Newsletter

Jak szybko i sprawnie płacić z AliPay?

W ramach jednego z naszych niedawnych poradników, zaprezentowaliśmy sposób działania serwisu AliExpress. Ten portal cieszy się sporym zainteresowaniem, ponieważ oferuje Polakom niskie ceny produktów nabywanych wprost od chińskich sprzedawców oraz różne i dogodne metody płatności. Do wyboru jest m.in. możliwość płacenia przy pomocy PayU oraz usługi Przelewy24.

Warto wiedzieć, że osoby korzystające z AliExpress, mogą wybrać jeszcze inny ciekawy sposób płatności. Mowa o usługach operatora płatniczego AliPay. Ten operator pełniący dość podobną rolę jak PayPal, na całym świecie zdobywa coraz większą popularność.

AliPay na swojej stronie www chwali się, że posiada już około 520 milionów użytkowników. Niektóre informacje wskazują, że liczba osób korzystających z tego serwisu oraz jego usług mobilnych jest już znacznie większa. Właśnie dlatego postanowiliśmy sprawdzić sposób działania AliPay i przedstawić naszym czytelnikom rezultaty takiej analizy. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych opisów, objaśnimy przy pomocy zrzutów ekranu sposób rejestracji na danym serwisie, jego konfigurację i możliwości wykorzystania (w tym przypadku będzie to płatność za zakupy z AliExpress). Zapraszamy do lektury!

AliPay pod względem liczby klientów wyprzedza PayPala

Podobnie jak w innych przypadkach, przed opisaniem sposobu funkcjonowania danego serwisu postanowiliśmy podać ważne informacje na jego temat. Nie są one obowiązkową lekturą dla osób, które chcą nauczyć się korzystania z AliPay. Tym niemniej, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat operatora płatniczego, który pod względem liczby klientów już od dość dawna (2013 r.) wyprzedza amerykańskiego PayPala. Dla wielu osób może być to zaskoczenie, ponieważ często nie doceniamy skali działania chińskich biznesów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektóre źródła podają, że AliPay posiada już nawet 800 milionów – 900 milionów użytkowników. Rozbieżności w informacjach zapewne wynikają z uwzględniania nieaktywnych kont użytkowników.

Pomimo międzynarodowej ekspansji (również na rynek amerykański i europejski), kontynentalne Chiny nadal pozostają najważniejszym rynkiem dla AliPay. Ten operator płatniczy został utworzony w celu wsparcia działalności serwisów e-commerce prowadzonych przez Grupę Alibaba. Wbrew pozorom, nie chodziło tutaj o AliExpress, który jest znany w Polsce. Pierwsza wersja AliPay (uruchomiona w 2003 r./2004 r.) pomagała w zakupach użytkownikom TaoBao, czyli portalu aukcyjnego uruchomionego z myślą o rynku chińskim.

Z punktu widzenia Polaków, AliPay kojarzy się głównie z płatnościami za zakupy na serwisie AliExpress. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w Chinach zakres usług świadczonych przez AliPay jest znacznie większy. Mieszkańcy Państwa Środka przy pomocy opisywanego serwisu płatniczego i aplikacji mobilnej wykorzystującej kody QR, mogą np. opłacać typowe rachunki, zamawiać jedzenie, doładowywać telefon komórkowy, a nawet wybierać produkty finansowe. To tłumaczy bardzo dużą popularność AliPay na chińskim rynku. Szacuje się, że z pośrednictwa AliPay przy płatnościach korzysta około pół miliona chińskich firm. Warto nadmienić, że Grupa Alibaba, do której należy AliPay, obecnie wdraża innowacyjne rozwiązania płatnicze. Przykład stanowią płatności potwierdzane przy pomocy twarzy klienta.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W Chinach zakresu usług świadczonych przez AliPay jest szerszy, a wspomniany operator płatniczy pomaga klientom w zarządzaniu wszystkimi środkami finansowymi. 

