzy kosztem zakupu 1 euro w banku oraz serwisie internetowym, czasem mogą sięgać nawet 5% – 7%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Euro tanio zakupione przez Internet, można później bezproblemowo wypłacić w jednym z niemieckich bankomatów.

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają euro >

Francja

Francja to kolejny bardzo dobrze znany i popularny cel sylwestrowych wojaży. Na przełomie roku zagraniczni turyści chętnie szukają atrakcji nie tylko w większych miastach (takich jak np. Paryż, Marsylia lub Lyon). Ciekawą opcją może być też wyjazd w Alpy Francuskie lub Pireneje połączony z atrakcjami narciarskimi.

ZWRÓĆ UWAGĘ:  Osoby szukające oryginalnego pomysłu na Sylwestra we Francji, mogą się wybrać np. we francuskie Pireneje. To region mniej odwiedzany przez turystów niż Alpy.

Koszt świątecznego wyjazdu do Kraju Marsylianki na pewno będzie spory ze względu na różnice cenowe pomiędzy Polską i Francją. Według danych serwisu Numbeo.com, średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych na terenie Paryża jest o 96% wyższy niż w przypadku Warszawy. Analogiczna różnica dotycząca zakupu żywności oraz posiłków z restauracji wynosi odpowiednio 129% i 113%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby planujące wyjazd do Francji, powinny wziąć pod uwagę fakt, że tamtejszy poziom cen przeciętnie jest dwa razy wyższy niż na terenie Polski.

Na całe szczęście, kosztów świateczno – sylwestrowego wyjazdu do Francji raczej nie zwiększą spore wydatki związane z płatnościami. Takich kosztów na pewno nie muszą obawiać się osoby posiadające dobre konto w euro wraz z kartą debetową rozliczaną w tej samej walucie. Warto wiedzieć, że na terenie Francji akceptacja polskich kart VISA oraz MasterCard nie stanowi problemu. Trzeba jednak pamiętać o dwóch różnicach względem naszego kraju. Po pierwsze, we Francji wciąż zdarzają się sklepy oraz punkty usługowe akceptujące tylko płatności „kartowe” o określonej minimalnej wysokości (np. 10 euro – 15 euro). Po drugie, Francuzi są bardziej konserwatywni jeżeli chodzi o płatności zbliżeniowe. Ta technologia jest wciąż mniej rozwinięta niż na terenie Polski.

ZWRÓĆ UWAGĘ: We Francji często używa się skrótu nieznanego na terenie Polski. Litery „CB” to skrót od „carte bleue”. Oznaczają one sklep lub punkt usługowy akceptujący karty płatnicze.

Dowiedz się więcej na temat euro, czyli waluty używanej na terenie Francji >

We Francji problemu nie stanowi dostępność bankomatów. Osoby wypłacające środki z takich urządzeń przy pomocy „eurowej” karty, nie muszą obawiać się prowizji polskiego banku dotyczącej przewalutowania. Warto jednak sprawdzić, czy rodzimy bank nie pobiera kilkuzłotowej opłaty za każde skorzystanie z zagranicznego bankomatu. Trzeba także uważać na funkcję DCC (ang. Dynamic Currency Conversion), która jest dostępna w wielu francuskich bankomatach i pojawia się po włożeniu karty innej niż „eurowa”. Wspomniana funkcja umożliwia przeliczenie wypłaty na złote po z góry znanym kursie. Niestety taki kurs jest mało atrakcyjny i może skutkować nawet koniecznością dopłacenia 10% do wartości operacji.

Podobnie jak w przypadku Niemiec, dobra dostępność francuskich bankomatów skłania do tego, żeby tanio zakupić euro przez Internet, a następnie wykonywać transakcje bezgotówkowe oraz (w razie potrzeby) wypłacać gotówkę karta rozliczaną w EUR.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Posiadacz dobrego konta w euro prowadzonego przez polski bank, nic nie zapłaci za pobranie banknotów z francuskich bankomatów. Gotówka przyda się np. w małych restauracjach i podczas płacenia za wstęp do różnych miejsc.

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają euro >

Wielka Brytania

Zjednoczone Królestwo stanowi następny dość oczywisty cel sylwestrowy.

W tym kraju imprezy związane z powitaniem nowego roku zawsze mają uroczysty charakter. Miłośnikom imprez masowych można polecić między innymi sylwester na Trafalgar Square.

Londyn to nie jedyne brytyjskie miasto, gdzie pod koniec roku będą miały miejsce ciekawe imprezy.

Interesujące tradycje sylwestrowe mają na przykład Szkoci. W Edynburgu pod koniec roku organizowane jest czterodniowe święto Hogmanay. To ciekawy festiwal pełen parad, koncertów oraz występów teatrów ulicznych.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Pod koniec roku ciekawe atrakcje kulturalne można znaleźć nie tylko w Londynie. Interesująca wydaje się również oferta szkockich miast (np. Edynburga oraz Glasgow).

