Newsletter

Gdzie w 2018 r. zapowiadają się tanie wczasy?

Wiosną wiele osób zaczyna już planować swój wakacyjny urlop. Na koszty takiego wyjazdu wpływają między innymi kursy walut obcych względem złotego. Zmiany wspomnianych kursów mogą np. nieco skompensować wzrost cen w kraju wybranym jako cel wyjazdu. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy notowania złotego w bieżącym roku mogą być korzystne dla urlopowiczów (względem sytuacji sprzed roku oraz dwóch lat). Nasza analiza informuje również o poziomie cen w krajach często odwiedzanych przez Polaków. W ramach przedwakacyjnego poradnika, uwzględniliśmy kraje Strefy Euro, Szwajcarię, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Chorwację i Ukrainę.

Kraje Strefy Euro

Osoby wybierające się na wakacje do jednego z krajów Strefy Euro, na razie z zadowoleniem mogą patrzeć na kurs EUR/PLN (patrz poniższy wykres). Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że warunki wymiany złotówek na euro będą korzystniejsze niż rok temu i dwa lata wcześniej. W czasie sezonu wakacyjnego z 2016 roku, za jedno euro trzeba było zapłacić około 4,40 zł. Podczas ubiegłorocznych wakacji, wartość euro systematycznie rosła z 4,20 zł do 4,30 zł (zobacz poniższy wykres). Na początku kwietnia 2018 roku, cena 1 euro oscyluje na poziomie 4,20 zł. Notowania złotego względem europejskiej waluty są wspierane między innymi przez dobre wyniki gospodarcze Polski. Pewne znaczenie ma również stabilne tempo wzrostu cen (oscylujące na poziomie około 2,00%). Z perspektywy polskich urlopowiczów korzystny jest także fakt, że Europejski Bank Centralny nie zamierza w najbliższym czasie podnosić stóp procentowych. Taka korekta dotycząca euro, oczywiście umocniłaby jego notowania względem złotego. Jeżeli nie będą miały miejsca nagłe wstrząsy gospodarcze lub polityczne, to pod względem kursowym tegoroczne wakacje będą tak samo dobre jak poprzednie lub nawet lepsze dla polskich turystów wyjeżdżających do Strefy Euro.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dobre wyniki gospodarcze Polski wspierają wartość złotego względem euro. Zagrożenie kursowe jest natomiast związane z ryzykami politycznymi (np. eskalacją sporu między Komisją Europejską oraz Polską).

Inflacja

Osoby planujące wakacje w jednym z państw „Eurozony”, muszą się jednak przygotować na podwyżki cen. Potwierdza to poniższa tabela, którą przygotowaliśmy na podstawie danych Eurostatu. Wspomniane zestawienie przedstawia tempo wzrostu cen żywności oraz cen w restauracjach, kawiarniach oraz hotelach. Poniższe wyniki dobrze pokazują, że ożywienie gospodarcze widoczne w całej Unii Europejskiej, nie pozostało bez wpływu na ceny ważne dla turystów. Bardzo duże roczne wzrosty cen dotyczyły dwóch państw bałtyckich (Estonia – 5,0% drożej za żywność, Litwa – 6,1% drożej za hotele i posiłki w kawiarniach oraz restauracjach). Na szczęście podobnie dużych wzrostów cen nie odnotowano w najbardziej popularnych turystycznie krajach Strefy Euro. Mowa o następujących państwach:

 • Francja – roczny wzrost cen żywności o 0,8%, roczny wzrost cen w kawiarniach, hotelach oraz restauracjach o 1,1%
 • Grecja – roczny spadek cen żywności o 0,9%, roczny wzrost cen w kawiarniach, hotelach oraz restauracjach o 2,1%
 • Hiszpania – roczny wzrost cen żywności o 0,9%, roczny wzrost cen w kawiarniach, hotelach oraz restauracjach o 2,2%
 • Portugalia – roczny wzrost cen żywności o 0,4%, roczny wzrost cen w kawiarniach, hotelach oraz restauracjach o 2,5%
 • Włochy – roczny spadek cen żywności o 0,9%, roczny wzrost cen w kawiarniach, hotelach oraz restauracjach o 1,2%