Współpraca z ponad sześćdziesięcioma operatorami płatniczymi bardzo pomaga AliPay w globalnej ekspansji. Z punktu widzenia polskich klientów, najbardziej istotne jest to, że AliPay współpracuje z dwoma globalnymi liderami rynku „kartowego” (MasterCard oraz VISA). Dzięki temu możliwe jest „podpięcie” swojej karty VISA lub MasterCard do konta na serwisie AliPay.

Kolejną ważną cechą AliPay jest rozbudowany system ochrony klienta. Wspomniany operator płatniczy zobowiązuje się do zwrotu klientowi wartości wszystkich transakcji, które zostały wykonane przez przestępców po włamaniu się na jego konto. Warto wspomnieć, że wniosek o taki zwrot można składać w ciągu kolejnych 90 dni. AliPay na swojej stronie internetowej deklaruje, że odpowiedź na wniosek klienta dotyczący zwrotu za nieautoryzowane transakcje nastąpi w ciągu 5 kolejnych dni roboczych. W ramach transakcji realizowanych za pośrednictwem AliExpress, AliPay dodatkowo gwarantuje zwrot środków, jeżeli towar nie dotarł do odbiorcy i możliwość zatrzymania przedmiotów nieodpowiadających opisowi albo otrzymania zwrotu zapłaconej za nie ceny. Więcej o polityce ochrony klienta AliExpress pisaliśmy w naszym artykule poświęconym zasadom funkcjonowania tego serwisu.

Dowiedz się więcej o kupowaniu na AliExpress i zasadach działania tego serwisu >

ZWRÓĆ UWAGĘ: Począwszy od 1 stycznia 2017 r. nastąpiły dość duże zmiany w zasadach działania AliPay. Na początku 2017 r. wspomniany operator płatniczy przestał bowiem świadczyć usługi depozytowe. To oznacza, że nie można już utrzymywać na wewnętrznym koncie AliPay salda służącego do opłacenia przyszłych zakupów. Taka cecha odróżnia AliPay od PayPala, który nadal oferuje wspomnianą funkcjonalność depozytową. 

Konto na platformie AliPay założymy przy pomocy AliExpress

W ramach naszego opisu omówimy kwestię, która najbardziej interesuje polskich czytelników. Mowa o płaceniu przy pomocy usługi AliPay za zakupy na serwisie AliExpress. Zakładamy, że osoby zainteresowane wykorzystaniem AliPay do regulowania płatności za zakupy online, posiadają już konto na AliExpress.com. Nasz wcześniejszy poradnik dokładnie informuje o tym, jak trzeba rejestrować się na wspomnianym portalu aukcyjnym.

Bardzo ścisły związek pomiędzy AliPay oraz AliExpress staje się widoczny już na etapie otwarcia i konfigurowania konta pozwalającego na korzystanie z tej usługi płatniczej. Swoje konto AliPay można otworzyć po wejściu na stronę wspomnianego operatora płatniczego i kliknięciu przycisku „Go to My AliPay” (zobacz poniżej). Ta strona www (AliPay.com) powinna domyślnie wyświetlić się w angielskiej wersji językowej. Warto pamiętać, że polscy użytkownicy AliPay muszą przynajmniej w stopniu podstawowym znać język angielski. W przypadku tej platformy płatniczej, nie możemy liczyć bowiem na spolszczenie (nawet tak uproszczone i wadliwe jak na AliExpress.com).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Strona główna AliPay oraz panel użytkownika (dostępny po zalogowaniu) może wyświetlać się w czterech wersjach językowych: chińskiej, angielskiej, rosyjskiej oraz portugalskiej (wprowadzonej głównie z myślą o Brazylijczykach). Uruchomienie wersji polskiej AliPay wydaje się raczej wątpliwe. 