 Podróż do Wielkiej Brytanii związana ze świątecznymi i sylwestrowymi atrakcjami, raczej nie będzie szczególnie tania (nawet wtedy, gdy polski wycieczkowicz wybierze ofertę tanich linii lotniczych). W tym kontekście warto przypomnieć, że brytyjskie miasta nie należą do „tanich”. Wedle danych Numbeo.com, przeciętny poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych z Londynu jest o 92% wyższy względem Warszawy. Analogiczna różnica dotycząca samej żywności oraz gotowych posiłków z restauracji, wynosi odpowiednio 86% i 118%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W Wielkiej Brytanii (podobnie jak na terenie kilku innych krajów Europy Zachodniej), trzeba się spodziewać cen około dwukrotnie wyższych niż stawki z Polski.

Zdecydowaną większość kosztów dotyczących brytyjskiego sylwestra oraz podobnych atrakcji, można pokryć jedynie przy pomocy lokalnej waluty, czyli funtów szterlingów. Płatności w euro mogą być akceptowane w niektórych punktach turystycznych. Lepiej jednak nie nastawiać się na płatności wykonywane w EUR. Osoby posiadające konto „funtowe” z kartą rozliczaną w GBP (oferowane np. przez Nest Bank) albo konto z kartą wielowalutową, powinny wybrać opcję płatności w szterlingach. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nawet 5% – 10% względem płatności wykonywanych w euro. Kilkuprocentowa różnica po zsumowaniu wszystkich wydatków wynika z braku prowizji za przewalutowanie (naliczanych przez polski bank) oraz braku przewalutowań według niekorzystnych kursów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wybór do płatności bezgotówkowych lokalnej waluty zamiast euro, dolara amerykańskiego lub złotego, pozwala zaoszczędzić kilka procent. Opisywana sytuacja dotyczy nie tylko Wielkiej Brytanii.

Dość charakterystyczną cechą Zjednoczonego Królestwa wydaje się stosunkowo duża populsyarność transakcji gotówkowych i czeków. Polacy nie muszą wypróbowywać tego drugiego rozwiązania płatniczego, które zwykle wydaje się im stosunkowo dziwne i mało nowoczesne.

Warto jednak posiadać ze sobą pewną sumę w „funtowych” banknotach i monetach. Może się ona okazać przydatna np. do zapłacenia za taksówkę oraz bilety wstępu do niektórych miejsc. Osoby posiadające konto w GBP oraz kartę debetową w tej walucie, mogą najpierw tanio kupić funty online (np. w jednym z polskich e-kantorów), a następnie pokusić się o ich wypłatę przy pomocy jednego z brytyjskich bankomatów.

Podczas takiej operacji warto wybierać urządzenia należące do sieci większych banków i nie zlokalizowane np. w pubach, klubach oraz barach. Istnieje bowiem znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że te bankomaty naliczą dodatkowe opłaty za pobranie gotówki.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najlepiej korzystać z brytyjskich bankomatów, które są zlokalizowane w siedzibach renomowanych banków. Istnieje mniejsza szansa, że takie bankomaty pobiorą dodatkową prowizję za obsługę zagranicznej karty (wynoszącą np. 1 – 2 funty).

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają funta brytyjskiego >

Włochy

Włochy na pewno zaliczają się do ciekawych lokalizacji pod kątem świątecznego lub sylwestrowego wyjazdu. To kraj cechujący się ogromną liczbą zabytków, bogatą kulturą i ciekawymi atrakcjami kulturalnymi. W tym kontekście można wspomnieć chociażby o możliwości spędzenia Sylwestra w Rzymie, Wenecji albo Neapolu. Inną ciekawą ofertą jest świąteczno – sylwestrowy pobyt na terenie Włoskich Alp. Taka opcja oczywiście najbardziej zainteresuje zapalonych narciarzy oraz snowboardzistów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wiele włoskich kurortów narciarskich ma specjalne oferty dla osób, które chcą powitać Nowy Rok w górach. 

Osoby wybierające się do Włoch pod koniec roku, oczywiście musza się liczyć z wyższym poziomem cen niż ten notowany na terenie Polski. Sugestywne są na przykład dane portalu Numbeo.com. Zgodnie z nimi, ogólna różnica cenowa (dotycząca produktów i usług konsumpcyjnych) pomiędzy Rzymem oraz Warszawą wynosi 65% na niekorzyść tego pierwszego miasta. Takie same różnice obliczone tylko dla żywności oraz posiłków w restauracjach wynoszą odpowiednio 80% oraz 100%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Rzym pod względem ogólnego poziomu cen jest nieco „tańszy” np. od Londynu oraz Paryża. To może stanowić ważny argument dla wycieczkowiczów z Polski.