Kraje Strefy Euro z południa Europy nadal nie notują bardzo dobrych wyników gospodarczych (podobnie jak Francja). Taka sytuacja ogranicza wzrost cen żywności i usług turystycznych. Nawet jeśli wspomniane ceny dodatkowo wzrosną w sezonie turystycznym, to turyści z Polski nie powinni mieć powodów do narzekań.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Problemy gospodarcze takich krajów jak np. Portugalia, Włochy oraz Francja, ograniczają wzrost cen za usługi często nabywane przez turystów (np. żywność i noclegi).

Wszystkie osoby wyjeżdżające do krajów Strefy Euro w 2018 roku, niestety nie mogą liczyć na ceny niższe od tych krajowych. W przypadku państw z Europy Zachodniej, nadal trzeba się przygotować na sporą cenową różnicę. Dane serwisu Numbeo.com wskazują, że ogólny poziom cen konsumpcyjnych w Paryżu jest o 93% wyższy od wyniku dotyczącego Warszawy. Analogiczne wyniki dla innych dużych miast z Zachodniej Europy wynoszą:

 • Berlin – 56%
 • Rzym – 60%
 • Londyn – 90%
 • Madryt – 42%
 • Amsterdam – 88%
 • Wiedeń – 62%

Cena noclegów

Zgodnie z danymi Google, średni poziom cen za nocleg w trzygwiazdkowych hotelach to:

 • Berlin – 319 zł
 • Rzym – 450 zł
 • Londyn – 481 zł
 • Madryt – 651 zł
 • Amsterdam – 752 zł
 • Wiedeń – 372 zł

Analogiczny wynik dla Warszawy, na początku kwietnia 2018 r. wynosił 240 zł.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed wyjazdem do krajów Zachodniej Europy, warto sprawdzić poziom lokalnych cen (np. na portalu Numbeo.com) i być przygotowanym na towary oraz usługi droższe nawet o 50% – 100%.

Sprawdź, jak najlepiej przelać euro za granicę (np. płacąc z góry za nocleg) >

 

Wybrane kraje Europy: roczne zmiany cen za posiłki, żywność i noclegi (luty 2017 r. – luty 2018 r.)
Nazwa kraju

Średnia zmiana cen żywności i napojów bezalkoholowych (luty 2017 r. – luty 2018 r.) Średnia zmiana cen w hotelach, kawiarniach oraz restauracjach (luty 2017 r. – luty 2018 r.)
Austria +1,1% +2,8%
Belgia +1,4% +3,0%
Bułgaria +0,7% +3,1%
Chorwacja +0,3% +2,6%
Cypr -3,2% +1,5%
Czechy +2,3% +2,9%
Estonia +5,0% +4,9%
Finlandia +1,3% +2,2%
Francja +0,8% +1,1%
Grecja -0,9% +2,1%
Hiszpania +0,9% +2,2%
Holandia +1,7% +3,6%
Irlandia -1,8% +2,3%
Litwa +1,6% +6,1%
Luksemburg +1,5% +1,8%
Łotwa +1,4% +2,0%
Malta +0,7% +2,2%
Niemcy +1,0% +2,2%
Polska +2,7% +2,8%
Portugalia +0,4% +2,5%
Rumunia +3,6% +2,8%
Słowacja +4,6% +2,7%
Słowenia +2,0% +2,8%
Szwajcaria -0,3% +0,3%
Węgry +3,8% +4,0%
Włochy -0,9% +1,2%