Alipay

Po kliknięciu przycisku „Go to My AliPay” zaznaczonego na powyższej grafice, zobaczymy ekran logowania do serwisu AliExpress. W tym miejscu, trzeba podać swój login/e-mail oraz hasło. Warto pamiętać, że Grupa Alibaba udostępnia również inne warianty logowania (przy pomocy Konta Google, Facebooka oraz kodu QR i aplikacji mobilnej AliExpress).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Aplikacja mobilna AliExpress pozwala m.in. na bezpieczniejsze logowanie do stacjonarnej wersji tego serwisu.

Po pierwszym zalogowaniu do stacjonarnej wersji serwisu AliPay niestety może nas czekać przykra niespodzianka. Chodzi o to, że prawie cała ta strona wyświetla się w chińskiej (domyślnej) wersji językowej. Takie problemy charakteryzują również cały serwis AliExpress, o czym pisaliśmy już wcześniej w naszym artykule poświęconym wyłącznie temu portalowi. Na całe szczęście, istnieje sposób szybkiego rozwiązania językowego problemu i przełączenia panelu użytkownika AliPay na angielską wersję językową. W tym celu, trzeba kliknąć miejsce zaznaczone poniżej i wybrać opcję językową „English” (patrz druga poniższa grafika). Od tej pory, strona AliPay po zalogowaniu powinna się już wyświetlać w angielskiej wersji językowej. Jeżeli tak się nie stanie, to trzeba wytrwale zmieniać wersję językową.

Po przełączeniu panelu użytkownika AliPay do wersji angielskiej okazuje się, że ten operator płatniczy wysłał już wiadomość rejestracyjną na adres e-mail podany podczas zakładania konta AliExpress.com. W naszym przypadku, ten adres znajduje się na serwerach Wirtualnej Polski. Po kilkunastominutowym oczekiwaniu na wiadomość od AliPay (ważną przez kolejne 24 godziny) stwierdziliśmy, że podamy inny adres e-maliowy. W tym celu, trzeba kliknąć na opcję „Enter another email address”. Warto nadmienić, że obok znajduje się przycisk do ponownego wysłania wiadomości powitalnej na wcześniej podany e-mail (z konta AliExpress). W naszym przypadku, taka ponowna wysyłka okazała się bezskuteczna. Właśnie dlatego postanowiliśmy podać inny e-mail (tym razem obsługiwany przez Google). Poniższa grafika pokazuje okno służące do wpisywania takiego alternatywnego adresu e-mail. Po jego wpisaniu i podaniu dodatkowego kodu zabezpieczającego tzw. („captha”), klikamy przycisk „Send confirmation email”.

W analizowanym przykładzie okazało się, że wiadomość od AliPay wysłana na skrzynkę z domeną „gmail” dotarła błyskawicznie (zobacz poniższa grafika). Nie można wykluczyć, że system informatyczny AliPay po prostu ma problemy z dostarczaniem wiadomości na skrzynki e-mail prowadzone przez polskie serwisy (takie jak np. WP.pl).

Jeżeli podamy serwisowi AliPay inny adres e-mail niż ten podany podczas rejestracji na AliExpress.com, to warto pamiętać o tym na przyszłość. Taka rozbieżność może bowiem skutkować otrzymywaniem wiadomości z AliPay oraz AliExpress na osobne skrzynki.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Do rejestracji na AliExpress.com oraz AliPay najlepiej używać e-maili z międzynarodowymi domenami (np. gmail.com lub yahoo.com).

Powitalny e – mail od AliPay zawiera przede wszystkim link, który trzeba kliknąć albo skopiować do swojej przeglądarki (zobacz poniższa grafika).