Jednym z praktycznych atutów Włoch na pewno jest możliwość płacenia za wszelkie produkty oraz usługi przy pomocy euro. „Eurowaluta” to oficjalny środek płatniczy na terenie Italii. Tak więc nie warto próbować płatności w innych jednostkach pieniężnych. Konieczność płacenia w euro oczywiście nie stanowi dużego problemu, ponieważ wielu Polaków wcześniej wyjeżdżających za granicę (np. do Niemiec), posiada już „eurowe” konto z kartą płatniczą rozliczaną w tej samej walucie. Taki rachunek używany podczas podróży do Włoch wyklucza koszty dotyczące przewalutowania transakcji (zarówno gotówkowych jak i bezgotówkowych). Warto dodać, że zgodność waluty dotyczącej transakcji/wypłaty oraz karty płatniczej nie pozwoli polskiemu bankowi na zastosowanie prowizji za przewalutowanie (wynoszącej np. 2,00% – 3,00% wartości operacji).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na terenie Włoch akceptacja kart VISA oraz MasterCard z polskich banków na ogół nie stanowi problemu. Lepiej posiadać tzw. karty wypukłe. Do niektórych transakcji (związanych np. z rezerwacją auta), może być potrzebna „kredytówka”.

Warto zdawać sobie sprawę, że pod względem zwyczajów płatniczych Włosi są mniej nowocześni od Polaków. Wynika to nie tylko z tradycjonalizmu. Wielu posiadaczy mniejszych punktów handlowych lub usługowych, nadal nie zdecydowało się na przyjmowanie płatności bezgotówkowych ze względu na koszty towarzyszące takiemu rozwiązaniu. Właśnie dlatego podczas pobytu we Włoszech trzeba posiadać banknoty i monety euro. Przed wyjazdem na włoską prowincję, dodatkowo warto sprawdzić lokalizację bankomatów. Wydaje się to konieczne, bo poza dużymi miastami liczba takich urządzeń jest wyraźnie mniejsza. Zaleca się korzystanie z urządzeń obsługiwanych przez duże banki (np. UniCredit). W przypadku takich bankomatów, istnieje bowiem mniejsze ryzyko związane z naliczeniem dodatkowych opłat (od strony włoskiego operatora). Na preferencyjne zasady wypłat z niektórych włoskich bankomatów mogą liczyć np. klienci BNP Paribas. Niestety po zmianie właścicielskiej, podobnych preferencji dotyczących bankomatów UniCredit nie oferuje już Bank Pekao.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Infrastruktura płatnicza na terenie Włoch nie jest zbyt nowoczesna. Właśnie dlatego można spotkać stare bankomaty albo terminale płatnicze dostosowane do kart z paskiem magnetycznym.

Wszystkie osoby wybierające się do Włoch, mogą natomiast liczyć na preferencje związane z niskimi kursami euro w Internecie. Eksperci Kurencja.com przypominają, że oferta kantorów internetowych oraz platform społecznościowej wymiany walut (takich jak np. Walutomat), pozwala na zaoszczędzenie nawet 5% – 7% względem oferty banków.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Euro to waluta, którą w Internecie można kupić na najkorzystniejszych warunkach (z najniższym spreadem).

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają euro >

Hiszpania

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że Hiszpania jest bardzo popularna i ceniona jako cel podróży. Najwięcej osób odwiedza ten kraj w cieplejszych porach roku niż zima. Tym niemniej, Hiszpania jako sylwestrowa lokalizacja zasługuje na uwagę. Wspomniany kraj może zaproponować między innymi huczne uroczystości sylwestrowe w Madrycie oraz Barcelonie. Zwolennicy mniej oczywistych kierunków podróży, mogą się wybrać na sylwestrową wyprawę narciarską na przykład w góry Sierra Nevada oraz Pireneje.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wbrew temu, co może myśleć wielu Polaków, narciarstwo jest w Hiszpanii popularnym sportem. W opisywanym kraju znajdziemy ośrodki narciarskie, które mogą się pochwalić dobrą jakością śniegu oraz słoneczną pogodą.

Wyjazd do Hiszpanii z perspektywy Polaka, na pewno nie będzie należał do zbyt tanich. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że poziom cen w opisywanym kraju jest niższy od tego notowanego np. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii lub państwach skandynawskich. Dane serwisu Numbeo.com wskazują, że na terenie Madrytu przeciętny poziom cen dóbr oraz usług konsumpcyjnych jest o 42% większy od wyniku dotyczącego Warszawy. Analogiczne różnice cenowe (na niekorzyść Madrytu) obliczone dla posiłków w restauracjach oraz żywności wynoszą odpowiednio 52% i 47%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Hiszpania pod względem cenowym jest jednym z „najtańszych” krajów unijnej piętnastki (obok Grecji oraz Portugalii).

Płacenie za produkty i usługi z Hiszpanii na pewno jest łatwiejsze dzięki euro. Przynależność Hiszpanii do „eurozony” skutkuje tym, że Polacy posiadający konto oszczędnościowo – rozliczeniowe w euro (wraz z odpowiednią kartą debetową – najlepiej wypukłą), mogą uniknąć wielu kosztów transakcyjnych. Chodzi między innymi o koszty przeliczeń kursowych (z EUR na PLN) oraz prowizje polskich banków za przewalutowanie (np. 2,00% – 3,00% wartości przeliczanej transakcji). Warto jednak pamiętać, że karta rozliczana w euro nie gwarantuje braku kilkuzłotowych lub nawet kilkunastozłotowych opłat, które krajowe banki czasem naliczają za korzystanie z zagranicznych bankomatów. Właśnie dlatego przed wyjazdem do Hiszpanii warto sprawdzić, czy nasz bank nie przewiduje opłat za używanie zagranicznych bankomatów (niezależnych od przewalutowania).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podczas podróży po Hiszpanii warto wybierać przede wszystkim bankomaty należące do dużych banków (takich jak np. Santander). Takie postępowanie zmniejsza ryzyko naliczenia dodatkowych opłat i prowizji.