Źródło: opracowanie własne Kurencja.com na podstawie danych Eurostatu

Przeczytaj nasz opis EUR i dowiedz się więcej o tej walucie >

Sprawdź aktualne notowania euro względem złotego >

Zobacz, które kantory i giełdy internetowe najtaniej wymieniają EUR >

Szwajcaria

Wyraźny spadek wartości franka względem złotego (patrz poniższy wykres) może zachęcać niektórych Polaków do odwiedzenia Szwajcarii. Kraj Helwetów jest ciekawy dla turystów również latem. Problem stanowi jednak poziom tamtejszych cen (m.in. żywności oraz noclegów). Szwajcarska „drożyzna” została nieco zredukowana przez wzrost wartości złotego względem franka. W sezonie wakacyjnym 2016, kurs CHF/PLN oscylował na poziomie zbliżonym do 4,00 zł (zobacz poniższy wykres). Rok później frank kosztował około 3,70 zł – 3,80 zł. Obecne notowania szwajcarskiej waluty są zbliżone do 3,55 zł – 3,60 zł (sytuacja z początku kwietnia 2018 r.). Jeżeli nie dojdzie do zintensyfikowania ryzyka politycznego lub gospodarczego dotyczącego Polski, to wakacje mogą minąć pod znakiem taniego franka. Podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii wydaje się mało prawdopodobna do końca 2018 r. (podobnie jak w przypadku Polski).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polityka szwajcarskiego banku centralnego, który stara się walczyć z wysokim kursem franka (niekorzystnym dla eksporterów), sprzyja polskim turystom odwiedzającym kraj Helwetów.

W kontekście Szwajcarii, dobrą wiadomością dla polskich turystów jest także minimalny spadek cen żywności odnotowany od lutego 2017 r. do lutego 2018 r. (-0,3%). W tym samym czasie, średnie ceny ze szwajcarskich hoteli, kawiarni oraz restauracji wzrosły o 0,3% (patrz powyższa tabela). Pomimo stagnacji cenowej, trzeba pamiętać, że koszty pobytu w Szwajcarii są bardzo wysokie dla Polaka o średnich zarobkach. Przeciętny koszt noclegu w trzygwiazdkowym hotelu z Zurichu oscyluje na poziomie 600 zł. Porównywalny wynik dla Warszawy to 240 zł (dane Google.com, początek kwietnia 2018 r.).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Różnica przeciętnego poziomu cen konsumpcyjnych pomiędzy Warszawą i Zurychem wynosi aż 193% (na niekorzyść tego drugiego miasta). W przypadku samej żywności, analogiczny wynik to 288%. Posiłki w restauracjach z Zurychu, średnio są o 214% droższe od warszawskich.

Przeczytaj nasz opis CHF i dowiedz się więcej o tej walucie >

Sprawdź aktualne notowania franka szwajcarskiego względem złotego >

Zobacz, które kantory i giełdy internetowe najtaniej wymieniają CHF >

Czechy

Czechy jako cel turystyczny cieszą się sporym zainteresowaniem naszych rodaków (nie tylko tych mieszkających blisko południowej granicy). Nasi południowi sąsiedzi oprócz urokliwej Pragi, mają do zaoferowania również inne atrakcje (np. Czeski Raj). Dla turystów z Polski, znaczenie ma również bezpieczeństwo oraz dość niski poziom cen (w porównaniu z krajami Europy Zachodniej).

Na koszt wypoczynku w Czechach, na pewno wpłyną notowania korony względem złotego. Czeska waluta już od dłuższego czasu ma wartość 0,155 – 0,165 złotego (patrz poniższy wykres). W trakcie ubiegłorocznych wakacji, jej wartość systematycznie rosła i zbliżyła się do 0,165 zł za 1 CZK. Notowania korony z początku kwietnia 2018 r. są podobne. Koronę umacniają bardzo dobre wyniki czeskiej gospodarki, która w 2017 r. rozwijała się tak samo szybko jak jej polski odpowiednik. Jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego, to w czasie tegorocznych wakacji za 1 złotego będzie można kupić niewiele więcej niż 6 koron.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zarówno Polska i jak Czechy mają gospodarki mocno powiązane ze Strefą Euro (m.in. Niemcami). To sprawia, że wahania kursowe złotego i korony czeskiej na ogół są niewielkie. 