Po kliknięciu wspomnianego linku, zobaczymy formularz służący do podania hasła autoryzacyjnego dla serwisu AliPay i pytań bezpieczeństwa. Takie hasło używane np. podczas dodawania kart płatniczych składa się z sześciu cyfr i nie może być zbyt łatwe do odgadnięcia (np. „123456” lub „000000”). Pytania bezpieczeństwa są natomiast wykorzystywane przy odzyskiwaniu dostępu do konta AliPay. Z dostępnych opcji można wybrać np. pytania dotyczące naszego miejsca urodzenia lub imion rodziców. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania bezpieczeństwa i podaniu właściwego hasła, trzeba użyć przycisku „Submit”.

Komunikat widoczny w poniższym oknie informuje, że rejestracja konta została zakończona pomyślnie. Na tym etapie mamy do wyboru dwie opcje. Można przejść do panelu transakcyjnego AliPay („Go to my AliPay”) albo potwierdzić swoją tożsamość w celu ustalenia wyższego limitu dopuszczalnych transakcji. Warto zbadać na czym polega ta druga opcja („Verify my identity”).

Dwie poniższe grafiki pokazują nam formularz rejestracyjny, który trzeba wypełnić w celu podniesienia podstawowego limitu wartości transakcji wykonywanych przy pomocy AliPay. Trudno ukryć, że ten formularz wygląda raczej niezbyt zachęcająco. Trzeba w nim podać swoje personalia, datę urodzenia, adres, numer telefonu i dane z dowodu osobistego (m.in. jego numer). AliPay wymaga również przesłania skanu dowodu tożsamości. Osoby które nie potrzebują podniesionego limitu płatności AliPay, raczej nie będą chętne do załatwiania tych wszystkich formalności. My również nie przesłaliśmy dodatkowych danych i skanu dowodu osobistego.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Rozszerzona weryfikacja klienta na serwisie AliPay nie jest obowiązkowa. Będą z niej musiały skorzystać osoby robiące duże zakupy (np. zamawiające hurtem towary z Chin do Polski).

Dodawanie swojej karty płatniczej do AliPay to kluczowy etap

Pomimo rejestracji i wstępnego skonfigurowania serwisu AliPay, w dalszym ciągu nie posiadamy możliwości płacenia za zakupy na AliExpress. Wynika to z braku kart płatniczych „podłączonych” do konta AliPay. Właśnie dlatego w dalszej kolejności musimy zająć się konfiguracją kart. Po zakończeniu tej czynności, będzie można płacić błyskawicznie za zakupy na AliExpress.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis AliPay pozwala na „podpięcie” nawet pięciu różnych kart płatniczych oraz ich wymienne używanie. Do zakupów na AliExpress, najlepiej używać „plastiku” w dolarach amerykańskich, ponieważ USD jest walutą rozliczeniową wspomnianego serwisu.

Konfiguracją kart płatniczych trzeba się zająć po przejściu do głównej części serwisu AliPay. Tutaj może nas powitać specjalne zielone okienko informujące o tym, że wraz ze styczniem 2017 r. wspomniany operator przestał świadczyć usługi depozytowe. Osobom posiadającym środki na kontach AliPay oczywiście zwrócono te fundusze. Warto jednak pamiętać, że w przypadku salda do 30 dolarów amerykańskich, posiadane pieniądze zostały zamienione na zniżki przy zakupach z AliExpress. My dopiero niedawno zarejestrowaliśmy konto na AliPay, więc nie dotyczą nas te kwestie.

W centralnej części serwisu uwagę zwraca również okienko prezentujące historię ostatnich transakcji. Na razie jest ono zupełnie puste. Pod zestawieniem operacji płatniczych są widoczne trzy ważne ikonki dotyczące transakcji. Te ikony wyróżniliśmy na poniższej grafice. Pierwsza z nich („Refund”), sygnalizuje zwrot pieniędzy za towar (np. taki, który nie dotarł do adresata). Druga ikonka („Chargeback”) oznacza, że klient skorzystał z opcji chargeback, czyli obciążenia zwrotnego realizowanego przez bank (w przypadku nieprawidłowego wykonania transakcji przez drugą stronę umowy). Trzecia ikonka („Balance pending”) oznacza natomiast transakcję w realizacji albo zablokowaną płatność.