Warto zdawać sobie sprawę, że Hiszpanie to nacja, która w dalszym ciągu jest bardzo przywiązana do gotówki. Mieszkańcy Hiszpanii znacznie chętniej niż Polacy płacą przy pomocy banknotów oraz monet. Dlatego podczas podróży po Kraju Corridy, nie warto polegać wyłącznie na transakcjach bezgotówkowych. Papierowe pieniądze można wymienić nie tylko w kantorach i bankach. Usługi związane z wymianą gotówki, czasem oferują również hiszpańskie hotele. W przypadku takich usług, trzeba jednak zwracać uwagę na kurs, który może być nieatrakcyjny. Inną kwestią jest to, że złote nie są popularną walutą w Hiszpanii. W związku z powyższym, o wiele lepiej jest tanio kupić euro w trybie online (przy pomocy e-kantoru), później przelać swoją walutę na konto w euro i wypłacać banknoty w razie potrzeby przy pomocy bankomatów (najlepiej bezpłatnych).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dzięki usługom kantorów internetowych oraz platform wymiany walut, euro potrzebne na wyjazd do Hiszpanii można kupić nawet o 5% – 7% taniej niż w polskich bankach. Analogiczna różnica w stosunku do krajowych kantorów stacjonarnych wynosi np. 2%.  

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają euro >

Austria

Austria to kraj, który jest położony względnie blisko Polski i z pewnością może zaproponować ciekawe wrażenia kulturalne. Chodzi nie tylko o słynny koncert noworoczny filharmoników wiedeńskich. W Wiedniu oraz innych austriackich miastach można znaleźć między innymi słynne jarmarki świąteczne. Ciekawą propozycją jest też tak zwany Silvesterpfad, czyli tradycyjny zbiór sylwestrowych uroczystości na wiedeńskiej starówce. O zimowym wyjeździe do Austrii, chętnie myślą nie tylko miłośnicy ulicznych atrakcji. Warto pamiętać, że ten kraj jest prawdziwą mekką dla miłośników narciarstwa. Niektóre osoby wybierają opcję spędzenia Sylwestra w Alpach Austriackich.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Austriackie kurorty często mają specjalną ofertę dla gości, którzy chcą tam spędzić Sylwestra.

Austria na pewno kusi stosunkowo niewielką odległością, która ułatwia Polakom np. podróż przy pomocy własnego auta. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ten kraj w ogólnym ujęciu nie należy do „najtańszych”. Potwierdzają to dane wielokrotnie cytowanego już serwisu Numbeo.com. Wspomniany portal wskazuje, że w przypadku ogólnego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych średnia różnica pomiędzy polską oraz austriacką stolicą wynosi 62% (na niekorzyść Wiednia). Jeżeli chodzi o podobnie obliczone wyniki dotyczące tylko żywności oraz posiłków z restauracji, to wynoszą one odpowiednio: 95% i 67%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wiedeńskie restauracje niestety należą do najdroższych w Europie. O wiele bardziej przystępna cenowa jest oferta ulicznego jedzenia (w tym bardzo popularnych Bratwurstów).

Koszt podróży do Austrii mogą zwiększyć różnego rodzaju opłaty i prowizje transakcyjne dotyczące płatności. Na całe szczęście osoby posiadające konto rozliczane w europejskiej walucie, zwykle nie musza obawiać się sporych wydatków związanych z płatnościami. Mowa o kosztach kursowych dotyczących przeliczenia wypłaty z bankomatów oraz płatności w terminalu POS (np. z EUR na PLN), a także o kilkuprocentowych prowizjach za przewalutowanie naliczanych przez krajowe banki. Sporym płatniczym atutem Austrii jest akceptacja polskich kart debetowych oraz kredytowych. Chodzi o karty obsługiwane przez firmy VISA oraz MasterCard. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że większą pewność daje posiadanie wypukłych kart debetowych, a przy wypożyczaniu różnych rzeczy (np. sprzętu narciarskiego oraz samochodów), może być potrzebna karta kredytowa.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W Austrii (podobnie jak w innych krajach Europy) lepiej posiadać wypukłą kartę debetową. Trzeba się też przygotować na to, że nie wszystkie terminale płatnicze będą akceptowały płatności zbliżeniowe.