Osoby planujące wyjazd do Czech, powinny również zwrócić uwagę, że tamtejsze ceny żywności, posiłków i noclegów mogą być nieco wyższe niż przed rokiem. Informacje z powyższej tabeli wskazują, że na terenie Czech roczny wzrost cen żywności wyniósł 2,3%. Większa zmiana (+2,9%) dotyczyła cen w kawiarniach, restauracjach i hotelach. Warto dodać, że podobne zmiany cenowe miały również miejsce na terenie Polski.

Kolejną ważną kwestią jest lokalne zróżnicowanie poziomu cen. Praga to metropolia kilkanaście procent „droższa” nawet od Warszawy. Na terenie pozostałych miast z Czech (np. Ostawy i Brna), ceny są bardziej przyjazne. O wysokim poziomie praskich cen świadczy m.in. przeciętny koszt noclegu w hotelu trzygwiazdkowym (284 zł). Na początku kwietnia 2018 r. analogiczny wynik dla Warszawy był niższy o ponad 40 zł.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Praga jest miastem z poziomem cen wyższym od Warszawy. Spore różnice dotyczą np. kosztów zakupu żywności. Praska żywność średnio jest o 25% droższa (względem Warszawy).


Przeczytaj nasz opis CZK i dowiedz się więcej o tej walucie >

Sprawdź aktualne notowania korony czeskiej względem złotego >

Zobacz, które kantory i giełdy internetowe najtaniej wymieniają CZK >

Węgry

Węgry to kolejny kraj, który ze względu na niewielką odległość, bezpieczeństwo i umiarkowane ceny kusi polskich turystów. Nasi rodacy najczęściej odwiedzają Budapeszt i Balaton. Na terenie Węgier można znaleźć również wiele innych atrakcji (np. winnice, równiny puszty oraz urokliwy Eger). Osoby zainteresowane tymi wszystkimi miejscami na mapie Węgier, prawdopodobnie będą mogły liczyć na tańszy zakup forinta niż przed rokiem i dwoma latami (patrz poniższy wykres). W sezonie wakacyjnym „2016” za 1 forinta trzeba było zapłacić około 1,4 grosza. Podobny wynik odnotowano także rok później. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że dzięki spadkowi wartości HUF i stabilizacji notowań tej waluty na poziomie około 0,0135 zł, Polacy nieco mniej zapłacą za potrzebne forinty. Różnica kursowa raczej nie będzie oszałamiająca.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Forint podobnie jak czeska korona jest walutą stabilną wobec złotego (patrz poniższy wykres). Ta sytuacja wynika z powiązań handlowych Polski oraz Węgier i największych gospodarek Strefy Euro.

Mniej pomyślne informacje dotyczą zmian węgierskich cen żywności, posiłków oraz noclegów. Dane Eurostatu wskazują, że od lutego 2017 r. do lutego 2018 r. węgierska żywność podrożała aż o 3,8%. Była to jedna z największych zmian w grupie analizowanych państw. Jeszcze większy roczny wzrost (+4,0%) dotyczył usług restauracji, hoteli i kawiarni. Niestety można oczekiwać, że na terenie największych miast i ośrodków turystycznych Węgier, stawki m.in. za nocleg wzrosną wraz z początkiem sezonu turystycznego. Osoby ograniczające wydatki, na pewno powinny zwracać uwagę na ceny z Budapesztu. Węgierska stolica pod względem poziomu cen nie ustępuje Warszawie. Świadczy o tym np. średnia cena za nocleg w trzygwiazdkowym hotelu z Warszawy (240 zł) i Budapesztu (230 zł). Znacznie taniej jest m.in. w Debreczynie i Miszkolcu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Węgry obecnie cechują się większą dynamiką cen dóbr i usług konsumpcyjnych niż Polska oraz Czechy.