Wróćmy jednak do tematu łączenia kart płatniczych z AliPay. Tę czynność wykonujemy przy pomocy zakładki „Ustawienia” (Settings). Znajduje się tam pozycja „Manage your cards”. Trzeba ją kliknąć i przejść do następnego kroku.

Kolejne okienko (widoczne poniżej) przypomina nam, że nie mamy na razie żadnych podłączonych kart płatniczych. W celu dodania pierwszej takiej karty, klikamy na napis „Add cards”.

Jak nietrudno się domyślić, w ramach kolejnego kroku trzeba podać wszystkie potrzebne dane dotyczące karty oraz jej posiadacza. Mowa o organizacji płatniczej (VISA/MasterCard), numerze karty, jej dacie ważności, trzycyfrowym numerze autoryzacyjnym (CVV2, CVC2) oraz personaliach i adresie właściciela „plastiku”. Oprócz tego konieczne jest podanie aktualnego kodu autoryzacyjnego dla AliPay (sześciocyfrowego) i ustanowienie nowego takiego kodu (ze względów bezpieczeństwa). Po zakończeniu wpisywania wszystkich informacji, klikamy na przycisk „Save the card”. Warto nadmienić, że zgodnie z informacjami widocznymi w poniższym oknie, AliPay najpierw pobierze 1 centa z naszej karty płatniczej, a następnie zwróci wspomnianą kwotę przed upływem 24 godzin. Takie rozwiązanie ma charakter weryfikacyjny.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Z systemem AliPay można połączyć tylko karty VISA lub MasterCard. To oznacza problem dla osób posiadających inne karty (wystawione np. przez American Express). Na szczęście, niewielu Polaków ma takie „plastiki”. 

Komunikat pokazujący się w kolejnym oknie informuje, że nasza karta została pomyślnie połączona z AliPay. Ten operator płatniczy wymaga jednak dodatkowego podania numeru telefonu. Wspomniany numer ma służyć do kontaktu, na wypadek gdyby coś złego stało się z kontem klienta. Nie można niestety pominąć tego kroku związanego z podawaniem numeru „komórki”. Na całe szczęście, AliPay obiecuje, że nie będzie udostępniał numeru innym osobom oraz firmom. Po wpisaniu naszego numeru, trzeba kliknąć przycisk „Get SMS Code”.

Później należy przepisać kod wysłany SMS-em (ważny przez 30 minut) i zatwierdzić swój wybór. W odpowiedzi, system AliPay pokaże informację o udanej weryfikacji numeru telefonu (zobacz poniższa grafika). Na tym etapie, mamy do wyboru dwie możliwe opcje: powrót do AliExpress („Back to AliExpress”) lub dalsze zarządzanie kartami („Manage my cards”). Teraz wybierzemy pierwszą ze wspomnianych opcji, ponieważ przyszedł czas na użycie AliPay i opłacenie zakupów z AliExpress przy pomocy wspomnianego operatora płatniczego.

Dzięki „podpięciu” karty debetowej zapłata jest błyskawiczna

W ramach kolejnej części naszego przewodnika pokażemy, dlaczego wiele osób zadaje sobie pewien trud związany z podłączaniem karty debetowej lub kredytowej do konta AliPay. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie, później mogą znacznie szybciej finalizować transakcje na serwisie AliExpress. Nasza przykładowa transakcja dotycząca taniego adaptera fotograficznego (za niecałe 4,00 USD) pokaże, jak bardzo korzystanie z AliPay przyspiesza zapłatę.