Mniejsza akceptowalność i popularność płatności zbliżeniowych na terenie Austrii (w stosunku do Polski), wynika ze specyfiki tego alpejskiego kraju. Warto zdawać sobie sprawę, że Austriacy podobnie jak Niemcy wciąż bardzo chętnie korzystają z gotówki. Płatności bezgotówkowe są mniej popularne niż w Polsce. Właśnie dlatego nie można oczekiwać, że podczas podróży do Kraju Mozarta nie wykorzystamy banknotów oraz monet „eurowych”. Sporym ułatwieniem jest dobra dostępność bankomatów, które wydają się niezbędne w kraju tak mocno przywiązanym do gotówki.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby korzystające z austriackich bankomatów, muszą uważać na opcję dynamicznej konwersji waluty (DCC). Taka opcja dostępna również w innych krajach, niestety skutkuje naliczeniem dodatkowych kosztów wynoszących nawet 10% – 15% wypłaty.

Gotówkę wyrażoną w euro można pozyskać nie tylko z austriackiego bankomatu, banku lub kantoru stacjonarnego. Niektóre hotele również świadczą usługi kantorowe. Niestety kursy oferowane przy okazji takich usług mogą być nieatrakcyjne. Kolejną kwestią jest to, że złotówka nie należy do walut popularnych na terenie Austrii. W związku z powyższym, zakup „papierowych” euro w Austrii wydaje się niezbyt dobrą propozycją. Znacznie lepiej jest tanio kupić europejską walutę w jednym kantorów internetowych i przechowywać ją na koncie wyrażonym w euro. Warto zdawać sobie sprawę, że banknoty potrzebne podczas pierwszych dni podróżowania po Austrii, można wypłacić również w polskich bankomatach. Urządzenia wypłacające euro znajdziemy w większych polskich miastach.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Banknotów euro przy pomocy karty debetowej nie trzeba koniecznie wypłacać w Austrii. Bankomaty z obsługą europejskiej waluty znajdziemy również w Polsce (m.in. blisko dworców, a także w galeriach handlowych).

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają euro >

Czechy

Świąteczno – sylwestrowa podróż do Czech, z pewnością stanowi dobrą propozycję dla osób, które nie chcą wyjeżdżać na drugi koniec Starego Kontynentu (albo jeszcze dalej). Z punktu widzenia Polaków, najatrakcyjniejszym punktem jest oczywiście Praga. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że Czechy mają wiele innych ciekawych atrakcji w kontekście Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. Na uwagę zasługują między innymi czeskie zamki oraz ośrodki narciarskie. W nawiązaniu do narciarstwa warto pamiętać, że Czechy szczycą się dobrą infrastrukturą oraz niskimi cenami (podobnymi do polskich).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Oprócz Pragi piękną zabudową cechują się takie miasta jak na przykład Český Krumlov i Ostrava.

Warto dodać, że konkurencyjne ceny czeskich usług nie dotyczą tylko pobytu w górach. Praga jest miastem „droższym” od Warszawy (ze względu na napływ turystów), ale mimo wszystko lokuje się znacznie niżej na przykład od Londynu, Paryża oraz Sztokholmu. Dane Numbeo.com wskazują, że pod względem ogólnego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych Praga o 13% wyprzedza Warszawę. W przypadku cen żywności, analogiczna różnica na niekorzyść czeskiej stolicy wynosi 23%. Co ciekawe, ceny gotowych posiłków z Pragi oraz Warszawy są bardzo zbliżone.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Czechy cechują się podobną siłą nabywczą zarobków i zbliżonym ogólnym poziomem cen jak Polska.   

Czesi podobnie jak Polacy są mocno przywiązani do swojej krajowej waluty. Właśnie dlatego nie można oczekiwać, że już niebawem w Czechach podstawową jednostką płatniczą dla turystów będzie euro. Niektóre sklepy i punkty usługowe z Pragi akceptują płatności przy pomocy euro – waluty. Stanowi to jednak wyjątek od ogólnej reguły, zgodnie z którą na terenie Czech płacimy tylko przy pomocy lokalnej korony (CZK).

Polskie banki niestety nie proponują konsumentom kont w CZK z odpowiednią kartą walutową. W związku z powyższym, podczas transakcji bezgotówkowych oraz gotówkowych (wypłat z bankomatów), trzeba być przygotowanym na ewentualne koszty dotyczące przewalutowania z CZK na EUR. Wspomnianych kosztów wynikających z kursów oraz prowizji polskiego banku, zbytnio nie muszą się obawiać osoby, które wybrały odpowiednie konto walutowe. Przed wyjazdem do Czech warto sprawdzić, czy nasz banki prowadzący konto nalicza prowizję od przewalutowania (np. 3,00%) i stosuje swoje własne kursy przeliczeniowe zamiast bardziej korzystnych dla klienta stawek z organizacji płatniczej (VISA/MasterCard).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Nie wszystkie krajowe banki w ramach kont walutowych EUR stosują prowizję za przewalutowanie. Na początku grudnia 2018 r. do pozytywnych wyjątków należał m.in. Alior Bank oraz Santander Bank Polska.

Czesi mają opinię tradycjonalistów (również w kwestii płatności). Właśnie dlatego podczas pobytu u naszych południowych sąsiadów nie unikniemy korzystania z gotówki. Odpowiednie banknoty CZK można kupić już w polskim kantorze stacjonarnym albo wymienić za euro lub złotówki na terytorium Czech. Warto sprawdzić kilka znanych czeskich sieci kantorowych i ocenić, która konwersja na korony (z PLN czy EUR) będzie bardziej korzystna pod względem kosztowym. Osoby kupujące euro potrzebne podczas wizyty w Czechach, mogą tanio nabyć tę walutę dzięki e-kantorom.