Przeczytaj nasz opis HUF i dowiedz się więcej o tej walucie >

Sprawdź aktualne notowania forinta węgierskiego względem złotego >

Zobacz, które kantory i giełdy internetowe najtaniej wymieniają HUF >

Chorwacja

Chorwacja to kraj, którego nie trzeba przedstawiać polskim urlopowiczom. Polaków wabią piękne widoki w Dalmacji i ciepłe wody Adriatyku. Zaletą Chorwacji jest również wysoka akceptowalność euro. Pomimo możliwości płacenia wielu chorwackim sprzedawcom przy pomocy europejskiej waluty, warto również zwrócić uwagę na notowania kuny (HRK). Ta waluta powiązana kursowo z euro, w ostatnim czasie nieco straciła na rzecz złotówki (patrz poniższy wykres). Na początku kwietnia 2018 r. za 1 kunę trzeba było zapłacić 56 groszy – 57 groszy. Podczas wakacji z 2016 roku, 1 kuna kosztowała nawet 59 groszy. Rok później notowania HRK oscylowały na poziomie 57 groszy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kuna chorwacka jest sztywno powiązana kursowo z euro. Dlatego polscy urlopowicze nie muszą obawiać się gwałtownych wahań kursu tej waluty.

Dane Eurostatu wskazują, że urlopowicze z Polski w trakcie bieżących wakacji mogą spodziewać się nieco wyższego kosztu zakwaterowania oraz posiłków. Od lutego 2017 r. do lutego 2018 r. ceny w chorwackich hotelach, kawiarniach oraz restauracjach wzrosty bowiem o 2,6% (patrz powyższa tabela). Turystów może natomiast ucieszyć bardzo niewielka zmiana cen żywności (+0,3% rocznie). Od wspomnianych wzrostów, ważniejszy może być jednak wybór odpowiedniego hotelu albo miejsca do zakupu posiłków. Dane Numbeo.com wskazują bowiem, że średnia cena dóbr konsumpcyjnych w Dubrowniku o 42% przekracza wartość z Polski. W przypadku samej żywności oraz gotowych posiłków, analogiczne różnice wynoszą odpowiednio 50% i 68%. Warto również wspomnieć, że przeciętna cena za nocleg w trzygwiazdkowym hotelu z Dubrowniku wynosi 248 zł (dane Google z początku kwietnia 2018 r.).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ceny w najpopularniejszych chorwackich kurortach są bardziej dostosowane do zarobków turystów z Europy Zachodniej, a nie Polski.    

 

Przeczytaj nasz opis HRK i dowiedz się więcej o tej walucie >

Sprawdź aktualne notowania kuny chorwackiej względem złotego >

Zobacz, które kantory i giełdy internetowe najtaniej wymieniają EUR >

 

Bułgaria

Rodacy szukający tańszej alternatywy dla wczasów w Chorwacji, często decydują się na wyjazd do Bułgarii. Ten najbiedniejszy kraj UE cechuje się dobrymi warunkami do rozwoju turystyki i niskimi cenami oraz infrastrukturą gorzej rozwiniętą od tej chorwackiej. Pewną zachętą dla polskich turystów, może być spadek wartości bułgarskiej waluty (lewa) wobec złotego. W czasie wakacji „2016”, za 1 lewa trzeba było zapłacić około 2,20 zł – 2,25 zł. Rok później cena bułgarskiej waluty oscylowała w przedziale 2,15 zł – 2,20 zł (patrz poniższy wykres). W trakcie bieżących wakacji, bułgarski lew prawdopodobnie będzie nieco tańszy względem złotego. Nie można jednak oczekiwać dużych oszczędności z tego tytułu (tym bardziej, że koszty wakacji w Bułgarii są relatywnie niskie).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Za 1 lewa bułgarskiego trzeba zapłacić ponad 2 zł, ale ta waluta posiada dużą wartość nabywczą na terenie Bułgarii.

Dane Eurostatu dotyczące Bułgarii wskazują, że znacznie większy roczny wzrost cen dotyczył cenników w hotelach, kawiarniach i restauracjach (średnio: 3,1%) niż żywności (+0,7% rocznie). Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, branża hotelowa zareagowała na poprawę koniunktury skutkującą napływem turystów. Pomimo dodatnich zmian, ceny na terenie Bułgarii nadal pozostały niskie. Świadczą o tym dane portalu Numbeo.com. Wskazują one, że Burgas pomimo swojego turystycznego charakteru, cechuje się średnim poziomem cen dóbr konsumpcyjnych, który jest o 16% niższy od wyniku z Warszawy. W przypadku żywności oraz gotowych posiłków, analogiczne wyniki (na korzyść Burgas) wynoszą odpowiednio 7% i 23%. Warto dodać, że według Google przeciętna opłata za nocleg w hotelu z Burgas posiadającym trzy gwiazdki, obecnie wynosi 128 zł. Analogiczny wynik dotyczący Dubrownika jest prawie dwa razy wyższy (248 zł na początku kwietnia 2018 r.).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Bułgaria nadal może się pochwalić najtańszymi kurortami w Unii Europejskiej.