W pierwszej kolejności musimy jednak powrócić na główną stronę serwisu AliExpress. Po zalogowaniu się na swoje konto (zobacz poniższa grafika) można wykonać pewną operację, która potwierdzi odpowiednią konfigurację AliPay. W tym celu, na zakładce „My AliExpress” znajdujemy przycisk „My Alipay” widoczny po prawej stronie i klikamy na niego (patrz pierwsza poniższa grafika). Później pokaże się komunikat dotyczący przekierowania internauty na portal AliPay (zobacz kolejna grafika). Po naciśnięciu na przycisk „OK”, zostaniemy automatycznie przeniesieni na serwis AliPay, gdzie można np. zmienić karty płatnicze. Warto wiedzieć o takim połączeniu pomiędzy AliExpress oraz AliPay, gdyż jest ono wygodne.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Z panelu klienta AliExpress można szybko dostać się do serwisu AliPay i zmienić tam ustawienia kart płatniczych albo sprawdzić wszystkie ostatnie operacje.

Dowiedz się więcej o kupowaniu na AliExpress i zasadach działania tego serwisu >

W celu dokonania zakupów na AliExpress i płatności przy pomocy AliPay, wracamy na główną stronę wspomnianego serwisu i szukamy interesującego nas towaru (patrz poniższa grafika).

Po znalezieniu odpowiedniego przedmiotu, należy kliknąć na opcję „Kup teraz” albo dodać daną rzecz do koszyka (patrz kolejna grafika). W tym kontekście warto przypomnieć, że na AliExpress niestety nie ma opcji licytacji przedmiotów od małej kwoty.

Niezależnie od wybranej opcji (Kup teraz lub koszyk), osoba planująca kupić jakiś przedmiot, ostatecznie znajdzie się na stronie służącej do finalizowania zakupu. W tym miejscu trzeba między innymi potwierdzić swój adres do dostawy lub wybrać jeden z kilku dostępnych adresów (o ile je posiadamy). Warto zwrócić uwagę, że istnieje również możliwość edytowania wcześniej zapamiętanego adresu przed zakończeniem transakcji.

Poniżej okienka dotyczącego danych adresowych, znajdziemy podsumowanie ceny oraz sposobu i czasu dostawy. W ramach przykładu, wybieramy darmową przesyłkę, która może znaleźć się w Polsce dopiero po 57 dniach. Takie czasy dostawy nie są czymś nadzwyczajnym w przypadku darmowych przesyłek z AliExpress. Osoby zamawiające tanie przedmioty z Chin przy pomocy darmowej dostawy wiedzą jednak, że czasem takie rzeczy mogą pojawić się na miejscu już po połowie wcześniej podanego czasu. Warto również nadmienić, że w analizowanym miejscu formularza zamówienia klient może zostawić wiadomość do sprzedającego.

Druga część długiego formularza zamówienia (patrz kolejna grafika) wydaje się ciekawsza z punktu widzenia naszego artykułu. Znajdziemy tutaj bowiem opcje dotyczące formy płatności. Oprócz takich rozwiązań jak np. Przelewy24, PayPal oraz PayU, dostępna jest również karta VISA „podpięta” do systemu AliPay. Ta karta została umieszczona na pierwszym miejscu wśród dostępnych opcji płatności (zobacz poniższa grafika). Można jedynie żałować, że AliExpress lepiej nie oznacza kart powiązanych z systemem AliPay (np. przy pomocy jakiejś ikony).

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi założeniami, wybieramy opcję płatności przy pomocy karty z AliPay i potwierdzamy wybór poprzez przycisk „Confirm & Pay”. W analizowanym przykładzie, nie posiadamy żadnych kuponów zniżkowych, więc ostateczna cena za towar (3,99 USD) będzie dokładnie taka sama, jak na aukcji.

Kolejny krok może okazać się zaskoczeniem dla wielu osób. Okazuje się bowiem, że nasza płatność poprzez AliPay została rozliczona błyskawicznie i nie wymaga dalszych działań. Po upływie kilku sekund, na ekranie komputera lub innego urządzenia pokaże się komunikat informujący o dokonanym zakupie. Ta informacja mówi, że obecnie trwa proces weryfikacji płatności (trwający do 24 godzin).