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają euro >

ZWRÓĆ UWAGĘ: Trzeba ostrożnie traktować kursy w kantorach stacjonarnych położonych blisko granicy albo w centrum Pragi. Oferta takich punktów wymiany walut niekoniecznie jest atrakcyjna cenowo.

Przeczytaj więcej o tym, co warto zobaczyć podczas podróży do Czech >

Sprawdź, jakie są aktualnie notowania korony czeskiej względem złotego >

Dowiedz się więcej o specyfice oraz historii korony czeskiej >

Stany Zjednoczone  

Wielu miłośników plenerowych imprez chciałoby uczestniczyć w świętowaniu Sylwestra na nowojorskim placu Times Square. Ciekawe imprezy sylwestrowe oraz noworoczne odbywają się też w innych miastach USA. Warto chociażby wspomnieć o słynnej Paradzie Róż w Pasadenie (Kalifornia). Swoistą atrakcją są również noworoczne wyprzedaże, na których można kupić różne produkty przecenione nawet o 80%. Oczywiście każdy przyjazd do USA (także świąteczno – noworoczny) stanowi dobrą okazję, aby zwiedzić chociażby część tego ogromnego kraju. W przypadku niektórych Polaków, jest to również sposobność do odnowienia rodzinnych relacji.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych, warto odpowiednio wcześniej sprawdzić zasady ubiegania się o wizę turystyczną.

Dolar amerykański to waluta bardzo dobrze znana Polakom. Wielu naszych rodaków posiada konto walutowe rozliczane w dolarach wraz z odpowiednią kartą „dolarową”. Co więcej, dolara amerykańskiego można tanio i łatwo kupić w jednym z kantorów internetowych lub stacjonarnych. W związku z powyższym, mogłoby się wydawać, że płacenie za dobra i usługi w USA jest banalnie proste. Rzeczywistość czasem wygląda nieco inaczej. Wbrew temu, co może myśleć wiele osób, Stany Zjednoczone są zapóźnione pod względem systemu płatności. Brakuje spójnych rozwiązań i jednolitej infrastruktury, co sprawia, że przelewy mogą „iść” dość długo. Problemy czasem dotyczą również akceptacji kart VISA oraz MasterCard wydanych przez krajowe banki. Przykre niespodzianki są częstsze w przypadku płaskich kart debetowych wydawanych przez banki z Polski. Wobec tego, lepiej jest posiadać kartę wypukłą (embosowaną) oraz banknoty i monety USD w swojej kieszeni.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektórzy sprzedawcy z USA wciąż posiadają przestarzałe urządzenia do akceptacji kart płatniczych (tzw. imprintery). Takie prymitywne terminale akceptują tylko karty wypukłe (zarówno debetowe jak i kredytowe).  

Polacy powinni również zdawać sobie sprawę, że płatności gotówkowe nadal są dość popularne na terenie Stanów Zjednoczonych. W związku z powyższym, posiadanie gotówki w swoim portfelu wydaje się obowiązkowe. Na granicy USA oczywiście obowiązują inne zasady wwozu gotówki niż w UE. Do innych krajów Unii Europejskiej bez zgłoszenia można przywieźć do 10 000 euro. Jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone, to analogiczny limit gotówki przewożonej bez zgłoszenia celnikom wynosi 10 000 USD. Przepisy celne to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście płacenia gotówką. Polacy często pobierają banknoty dolarowe z amerykańskich bankomatów. Do takich wypłat warto wybierać urządzenia ze znanych instytucji (np. Bank of America). Przed pierwszą wypłatą trzeba sprawdzić, czy nasz bank z Polski nie pobiera kilkuzłotowej opłaty za korzystanie z zagranicznych bankomatów. Używanie w amerykańskim bankomacie innej karty płatniczej niż „dolarowa”, niestety będzie skutkowało przeliczeniem według niekorzystnych kursów i możliwością zastosowania prowizji za przewalutowanie (pobieranej przez polski bank).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Do USA bez obaw można wwozić banknoty dolarowe kupione na terenie Polski. Maksymalny limit pieniędzy wwożonych bez zgłoszenia celnikom to aż 10 000 USD.

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają dolara amerykańskiego >

Dowiedz się więcej o specyfice oraz historii dolara USA, czyli najpopularniejszej waluty świata >

Brazylia  

Brazylia jest dobrze znana na całym świecie jako kraj, w którym bardzo hucznie obchodzi się karnawał. Warto wiedzieć, że Brazylijczycy z rozmachem świętują również rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego. Można chociażby wspomnieć o masowej zabawie na plaży Copacabana, w której biorą udział ponad miliony osób. Przyjazd do Brazylii w celach sylwestrowo – karnawałowych oczywiście stanowi dobrą okazję do tego, aby poznać kulturę, zwyczaje i architekturę barwnego latynoamerykańskiego kraju. Do dłuższego pobytu w Brazylii, zachęca brak konieczności szybkiego uzyskiwania wizy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polscy turyści mogą przyjechać do Brazylii na 90 – dniowy pobyt bezwizowy (w okresie 180 dni).