Przeczytaj nasz opis BGN i dowiedz się więcej o tej walucie >

Sprawdź aktualne notowania lewa bułgarskiego względem złotego >

Zobacz, które kantory i giełdy internetowe najtaniej wymieniają EUR >

 

Rumunia

Rumunia wielu osobom może się kojarzyć z rekordami wzrostu gospodarczego. Ten szybko rozwijający się kraj, zwraca również uwagę coraz większej liczby turystów. Mogą oni na przykład zwiedzić Transylwanię, Drogę Transfogaraską i Bukareszt. Do odwiedzenia Rumunii nadal zachęca relatywnie niski poziom cen. Pewną zachętą dla Polaków jest także spadek wartości leja rumuńskiego, który został przedstawiony na poniższym wykresie. Podczas wakacji sprzed dwóch lat (2016 r.), za jednego leja trzeba było zapłacić około 97 groszy. Po systematycznym spadku wartości RON, ta waluta na początku kwietnia 2018 r. kosztowała już tylko 90 groszy. Notowaniu leja szkodzi przede wszystkim rumuńska inflacja, która jest znacznie wyższa niż w przypadku Polski i przekracza obecnie 4,00%/rok.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Notowania leja rumuńskiego względem złotego spadały przez dwa ostatnie lata. Rumuńskiej walucie zaszkodziła przede wszystkim wysoka inflacja związana z „przegrzewaniem się” pędzącej gospodarki. 

Wysokie ogólne tempo inflacji może sugerować, że w ostatnim czasie znacząco podrożały usługi ważne dla turystów odwiedzających Rumunię (m.in. noclegi w hotelach). Dane Eurostatu zaprezentowane w powyższej tabeli wskazują, że oprócz cen z hoteli, restauracji oraz kawiarni (+2,8% rocznie), szybko wzrósł również średni koszt zakupu żywności (+3,6% od lutego 2017 r. do lutego 2018 r.). Takie zmiany mogą zrównoważyć ewentualne oszczędności kursowe związane ze spadkiem wartości leja. Nie trzeba jednak obawiać się, że wyjazd do Rumunii będzie przesadnie drogi. Ten kraj nadal cechuje się niższym poziomem cen niż Polska. Świadczy o tym chociażby przykład Konstancy, która pomimo napływu turystów posiada ceny dóbr i usług konsumpcyjnych o 17% niższe od Warszawy. W przypadku zakupów spożywczych oraz posiłków z restauracji, analogiczne różnice wynoszą odpowiednio 21% i 13%. Tańszy od Warszawy jest również Bukareszt. Warto dodać, że na początku kwietnia 2018 r. średnia cena noclegu w hotelu trzygwiazdkowym z Bukaresztu i Konstancy wynosiła odpowiednio 182 zł oraz 156 zł. Porównywalny wynik dla Warszawy oscylował na poziomie 240 zł (dane Google).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Rumunia nadal jest kierunkiem wojaży atrakcyjnym cenowo dla turystów z Polski. Dotyczy to nawet Bukaresztu i takich miejsc nad Morzem Czarnym jak np. Konstanca.