Możliwość tak szybkiego sfinalizowania płatności na pewno jest sporą zaletą AliPay. Warto przypomnieć, że w ramach poprzedniego artykułu dotyczącego AliExpress, wybraliśmy transakcję poprzez PayU. Takie rozwiązanie wymagało przejścia na stronę wspomnianego operatora, wyboru formy płatności (szybki przelew), zalogowania się do swojego banku i zlecenia przelewu. W przypadku płacenia poprzez AliPay, sfinalizowanie transakcji może być kilka razy szybsze.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Szybkość rozliczeń to główny argument, który przemawia za korzystaniem z AliPay podczas kupowania przedmiotów na AliExpress.

Warto dodać, że okno widoczne poniżej proponuje nam trzy możliwości. Pierwsza z nich to przejście do listy zamówienia AliExpress. Wspomniany portal umożliwia również kontynuację zakupów lub zarządzanie kartami „Manage my cards”. Ta dziwna polsko – angielska mieszanka opcji pokazuje, że z tłumaczeniem poleceń na AliExpress wciąż są problemy.

Po wyborze opcji dotyczącej zarządzania kartami płatniczymi, zostaniemy przeniesieni na portal AliPay (patrz kolejna grafika). W tym miejscu można np. usunąć wcześniej używaną kartę płatniczą (przycisk: „Remove”). Tak właśnie zrobiliśmy ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w najbliższym czasie nie planujemy kolejnych zakupów na AliExpress, a wcześniej „podpięta” karta przynależy do głównego konta bankowego. AliPay ma opinię bezpiecznego serwisu, ale jak wiadomo ostrożności nigdy za wiele.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Do płatności w Internecie (np. poprzez AliPay) można używać karty do zapasowego konta bankowego, na którym nie przechowujemy dużych środków. To zdecydowanie bezpieczniejsza opcja.

Z powyższego ekranu można przejść do głównej strony AliPay (np. po kliknięciu w ikonę wspomnianego serwisu z lewego górnego rogu). Po wykonaniu takiej operacji, zobaczymy pewne zmiany. Mowa o pierwszej transakcji, która jest już widoczna w historii konta. Obecnie ma ona status „Pending”. Znaczy to, że jest na razie weryfikowana.

Jeżeli na poprzednim ekranie wybierzemy opcję dotyczącą szczegółów transakcji „Trans. details”, to system przeniesie nas z powrotem na stronę AliExpress. W tym miejscu zobaczymy pełne podsumowanie danych o zakupie oraz przycisk służący do anulowania zamówienia („Złożenia Zamówienia Anulowania”).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Jeżeli chcemy anulować zamówienie na AliExpress, to trzeba się pospieszyć. Po 3 – 4 dniach od transakcji, towar może już zostać nadany przez chińskiego kontrahenta.

W ramach ostatniej grafiki prezentujemy wiadomość e – mail, która pojawi się na skrzynce pocztowej po zatwierdzeniu zamówienia. Ta wiadomość informuje o tym, że płatność w ciągu najbliższej doby zostanie ostatecznie zaakceptowana lub odrzucona.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dzięki ustawieniom na portalu AliExpress, można zmniejszyć liczbę standardowych e-maili związanych z zakupami, które trafiają na naszą skrzynkę.

W ramach kolejnych wiadomości, osoba korzystająca z AliExpress zostanie powiadomiona m.in. o zatwierdzeniu płatności i wysyłce towaru. Internautów zainteresowanych bardziej wyczerpującym opisem kupowania na AliExpress, zachęcamy do przeczytania naszego wcześniej opublikowanego przewodnika (patrz poniższy link).

Dowiedz się więcej o kupowaniu na AliExpress i zasadach działania tego serwisu >

Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał większość wątpliwości związanych z płaceniem poprzez AliPay. Ewentualne pytania prosimy zadawać w komentarzach.

follow us in feedly