Federacyjna Republika Brazylii to fascynujący kraj, który niestety cechuje się bardzo wysoką przestępczością. Właśnie dlatego zasady bezpiecznego zachowania są związane również z płatnościami. Należy unikać między innymi kantorów położonych poza centrami miast, bo w takich punktach wymiany walut niestety łatwo można otrzymać sfałszowane banknoty „realowe”. Fałszerstwo pieniędzy stanowi plagę w Brazylii. Z drugiej strony, wspomniany kraj nie jest na tyle dobrze rozwinięty, aby można było zrezygnować z płatności gotówkowych. Kartą zapłacimy przede wszystkim w dużych brazylijskich sklepach oraz centrach usługowych. W razie potrzeby, warto skorzystać z bankomatów usytuowanych właśnie w takich miejscach. Częste są bowiem przypadki oszustw polegających na instalowaniu w bankomacie urządzeń służącego do kopiowania kart płatniczych.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Brazylijskie banki są miejscem, gdzie można najbezpieczniej wymienić kupione wcześniej dolary lub euro. Problem mogą stanowić tylko mniej atrakcyjne kursy. Przed skorzystaniem z oferty brazylijskiego banku lub kantoru należy upewnić się, czy nie zostanie naliczona prowizja.  

Konieczność wymiany pieniędzy na terenie Brazylii (tzn. dolarów amerykańskich lub euro na reale) wynika z faktu, że w polskich kantorach stacjonarnych dość trudno kupić reala brazylijskiego po dobrym kursie. Wspomnianej waluty raczej nie oferują krajowe e-kantory. Co więcej, polskie banki nie proponują konsumentom kont rozliczanych w realach. Właśnie dlatego do ewentualnych płatności bezgotówkowych należy używać karty w dolarach amerykańskich lub euro. Taka karta powinna być wypukła, co zwiększa możliwość jej łatwej akceptacji. Klient polskiego banku przed wyjazdem do Brazylii powinien sprawdzić trzy kwestie dotyczące płatności bezgotówkowych. Chodzi o wysokość kursów EUR/BRL lub USD/BRL stosowanych przy przewalutowaniu, stawkę ewentualnej prowizji za przewalutowanie oraz wysokość stałej opłaty za obsługę zagranicznych bankomatów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku Brazylii, kartę płatniczą należy traktować tylko jako uzupełniające rozwiązanie.

Dowiedz się więcej o specyfice oraz historii reala brazylijskiego >  

Sprawdź, jakie są obecnie notowania reala brazylijskiego >

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają dolara amerykańskiego >

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają euro >

Japonia

Przełom nowego i starego roku jest hucznie świętowany również na Dalekim Wschodzie. Japończycy przez pierwsze trzy dni nowego roku cieszą się z takiej kalendarzowej zmiany. Właśnie dlatego coraz większa grupa Polaków znudzonych tradycyjnymi kierunkami turystycznymi wybiera się na Sylwestra do Japonii. Ten ciekawy kraj o zupełnie odmiennej kulturze, może zainteresować nie tylko tradycjami związanymi z powitaniem nowego roku. Do poznania Japonii na pewno zachęca możliwość wjazdu bez konieczności posiadania wizy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na mocy porozumienia międzynarodowego, polscy obywatele bez konieczności posiadania wizy mogą przebywać na terenie Japonii przez 90 dni. Takie zasady dotyczą wjazdów o charakterze prywatnym, turystycznym lub służbowym.

Japonia to kraj, w którym polscy turyści na pewno nie unikną dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest poziom cen znacznie wyższy od stawek znanych z Polski. Dane serwisu Numbeo.com wskazują, że przeciętny poziom cen usług i dóbr nabywanych przez konsumentów, obecnie jest w Tokio dwa razy wyższy niż na terenie Warszawy. Tylko jedzenie w japońskich restauracjach okazuje się stosunkowo tanie (negatywna różnica na poziomie około 33%). W przypadku żywności, trzeba się przygotować na ceny wyższe o ponad 100%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Pod względem ogólnego poziomu cen, Japonia będzie przypominać polskim turystom najzamożniejsze kraje Europy Zachodniej.

Na terenie Japonii żaden turysta nie uniknie płatności w tamtejszych jenach. Problem wynika z faktu, że polskie banki nie oferują rodzimym konsumentom „jenowych” kont. W ramach zastępczego rozwiązania, warto posiadać konto z kartą rozliczane w euro lub dolarach amerykańskich. Takie konto będzie użyteczne pod warunkiem, że przewalutowania są rozliczane po akceptowalnych kursach, a krajowy bank nie nalicza wysokich prowizji za przewalutowanie środków oraz obsługę zagranicznych bankomatów. Po wykonaniu pierwszej płatności w terminalu oraz po pierwszej wypłacie z japońskiego bankomatu, warto się zalogować do bankowości internetowej i sprawdzić zasady rozliczeń. Dobrą wiadomością jest to, że polskie karty płatnicze (VISA oraz MasterCard) zwykle bez problemu działają na terenie Japonii.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Euro lub dolary potrzebne podczas pobytu w Japonii, można łatwo nabyć w jednym z kantorów internetowych.