Sprawdź aktualne notowania leja rumuńskiego względem złotego >

Zobacz, które kantory i giełdy internetowe najtaniej wymieniają RON >

Ukraina

Stabilizacja sytuacji panującej na Ukrainie, może zachęcać Polaków do odwiedzenia wschodniego sąsiada. Dla turystów zainteresowanych historią, magnesem może być urokliwy Lwów z licznymi śladami polskości i mnogość zamków. Inni turyści docenią urok stepów i zacofanych ukraińskich wsi. Niezależnie od celu wyprawy na Ukrainę, polskich turystów ucieszy niski poziom tamtejszych cen. Dodatkowa korzyść będzie wynikała ze spadku wartości hrywny widocznego na poniższym wykresie. Podczas wakacji sprzed dwóch lat (2016 r.), za jedną hrywnę trzeba było zapłacić około 15,5 grosza (patrz poniższy wykres). Rok później cena waluty z Ukrainy oscylowała na poziomie około 14 groszy. Obecnie notowania UAH (z początku kwietnia 2018 r.) są zbliżone do 12,5 grosza. Ukraińską walutę, nadal osłabia wysoka inflacja wynosząca kilkanaście procent w skali roku.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ukraina ma kłopoty z wysoką inflacją, co przekłada się na spadek wartości tamtejszej waluty (również w stosunku do złotego). Inny problem to niestabilność polityczna.

Pomimo wysokiej inflacji panującej na Ukrainie, Polacy wyjeżdzający do tego kraju, nie muszą obawiać się wysokich cen. W przypadku Ukrainy, nie dysponujemy informacjami Eurostatu dotyczącymi zmiany cen usług hotelowych przez ostatni rok. Aktualne ceny noclegów wskazują jednak, że usługi hoteli nadal są przystępne cenowo. Przeciętna opłata za nocleg w hotelu trzygwiazdkowym wynosi (dane Google z początku kwietnia 2018 r.):

Lwów – 168 zł

Kijów – 136 zł

Dniepr – 103 zł

Zaporoże – 127 zł

Podane powyżej stawki prezentują się korzystnie na tle porównywalnych wyników dotyczących Warszawy (240 zł), Krakowa (273 zł), Wrocławia (200 zł), Poznania (247 zł) oraz Gdańska (221 zł).

Polskiego turystę zadowolą również ceny żywności na Ukrainie. Porównanie sytuacji w Warszawie i Kijowie opierające się na danych portalu Numbeo.com wskazuje, że na terenie ukraińskiej stolicy ogólny poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych jest niższy o 37%. Podobna różnica cenowa dotyczy zakupów spożywczych (34% na korzyść Kijowa) oraz posiłków w restauracjach (44%). Kijów oczywiście jest „najdroższym” miastem Ukrainy. W mniejszych ośrodkach miejskich, ceny będą jeszcze bardziej przyjazne dla Polaków

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ukraina należy do „najtańszych” dla turystów państw na Starym Kontynencie. Pod względem cenowym, podobnie atrakcyjna jest tylko Mołdawia.  


Przeczytaj nasz opis UAH i dowiedz się więcej o tej walucie >

Sprawdź aktualne notowania hrywny ukraińskiej względem złotego >

Zobacz, które kantory i giełdy internetowe najtaniej wymieniają dolara przydatnego na Ukrainie >

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze opracowanie zachęci czytelników do sprawdzania kursów walut i cen w krajach, do których zamierzają wyjechać. Taka przedwyjazdowa analiza pozwoli na lepsze zaplanowanie wydatków i oszczędzi przykrych niespodzianek. Źródłem wiedzy o lokalnych cenach, może być na przykład wielokrotnie cytowany przez nas portal Numbeo.com. Więcej o kursach walut można dowiedzieć się między innymi na Kurencja.com i pokrewnych serwisach (np. kurseuro.net i kursdolara.info). Te wszystkie portale udostępniają informacje o kursach walut obcych z e-kantorów. W miarę możliwości, warto kupować walutę właśnie przy pomocy właśnie takich serwisów. Dzięki niskim kursom online, można bowiem zaoszczędzić nawet 5% – 7% (względem transakcji z banku). Różnica wynikająca z „taniego” zakupu waluty niejednokrotnie może okazać się ważniejsza niż ogólny wzrost lub spadek notowań danej waluty względem złotego.

Zobacz, jakie są najkorzystniejsze notowania walut obcych w e-kantorach >

 

follow us in feedly