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają dolara amerykańskiego >

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają euro >

Niezależnie od rodzaju karty i konta w EUR lub USD, nie można traktować płatności bezgotówkowych w Japonii jako podstawowego rozwiązania. Wspomniany kraj cechuje się bowiem dużą popularnością rozliczeń gotówkowych. Japońscy konsumenci wciąż płacą za więcej niż ponad połowę zakupów przy pomocy gotówki. Ta sytuacja ma swoje dobre strony w postaci dużej liczby bankomatów na terenie wiodących miast. Na japońskiej prowincji liczba takich urządzeń wygląda gorzej (podobnie jak akceptowalność kart płatniczych). Kwotę w gotówce potrzebną na początek zwiedzania Japonii można przywieźć w kieszeni, bo krajowe kantory stacjonarne mają w swojej ofercie jeny. Później jeny można kupować za dolary amerykańskie lub euro w jednym z japońskich kantorów. Potrzebne do wymiany banknoty EUR lub USD turyści przywożą ze sobą.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed zakupem jenów w japońskim banku albo kantorze stacjonarnym, wymagane może być okazanie paszportu. 

Dowiedz się więcej o specyfice oraz historii jena japońskiego (JPY) >

Sprawdź, jakie są obecnie notowania JPY (np. względem złotego) >

Dowiedz się więcej o tym, co warto zobaczyć podczas pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni >

Australia

 Niektórzy turyści w ramach Sylwestra chcieliby odwiedzić kraj, do którego dociera niewielu naszych rodaków. Wydaje się, że Australia jest właśnie taką propozycją, która oprócz swoistej egzotyki zapewnia również bezpieczeństwo oraz dobry poziom infrastruktury turystycznej. Warto też nadmienić, że Australijczycy potrafią hucznie świętować nadejście Nowego Roku i późniejszy karnawał. Przykładem jest druga największa na świecie impreza sylwestrowa, która odbywa się właśnie w Sydney.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polacy muszą posiadać wizę na pobyt turystyczny w Australii (do 3 miesięcy). Taki dokument na szczęście można łatwo i bezpłatnie uzyskać przez Internet.

 Z finansowego punktu widzenia, sylwestrowa podróż do Australii ma dwa ważne aspekty. Pierwszym z nich jest poziom cen znacząco wyższy niż w przypadku Polski. Dane serwisu Numbeo.com wskazują, że w Sydney przeciętny poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych jest o 81% wyższy od wyniku dotyczącego Warszawy. Podobnych różnic można się spodziewać również na terenie innych australijskich miast. Australia niestety jest jednym z „droższych” krajów dla polskich turystów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podobne produkty żywnościowe na terenie Australii mogą być o 100% droższe niż w Polsce.  

Dla finansów polskiego turysty, równie ważną kwestią jest konieczność dokonywania płatności przy pomocy dolarów australijskich. Na terenie Polski ta waluta jest egzotyczna. Trudno się zatem dziwić, że krajowe banki nie oferują odpowiednich kont i kart dla konsumentów z dolarem australijskim jako walutą rozliczeniową. Zastępczą rolę może pełnić konto rozliczane w dolarach amerykańskich (pod warunkiem: dość niskich kursów przeliczeniowych, braku wysokiej prowizji za przewalutowanie oraz niewielkich lub zerowych opłat za korzystanie z australijskich bankomatów).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na terenie Australii zwykle działają karty VISA oraz MasterCard z polskich banków. Podczas rezerwacji auta często wymagana jest karta kredytowa.

Sprawdź na Kurencja.com, które kantory internetowe i platformy wymiany walut tanio sprzedają dolara amerykańskiego >

W Australii płatności bezgotówkowe są mniej popularne niż mogłoby sądzić wiele osób. Właśnie dlatego podczas zwiedzania Kraju Kangurów warto posiadać gotówkę. Banknoty australijskie można nabyć na miejscu (np. za euro tanio kupione online i wypłacone z polskiego bankomatu) albo zakupić jeszcze w Polsce. Krajowe kantory stacjonarne często oferują dość atrakcyjne kursy dotyczące AUD.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy wjeździe do Australii nie ma ograniczeń dotyczących sumy wwożonej w gotówce.

Dowiedz się więcej o specyfice oraz historii dolara australijskiego (AUD) >

Sprawdź, jakie są obecnie notowania AUD (np. względem złotego) >

Dowiedz się więcej o tym, co warto zobaczyć podczas pobytu w Kraju Kangurów > 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz obszerny przewodnik walutowy okaże się pożyteczny dla wielu osób, które zamierzają spędzić Sylwestra lub inne święto poza granicami Polski. Jeżeli znają Państwo inne ciekawe cele sylwestrowych podróży, to prosimy o ich wpisywanie w komentarzach.

 

follow us in feedly